Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cele Mai Ciudate Mancaruri Din Lume, la fel...nerecomandat persoanelor sensibiloase
Tania_25
postare Nov 30 2009, 05:05 PM
Postare #21


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,714
Inscris la: 31-October 08
Din: .......
Membru nr.: 45,899



QUOTE(dyana @ Nov 30 2009, 01:01 PM) *
Ma intreb ce cred chinezii despre ceafa noastra de porc. liwlol.gif
Sau de cartofii nostri. liwlol.gif )




wacko.gif biggrin.gif


--------------------


O viata plina de dragoste incepe cu Dumnezeu...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natsandrea
postare Nov 30 2009, 08:14 PM
Postare #22


mami de printesa Andra
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,565
Inscris la: 20-March 09
Din: Baia Mare
Membru nr.: 80,151



QUOTE(hanuk26 @ Nov 30 2009, 03:49 PM) *
brrrrrrrr........incredibil.......sunt de-a dreptul socata de criminalii aia cu maimuta.......

oare ce gust are p.....l de bou ? liwlol.gif liwlol.gif doh.gif doh.gif ......am innebunit deja la atatea ciudatenii


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Dec 1 2009, 10:06 AM
Postare #23


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



QUOTE(hanuk26 @ Nov 30 2009, 05:47 PM) *
din seria mancarurilor dezgustatoare.........

Daca noua ni se par de-a dreptul scarboase, in tarile de origine sunt mancaruri cat se poate de comune. Unele dintre aceste mancaruri au ajuns deja delicatese in restul lumii si nu ar fi de mirare daca in curand ar ajunge consumate de catre fiecare dintre noi. Este nevoie doar de putina obisnuinta pentru a-ti place ceva.

Kopi Luwak
Kopi Luwak sunt boabe de cafea care provin din excrementele unui animal de marimea unei pisici, Common Palm Civet. Este cea mai scumpa cafea din lume, jumatetea de kilogram vanzandu-se la un pret intre 120 si 600 dolari. "Boabele" sunt spalate si usor prajite pentru a nu le distruge savoarea.


Penis de bou
In tarile din Vest penisul de bou este de cele mai multe ori vandut ca mancare de caini, insa in multe tari orientale sunt o delicatesa pentru oameni. De cele mai multe ori este fiert sau prajit, dar poate fi mancat si crud. Daca vreti sa stiti ce gust are dar nu va incumentati sa gustati, unii spun ca este asemanator cu cel al calamarilor.


Scuipat de pasare
Cuiburile in discutie sunt construite de lastuni care isi lipesc cuibul scuipand un compus chimic care se intareste in contact cu aerul. Tocmai pentru acest compus, in China cuiburile sunt cobsiderate o delicatesa si sunt unul dintre cele mai scumpe produse animale consumate de oameni. De obicei se serveste ca supa dar uneori si ca desert. Cand sunt combinate cu apa, cuiburile devin gelatinoase.


Caterpilla Fungus
Caterpilla Fungus este o specie de ciuperca parazita care creste pe larvele insectelor. Ciuperca intra in corpul omizilor omorandu-le si mumificandu-le, pentru ca in primavara urmatoare sa iasa din pamant din fruntea omizii ucise. Pe scurt, se mananca ciuperca parazita impreuna cu omida moarta. Ciuperca este cel mai des folosita ca medicament de catre tibetani si chinezi, acestia crezand ca este buna pentru combaterea de la stari de oboseala la cancer, dar este si un bun afrodisiac. Se poate folosi si ca un rar ingredient in supe.


Sobolani
Desi noua ni se par cat se poate de gretosi, in unele parti ale lumii sunt o mancare obisnuita. In Coreea de Nord, spre exemplu, sobolanii sunt vanati si mancati zilnic pentru ca sunt o masa ieftina, gustul lor semanand cu cel de pui. Dar nu este doar mancarea saracilor, in China fiind serviti chiar in restaurante.


Creier de maimuta
Pe langa faptul ca este o mancare scarboasa, este si foarte riscanta pentru ca poti contacta diferite boli fatale de creier. In unele parti ale Chinei creierul se mananca crud, in timp ce circula povesti cum ca unii ar manca creierul direct din capul maimutelor vii servite la cina. Descrierile aceste practici seama extrem de bine cu o scena din Hannibal: maimuta este adusa la masa intr-un cos deasupra caruia este pusa o placa de lemn cu un cerc inauntru prin care este scos capul maimutei. Blana de pe cap este rasa cu aparatul. Cu o dalta si un ciocanel se face o incizie in jurul varfului capului si partea de sus a craniului este data la o parte. Cu o lingura se iau bucati de creier care trebuie mancat inainte ca maimuta sa moara.


Paianjeni
Paianjenii din Cambogia sunt crescuti special pentru consum, fiind mancati prajiti. Au o textura crocanta iar unii spun ca au gust asemanator cu al crabilor.


Larve de albina
Sunt numite hachinoko in China si Japonia, unde au devenit populare acum cativa ani de zile cand, satenii vaduviti de peste sau orice fel de carne, au fost nevoiti sa gaseasca in natura alte surse de proteine. Larvele sunt gatite in sos de soia si au un gust dulceag cu o textura faramicioasa.


Balut - fetusi de rata
Balut este oul de rata care contine embrion dezvoltat aproape pe deplin. Este putin fiert si se mananca direct din coaja. Sunt considerate delicatese in Asia in special in Filipine, Cambogia si Vietnam. Se crede ca sunt puternice afrodisiace si bogate in proteine, fiind vandute pe strada noaptea de catre bucatari ambulanti. De multe ori se servesc cu bere. In timp ce le mananci vei vedea pene, capul, aripile si scheletul care abia se formeaza.


Sange si fiere de sarpe
In Jakarta centrala cel care isi spune Omul-Cobra prepara sangele si fierea de sapre in scopuri medicinale. Taie capul sarpelui si stoarce sangele intr-un vas de sticla, adauga fierea si da oamenilor licoarea ca tratament impotriva problemelor respiratorii, problemelor de piele, indigestii sau dureri de burta. Dar sa bei sangele care se scurge direct din corpul sarpelui este vazut ca o dovada de barbatie, poate si de aici ideea ca imbunatateste viata sexuala a barbatului.

GROAZNIC DE SCARBOS!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Dec 1 2009, 10:07 AM
Postare #24


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850




QUOTE(natsandrea @ Nov 30 2009, 10:14 PM) *
oare ce gust are p.....l de bou ? liwlol.gif liwlol.gif doh.gif doh.gif ......am innebunit deja la atatea ciudatenii

POATE CA SI EI DACA AUD DE MANCARURILE NOASTRE SPUN LA FEL rolleyes.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natsandrea
postare Dec 1 2009, 10:34 AM
Postare #25


mami de printesa Andra
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,565
Inscris la: 20-March 09
Din: Baia Mare
Membru nr.: 80,151



QUOTE(mia22_ro @ Dec 1 2009, 10:07 AM) *
POATE CA SI EI DACA AUD DE MANCARURILE NOASTRE SPUN LA FEL rolleyes.gif

probabil... oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Dec 1 2009, 11:37 AM
Postare #26


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



am gasit un alt articol...fara poze de data asta....cu alte preparate....yeah...,


Sa facem deci o scurta calatorie in cautarea barierelor culturale ale gustului , urmarind experientele calatorilor on-line de-a lungul plimbarilor lor prin lume.

O experienta care poate lasa urme adanci in constiinta cuiva este accea ce a baga propria furculita intr-un animal viu. Exista insa cei ce sustin ca “daca vietatea se misca atunci e buna”: gurmandul chinez va aprecia cu siguranta creierul de maimuta vie in timp ce in unele sate din indepartata Japonie, oaspetele de onoare va fi omagiat cu un fel de peste proaspat taiat, atat de proaspat incat continua sa miste pentru ca este inca viu, indata ce acesta incearca sa ia o inghititura.

Continuand meniul nostru ipotetic in jurul lumii, un mancacios va aprecia probabil pe post de aperitiv un vin cu soarece (China) sau un strop de tequila cu vierme (Mexic). Ca sa nu mai vorbim despre deliciosul vin de palmier din Peru! Aroma sa deriva din faptul ca acest vin tipic fermenteaza in saliva batranelor din sat.

Pentru a ne potoli foamea nimic mai bun decat un soricel de orez fript (Cambogia) sau furnici uriase prajite trase in ciocolata (Columbia).

Punctul forte? O supa din ochi de animale de lapte (Kirghistan) sau o farfurie cu larve de termite (Australia).

In final un desert delicios: caramel din scorpion (China) insotit de o ceasca de cafea Weasel, o cafea ale carei boabe sunt mestecate si regurgitate de nevastuici (Vietnam).

Cum digeram toata mancarea asta? Un paharel de vodka din scorpion (Rusia) ar putea sa ne ajute.


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Dec 1 2009, 11:52 AM
Postare #27


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



Daca ai ajuns, ca turist, intr-o tara sau o regiune a globului si nu ai incercat mancarurile traditionale, se poate spune ca vacanta ta este ratata, atat de importanta este gastronomia, ca parte a unei culturi. In fiecare cultura, apar mancaruri pe care altii le-ar considera cel putin ciudate, daca nu chiar de-a dreptul dezgustatoare. Dezgustatoare pentru cei din afara, caci localnicii au crescut cu ele si nu le considera cu nimic deosebite. Asa cum noi nu vedem nimic in neregula intr-o farfurie cu piftie (o ciudatenie in alte parti ale globului), unele popoare mananca fara probleme serpi, broaste, oua clocite si multe alte "delicatese".
Pentru noi, cele mai exotice mancaruri sunt cele specifice Asiei si Americii de Sud, doua continente total diferite de al nostru, prin cultura si obiceiuri.
Asa se face ca, in Indonezia, intr-o anumita piata faimoasa pentru ciudateniile ei, se vand lilieci. Aceste animale sunt considerate o delicatesa daca sunt afumate. Rezulta un soricel scheletic, maroniu, cu aripi lungi. Se pare ca ar avea gustul apropiat de cel al carnii de vita.
Asa cum noi mancam hamsii crocante, stropite cu mujdei, pe faleza, la mare, in Filipine se pot cumpara de pe strada greieri prajiti si sarati, care sunt o gustare foarte populara printre localnici si printre turisti. Unii chiar cauta greieri impachetati special pentru a-i putea lua acasa. Se pare ca se mananca foarte mult si in baruri, probabil in loc de alune. Si tot filipinezii gusta o alta macare cel putin ciudata: carnea de caine. Ei nu cresc cainii ca animale de companie, ci asa cum crestem noi gainile: pentru a fi sacrificati si gatiti. Desi nu e prea placut sa vezi un cap de ciobanesc german ranjind din farfurie, se pare ca mancarea nu e chiar asa de rea. Bineinteles ca nici pisicile din Asia nu scapa mai usor. Sunt mancate si ele cu mare placere in China si Vietnam.
In afara de catei, vietnamezii mananca si oua de rata clocite, poate cea mai dezgustatoare mancare dintre toate. Sub numele de balut, se vand pe strada oua de rata fertilizate si lasate la clocit timp de cateva saptamani. Cureti coaja, iar in interior te asteapta pe langa un galbenus moale si un embrion mort, cu pene, cioc si oase.
Iar daca ajungi in Japonia si ceri o portie de sashimi, s-ar putea sa fie din carne de cal. Este un fel de mancare foarte popular si se pare ca este si sanatos, pentru ca are mai putina grasime si mai multe proteine, fata de vita sau porc.
In tara vecina, China, o alta delicatesa: meduze taiate in fasii subtiri, date cu sare si servite intr-un bol, ca aperitiv.
In Tailanda, greierii nu sunt singurele insecte servite ca gustare. Pe strada Koh San, vanzatorii ambulanti imbie turistii cu lacuste, viermi de matase, scorpioni, gandaci uriasi, toate prajite bine in ulei. Cambodgienii nu se incurca cu insecte atat de mici si trec direct la arahnide. In Skuon, un oras din apropierea capitalei Phon Phen, se vand pe strada tarantule prajite. Se pare ca obiceiul a aparut in vremea kmerilor rosii, cand mancarea era putina si oamenii au fost nevoiti sa gaseasca noi surse de hrana. Le-a placut atat de mult incat au continuat.
Destul cu Asia, trecem la America de Sud, continent la fel de ciudat, cel putin in privinta obiceiurilor alimentare.
In Nicaragua sunt considerate adevarate delicatese ouale crude de testoasa. Arata ca nici mingi de ping pong. Se gaureste putin coaja, se picura inauntru putin sos picant, apoi se soarbe tot continutul. Se pare ca gustul seamana oarecum cu cel al pestelui crud si nici macar nu este prea placut.
In sudul Statelor Unite, probabil sub influenta tarilor sud-americane se vand, mai ales la balciuri, un fel de acadele din carne de crocodil. O bucata de carne gatita si condimentata se infige intr-un bat si se serveste clientilor. Se spune ca are gustul carnii de porc in sange.
Mexicanii sunt si ei foarte atasati de insectele din farfurie. Chapulines este numele unui fel de mancare facut din lacuste. Cei care le-au gustat spun ca nu sunt chiar atat de rele si ca ar semana, la gust, cu niste hamsii foarte, foarte sarate.
Si nu numai in farfurie se gasesc insectele, ci si in sticla cu bautura. Unii producatori de tequila pun in sticle cate un vierme care traieste pe copacul de guava. Chiar exista o marca de tequila care se numeste "Dos gusanos", pentru ca in fiecare sticla se afla cate doi viermisori. Iar pentru cei carora le place tequila, dar nu vor sa faca excese, exista acadele cu aroma acestei bauturi si cu un viermisor prins inauntru.
Si pentru ca a venit vorba de bauturi, revenim in Asia unde se fac tot felul de vinuri ciudate, din serpi, pisici, caini, soareci si alte animale nevinovate. Animalul mort se curata si se introduce, impreuna cu apa, in sticla, unde se fermenteaza. Daca nu au la indemana asemenea mamifere, eschimosii folosesc si ei ce gasesc. Asa se face ca ei beau vin de pescarus. Tursitii spun ca are gust de benzina.



--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Dec 1 2009, 12:08 PM
Postare #28


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



de data asta doar cateva poze din meniurile lumii care ne inconjoara:

jeleu cu viermi


cas cu larve


rechin in putrefactie afumat


supa cu placenta


pancreas cu caramel..


daca m-a socat faza cu maimuta ce am mai descoperit azi mi-a dat peste cap toate crezurile mele....si am inceput sa-i urasc pe chinezi.....vreau sa uit ca e adevarat ce am vazut......se pare ca a fost reportaj si la protv despre asta......OMG..

Aceasta postare a fost editata de hanuk26: Dec 1 2009, 12:10 PM


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Dec 1 2009, 12:10 PM
Postare #29


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



DOAMNE CATE CIUDATENII...BAUTURA DUN MATA , CAINI SI MAI STIU EU CE....CHESTIA CU VIERMELE DIN TEQUILA O STIAM DAR RESTUL CU SOARECI, PISICI E DE HORROR


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Dec 1 2009, 12:17 PM
Postare #30


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



Aperitiv cu aligator (USA)

Restaurantul Jacque-Imo’s din New Orleans, Louisiana, este celebru pentru aperitivul cu brânză, carnați din carne de aligator și creveți.

Castravetele amar - Momordica charantia (Africa/Asia)

Pentru a reduce gustul amar această legumă este sărată și combinată cu carne de miel și mirodenii. Momordica charantia este folosită și în scop medicinal în tratamentul diabetului în medicina alternativă.

Limbă în sânge (Germania)

Este preparat din sânge și limbă de vită cu mirodenii, după răcire preparatul este tăiat foarte subțire și combinat cu un rulou crocant.

Genunchi de găină (China)

Este unul dintre preparatele favorite în China și Japonia. Japonezii îl preferă la grătar, în timp ce chinezii îl preferă prăjit și cu mult usturoi.

Drob (Scoția)

Este preparat din organe de oaie (inimă, ficat, plămân), tocate și amestecate cu făină de ovăz, seu, ceapă, supă și condimente. Cu acest amestec este umplut un stomac de oaie, care apoi este fiert. Poetul scoțian Robert Burns a dedicat o poezie acestui preparat culinar, “Address to Haggis”, care este citit în cadru festiv în fiecare an, pe 25 ianuarie, la aniversarea nașterii poetului.

Homar viu (Asia)

Ceea ce este mai important la prepararea de sashimi din homar viu este viteza de preparare, cu cât este mai rapid bucătarul, cu atât este mai "vioaie mancarea".Odată homarul despicat, carnea din coadă este scoasă cât mai repede și tăiată în porții pentru sashimi. Cealaltă jumătate a homarului este pusă la gheață pentr a mai păstra din reflexele motorii.

Natto (Japonia)

Este o pastă din boabe de soia fierte și lăsate la fermentat timp de 24 de ore timp în care acționează bacteria Bacillus subtilis natto. Natto se folosește drept condiment, mai ales la orezul de la micul dejun. Este deseori amestecat cu alte ingrediente, cum ar fi muștarul, sosul de soia sau arpagicul.

Nopal (Mexic)

Este un cactus consumat în mod frecvent în Mexic. După îndepărtarea țepilor nopalul poate fi consumat la grătar, fiert, crud, prăjit sau din el se poate prepara înghețată.

Larve (Australia)

Larvele sunt consumate crude sau coapte în cenușă. Este unul dintre alimentele preferate ale indigenilor din Australia.

Uger de vacă (Italia)

În Toscana este apreciat ugerul de vacă prăjit sau sub formă de tocană.


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:44 AM