Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> In Vitro Vs. Inseminare Artificiala, pareri, experiente...
pysypisi
postare Feb 5 2009, 11:53 AM
Postare #31


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,097
Inscris la: 18-October 07
Din: Barlad
Membru nr.: 8,248



QUOTE(lara2006 @ Feb 5 2009, 11:02 AM) *
Si eu am facut HSG de doua ori. Prima data a durut tare, tare, dar a doua oara a fost ceva bine. La inseminare nu doare, simti ceva dar suportabil.

Tu ai facut inseminare?Daca da te rog sa ne povestesti cum a fost,ce proceduri se fac inainte,si ce probleme ai avut de ti-a recomandat inseminarea.Te intreb pt ca probabil ca si voi ajuge la inseminare.Mersi floare2.gif


--------------------
Viata e ca o flacara ce arde si se stinge, dar se reaprinde cu fiecare prunc ce vine pe lume" (George Bernard Shaw)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cata21
postare Mar 6 2009, 11:38 AM
Postare #32


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 77
Inscris la: 20-January 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 65,939



QUOTE(lara2006 @ Nov 28 2008, 04:37 PM) *
Eu am incercat o data in vitro, la Medsana, dar nu a reusit . In vara lu' 2005. Cu analizele, injectiile si procedura am platit in jur de 6000 euro.
Am mai facut inca o data, de data aceasta in strainatate, si din octombrie 2006 sunt si eu mamica. Aa, si a fost si mult mai ieftin, 1300 euro.
Iti urez multa sanatate si rabdare la fel de multa.


buna lara!m-ar intersesa si pe mine unde ai facut tu fertilizarea in vitro ,cea in strainatate,si eu sunt tot la medsana la doc ANCAR si as vrea sa fac,ce ma sfatuiesti?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Mar 6 2009, 01:25 PM
Postare #33


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



QUOTE(alisamon @ Jan 14 2009, 02:41 PM) *
Eu nu am ovulatie. Mi-a facut analiza Progesteronului doua luni la rand, si mi-am mai facut si eu teste de ovulatie si am vazut ca nimic...nu au iesit pozitive . Asa ca am inceput tratamentul care consta in urmatoarele : eco intrav intre ziua 3-5 de ciclu, daca nu sunt chisturi marite ( eu am ovare polichistice si uter retrovers ), din ziua 5 de CM pana in ziua 9 de CM o tableta de Clostilbelgyt , iar in ziua a 10 din nou eco intra. In mod mormal in ziua a 10 ar treb sa fie foliculi de 12, 13 mm. Se mai face o ecografie in ziua 13 - 14 de CM iar daca sunt foliculi de minim 17 mm se face injectia cu Pregnyl ( nu se gaseste in Romania, si nici in Ungaria . Eu le-am luat din Austria ) . Dupa injectie la 36 de ore treb "prestat " si apoi dupa inca 24 de ore. Iar dupa... cosmarul asteptarii .AAAA am uitat ,dupa ce se face injectia se iau 2 tablete de duphaston timp de 10 zile. Dar tratamentul acesta se foloseste doar daca nu ai ovulatie. La mine nu a prea mers. Sunt cam disperata. Sper ca tu sa nu ai nev. Tu de cand incerci? Ce probleme ai? Sa auzim de bine. notworthy.gif



In septembrie 2007 am urmat acelasi tratament ca si tine (dar fara ecografiile pe care le aminteai...)... aveam exact aceleasi probleme ovare polichistice si uter retrovers, menstruatie anovulatoare . Nu a iesit nimic ....adica singurul lucru a fost ca mi s-a reglat ciclul...pana atunci imi venea cand la 28 zile, cand la 30, sau chiar la 45 ......era super neregulat
Apoi am fost la o alta doctorita, si mi-a spus sa slabesc macar 5 kg si imi garanteaza ca o sa raman insarcinata fara niciun tratament (eram destul de plinuta - ca sa nu zic grasa - 1,65 si cam 70 kg)
Zis si facut in ianuarie 2008 - martie 2008 am tinut o cura de slabire, nu drastica , slabit foarte incet si sanatos...am mancat foarte sanatos, fara prajeli, ...banuiesc ca stii ce inseamna asta nu ma mai intind..... am ajuns la 63 de kg .(nu eram super slaba ..eram acceptabila sa spun asa ). Nu am mai facut tratament , l-am oprit in decembrie 2007
In mai 2008 am aflat ca sunt insarcinata smile.gif Acum am o bebelusa tare Zbenguica....

Mult succes ... ai toate sansele sa ramai insarcinata !!!


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Mar 6 2009, 01:36 PM
Postare #34


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765




Merg si eu pe 12 martie la prima programare pe care o am cu medicul care imi va face inseminarea ca sa ramanem insarcinati biggrin.gif asa spune iubitul meu tongue.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Mar 6 2009, 01:39 PM
Postare #35


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



QUOTE(ssimmona @ Mar 6 2009, 11:36 AM) *
Merg si eu pe 12 martie la prima programare pe care o am cu medicul care imi va face inseminarea ca sa ramanem insarcinati biggrin.gif asa spune iubitul meu tongue.gif



bafta multa , sa ne dai vesti dintre cele mai bune smile.gif trandafir.gif


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Mar 6 2009, 01:52 PM
Postare #36


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765



Multumesc frumos! floare2.gif ... Eu totusi am o mica speranta pentru luna asta ... ca e ultima de incercari crybaby.gif ... Vom vedea!

Multi pupici micutei tzuc.gif si felicitari, mamico draga! Acum cred ca veti inmulti considerabil colectia de ursuleti! anima1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Magda Alexandru
postare Mar 8 2009, 01:22 PM
Postare #37


Avem bebelus!!!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,347
Inscris la: 6-July 08
Din: Bucuresti, acum Israel
Membru nr.: 29,168



QUOTE(ssimmona @ Mar 6 2009, 03:36 PM) *
Merg si eu pe 12 martie la prima programare pe care o am cu medicul care imi va face inseminarea ca sa ramanem insarcinati biggrin.gif asa spune iubitul meu tongue.gif

Simona, tu m-ai intrebat la sectiunea "Vreau sa fiu mami" cum este inseminarea si in ce consta. Iti explic aici fiindca este mai "la obiect:.
In cazul nostru, problema se afla la sot. Are un % scazut de spermatozoizi viabil dintr-un nr total bun - 25 mil (cam 4% din ei sunt normali, dar se pare ca si astia sunt cam obositi). Aceasta este a 2-a luna de inseminare. Prima luna am facut inseminare fara niciun fel de stimulare, pur si simplu cei mai buni inotatori au fost plasati in colul meu, fara rezultate insa -nici nu ne asteptam de altfel. A 2-a luna am facut HSG, ultima analiza care ramasese neefectuata si este totul in regula si cu ea, insa dupa HSG nu se recomanda inseminarea, asa ca luna asta voi incepe stimularea 5 zile (Ikaclomin se numesc pastilele) si apoi se face o eco vaginala sa se vada marimea. In cele mai multe cazuri inainte de inseminare se mai face si o injectie (in cazul meu voi primi Ovitrelle) iar a-2 a zi se realizeaza inseminarea. Nu doare, eu nu am simtit chiar nimic.
pasii sunt urmatorii: daca nu se intampla luna asta cu pastile, de luna viitoare cel mai sigur vom incepe sa facem stimulare numai injectabila si dupa aceeasi nebunie, inseminare. Dupa cateva incercari, daca sunt nereusite, se trece la vitro, care presupune cu totul alte procedee, in care intalnirea dintre ovule si spermatozoizi se intampla in afara corpului. Se recolteaza ovocitle (ovulele tare) si se lasa aprox. 18 ore ca sa vada daca ceea ce se formeaza este suficient de puternic (trebuie sa se multiplice de nu-stiu-cate ori) iar apoi se introd in uter.
O colega de-a mea a are deja 2 copii perfect normali si sanatosi, ambii obtinuti in vitro. Extragerea ovulelor se face sub aestezie (unele femei aici solicita anest. generala) si este destul de dureroasa - mai ales dupa operatiune.

Dupa cum vezi sunt destui pasi si dureaza destul de mult pana se intampla.
NU vreau sa te dezamagesc, insa trebuie sa ai muuuulta rabdare fiindca in cele mai multe cazuri nu se intampla atat de repede. Iti pot garanta ca se intampla, din ceea ce vad in jurul meu, insa nu atat de repede e cat ne-am dori.
Asa ca multa bafta si rabdare, fiindca vorba aceea "CU RABDARE, TRECI MAREA".
Si pe noi ne mai apuca cateodata disperarea, dar incercam sa ne linistim, mai ales ca ni se garantat la clinica de fertlitate la care mergem, ca vom iesi de acolo cu copil. Nu pot garanta cand, dar vom avea un copil. Asa ca ne agatam si noi de gandul asta, cu toate ca eu in iulie voi implini 29 de ani, nu e usor sa stiu ca poate va mai dura inca 1-2-3 ani, dar ce putem face? mergem inainte cu speranta. Iar daca sunteti unul langa celalalt si va sprijiniti, lucrurile vor merge in directia buna.

Mult noroc si CASA DE PIATRA caci am vazut ca urmeaza sa va casatoriti! trandafir.gif


--------------------






Te voi iubi mereu, ingerul meu!... Imi lipsesti atat de mult!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alisamon
postare Mar 8 2009, 02:15 PM
Postare #38


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 663
Inscris la: 7-January 09
Din: timisoara
Membru nr.: 63,183



QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Mar 6 2009, 03:25 PM) *
In septembrie 2007 am urmat acelasi tratament ca si tine (dar fara ecografiile pe care le aminteai...)... aveam exact aceleasi probleme ovare polichistice si uter retrovers, menstruatie anovulatoare . Nu a iesit nimic ....adica singurul lucru a fost ca mi s-a reglat ciclul...pana atunci imi venea cand la 28 zile, cand la 30, sau chiar la 45 ......era super neregulat
Apoi am fost la o alta doctorita, si mi-a spus sa slabesc macar 5 kg si imi garanteaza ca o sa raman insarcinata fara niciun tratament (eram destul de plinuta - ca sa nu zic grasa - 1,65 si cam 70 kg)
Zis si facut in ianuarie 2008 - martie 2008 am tinut o cura de slabire, nu drastica , slabit foarte incet si sanatos...am mancat foarte sanatos, fara prajeli, ...banuiesc ca stii ce inseamna asta nu ma mai intind..... am ajuns la 63 de kg .(nu eram super slaba ..eram acceptabila sa spun asa ). Nu am mai facut tratament , l-am oprit in decembrie 2007
In mai 2008 am aflat ca sunt insarcinata smile.gif Acum am o bebelusa tare Zbenguica....

Mult succes ... ai toate sansele sa ramai insarcinata !!!

Draga mea...nu ti-am raspuns pana acum pentru ca nu am mai intrat pe acest topic, deoarece nu am prea vazut miscare....Ma bucur f mult pentru tine...Eu acum sunt in ziua a 24-a de ciclu, si in ziua a 8-a de la ovulatie....Inca astept sa vad ce se intampla....Ma cam doare burta, asa ca si cand as fi la ciclu...nu mai stiu ce sa cred...Eu nu cred ca la mine se pune vorba de salbit...ca am 1,67 si aproximativ 51 de kg...dar na acum astept sa vad....sper sa se intample o minune...ca totul este ok....ovulatie a fost luna asta..., trompele sunt ok.., spermatozoizii sunt f buni...deci sanse sunt..numai uterul e retovers si mic..dar inca sper...Multumesc mult de informatii si te pup..


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Mar 9 2009, 12:14 AM
Postare #39


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765



QUOTE(Magda Alexandru @ Mar 8 2009, 12:22 PM) *
Simona, tu m-ai intrebat la sectiunea "Vreau sa fiu mami" cum este inseminarea si in ce consta. Iti explic aici fiindca este mai "la obiect:.
In cazul nostru, problema se afla la sot. Are un % scazut de spermatozoizi viabil dintr-un nr total bun - 25 mil (cam 4% din ei sunt normali, dar se pare ca si astia sunt cam obositi). Aceasta este a 2-a luna de inseminare. Prima luna am facut inseminare fara niciun fel de stimulare, pur si simplu cei mai buni inotatori au fost plasati in colul meu, fara rezultate insa -nici nu ne asteptam de altfel. A 2-a luna am facut HSG, ultima analiza care ramasese neefectuata si este totul in regula si cu ea, insa dupa HSG nu se recomanda inseminarea, asa ca luna asta voi incepe stimularea 5 zile (Ikaclomin se numesc pastilele) si apoi se face o eco vaginala sa se vada marimea. In cele mai multe cazuri inainte de inseminare se mai face si o injectie (in cazul meu voi primi Ovitrelle) iar a-2 a zi se realizeaza inseminarea. Nu doare, eu nu am simtit chiar nimic.
pasii sunt urmatorii: daca nu se intampla luna asta cu pastile, de luna viitoare cel mai sigur vom incepe sa facem stimulare numai injectabila si dupa aceeasi nebunie, inseminare. Dupa cateva incercari, daca sunt nereusite, se trece la vitro, care presupune cu totul alte procedee, in care intalnirea dintre ovule si spermatozoizi se intampla in afara corpului. Se recolteaza ovocitle (ovulele tare) si se lasa aprox. 18 ore ca sa vada daca ceea ce se formeaza este suficient de puternic (trebuie sa se multiplice de nu-stiu-cate ori) iar apoi se introd in uter.
O colega de-a mea a are deja 2 copii perfect normali si sanatosi, ambii obtinuti in vitro. Extragerea ovulelor se face sub aestezie (unele femei aici solicita anest. generala) si este destul de dureroasa - mai ales dupa operatiune.

Dupa cum vezi sunt destui pasi si dureaza destul de mult pana se intampla.
NU vreau sa te dezamagesc, insa trebuie sa ai muuuulta rabdare fiindca in cele mai multe cazuri nu se intampla atat de repede. Iti pot garanta ca se intampla, din ceea ce vad in jurul meu, insa nu atat de repede e cat ne-am dori.
Asa ca multa bafta si rabdare, fiindca vorba aceea "CU RABDARE, TRECI MAREA".
Si pe noi ne mai apuca cateodata disperarea, dar incercam sa ne linistim, mai ales ca ni se garantat la clinica de fertlitate la care mergem, ca vom iesi de acolo cu copil. Nu pot garanta cand, dar vom avea un copil. Asa ca ne agatam si noi de gandul asta, cu toate ca eu in iulie voi implini 29 de ani, nu e usor sa stiu ca poate va mai dura inca 1-2-3 ani, dar ce putem face? mergem inainte cu speranta. Iar daca sunteti unul langa celalalt si va sprijiniti, lucrurile vor merge in directia buna.

Mult noroc si CASA DE PIATRA caci am vazut ca urmeaza sa va casatoriti! trandafir.gif



Magda draga mea, ce frumos mi-ai explicat hug.gif ! Iti multumesc din suflet! La noi stau lucrurie aproape la fel ca la voi ... sotul meu are un procent de 3 % spermatozoizi viabili ... Cu toate astea doctorul i-a spus ca este posibil sa raman insarcinata ... dar ... nu se stie cand .. pot ramane din prima luna sau peste 10 ani ... motiv pentru care am zis sa nu maniem pe Dumnezeu si sa incercam mai intai fara niciun fel de interventie..astfel de 8 luni am incercat...am facut analize si sunt ok ... n-am chisturi, n-am avut niciun avort ... e totul curat ... Dar fara niciun rezultat ... asa ca perechea mea(45 ani) a decis sa incercam asa .. nu are niciun copil si-si doreste unul fara a fi mult prea batran ... deci timpul nu-i permite sa joace la loterie... Eu(22 ani)imi doresc foarte mult un bebelus si nu m-am gandit niciun moment ca as fi prea tanara pentr a-l avea! N-am sa regret niciodata! Sunt foarte sigura de ceea ce vreau!
Iti multumesc si pentru urare si iti doresc si tie sa ai o casnicie fericita si implinita! Si poate o data o sa coincidem in Romania! Mi-ar face placere sa te cunosc si poate atunci ne vom cunoaste si bebelusii! Te pup, te imbratisez si iti doresc mult succes in procesul prin care treceti!!! love1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Magda Alexandru
postare Mar 9 2009, 10:47 AM
Postare #40


Avem bebelus!!!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,347
Inscris la: 6-July 08
Din: Bucuresti, acum Israel
Membru nr.: 29,168



Magda draga mea, ce frumos mi-ai explicat hug.gif ! Iti multumesc din suflet! La noi stau lucrurie aproape la fel ca la voi ... sotul meu are un procent de 3 % spermatozoizi viabili ... Cu toate astea doctorul i-a spus ca este posibil sa raman insarcinata ... dar ... nu se stie cand .. pot ramane din prima luna sau peste 10 ani ... motiv pentru care am zis sa nu maniem pe Dumnezeu si sa incercam mai intai fara niciun fel de interventie..astfel de 8 luni am incercat...am facut analize si sunt ok ... n-am chisturi, n-am avut niciun avort ... e totul curat ... Dar fara niciun rezultat ... asa ca perechea mea(45 ani) a decis sa incercam asa .. nu are niciun copil si-si doreste unul fara a fi mult prea batran ... deci timpul nu-i permite sa joace la loterie... Eu(22 ani)imi doresc foarte mult un bebelus si nu m-am gandit niciun moment ca as fi prea tanara pentr a-l avea! N-am sa regret niciodata! Sunt foarte sigura de ceea ce vreau!
Iti multumesc si pentru urare si iti doresc si tie sa ai o casnicie fericita si implinita! Si poate o data o sa coincidem in Romania! Mi-ar face placere sa te cunosc si poate atunci ne vom cunoaste si bebelusii! Te pup, te imbratisez si iti doresc mult succes in procesul prin care treceti!!! love1.gif
[/quote]
Draga Simona, ma bucur ca am reusit sa te ajut cat de cat. Sunt sigura ca si la voi va fi bine la un moment dat. Asa este, poate iesi din prima sau dupa cativa ani, insa sper sa se intample cat mai repede.
pt un barbat varsta de 45 de ani este ok, nu este foarte tarziu, si cred ca este f bine ca s-a decis sa incepeti demersurile.
Si noi am incercat 9 luni natural, fara nici un fel de ajutor, fra sa stim ca nu se va intampla - inainte ca sotul meu sa isi faca spermograma. Din fericire, ma numar printre cele norocoase, al caror sot nu considera ca "el nu are nicio problema" si ca nu trebuie sa faca nimic in directia asta. ba chiar a fost si este f deschis, este alaturi de mine si stiu ca voi trece prin toate aceste proceduri avandu-l alaturi. Si din ceea ce mi-ai spus, sunt sigura ca si in cazul tau, tocmai fiindca va doriti f mult un copil, el va face tot ce trebuie pt a va indeplini visul. Si va doresc sa nu dureze mult!
Iti multumesc pt urari, si tie de asemenea, si da, poate vom coincide in Romania sa ne cunoastem, iar daca asta se va intampla si cu bebelusii, ar fi minunat!
te pup si iti doresc numai bine si sa ne tii la curent cu pregatirile! floare2.gif trandafir.gif


--------------------






Te voi iubi mereu, ingerul meu!... Imi lipsesti atat de mult!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 11:30 AM