Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Antibiotic Klacid - Doza, urgent
Alexandrina
postare Oct 30 2010, 10:06 PM
Postare #1


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



Dragi mamici, ma confrunt cu o problema si sincer nu stiu ce sa mai fac...
Fetita mea de 1,4 ani a facut vreo cateva zile, noaptea, febra mare, 39.6...
Am fost la medic si mi-a spus ca are rosu in gat si mi-a dat antibiotic. Am incercat timp de 2 zile dupa ce am mers la medic sa incerc sa o tratez altfel (dat fiind ca si acum 2 saptamani mai luase antibiotic....), insa parandu-mi-se ca s-a agravat am hotarat sa il dau...
Problema este ca ii ies si caninii din gura si este ff inflamata (m-am gandit eu ca ar putea fi si una din cauzele febrei...)

Vroiam sa va intreb daca ati dat Klacid la copilasii vostri si cam ce doza...
Pentru ca mi-a dat 3,5 mil la 12 ore, copilasul avand 11 kg.

Ma induce in eroare prospectul pentru ca din ce vad eu pe prospect, e cam mare doza.

Daca ati folosit acest antibioti, spuneti-mi va rog ca cantitate v-a prescris...

Si inca ceva...ati reusit sa dizolvati bine bine granulele? Mi se pare ca nu se dizolva ff bine si copilul da sa vomite cand simte brobonelele in gurita...

Mersi mult,


Pupici


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 30 2010, 10:34 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Alexandrina @ Oct 30 2010, 11:06 PM) *
Dragi mamici, ma confrunt cu o problema si sincer nu stiu ce sa mai fac...
Fetita mea de 1,4 ani a facut vreo cateva zile, noaptea, febra mare, 39.6...
Am fost la medic si mi-a spus ca are rosu in gat si mi-a dat antibiotic. Am incercat timp de 2 zile dupa ce am mers la medic sa incerc sa o tratez altfel (dat fiind ca si acum 2 saptamani mai luase antibiotic....), insa parandu-mi-se ca s-a agravat am hotarat sa il dau...
Problema este ca ii ies si caninii din gura si este ff inflamata (m-am gandit eu ca ar putea fi si una din cauzele febrei...)

Vroiam sa va intreb daca ati dat Klacid la copilasii vostri si cam ce doza...
Pentru ca mi-a dat 3,5 mil la 12 ore, copilasul avand 11 kg.

Ma induce in eroare prospectul pentru ca din ce vad eu pe prospect, e cam mare doza.

Daca ati folosit acest antibioti, spuneti-mi va rog ca cantitate v-a prescris...

Si inca ceva...ati reusit sa dizolvati bine bine granulele? Mi se pare ca nu se dizolva ff bine si copilul da sa vomite cand simte brobonelele in gurita...

Mersi mult,
Pupici


Imi pare rau ca treceti prin asta Alexandrina, eu zic sa asculti medicul, Klacidul este un medicament foarte eficient dat in dozele corespunzatoare...mie nu mi se pare ca ti-a dat mult, pentru a-l dizolva mai bine agita sticla mai mult, banuiesc ca ai pus apa pana la semnul indicat( eu de regula foloseam apa plata, sau poti pune fiarta si racita). I-ar trebui fetitei si nurofen, ca antiinflamator dar cred ca ti-a dat. Sanatate multa si nu uita sa o hidratezi cu ceiuturi de soc cu miere si lamaie ( ajuta mult la febra)si multa apa... trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 30 2010, 10:42 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



In caz de febra mare poti apela cu incredere si la supozitoare...cu propifenazona, paracetamol( efferalgan), novocalmin.

http://medicamente.romedic.ro/medicamente....d=3268&fl=1
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 30 2010, 10:47 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




De cele mai multe ori ne speriem de dozele medicamentelor, insa nu e cazul, un medic stie bine ce face,iar in cazuri grave doza antibioticului se poate dubla fara probleme...asa ca fi linistita si daca ai indoieli, mergi la farmacie sau intreaba pediatrul smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 30 2010, 10:55 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Eu ti-as mai recomanda Esberitox, merge bine in raceala, ajuta mult...creste imunitatea, si ai avea nevoie mai ales ca la nici doua saptamani ai fost nevoita sa ii dai din nou antibiotic....sanatate multa!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Oct 31 2010, 10:04 AM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



Noi , cu Klacid , am scapat de penicilina injectabila , la o amigdalita , este foarte eficient .

Cum spunea si ruxy, dozele pot fi marite in cazuri grave, dar aici nu e cazul , ti- a dat exact doza corespunzatoare pentru cele 11 kg ( doza pediatrica este de 7,5 mg/kg corp adica 82,5 mg la 11 kg , ceea ce inseamna 3.3 ml ).
Sanatate multa va doresc .

Aceasta postare a fost editata de diana1318: Oct 31 2010, 10:05 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirumati
postare Oct 31 2010, 12:52 PM
Postare #7


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 136
Inscris la: 26-November 08
Din: Bacau
Membru nr.: 51,588



QUOTE(ruxy @ Oct 31 2010, 12:55 AM) *
Eu ti-as mai recomanda Esberitox, merge bine in raceala, ajuta mult...creste imunitatea, si ai avea nevoie mai ales ca la nici doua saptamani ai fost nevoita sa ii dai din nou antibiotic....sanatate multa!

Ruxy, medicamentul asta e imunostimulant? N-am mai auzit de el pana acum, dr. nu mi l-a recomandat niciodata, dar si noi o tinem numai in antibiotice din octombrie pana in mai. Si in decursul anilor am incercat de toate si Broncho-vaxom, si imunoroyal si catina...etc. Cam tot ce se poate da, adecvat varstelor lor.


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 31 2010, 03:16 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(mirumati @ Oct 31 2010, 01:52 PM) *
Ruxy, medicamentul asta e imunostimulant? N-am mai auzit de el pana acum, dr. nu mi l-a recomandat niciodata, dar si noi o tinem numai in antibiotice din octombrie pana in mai. Si in decursul anilor am incercat de toate si Broncho-vaxom, si imunoroyal si catina...etc. Cam tot ce se poate da, adecvat varstelor lor.

Da Mirumati...poti proba....imi pare rau , greu cu copiii mici.... tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Nov 1 2010, 11:19 AM
Postare #9


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



Multumesc mult pentru rapsunsuri.
Am inceput sa il dau, insa tare greu il ia. Nu se dizolva bine deloc, nu stiu, am agitat mult, dar tot e foarte granulos. Cum il simte in gura da sa vomite. Ieri dimineata chiar l-a vomitat. Am sunat medicul pentru ca eram speriata si mi-a spus ca trebuie sa ma chinui cumva sa il dau...As fi preferat injectabil, dar mi-e teama sa ma internez la spitalul de copii cu ea..
In fine, am gasit solutia...Ii picur din seringa dozatoare cate putin in cate o lingurita de iaurtel...
Si asa il ia..
Problema este ca nu mai are pofta de mancare deloc. Nu pot sa o oblig, insa mi-e teama sa nu ii distruga tare stomacelul.
Oricum, imediat dupa episodul asta vom merge imediat la homeopatie, pentru ca noi nu suntem deloc cu antibioticele, insa am prins teama de cand fetita mare, de la niste mucozitati aparent inofensive a facut o penumonie de toata frumusetea....
Asa ca, fiind si micuta, nu ma pot risca...
Pe deasupra ii mai ies si caninii, inflamatie mare in gurita si se vede ca o chinuie tare durere...
Nu stiu cum de s-au strans toate acum..


Pupici si multa sanatate!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirumati
postare Nov 1 2010, 12:56 PM
Postare #10


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 136
Inscris la: 26-November 08
Din: Bacau
Membru nr.: 51,588



Pt protectia stomacului, da-i fermenti lactici, gen Biotics. Daca il ia, ca ai mei nu prea vor, ii pacalesc amestecandu-l in iaurt (simplu, fara fructe), ca pe ala l-ar manca oricand.
Tratamentul injectabil isi face mult mai repede efectul, dar e dureros... sad.gif Ai mei toti 3 au facut injectii, cand celelalte tratamente nu-si faceau efectul. Eu am noroc ca stiu eu sa fac si le fac eu, nu trebuie sa stau internata. Dar poate gasesti pe cineva care sa vina acasa sa ii faca, daca va fi cazul, sa nu trebuiasca sa stai in spital.
Multa sanatate!


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 08:32 PM