Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Informatii Utile, dintr-ale internetului
dyana
postare Nov 9 2010, 08:20 PM
Postare #1


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Cum putem proteja fotografiile?

Legislatia romana in vigoare protejeaza drepturile de autor ale materialelor publicate pe internet, fie ca este vorba de articole, fisiere media, web design si grafica, aplicatii, software sau orice altceva reprezentand o creatie proprie. (aceasta poate fi accesata aici). Asadar, preluarea oricarui fel de material fara acordul autorului, este interzisa.
Si totusi, cum ne putem proteja?


Atunci cand publicam un material foto pe internet, il poate vedea oricine, iar in cele mai multe cazuri il si poate prelua oricine. Site-uri gazda precum photobucket, flickr, picassa web sau altele nu protejeaza fotografiile de un simplu click dreapta > save image...

I. La nivelul situatiei particulare in care ne aflam, cea mai eficienta solutie o reprezinta watermark-ul.


Ce este watermark-ul?

Watermark-ul este un proces complex, vizibil sau invizilib de introducere a unor informatii intr-un material, fie ca este vorba despre fisiere media sau aplicatii de tot felul. Aceste informatii raman atasate, practic, ca o "semnatura" a autorului. La un nivel primar, orice marcaj din partea autorului peste un material, poate tine loc de watermark.


Cum il folosim?
  • care este cel mai eficient tip de watermak? In cazul fotografiilor si in cazul nostru, cel mai eficient tip de marcaj este cel vizibil, si continand date cat mai specifice. In acest mod, toata lumea poate vedea cui apartine poza in cauza.
  • unde marcam? Cel mai fericit caz ar fi acela cu marcajul undeva inspre centrul pozei, pentru a o putea proteja si de decupaje. Nu este neaparat necesar sa il punem chiar peste fata bebelusului, ci doar cat mai apropiat si imposibil de inlaturat prin crop, fara a ciunti intr-un mod suspect fotografia. Mai putem apela si la watermarkul transparent, care poate fi aplicat cu ceva mai multa ingaduinta peste subiect.
    Sunt de evitat si zonele neutre din fotografie, unde o unealta de tip clone poate sterge cu usurinta watermark-ul.




Cum punem watermark-urile?

Practic, orice program de editate foto poate deveni un bun marcator. Chiar si Paint-ul. Trebuie doar sa importam fotografia, folosind unealta text sa aplicam deasupra informatiile care dorim sa fie vizibile pe material si exportam.

Alte variante la care mai putem apela sunt programele de watermark, free sau in trial ori site-urile care pun marcaje online. sunt foarte usor de folosit si ofera o gama variata de marcaje. O cautare simpla pe googla va oferi raspunsuri satisfacatoare.


II. O alta modalitate de a ne proteja fotografiile este accea de a le denumi cat mai original dar si discret in acelasi timp.
Odata descarcate din aparat, pozele au, in general denumiri de genul IMG_1234, Picture123, etc. Astfel ca, pe internet ar putea fi zeci de fotografii cu numele IMG_6588, de exemplu. "IMG" este la fel de comun ca si sufixul -escu de la numele proprii.
Unele siteuri host modifica la upload numele pozei, altele nu.

Daca cineva descarca o poza dintr-un site si o reincarca in alta parte, fara a-i schimba numele, teoretic, fotografia in cauza ar putea fi depistata. Prin click dreapta pe o imagine, putem accesa datele aceasteia, inclusiv numele, pe care il introducem intr-un motor de cautare imagini.





Alte linkuri utile:

Legile internetului

Watermark-ul

Online watermark

Watermark software



--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Nov 9 2010, 08:20 PM
Postare #2


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Cum detectam un continut?

Continuturile, constand in material text, sunt si ele protejate de catre legea copyright-ului. Astfel ca, daca dorim sa utilizam un anumit articol in scop informativ, nu este doar etic sa ii precizam sursa ci mandatoriu. Ca si in cazul fotografiilor, si textele pot fi preluate abuziv.

Cum detectam texte?

In acest sens, putem folosi cu succes servicii precum cele oferite de catre Copyscape.
Copyscape este un serviciu online care detecteaza unde anume pe internet poate fi gasit un text, partial sau in totalitate.
Este de ajuns sa introducem url-ul paginii al carei continut dorim sa aflam unde mai poate fi gasit si copyscape va afisa rezultatele, asemanator unei cautari google.
Iata un exemplu concret. Am scanat topicul despre Galbenusul de ou, unde Toia ne-a precizat ca este preluat din Gandul. Dupa scanarea cu copyscape, vom afla si cine a mai preluat acest articol, integral sau partial.




Putem asadar, atunci cand avem dubii privind un articol, o poveste, o reteta, sa o scanam cu servicii precum cel oferit de catre copyscape sa ne lamurim.


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Nov 9 2010, 08:40 PM
Postare #3


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



Dyana, foarte utile informatiile! Multumim!

Ce sa spun, chiar saptamana trecuta am dat intamplator de o poza de-a mea de la Platouri aperitive ohmy.gif..preluata si micsorata de un site al unui restaurant cu specific romanesc din Roma...era o poza facuta de mine la un platou de la un botez la care fusesem...platoul era cu carnati facuti la New York de un magazin al unor romani si adusi prin comanda la noi...deci o intreaga poveste...am ramas paf cand am vazut..ma si gandeam sa le scriu un mail ceva: da-o incolo de treaba, ditamai restaurantul cu specific romanesc in ditamai Roma aia , dar nu sunteti in stare sa faceti o poza la un platou de-al vostru sa o puneti pe site....!? liwlol.gif doh.gif ......dar mi-a trecut doh.gif .....mai bine am sters toate pozele alea ..anima1.gif ..sa vad cand ma 'vindec' de tot...huh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Nov 9 2010, 08:46 PM
Postare #4


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089




QUOTE(Alondra @ Nov 9 2010, 08:40 PM) *
Dyana, foarte utile informatiile! Multumim!

Ce sa spun, chiar saptamana trecuta am dat intamplator de o poza de-a mea de la Platouri aperitive ohmy.gif..preluata si micsorata de un site al unui restaurant cu specific romanesc din Roma...era o poza facuta de mine la un platou de la un botez la care fusesem...platoul era cu carnati facuti la New York de un magazin al unor romani si adusi prin comanda la noi...deci o intreaga poveste...am ramas paf cand am vazut..ma si gandeam sa le scriu un mail ceva: da-o incolo de treaba, ditamai restaurantul cu specific romanesc in ditamai Roma aia , dar nu sunteti in stare sa faceti o poza la un platou de-al vostru sa o puneti pe site....!? liwlol.gif doh.gif ......dar mi-a trecut doh.gif .....mai bine am sters toate pozele alea ..anima1.gif ..sa vad cand ma 'vindec' de tot...huh.gif

De ce sa nu le scrii? ohmy.gif Si le expui exact conditiile tale: brandu', bani sau judecata. laugh.gif
Eu, in general nu imi denumesc pozele, pentru a nu fi gasite usor la cautarea google. laugh.gif Dar nici nu mi le-am cautat vreodata. biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Nov 9 2010, 08:47 PM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Nov 9 2010, 08:57 PM
Postare #5


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(dyana @ Nov 9 2010, 08:46 PM) *
De ce sa nu le scrii? ohmy.gif Si le expui exact conditiile tale: brandu', bani sau judecata. laugh.gif
Eu, in general nu imi denumesc pozele, pentru a nu fi gasite usor la cautarea google. laugh.gif Dar nici nu mi le-am cautat vreodata. biggrin.gif

laugh.gif
Nici eu nu le-am cautat, dar pe asta am gasit-o intamplator...cautand altceva, bineinteles biggrin.gif
Pe urma mi-am amintit ca si eu am 'cules' destule poze cu platouri de pe net si le-am adunat acolo..desi nu mi le-am autoinsusit si nu le-am folosit in interese proprii, sau cum se spune....wacko.gif
Mare-i ..Internetul asta! doh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Nov 9 2010, 09:12 PM
Postare #6


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(dyana @ Nov 9 2010, 08:20 PM) *
Alte variante la care mai putem apela sunt programele de watermark, free sau in trial ori site-urile care pun marcaje online. sunt foarte usor de folosit si ofera o gama variata de marcaje. O cautare simpla pe googla va oferi raspunsuri satisfacatoare.

Exemplu:







--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Nov 9 2010, 09:13 PM
Postare #7


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(Alondra @ Nov 9 2010, 08:57 PM) *
laugh.gif
Nici eu nu le-am cautat, dar pe asta am gasit-o intamplator...cautand altceva, bineinteles biggrin.gif
Pe urma mi-am amintit ca si eu am 'cules' destule poze cu platouri de pe net si le-am adunat acolo..desi nu mi le-am autoinsusit si nu le-am folosit in interese proprii, sau cum se spune....wacko.gif
Mare-i ..Internetul asta! doh.gif

Da, cam mare. biggrin.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Nov 9 2010, 09:20 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Super interesant! hi.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Nov 9 2010, 09:39 PM
Postare #9


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Am incercat acum sa fac watermake pt o fotografie, dar e mai mare de 200kb.....si cred ca toate fotografiile mele sunt asa.......ceva pt fotografii de dimensiuni mari se poate gasi?
Ca sa nu fiu nevoita de fiecare data sa le micsorez.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy80
postare Nov 9 2010, 09:43 PM
Postare #10


mamica de pui dulce
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,794
Inscris la: 8-May 09
Membru nr.: 89,017



http:// www. softpedia. com / progDownload/Fast-Watermark-Free-Download-102806. html

eu asta l-am gasit si merge, mi-am pus numele fetitei mele pe o fotografie de 4 MB...sper sa nu se considere reclama...am lasat niste spatii unsure.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 26th April 2024 - 05:28 PM