Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

28 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Jurnalul Amintirilor Mele
VALERIA OANA
postare Feb 21 2008, 10:57 AM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Cineva m-a indemnat sa deschid acest topic. Nu stiu daca am procedat corect sau nu..... Unele lucruri nu pot fi rostite cu sinceritate in fata celorlalti, altele isi pierd din intensitate sau devin banale....
Unele amintiri nu pot fi traite cu aceeasi intensitate de cei care citesc ceva in care nu se regasesc, dar, sper ca daca eu voi impartasi din momentele ce mi-au schimbat, macar in parte viata, si cineva va reusi macar o data sa zambeasca, nu este chiar totul in zadar


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Feb 21 2008, 11:56 AM
Postare #2


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Astept cu nerabdare franturi din amintirile tale, sunt convinsa ca vor fi invataturi pentru noi... floare2.gif


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Feb 21 2008, 03:35 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649



pupici si imbratisari pentru o prietena draga trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare Feb 21 2008, 11:33 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377






--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Feb 22 2008, 09:44 AM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



“Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca. Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita” dar „oricum ai taia, orice lucru are doua fete” deci si eu asa ca „Restul ... depinde de ceilalti”. Un lucru in care m-am luptat sa cred e ca ”trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea. Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii”. depinde ce contine acel trecut pentru ca unele fapte nu pot fi ignorate si unele consecinte nu pot fi surmontate. Esti omul trecutului tau. Candva, acel TU nu era definit, era in
formare si s-a schitat ca raspuns la stimulii actuali in acel timp. De atunci iti faci idee despre cum ai vrea sa nu fie desi habar n-ai care e alternativa. Important e sa fie ALTFEL! Esti optimist, nu esti prost, ai expectante mari de la tine si de la ei, le oferi sinceritate, respect, apoi refuzi sa o mai faci, le intorci spatele, le arati ca nimeni nu e de neinlocuit, incerci sa te convingi si pe tine de asta, urli, te intrebi cand ai avut timp sa gresesti atat de mult ca instantele alea mai mari ca vointa si creierul tau sa-ti aplice acest tratament. Si atunci inveti ca „indiferent cat de mult suferi, lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta”. Iti propui sa pedepsesti orice urma de slabiciune care apare in tine pentru ca „doi
oameni pot privi acelasi lucru si pot vedea ceva total diferit”. Si alegi ca ce vezi tu e corect incercand sa stabilesti niste certitudini. Slabiciunea (sentimentul) pentru cineva iti creste disponibilitatea catre ascultarea cu atentie a parerii lui si asta ar darama edificiul tau. Apoi mai cresti un pic si, da, vezi ca nu esti
centrul universului si ca lumea merge linistita inainte fara participarea ta activa la ceva, la orice. Te vezi iar mic intre elefanti care fie ca se apropie cu afectiune sau cu agresiune de tine, te calca in picioare pentru ca nu-ti banuiesc fragilitatea. Te repliezi, iti redefinesti parametrii si cred ca atunci inveti ca „cei care sunt
cinstiti cu ei insisi ajung mai departe in viata”. Te uiti in urma si vezi ca mai mult de jumatate din alegerile care ti-au trasat drumul nu au fost ale tale si din restul mare parte au fost facute prin excludere mai degraba decat prin afinitati reale... Pentru ca acea prima idee a ramas: asa nu! dar cum? Te sperii de tine, te urasti, te condamni si te blamezi. te refugiezi intr-o noua idee : „nu este intotdeauna de ajuns sa fii iertat de altii. Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti"” Dar (ca sa vezi!!!) nu esti omul care dea vina pe altii.
Si ei au avut motivatiile lor, si ei sunt oamenii trecutului lor. Nu poti sa te ierti pentru ca dintr-un punct puteai schimba ceva. Puteai sa schimbi macazul si sa intri in alta lupta. Aici e mai delicat pentru ca, vezi tu, e ca intr-un sistem opresiv.. Ani de zile scopul tau e
sa-l subminezi, iar cand el se surpa te trezesti fara obiectul urii, fara dusman. Esti liber... Dar prea tarziu. E un decalaj pe care trebuie sa-l recuperezi rapid si te darama spatiul asta nou din jur. In toata acea perioada de izolare sperai in lucruri de genul „sunt
oameni care te iubesc dar nu stiu s-o arate”. Revelatia de dupa razboi e tocmai confirmarea! Te bucuri dar nu mai poti sa te dedici lor cum ai fi facut-o daca nu te-ar fi tarat prin suparari. Devii circumspect dar constiinta iti spune ca atunci ”cand sunt suparat am DREPTUL sa fiu suparat. Dar nu am dreptul sa fiu si RAU”. Nu vrei sa-i dezamagesti dar diferentele sunt deja prea mari si orice fapta a ta pare o rautate. Ei te-au pierdut undeva pe drum si nu te mai cunosc pentru ca au fost absenti la schimbarile petrecute in tine in toti anii astia”. Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile”. Ca un lait-motiv, consideri ca vina iti apartine si te macina cum sa faci ca sa pastrezi echilibrul intre ce vrei tu si ce vor ei. Fugi dintr-o extrema in alta: te izolezi sau te dedici cu frenezie anturajului. Cauti mereu varianta aia care sa contrasteze cu asa nu-ul. Mai inveti cu dezamagire ca asa nu-urile sunt inca multe altele decat ala initial de care fugeai. Si apoi...”viata iti poate fi schimbata in cateva ore de catre oameni care nici nu te cunosc”. Pentru ca iti ilumineaza toate lucrurile pe care le-ai invatat si tu nu stiai ca le stii.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Mar 31 2008, 02:01 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Sunt lucruri in viata pe care ne dorim sa nu le pierdem niciodata....Sunt momente pe care vrem sa le traim permanent......Sunt parfumuri ce ne amintesc de anumite clipe, de anumite persoane dragi noua, de locuri unde ne intoarcem mereu pentru a ne reincarca bateriile.
Imi amintesc cu drag de bunicii mei, de locurile copilariei mele, de zambetul iubitei mele mamaite care a plecat prea devereme intr-o lume prea indepartata pentru noi.
Incerc sa-i povestesc copilului meu franturi din amintirile dragi sufletului meu, sa-l fac partas la bucuriile si supararile pe care le-am avut cand aveam varsta lui.... E greu, pentru ca sunt alte timpuri, totul a evoluat.....


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Apr 24 2008, 10:34 AM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Astazi, in Joia mare, am aflat si vreau sa va impartasesc si voua secretul meu: SUNT INSARCINATA


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Apr 24 2008, 11:36 AM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 24 2008, 11:34 AM) *
Astazi, in Joia mare, am aflat si vreau sa va impartasesc si voua secretul meu: SUNT INSARCINATA

partners.gif Doamne m-a trecut un fior....Doamne ce spui trandafir.gif partners.gif minunat Oana tzuc.gif hug.gif hug.gif hug.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Apr 24 2008, 12:06 PM
Postare #9


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 24 2008, 11:34 AM) *
Astazi, in Joia mare, am aflat si vreau sa va impartasesc si voua secretul meu: SUNT INSARCINATA

Nu-mi vine sa cred...felicitari din suflet...hmmm...deci cu asta te-ai ocupat in ultima vreme de nu ai prea dat pe forum, sa-ti dea DD cel mai frumos si cuminte copilas, multa sanatate tie si la bebe, pup dulce tzuc.gif eusa_clap.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordunel
postare Apr 24 2008, 01:51 PM
Postare #10


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 24 2008, 11:34 AM) *
Astazi, in Joia mare, am aflat si vreau sa va impartasesc si voua secretul meu: SUNT INSARCINATA


Nu imi vine sa cred ca este adevarat. Astazi chiar ca am citit cea mai buna veste si sincer ma bucur din toata inima. trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

28 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 09:50 AM