Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Casatoria Intre Verisori, sunteti de acord???
ninina
postare May 23 2010, 08:52 PM
Postare #1


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



...am si eu o intrebare dupa cum este si titlul topicului...sunteti de acord cu casatoria intre verisori de gradul 2 sau chiar 1????
...daca DA...de ce??
...daca NU...de ce??

Legea permite asa ceva in Romnia?


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare May 23 2010, 09:02 PM
Postare #2


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



QUOTE(ninina @ May 23 2010, 09:52 PM) *
...am si eu o intrebare dupa cum este si titlul topicului...sunteti de acord cu casatoria intre verisori de gradul 2 sau chiar 1????
...daca DA...de ce??
...daca NU...de ce??

Legea permite asa ceva in Romnia?

legea permite !acum cateva ore imi povestea o familie care era la mine in vizita,cum ca cumnatul lor este preot si provine dintr-o familie de preoti ,si ca parintii lui sunt verisori de gradul 1!
sora mea imi spune ca in tarile arabe se permite din toate punctele de vedere ,religios ,legal!dar sunt multe cazuri ,prea multe ca sa fie coincidenta,de copii malformati!

si eu am printre rudele (de alianta) verisori de gradul 2 casatoriti... rolleyes.gif

eu personal ,ii vad pe copii mei si ai fratelui /sorei ca si pe ai mei..si mi s-ar parea o relatie total nepotrivita !!fetita mea il iubeste pe verisorul ei care e un baiat perfect!!!sa ii vad casatoriti?e ca si cum s-ar casatori cu frate-su!

parerea mea... partners.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luka
postare May 23 2010, 09:14 PM
Postare #3


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,435
Inscris la: 25-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 27,660



Aici e mai delicat si sunt mai multe aspecte ...
Personal nu am nimic cu un cuplu care se iubeste .
Am cunoscut doi veri de grad 2 care s-a iubit , casatorit ,au doua fetite ,sunt niste oameni extrem de delicati , foarte chinuiti si de familiile lor si de societate si care au intampinat multe greutati, piedici dar ei au stiu si stiu (nu i-am mai vazut de5 ani , dar sunt impreuna...) una si buna ca se iubesc ....
Sunt chinuiti si s-au apropiat foarte mult de biserica , au duhovnic ,un om echilibrat care a reusit sa-i mai linisteasca dar un lucru e cert si nu se negociaza :Biserica Ortodoxa nu accepta aceasta legatura iar din punct de vedere medical, pot fi probleme de ordin genetic ,in cazul copiilor... e trist si greu de inteles dar nu as putea sa fiu in masura sa judec , mai ales dupa ce am i-am cunoscut si mi-am dat seama ca sunt niste oameni extrordinari ....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare May 23 2010, 09:52 PM
Postare #4


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208




QUOTE(mir0108 @ May 23 2010, 10:02 PM) *
legea permite !acum cateva ore imi povestea o familie care era la mine in vizita,cum ca cumnatul lor este preot si provine dintr-o familie de preoti ,si ca parintii lui sunt verisori de gradul 1!
sora mea imi spune ca in tarile arabe se permite din toate punctele de vedere ,religios ,legal!dar sunt multe cazuri ,prea multe ca sa fie coincidenta,de copii malformati!

si eu am printre rudele (de alianta) verisori de gradul 2 casatoriti... rolleyes.gif

eu personal ,ii vad pe copii mei si ai fratelui /sorei ca si pe ai mei..si mi s-ar parea o relatie total nepotrivita !!fetita mea il iubeste pe verisorul ei care e un baiat perfect!!!sa ii vad casatoriti?e ca si cum s-ar casatori cu frate-su!

parerea mea... partners.gif


verisori de gradul 1 casatoriti legal in ro???
....din cate am auzit...(vorbe)....ca de gradul 1 nu ii casatoreste legea.....
...adevarul e ca e ciudat....nici eu nu as putea sa imi vad copii casatoriti cu copii sorei mele...sau ai cumnatei....dar uite ca se intampla....
nu vreau sa judec...in dragoste nu se poate baga nimeni....am doi verisori de gradul 1 care sunt iubiti....si toti din familie ii judeca....unii incearca din rasputeri sa ii desparta....
...eu ma inteleg bine cu amandoi....le-am zis ca sunt alturi de ei...oricare ar fi decizia lor....pt mine tot prieteni raman...chiar daca eu una nu as face asa ceva....
QUOTE(Luka @ May 23 2010, 10:14 PM) *
Aici e mai delicat si sunt mai multe aspecte ...
Personal nu am nimic cu un cuplu care se iubeste .
Am cunoscut doi veri de grad 2 care s-a iubit , casatorit ,au doua fetite ,sunt niste oameni extrem de delicati , foarte chinuiti si de familiile lor si de societate si care au intampinat multe greutati, piedici dar ei au stiu si stiu (nu i-am mai vazut de5 ani , dar sunt impreuna...) una si buna ca se iubesc ....
Sunt chinuiti si s-au apropiat foarte mult de biserica , au duhovnic ,un om echilibrat care a reusit sa-i mai linisteasca dar un lucru e cert si nu se negociaza :Biserica Ortodoxa nu accepta aceasta legatura iar din punct de vedere medical, pot fi probleme de ordin genetic ,in cazul copiilor... e trist si greu de inteles dar nu as putea sa fiu in masura sa judec , mai ales dupa ce am i-am cunoscut si mi-am dat seama ca sunt niste oameni extrordinari ....

-....la asta si eu ma gandesc...la copii cu malformatii sad.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare May 23 2010, 10:54 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



nici eu NU sunt de acord....
dar dc se au drag...ce sa faci???
e dureros....
si eu stiu ca legea nu casatorste neamuri de primul grad...oricare ar fi acestea
iar la verisori de gradul 2 este f periculos din punct de vedere genetic
la verisori de primu neam nu e asa periculos dar la 2 este periculos ptr copii
ori malformatii,ori retard,ori...multe....
am vazut eu documentar.... smile.gif
erau si evreii dati ca ex...care pt a salva averile se casatareau veri si unchi ...etc
de unde f multe malformatii ,boli,cocosati,pitici...
evreii aveau si au avut mereu bani....ptr ca erau ...mna...am lapsus...calatoreau si vindeau marfa....


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare May 23 2010, 11:01 PM
Postare #6


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



QUOTE(anku @ May 24 2010, 12:54 AM) *
evreii aveau si au avut mereu bani....ptr ca erau ...mna...am lapsus...calatoreau si vindeau marfa....

Negustori


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare May 23 2010, 11:03 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(marimaria @ May 23 2010, 11:01 PM) *
Negustori

mna asa..
merci tzuc.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laurnap
postare May 24 2010, 01:34 AM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 7
Inscris la: 30-January 07
Membru nr.: 1,800



când doi oameni se iubesc nu mai contează nici sexul darămite ca-s verișori!

problema e alta, apar probleme genetice, uitați-va la familiile regale care după cum știm, s-au căsătorit intre ei, pentru a nu

se înstrăina averile. sunt toți cu defecte. regele Mihai, urechi de elefant și dificultăți de vorbire. printul Charles cu defectele lui

și lista poate continua, ii trădează înfățișarea ca ceva nu e în regula.

și cum ziceau și alții, nici eu n-as putea s-o vad pe fiica-mea măritata cu verișorul............
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 24 2010, 07:51 AM
Postare #9


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



As vrea sa fiu de acord, sa zic ca nu conteaza, se iubesc, dar parca NU MERGE wacko.gif S-o vezi pe fiica ta/fiul tau casatorindu-se cu verisoara/verisorul sau....cand in general, aceasta iubire este de frate/sora, rude fiind....doh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare May 24 2010, 09:06 AM
Postare #10


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(anku @ May 23 2010, 11:54 PM) *
nici eu NU sunt de acord....
dar dc se au drag...ce sa faci???
e dureros....
si eu stiu ca legea nu casatorste neamuri de primul grad...oricare ar fi acestea
iar la verisori de gradul 2 este f periculos din punct de vedere genetic
la verisori de primu neam nu e asa periculos dar la 2 este periculos ptr copii
ori malformatii,ori retard,ori...multe....
am vazut eu documentar.... smile.gif
erau si evreii dati ca ex...care pt a salva averile se casatareau veri si unchi ...etc
de unde f multe malformatii ,boli,cocosati,pitici...
evreii aveau si au avut mereu bani....ptr ca erau ...mna...am lapsus...calatoreau si vindeau marfa....

NU STIAM CA PT GRADUL 1 NU E ASA PERICULOS.... din punct de vedere genetic....
la noi in ro legea nu permite..dar verii mei au zis ca e posibli in Spania....nustiu nu am verificat...dar stiu ca spaniloii nu prea se tin ei de verisori asa mult ca la noi....

QUOTE(laurnap @ May 24 2010, 02:34 AM) *
când doi oameni se iubesc nu mai contează nici sexul darămite ca-s verișori!

problema e alta, apar probleme genetice, uitați-va la familiile regale care după cum știm, s-au căsătorit intre ei, pentru a nu

se înstrăina averile. sunt toți cu defecte. regele Mihai, urechi de elefant și dificultăți de vorbire. printul Charles cu defectele lui

și lista poate continua, ii trădează înfățișarea ca ceva nu e în regula.

și cum ziceau și alții, nici eu n-as putea s-o vad pe fiica-mea măritata cu verișorul............


asta e cel mai rau....cand te gandesti la un copil...care sa sufere din cauza oamenilor mari... oFloare1.gif
QUOTE(Alondra @ May 24 2010, 08:51 AM) *
As vrea sa fiu de acord, sa zic ca nu conteaza, se iubesc, dar parca NU MERGE wacko.gif S-o vezi pe fiica ta/fiul tau casatorindu-se cu verisoara/verisorul sau....cand in general, aceasta iubire este de frate/sora, rude fiind....doh.gif

biggrin.gif ...mda....e adevarat ca si pt mine a fsot o bomba...dar.... sad.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 11:05 AM