Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

61 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Patiserie Si Gatit. Retete Proprii Ilustrate, Una din activitatile care ma pasioneaza
ninina
postare Dec 15 2008, 04:33 PM
Postare #11


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



waw....dulciurile imi plac si mie bananab.gif bananab.gif bananab.gif vreau si eu....moartea mea Cremesul....as vrea si eu reteta...te rog,,,,dar sa sti ca mi-ai facut o pofta....de ceva dulce...
Esti o gospodina super... floare2.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Dec 15 2008, 05:02 PM
Postare #12


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



mie imi vine apa in gura..... oFloare1.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tina71
postare Dec 15 2008, 07:40 PM
Postare #13


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 245
Inscris la: 30-June 08
Din: ireland
Membru nr.: 28,401



si eu vreu reteta de Raffaello si cremes please notworthy.gif notworthy.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Dec 15 2008, 08:54 PM
Postare #14


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224




Cautand prin caietul meu virtual facut dupa cele ale mamei am descoperit o multime de alte retete super pe care o sa le fac in viitorul apropiat tongue.gif

O prima reteta ceruta: BOMBOANE RAFAELLO

- &frac14; kg lapte praf
- 200 gr zahar
- 1 pachet unt
- &frac12; ml esenta de migdale
- alune de pus in mijloc ,stafide..sau ce doriti.

Laptele praf se amesteca cu untul apoi cu zaharul si se adauga esenta.
Se framanta bine si se pune la rece in frigider minim 1 ora, apoi se fac bilute in mijlocul carora se baga alune..stafide sau orice va place mai mult, la final se dau prin nuca de cocos.


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Dec 15 2008, 09:52 PM
Postare #15


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



CREMES

Foi:
- 3 galb
- 1 lg zahar
- 1 pahar smantana dulce si groasa ( cam 150 ml )
- 1 varf cutit sare

Se amesteca toate pana se formeaza un aluat care se intinde dupa forma in care aveti tava de prajituri.

- 1 lg untura porc
- 150 gr faina

Se framanta bine. Apoi se intinde usor pe toata suprafata aluatului. Se ruleaza precum cozonacul si se taie in 2 parti egale, care la randul lor se intind la dimensiunea tavii.
Foile se coc pe dosul tavii unse in prealabil cu putin ulei si pudrat cu putina faina, la foc potrivit cam 15-20 min, incat sa prinda o culoare rozalie.

Crema:
- 3 galb
- 2 pahare zahar ( de 200 gr )
- 3 pahare faina (de 200 gr )
- 1 l lapte caldut

Se amesteca toate pana devine o pasta care se pune apoi la foc mic pe aragaz amestecandu-se continuu sa nu se prinda de fund pt ca se intareste si se va arde si afuma. Se adauga si cateva pliculete de zahar vanilat in functie de preferinta gustului. Cand s-a intarit se lasa undeva la rece 30-45 min amestecandu-se din cand in cand. Cand mai e inca putin cald se amesteca cu 1 pct margarina sau unt pana se omogenizeaza si se lasa in continuare la rece.

*Separat cele 6 albus se bat spuma cu 4 lg zahar care apoi se amesteca usor cu crema rece.
** la final crema se pune intre cele 2 foi iar deasupra se pudreaza cu zahar praf sau vanilat.


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Dec 15 2008, 11:36 PM
Postare #16


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



O alta serie de aperitive facute cu diverse ocazii:

Aperitive de Craciun: mezeluri,toba,cartabos,branza burduf,slanina,rosii,ceapa.

Chiftelute,cabanos,kaizer,masline,snitele,ardei,telemea.

Platou rulouri sunca, bilute branza burduf,chiftelute,rosie si salata verde. Platou ardei umpluti cu branza vita amestecata cu smantana, pateu porc,rosii, ceapa.Platou cu oua umplute si un bol cu salata de boeuf.

Aceleasi dar in plus si un bol cu icre.

Aceasta postare a fost editata de hanuk26: Dec 15 2008, 11:39 PM


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Dec 15 2008, 11:40 PM
Postare #17


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(hanuk26 @ Dec 15 2008, 11:52 PM) *
CREMES

Foi:
- 3 galb
- 1 lg zahar
- 1 pahar smantana dulce si groasa ( cam 150 ml )
- 1 varf cutit sare

Se amesteca toate pana se formeaza un aluat care se intinde dupa forma in care aveti tava de prajituri.

- 1 lg untura porc
- 150 gr faina

Se framanta bine. Apoi se intinde usor pe toata suprafata aluatului. Se ruleaza precum cozonacul si se taie in 2 parti egale, care la randul lor se intind la dimensiunea tavii.
Foile se coc pe dosul tavii unse in prealabil cu putin ulei si pudrat cu putina faina, la foc potrivit cam 15-20 min, incat sa prinda o culoare rozalie.

Crema:
- 3 galb
- 2 pahare zahar ( de 200 gr )
- 3 pahare faina (de 200 gr )
- 1 l lapte caldut

Se amesteca toate pana devine o pasta care se pune apoi la foc mic pe aragaz amestecandu-se continuu sa nu se prinda de fund pt ca se intareste si se va arde si afuma. Se adauga si cateva pliculete de zahar vanilat in functie de preferinta gustului. Cand s-a intarit se lasa undeva la rece 30-45 min amestecandu-se din cand in cand. Cand mai e inca putin cald se amesteca cu 1 pct margarina sau unt pana se omogenizeaza si se lasa in continuare la rece.

*Separat cele 6 albus se bat spuma cu 4 lg zahar care apoi se amesteca usor cu crema rece.
** la final crema se pune intre cele 2 foi iar deasupra se pudreaza cu zahar praf sau vanilat.

MUltumesc draga mea mult floare2.gif floare2.gif VReau sa fac si eu intr-o zi..sper sa.mi iasa ceva laugh.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Dec 15 2008, 11:44 PM
Postare #18


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



Ceva gustos pt pranz:

O ciorba de vacuta.

O friptura de porc cu pireu si varza murata ...

sau poate ceva mai usor...

O mamaliguta cu branza de vaci si smantana..iummyyy


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Dec 15 2008, 11:46 PM
Postare #19


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



QUOTE(ninina @ Dec 15 2008, 11:40 PM) *
MUltumesc draga mea mult floare2.gif floare2.gif VReau sa fac si eu intr-o zi..sper sa.mi iasa ceva laugh.gif


Cu placere...nu are cum sa nu iasa....asta e si prajitura mea preferata, si mai am una super care am postat-o la bucatarie..dar o sa o pun si aici cu poza...la fel de delicioasa...


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Dec 15 2008, 11:48 PM
Postare #20


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



mai are rost sa iti spun ce gospodina minunata esti? partners.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

61 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 07:25 PM