Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

13 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Manichiura, ce fel?ce culoare?ingrijire
simina
postare Jan 18 2008, 12:10 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Pentru ca nu este si un topic despre ingrijirea mainilor,a unghiilor in special,am gasit de cuviinta sa il deschid eu.
Deci,mai nou am inceput sa spal vasele cu manusi chirurgicale in care pun pudra de talc parfumata...ideea mi-a venit dupa ce mi-am facut o manichiura superba,rosu-bordo,si pe care vroiam sa o pastrez intacta mai multe zile.Sunt foarte mandra de mainile mele acum biggrin.gif
Voi cum procedati?


female.gif in love...


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra81
postare Jan 18 2008, 12:21 PM
Postare #2


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186



sa stii ca si eu ma gandeam sa deschid un topic de genul asta pt ca eu am o alta intrebare. dar in primul rand vreau sa-ti spun ca eu imi fac unghiile mai rar acum de cand stau acasa cu bebe...in primul rand pt ca nu am timp. biggrin.gif cand eram la servici mi le faceam de fiecare data cand incepea sa se ia oja sau atunci cand nu aveam chef de ele colorate le dadeam cu lac incolor.eu nu prea trec pe la cabinetele de manichiura pt ca imi tai rar pielitete de pe langa unghii.
eu insa as avea o alta intrebare. am o prietena care si-a pus unghii false cu gel. la fiecare 3-5 saptamani tb sa mearga sa le reumple atunci cand incepe sa creasca unghia la radacina. as vrea sa-mi pun si eu, dar am auzit ca dupa ce renunti la ele, unghia va arata f rau. e adevarat ca in timp se va regenera, dar totusi sunt in dubii...da sau nu?


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jan 18 2008, 12:47 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Alexandra,nu stiu ce sa iti spun...eu sunt adepta unghiilor naturale,bine ingrijite...nu mi-as pune false pentru nici un motiv.Daca nu am posibilitatea de a le tine lungi si date cu oja colorata,le tai frumusel,le fac un french,sau doar le pilesc drepte,le lustruiesc cu pila foarte fina ,apoi le dau bine de tot cu crema (am una de calcaie care face minuni la unghii).


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra81
postare Jan 18 2008, 12:57 PM
Postare #4


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186




naturale le am si eu...era doar o idee. nu ca as avea nevoie...insa scuteau mai multe:nu le mai pileai, taiai, cremuiai.... biggrin.gif oricum mie imi place ritualul asta, adica sa am grija de ele. si mi le ojez in cele mai traznite culori...si chiar ma duc la serviciu ojata ciudat (pt unii). am o crema de unghii de la avon care miroase a pepene galben. si dupa ce ma dau pe unghii mai miros de cateva ori si cutia laugh.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina67
postare Jan 18 2008, 01:10 PM
Postare #5


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,289
Inscris la: 26-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,627



QUOTE(alexandra81 @ Jan 18 2008, 02:21 PM) *
eu insa as avea o alta intrebare. am o prietena care si-a pus unghii false cu gel. la fiecare 3-5 saptamani tb sa mearga sa le reumple atunci cand incepe sa creasca unghia la radacina. as vrea sa-mi pun si eu, dar am auzit ca dupa ce renunti la ele, unghia va arata f rau. e adevarat ca in timp se va regenera, dar totusi sunt in dubii...da sau nu?


eu pana sa nasc mi-am pus unghii false nu din gel ci acelea din plastic care se lipesc de unghia ta. Este adevarat ca la 4-5 saptamani trebuiau umplute si apoi dupa inca 2-3 schimbate. Intr-adevar procedura necesita pilirea unghiei tale destul de mult, dar in caz de forta majora, apelezi si la asa ceva. Manichiurista mea sta peste drum de mine si-mi era foarte comod ca mergeam la ea acasa. Toata treaba dura cam trei ore. Dupa ce le-am dat jos pe ultimele (pt. ca am nascut) mi-au trebuit cam 3 luni sa-mi creasca unghia mea si sa nu fie taioasa.

QUOTE(simina @ Jan 18 2008, 02:47 PM) *
Alexandra,nu stiu ce sa iti spun...eu sunt adepta unghiilor naturale,bine ingrijite...nu mi-as pune false pentru nici un motiv.Daca nu am posibilitatea de a le tine lungi si date cu oja colorata,le tai frumusel,le fac un french,sau doar le pilesc drepte,le lustruiesc cu pila foarte fina ,apoi le dau bine de tot cu crema (am una de calcaie care face minuni la unghii).


De acord cu tine simina, in cazul in care DD te-a inzestrat cu niste unghii carora sa le poti da o forma cat de cat. Ale mele sunt mici, rotunde si foarte slabe. Oricat am incercat sa mi le pastrez lungi nu am reusit. Cum cresteau un pic, se rupea ba una, ba alta si eram nevoita sa le tai de tot pe toate pt ca nu mai aratau nicicum. Am vrut si eu sa mi le fac doar french, dar nu am reusit. Dupa ce voi incepe serviciul voi apela la aceeasi treaba in legatura cu unghiile mele. Nu am de ales, daca vreau sa arate bine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CLAU_DITZA23
postare Jan 18 2008, 05:23 PM
Postare #6


MIHAI&GABRIEL
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,313
Inscris la: 15-February 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 2,119



imi pare rau de tot ca nu mai am niste poze de la manichiurile mele anterioare sa vedeti ce super erau bine asta pana sa am copii


--------------------

Mai bine sa invat din ce am facut,de cat sa regret ce as fi putut sa fac si n-am facut...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jan 18 2008, 05:31 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(alexandra81 @ Jan 18 2008, 12:21 PM) *
sa stii ca si eu ma gandeam sa deschid un topic de genul asta pt ca eu am o alta intrebare. dar in primul rand vreau sa-ti spun ca eu imi fac unghiile mai rar acum de cand stau acasa cu bebe...in primul rand pt ca nu am timp. biggrin.gif cand eram la servici mi le faceam de fiecare data cand incepea sa se ia oja sau atunci cand nu aveam chef de ele colorate le dadeam cu lac incolor.eu nu prea trec pe la cabinetele de manichiura pt ca imi tai rar pielitete de pe langa unghii.
eu insa as avea o alta intrebare. am o prietena care si-a pus unghii false cu gel. la fiecare 3-5 saptamani tb sa mearga sa le reumple atunci cand incepe sa creasca unghia la radacina. as vrea sa-mi pun si eu, dar am auzit ca dupa ce renunti la ele, unghia va arata f rau. e adevarat ca in timp se va regenera, dar totusi sunt in dubii...da sau nu?

Eu iti pot spune ca depinde foarte mult si de fragilitatea unghiilor...ani de zile am pus unghii false, dar nu toata ziua buna ziua...doar cand a fost sa merg undeva...mai...gen petrecere...nu rezistau mult si in afara de asta ma deranjau cand era vorba de pus mana pe copii spalat, baita...schimbat...abia asteptam apoi sa scap de ele...desi niciodata nu m-am laudat cu niste unghii mari sau rezistente... naturale si frumos ingrijite mi se pare cel mai frumos...nu zic cel mai estetic, caci atunci clar ca cele false ies in top...acum cateva luni am renuntat la ideea de unghii false, si am inceput batalia pentru frumusetea unghiilor naturale, manichiurista mea care mi-e si buna prietena mi-a recomandat o matase de la Mavalla, care se aplica pe unghia curata si deasupra se pune un lac de protectie si...uite asa in patru luni pot spune ca ma bucur de unghii asa cum mi-am dorit wub.gif deci se poate cu rabdare rolleyes.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra81
postare Jan 18 2008, 06:21 PM
Postare #8


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186



vreau sa ma intelegeti...eu nu am nevoie de unghii false. unghiile mele sunt tari nu mi s-au rupt niciodata si au o forma care imi permite usor sa le fac french (asa patrate). insa ma gandeam ca era mai simplu cu ele puse din gel si nu false. nu cele pe care le lipesti cu super glue-ul ala special. alea pot cadea la prima lovitura putin mai tare. va pun aici cateva poze.



aici sper ca se vede forma unghiilor...cam greu dar sunt acolo


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina67
postare Jan 18 2008, 06:42 PM
Postare #9


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,289
Inscris la: 26-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,627



am inteles alexandra ce vrei tu sa spui. Eu ti-am spus cum procedez eu, avand niste unghii nu tocmai stralucite. Si crede-ma ca nu cad chiar la prima lovitura. Eu nu mi-am pus din gel niciodata pt ca manichiurista mea nu pune din gel. Mie mi-au placut f mult cele din plastic care se lipesc. Iar varianta acestor falsuri mi-a cazut tare bine de multe ori.
Ferice de tine ca ai unghii frumoase. Se vede !! Esti o norocoasa!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jan 18 2008, 06:42 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(alexandra81 @ Jan 18 2008, 06:21 PM) *
vreau sa ma intelegeti...eu nu am nevoie de unghii false. unghiile mele sunt tari nu mi s-au rupt niciodata si au o forma care imi permite usor sa le fac french (asa patrate). insa ma gandeam ca era mai simplu cu ele puse din gel si nu false. nu cele pe care le lipesti cu super glue-ul ala special. alea pot cadea la prima lovitura putin mai tare. va pun aici cateva poze.



aici sper ca se vede forma unghiilor...cam greu dar sunt acolo

Oauuuu pai ai niste unghii super extra superbe...de ce sa pui din gel???? Prietena mea, manichiurista m-a refuzat categoric cand am vrut sa pun odata cu gel, mi-a spus ca are frecvent cliente cu micoze urate de la acel gel wub.gif ...oicum pupici pentru o mamica frumoasa tare!!! tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

13 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 17th April 2024 - 01:54 AM