Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Declaratie De Valoare, Pentru recunosaterea studiilor in Italia
alymary
postare Jun 13 2009, 02:28 AM
Postare #11


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 18
Inscris la: 11-June 09
Membru nr.: 94,523



QUOTE(marimaria @ May 2 2009, 10:55 PM) *
Ai neaparata nevoie de Diploma de bacalaureat, deci abia dupa ce dai si bacul poti sa trimiti actele la Consulatul Italian de la Bucuresti.
Actele se trimit prin posta la adresa
AMBASADA ITALIEI BIROUL CONSULAR
Str. Arh. Ion Mincu nr. 12
sector 1 Bucuresti

1. Un dosar plic de carton pe care se scrie numele si prenumele solicitantului, asa
cum rezulta din actul de identitate;...........eu am lasat si un numar de telefon si adresa de e-mail
2. Certificat de rezidenta sau inscriere anagrafica in copie xerox (eliberat de Primaria
Italiana de rezidenta pentru cetatenii comunitari rezidenti in Italia);
3. Copia "xerox" a pasaportului solicitantului: pagina cu fotografia (pentru toti) +
paginile cu semnatura titularului si cea cu datele personale
4. Copii "xerox" ale documentelor de stare civila (certificat de nastere, certificat de
casatorie, sentinta definitiva de divort) in cazul in care au intervenit modificari ale
datelor personale (pentru cetatenii comunitari);
5. Pentru toate titlurile de studii obtinute in Romania/Rep.Moldova este obligatorie
"Adeverinta" (scrisoare de confirmare/certificat) de confirmare eliberata pentru
Ambasada Italiei la Bucuresti, de catre Scoala/Universitatea care a eliberat
titlul/titlurile de studii, pe hartie cu antet a acesteia, stampilata si semnata de
conducerea scolii, care sa confirme obtinerea efectiva a titlului de studii de catre
solicitant, durata si tipologia studiilor absolvite (gimnaziale, liceale, postliceale,
universitare, postuniversitare, de specializare, etc), daca a urmat cursuri de zi,
serale, fara frecventa, la distanta, etc, nota obtinuta la examenele de absolvire si
scara de notare adoptata, specificandu-se, de asemenea, daca institutia este
de stat sau privata acreditata (in acest caz indicandu-se legea de acreditare);

Aceasta adeverinta se elibereaza celor interesati la cerere, de catre Scoala/Universitatea unde au obtinut titlul de studii si trebuie prezentata numai in original (fara Apostille si traducere)
6. Documentele de studii aferente studiilor efectuate de catre solicitant incepand
cu scoala medie superioara ("Diploma de bacalaureat.") Solicitantii din Rep.
Moldova care nu poseda "Diploma de bacalaureat" vor presenta alte titluri dupa
caz (spre exemplu "Atestatul de studii medii de cultura generala" sau "Certificat
de studii gimnaziale" + "Diploma de studii medii de specialitate", etc).

Pentru fiecare titlu in parte documentele de studii obligatorii sunt: diploma si foaia matricola, iar pentru studiile superioare (de colegiu, universitare si postuniversitare) aceste documente sunt: diploma, foaia matricola/suplimentul la diploma si programa analitica.

Pentru fiecare titlu de studii detinut de catre solicitant, fiecare din documentele de studii mentionate mai sus trebuie sa fie pregatit in urmatoarele 3 forme:

- documentul original legalizat cu Apostila + copie "xerox";
- copie conforma cu originalul, a documentului respectiv, efectuata de
Notar Public roman/moldovean si apoi legalizata cu Apostila + copie
"xerox";
- traducere autorizata in italiana, a documentului respectiv, efectuata de
traducator autorizat roman/moldovean, legalizata de Notar Public
roman/moldovean si apoi legalizata cu Apostila + copie "xerox";

Foaia matricola, pregatita asa cum este indicat mai sus, este un document obligatoriu pentru toate titlurile de studii (gimnaziale, liceale, postliceale, de colegiu (Rep. Moldova), universitare, postuniversitare, etc). Pentru studiile de colegiu, universitare si postuniversitare foaia matricola poate fi eventual substituita prin documentul numit "Supliment la diploma", care trebuie de asemenea pregatit asa cum este indicat mai sus;

Originalele tuturor documentelor de studii (diplome, foi matricole, suplimente la diploma, programe analitice, etc) trebuie sa fie mai intai vizate de catre autoritatile scolare competente pentru fiecare tara de provenienta a documentului de studii
Romania: Inspectoratul scolar teritorial (pentru documentele de studii gimnaziale,
liceale si postliceale), sau Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului
din Romania - Centrul National de Recunoastere si Echivalare a
Diplomelor din Bucuresti (pentru documentele de studii universitare si
postuniversitare)
si apoi se legalizeaza cu Apostila (Conventia de la Haga din 5 octombrie 1961) de catre autoritatea competenta din fiecare tara:

Romania: Prefectura teritoriala competenta (in functie de sediul autoritatii scolare
care a vizat precedent documentul)
Copiile conforme cu originalul ale documentelor de studii (diplome, foi matricole, suplimente la diploma, programe analitice, etc) se efectueaza de catre un Notar Public roman/moldovean si apoi se legalizeaza cu Apostila (Conventia de la Haga din 5 octombrie 1961) de catre autoritatea competenta din fiecare tara:

Romania: Tribunalul teritorial competent (in functie de sediul Notarului Public)

Traducerile in limba italiana ale documentelor de studii (diplome, foi matricole, suplimente la diploma, programe analitice, etc) se efectueaza de catre un traducator autorizat roman/moldovean, se legalizeaza de catre Notarul Public roman/moldovean si apoi se legalizeaza cu Apostila (Conventia de la Haga din 5 octombrie 1961) de catre autoritatea competenta din fiecare tara:

Romania: Tribunalul teritorial competent (in functie de sediul Notarului Public)
Mai trebuie sa completezi o cerere pe care din pacate acum nu reusesc s-o descarc................mai incerc maine si ti-o dau.


buna marimaria, am o intrebare: pana la urma originalele documentelor de studii cine ti le-a legalizat?? ai mers tu personal la Inspectoratul scolar si la Centrul National de recunoastere a diplomelor??? cat tp ti-a luat sa pregatesti dosarul???
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alymary
postare Jun 13 2009, 02:46 AM
Postare #12


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 18
Inscris la: 11-June 09
Membru nr.: 94,523



QUOTE(marimaria @ May 3 2009, 02:45 PM) *
Trebuie sa completezi di aia......"Cererea de inscriere"....eu m-am colegat pe siteul de la Consulatul Italian de la Bucuresti si am descarcat de acolo, dar nu stiu ce s-a intamplat ca nu mai reusesc acuma sa-l descarc
Am facut un plic gros cu fotocopiile documentelor, cererea si adeverinta de la liceu in original si am trimis prin posta.
Nu se mai fac prenotari.
Am trmis pe 29 noiembrie si am obtinut-o pe 29 aprilie.....5 luni.
La o luna dupa ce am trimis plicul am scris un e-mail si mi-au raspuns zicandu-mi ce numar are dosarul meu, iar la sfarsitul lunii martie m-au sunat ei si mi-au spus ce-mi lipseste la dosar si data cand sa le aduc.
Eu am rezolvat tot prin mama mea cu procura de la consulatul roman din Torino.

Eu zic sa discutam aici tot ce ai nevoie sa ma intrebi ca sa fie util si pt altii......stiu din experienta ca orbecaiam si nu gaseam informatii.

cred ca e asta: http://www.italian-embassy.org.ae/NR/rdonl...iestadv2009.pdf notworthy.gif

sau mai este si: http://www.italian-embassy.org.ae/NR/rdonl...iestastudio.pdf rolleyes.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Jun 13 2009, 12:41 PM
Postare #13


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



QUOTE(alymary @ Jun 13 2009, 04:46 AM) *


Exact aia e.....mie nu-mi mai deschidea pagina cand am incercat.
Completezi cererea aia ai adaugi tot ce scrie pe lista (fotocopii, doar adeverinta de la liceu sa fie semnata de director si secretara si sa fie in original) pui intr-un dosar plic pe care scrii numele tau, nr de telefon si adresa e-mail


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Jun 13 2009, 05:16 PM
Postare #14


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039




QUOTE(alymary @ Jun 13 2009, 04:28 AM) *
buna marimaria, am o intrebare: pana la urma originalele documentelor de studii cine ti le-a legalizat?? ai mers tu personal la Inspectoratul scolar si la Centrul National de recunoastere a diplomelor??? cat tp ti-a luat sa pregatesti dosarul???

Originalele au fost duse la Inspectoratul scolar, apostilate la tribunal si la prefectura.
Copiile conform cu originalele legalizate la notar


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alymary
postare Jun 13 2009, 11:01 PM
Postare #15


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 18
Inscris la: 11-June 09
Membru nr.: 94,523



QUOTE(marimaria @ Jun 13 2009, 05:16 PM) *
Originalele au fost duse la Inspectoratul scolar, apostilate la tribunal si la prefectura.
Copiile conform cu originalele legalizate la notar


merci pt raspuns marimaria. trandafir.gif deci ai mers la inspectorat (care?? spre ex. eu am facut facultatea intr-un judet si rezidenta o am in alta)...au program anume pt cei care doresc autentificare documentelor?? trebuie sa iti faci programare??? in cat tp ti-au autentificat documentele??? merci din nou si scuze ca poate te stresez cu multe intrebari

Aceasta postare a fost editata de alymary: Jun 13 2009, 11:11 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Jun 14 2009, 09:56 PM
Postare #16


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



QUOTE(alymary @ Jun 14 2009, 01:01 AM) *
merci pt raspuns marimaria. trandafir.gif deci ai mers la inspectorat (care?? spre ex. eu am facut facultatea intr-un judet si rezidenta o am in alta)...au program anume pt cei care doresc autentificare documentelor?? trebuie sa iti faci programare??? in cat tp ti-au autentificat documentele??? merci din nou si scuze ca poate te stresez cu multe intrebari

Inspectoratul scolar din judetul unde ai terminat.......dar la Inspectorat ti-o da imediat autentificata.
Nu au program special.
In schimb pt adeverinta de autentificare a durat ceva mai mult.
La mine s-a intamplat asa: mama s-a dus cu procura si cererea de eliberare a adeverintei de autentificare a diplomei si i-a spus secretara cand sa vina (a durat cam o saptamana......a lasat-o joi si i-a dat-o miercurirea din saptamana urmatoare)
Incerc sa te ajut si stai linistita ca nu ma stresezi smile.gif floare2.gif

Aceasta postare a fost editata de marimaria: Jun 14 2009, 09:57 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alymary
postare Jun 15 2009, 04:13 PM
Postare #17


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 18
Inscris la: 11-June 09
Membru nr.: 94,523



QUOTE(marimaria @ Jun 14 2009, 09:56 PM) *
Inspectoratul scolar din judetul unde ai terminat.......dar la Inspectorat ti-o da imediat autentificata.
Nu au program special.
In schimb pt adeverinta de autentificare a durat ceva mai mult.
La mine s-a intamplat asa: mama s-a dus cu procura si cererea de eliberare a adeverintei de autentificare a diplomei si i-a spus secretara cand sa vina (a durat cam o saptamana......a lasat-o joi si i-a dat-o miercurirea din saptamana urmatoare)
Incerc sa te ajut si stai linistita ca nu ma stresezi smile.gif floare2.gif


off...acum am vazut ca tu ai obtinut declaratia de valoare pt diploma de bacalaureat...
se pare ca pt autentificarea diplomei de licenta trebuie sa mergi la Centrul National de Recunoastere si Echiv. a Diplomelor (care este subordinata Ministerului Educatiei) wacko.gif

in fine...dupa ce Inspectoratul ti-a dat autentificarea ai mers tu personal la prefectura pt legalizarea cu apostila??? merci mult wink.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Jun 15 2009, 10:03 PM
Postare #18


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



QUOTE(alymary @ Jun 15 2009, 06:13 PM) *
off...acum am vazut ca tu ai obtinut declaratia de valoare pt diploma de bacalaureat...
se pare ca pt autentificarea diplomei de licenta trebuie sa mergi la Centrul National de Recunoastere si Echiv. a Diplomelor (care este subordinata Ministerului Educatiei) wacko.gif

in fine...dupa ce Inspectoratul ti-a dat autentificarea ai mers tu personal la prefectura pt legalizarea cu apostila??? merci mult wink.gif

Da se merge personal.
Eu nu am facut pt recunasterea diplomei de facultate pt ca as fi pus-o pe maman in mare incurcatura si o groaza de drumuri de facut, dat ca si eu am terminat in alta localitate decat cea unde am rezidenta.
Poate la anul sa am timp liber si atunci ma duc personal.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alymary
postare Jun 16 2009, 12:22 PM
Postare #19


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 18
Inscris la: 11-June 09
Membru nr.: 94,523



QUOTE(marimaria @ Jun 15 2009, 10:03 PM) *
Da se merge personal.
Eu nu am facut pt recunasterea diplomei de facultate pt ca as fi pus-o pe maman in mare incurcatura si o groaza de drumuri de facut, dat ca si eu am terminat in alta localitate decat cea unde am rezidenta.
Poate la anul sa am timp liber si atunci ma duc personal.


sa stii ca e usor daca ai recunoscut diploma de bac...soliciti (pe baza unei cereri) de la univ. programa analitica, adeverinta de autenticitate, diploma de licenta si foaia matricola...le autentifici ( toate doc. inafara de adeverinta) la CNRED (din Bucuresti)...autentificarea se face in aceeasi zi (acum am vb cu ei la telefon)... legalizezi la prefectura cu apostila...
mai multe inf pt cei interesati sa obtina vizarea diplomelor de studii superioare, le gasiti aici: http://www.cnred.edu.ro/#Vizare
incep sa ma simt mai obtimista in legatura cu obtinerea declaratiei de valoare...necesare recunoaterii academice in strainatate...va fi greu, dar nu imposibil

merci mult pt inf. marimaria floare2.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alymary
postare Jun 16 2009, 12:30 PM
Postare #20


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 18
Inscris la: 11-June 09
Membru nr.: 94,523



QUOTE(marimaria @ Jun 15 2009, 10:03 PM) *
Da se merge personal.
Eu nu am facut pt recunasterea diplomei de facultate pt ca as fi pus-o pe maman in mare incurcatura si o groaza de drumuri de facut, dat ca si eu am terminat in alta localitate decat cea unde am rezidenta.
Poate la anul sa am timp liber si atunci ma duc personal.


sa stii ca e usor daca ai recunoscut diploma de bac...soliciti (pe baza unei cereri) de la univ. programa analitica, adeverinta de autenticitate, diploma de licenta si foaia matricola...le autentifici ( toate doc. inafara de adeverinta) la CNRED (din Bucuresti)...autentificarea se face in aceeasi zi (acum am vb cu ei la telefon)... legalizezi la prefectura cu apostila...
mai multe inf pt cei interesati sa obtina vizarea diplomelor de studii superioare, le gasiti aici: http://www.cnred.edu.ro/#Vizare
incep sa ma simt mai obtimista in legatura cu obtinerea declaratiei de valoare...necesare recunoasterii academice in strainatate...va fi greu, dar nu imposibil

merci mult pt inf. marimaria floare2.gif

Aceasta postare a fost editata de alymary: Jun 16 2009, 12:31 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 09:22 AM