Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre Nunta...
andreea1982
postare Aug 7 2008, 10:35 AM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 14
Inscris la: 9-November 07
Din: galati
Membru nr.: 9,391



buna...
imi poate da cineva niste sfaturi cu privire la nunta...cam care sunt obligatiile mele ca mireasa?ce obligatii au nasii?va rog povestiti-mi in mare cam cum a decurs nunta voastra....de unde ati luat invitatiile...citi invitati ati avut...cum ati facut ca totul sa fie bine...si mai ales daca ati facut nunta anul acesta,cam cit v-a ajuns|?
e cineva din galati|?
multumesc trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
symona
postare Aug 7 2008, 10:59 AM
Postare #2


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 95
Inscris la: 7-August 07
Din: irlanda
Membru nr.: 5,791



eu am avut nunta acum 3 ani,a fost foarte fain acum depinde unde o faci si ce pretentii aveti.nu stiu de unde esti ca obiceiurile difera de la o zona la alta.depinde si de pretentiile nasilor.cat mai ai pana la nunta?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
symona
postare Aug 7 2008, 11:02 AM
Postare #3


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 95
Inscris la: 7-August 07
Din: irlanda
Membru nr.: 5,791



cand auzi nunta pare ceva foarte usor da nu e chiar asa,iti urez multa fericire alaturi de iubitelu tau si spor la cumparaturi. trandafir.gif barza.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea1982
postare Aug 7 2008, 11:07 AM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members
Postari: 14
Inscris la: 9-November 07
Din: galati
Membru nr.: 9,391




QUOTE(symona @ Aug 7 2008, 11:59 AM) *
eu am avut nunta acum 3 ani,a fost foarte fain acum depinde unde o faci si ce pretentii aveti.nu stiu de unde esti ca obiceiurile difera de la o zona la alta.depinde si de pretentiile nasilor.cat mai ai pana la nunta?

eu nunta o am in octombrie...asa ar trebiu...dar eu nici rochia nu mi-am cumparat-o...nici macar nu stiu cre-s pasii sa pun nunta la punct...pretentii foarte mari nu sunt...vreau a iasa frumos...ca nici invitati prea multi nu am
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra81
postare Aug 7 2008, 11:14 AM
Postare #5


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186



Pai pana acuma trebuia sa ai gata macar invitatiile ca sa ii anunti pe cei care vrei sa vina la nunta...De local v-ati interesat? La biserica ati vorbit? Mie mi-a cumparat soacra rochia de mireasa, pantofii si voalul...Nasa a facut lumanarile si buchetele de mireasa si de nasa...Am cumparat si flori pt nuntasi...Noi am avut 120 de invitati, dar nu au venit decat 118. Ideea e ca tb sa stii cam cati vin sa nu puneti meniuri foarte multe...Ca apoi trebuie platite si ce rost are sa iesiti in pierdere rolleyes.gif ... Ai mei au dat telefoane la toti cu 2 saptamani inainte de nunta ca sa stie exact cati invitati vom avea...Eu am avut nunta in 2004...Trebuie aranjat restaurantul. Trebuie sa vorbesti cu cei de acolo sa-ti spuna ce vor face...Ti se pare ca mai ai timp destul, insa 2 luni vor trece repede... oFloare1.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
symona
postare Aug 7 2008, 11:21 AM
Postare #6


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 95
Inscris la: 7-August 07
Din: irlanda
Membru nr.: 5,791



eu am rezerva locul cu un an inainte,dar nunta am pregatit-o in 2 saptamani,a fost foarte putin timp,asa ca apuca-te de pe acum,de invitatii macar,,,,,,,,,,,,,,,,nici la noi nu a fost cu pretentii dar mai vin si pe parcurs,uita-te dupa rochie,vb la biserica,noi ne-am cununat la manastire ,am avut timp pentruca am avut cununia civila facua ,asa ca dai startu ca nu-i devreme.mult succes.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geocoto
postare Aug 7 2008, 01:38 PM
Postare #7


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,248
Inscris la: 30-June 08
Din: Brussels
Membru nr.: 28,333



QUOTE(andreea1982 @ Aug 7 2008, 11:07 AM) *
eu nunta o am in octombrie...asa ar trebiu...dar eu nici rochia nu mi-am cumparat-o...nici macar nu stiu cre-s pasii sa pun nunta la punct...pretentii foarte mari nu sunt...vreau a iasa frumos...ca nici invitati prea multi nu am

Draga Andreea,
Eu sunt Georgiana si am sa-ti povestesc putin cum a fost la noi.Am facut nunta in Bucuresti acum 3 ani jumatate pe 13 noiembrie.
Invitatii ii anunti din timp si fara invitatii ca sa stie sa vina la tine.Invitatiile nu le dai mai devreme de 2 luni(noi le-am dat cu o luna inainte) inainte de nunta ca se uita apoi.Neaparat sa ceri confirmarile pe invitatie(nu o sa te sune nimeni) si totusi vei suna si tu sa fii sigura.
Restaurantul trebuie sa-l ai rezervat si sa stii exact ce-ti ofera(mergi si mananci acolo sa nu te faci de ras) vezi daca au ei muzica daca nu iti aduci tu tot asa trebuie sa discuti exact ce se va canta nu-i lasi de capul lor ca nu se stie.Vezi daca restaurantul poate sa-ti decoreze sala daca nu umflati voi niste baloane cu heliu si ceva de imbracat scaunele daca nu-ti place ce au.Cineva de-al casei va fi atent la cate portii se vor pune pe masa ca acolo te fura rau de tot.Tu platesti la portie si este in interesul lor sa-ti numere mai multe.Tu stabilesti la ce interval vor intra felurile de mancare.
Obiceiuri sunt multe trebuie sa vezi ce se face pe la voi.Nasa mea mi-a zis clar daca o pun sa faca ceva cu gaina sau mai stiu eu ce nu vine.Abia am convins-o sa vina sa ma ia de acasa.Unde se aduce un acordeonist(cred ca asa se scrie) va canta ceva se rupe o turta in capul miresei, dupa ce iti prinde voalul(eu il prinsesem la coafor dar ea doar a mai prins o agrafa) servesti invitatii(de obicei cativa prieteni buni si membrii familiei) cu ce vrei, sandwichiuri si apoi plecati la biserica.
Este bine sa-ti stabilesti cu fotograful exact ce sa faca(poze cu toata lumea) ca tu nu ai timp sa te gandesti la asta si poti avea surprize.Buchetul de mireasa si al nasei il cumperi tu, Lumanarile la cumpara nasa impreuna cu voalul.Vezi sa ai nasi de treaba cu care sa te intelegi de comun accord si sa nu-ti vina cu reguli stupide.
Eu mi-am cumparat tot ca nu era sa ma duc la soacra-mea sa-i zic vezi sa-mi cumperi rochia daca ea nu a stiut sa o faca.Asa am facut o excursie haioasa pana la Piatra Neamt cu fetele si mi-am luat rochita de acolo de la Agnes Toma.(poti imprumuta de la o prietena daca doresti)
Am cumparat niste mici vazute de decor in care am pus bomboane si am scris numele si data casatoriei si le-am dat cadou la invitati(asta daca la voi nu se obisnuieste sa se dea prosoape sau asa ceva).Se cumpara un cadou nasilor.A doua zi se face o mica masa in familie
La restaurant am adus eu niste bautura in plus si fructe dupa ce am discutat exact cu ei ce ne ofera.
Totul se pune pe hartie si chiar iti faci un plan de bataie cine face ce...
Tortul trebuie comandat si fii sigura ca ti-l livreaza cofetaria, ca te asigur ca tu nu ai cum sa-l cari daca vrei un etaj acolo doua.
In ziua nuntii iei un calmant ca altfel o sa vezi cum trag toti de tine si incepi sa-i jumulesti daca esti mai ca mine.
Vorbesti exact cine te fura si cat timp ca altfel se duce farmecul nuntii daca lipsesti prea mult.
Pantofii ai grija sa-i porti inainte sa nu te bata ca altfel cum vei mai dansa cu toti domnii usor ametiti de aburii alcoolului.
Sper ca nu te-am speriat prea tare dar totul trebuie pus pe hartie si nu lasat in ultima clipa sa nu-ti para rau pe urma daca nu iese asa cum trebuie .Iti stau la dispozitie daca ai intrebari.
Pupici Georgiana trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea1982
postare Aug 7 2008, 04:13 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 14
Inscris la: 9-November 07
Din: galati
Membru nr.: 9,391



QUOTE(geocoto @ Aug 7 2008, 02:38 PM) *
Draga Andreea,
Eu sunt Georgiana si am sa-ti povestesc putin cum a fost la noi.Am facut nunta in Bucuresti acum 3 ani jumatate pe 13 noiembrie.
Invitatii ii anunti din timp si fara invitatii ca sa stie sa vina la tine.Invitatiile nu le dai mai devreme de 2 luni(noi le-am dat cu o luna inainte) inainte de nunta ca se uita apoi.Neaparat sa ceri confirmarile pe invitatie(nu o sa te sune nimeni) si totusi vei suna si tu sa fii sigura.
Restaurantul trebuie sa-l ai rezervat si sa stii exact ce-ti ofera(mergi si mananci acolo sa nu te faci de ras) vezi daca au ei muzica daca nu iti aduci tu tot asa trebuie sa discuti exact ce se va canta nu-i lasi de capul lor ca nu se stie.Vezi daca restaurantul poate sa-ti decoreze sala daca nu umflati voi niste baloane cu heliu si ceva de imbracat scaunele daca nu-ti place ce au.Cineva de-al casei va fi atent la cate portii se vor pune pe masa ca acolo te fura rau de tot.Tu platesti la portie si este in interesul lor sa-ti numere mai multe.Tu stabilesti la ce interval vor intra felurile de mancare.
Obiceiuri sunt multe trebuie sa vezi ce se face pe la voi.Nasa mea mi-a zis clar daca o pun sa faca ceva cu gaina sau mai stiu eu ce nu vine.Abia am convins-o sa vina sa ma ia de acasa.Unde se aduce un acordeonist(cred ca asa se scrie) va canta ceva se rupe o turta in capul miresei, dupa ce iti prinde voalul(eu il prinsesem la coafor dar ea doar a mai prins o agrafa) servesti invitatii(de obicei cativa prieteni buni si membrii familiei) cu ce vrei, sandwichiuri si apoi plecati la biserica.
Este bine sa-ti stabilesti cu fotograful exact ce sa faca(poze cu toata lumea) ca tu nu ai timp sa te gandesti la asta si poti avea surprize.Buchetul de mireasa si al nasei il cumperi tu, Lumanarile la cumpara nasa impreuna cu voalul.Vezi sa ai nasi de treaba cu care sa te intelegi de comun accord si sa nu-ti vina cu reguli stupide.
Eu mi-am cumparat tot ca nu era sa ma duc la soacra-mea sa-i zic vezi sa-mi cumperi rochia daca ea nu a stiut sa o faca.Asa am facut o excursie haioasa pana la Piatra Neamt cu fetele si mi-am luat rochita de acolo de la Agnes Toma.(poti imprumuta de la o prietena daca doresti)
Am cumparat niste mici vazute de decor in care am pus bomboane si am scris numele si data casatoriei si le-am dat cadou la invitati(asta daca la voi nu se obisnuieste sa se dea prosoape sau asa ceva).Se cumpara un cadou nasilor.A doua zi se face o mica masa in familie
La restaurant am adus eu niste bautura in plus si fructe dupa ce am discutat exact cu ei ce ne ofera.
Totul se pune pe hartie si chiar iti faci un plan de bataie cine face ce...
Tortul trebuie comandat si fii sigura ca ti-l livreaza cofetaria, ca te asigur ca tu nu ai cum sa-l cari daca vrei un etaj acolo doua.
In ziua nuntii iei un calmant ca altfel o sa vezi cum trag toti de tine si incepi sa-i jumulesti daca esti mai ca mine.
Vorbesti exact cine te fura si cat timp ca altfel se duce farmecul nuntii daca lipsesti prea mult.
Pantofii ai grija sa-i porti inainte sa nu te bata ca altfel cum vei mai dansa cu toti domnii usor ametiti de aburii alcoolului.
Sper ca nu te-am speriat prea tare dar totul trebuie pus pe hartie si nu lasat in ultima clipa sa nu-ti para rau pe urma daca nu iese asa cum trebuie .Iti stau la dispozitie daca ai intrebari.
Pupici Georgiana trandafir.gif

rochie nu am de unde imprumuta ca nu cunosc de la cine....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Aug 7 2008, 04:44 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(andreea1982 @ Aug 7 2008, 05:13 PM) *
rochie nu am de unde imprumuta ca nu cunosc de la cine....

Uite gesesti aici de inchiriat...si nu stie nimeni...si gata...rezolvi problema...cand eu am cununat fina mea asa a facut...si a fost perfect...itit tin pumnii rolleyes.gif

http://www.perfectbride.ro/index.php?module=despre
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 7 2008, 07:31 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(andreea1982 @ Aug 7 2008, 12:07 PM) *
eu nunta o am in octombrie...asa ar trebiu...dar eu nici rochia nu mi-am cumparat-o...nici macar nu stiu cre-s pasii sa pun nunta la punct...pretentii foarte mari nu sunt...vreau a iasa frumos...ca nici invitati prea multi nu am


Doamne....noi am rezervat salonul cu un an innainte aproape....si si atunci ne-au dat vreo 2 sapt sa ne decidem ca erau deja pe lista de asteptari ptr data si locul unde o vroiam noi....

Sfat...cumpara si tu revistele speciale ptr mirese..trebuie sa fie si in tara..iti da acolo si planul de organizare..pe saptamani..si sfaturi unde poti merge..etc.....

Mult success!!!!!....


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:19 PM