Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Loc Pt Discutii La Orice Ora, partychat
maryhynt
postare Dec 19 2008, 11:54 AM
Postare #11


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(roxana30 @ Dec 19 2008, 11:06 AM) *
Multam fain, Mary, esti o dulce! Mamaaaa, cate imi trebe...hainute la bebe am o gramada, numai ca trebuie sa le spal, deci. Si pt mine mi-am luat si papuci noi, si camasi de noapte.... rolleyes.gif si nu le sufar deloc, eu in orice anotimp prefer pijamalele, sau sa dorm in pantaloni scurti si tricou, cand e f. cald. Ma enerveaza ca se ridica pana la gat si-mi ingheata fundu'. biggrin.gif
Mai nou, acum mi-au aparut vergeturi, si doar m-am dat cu crema in fiecare seara, si am zis ca poate scap, dar ar fi fost prea frumos rolleyes.gif S ce-i mai naspa, hemoroizi crybaby.gif (n-am avut in viatza mea), si ma lupt cu unguent de galbenele si propolis....

Am fost si la eco, deja are 2,800 kg, e grasuna biggrin.gif . Am sa m aduc si saptamana viitoare, si am sa intreb si de faza cu hainutele, si de ceva ca sa ma dezumflu, ca am acumulat multa apa, desi incerc sa mananc fara sare, dar cateodata nu-mi iese tongue.gif Mai ales supele au un gust oribil doh.gif


roxi! hainele lui bb trebuiesc spalate cu detergent special daca vrei sau daca nu ai le speli cu detergent normal dar pui mai putin (k sa nu faca bb alergie la detergent) pe urma le clatesti bine -bine (daca ai masina ii dai sa le clateasca bine ) apoi le bagi in putin balsam ( eu folosesc balsam de la lenor
mai precis lenor sensitive)le usuci , apoi le calci.

stiu k e nasol cu camasile de noapte da iti trebuie k dupa ce nasti o sa trebuiasca sa mergi la spalat si sa stai mereu imbracate-desbracate mai ales k nici nu prea o sa poti sa mergi prea bine !
da si eu prefer pijamalele tot din acelasi motiv! da daca te taie jos nu e indicat sa porti pijamale k poate sa-ti coaca sau sa se desfaca operatia! trebuie so lasi cat mai lejera!

a am uitat sa-ti scriu ce iti mai trebuie
un halat de casa sau un capot+ un sul hartie igienica pt tine pt spital

roxi pai dr. nu tia dat niste pastilute pt k te umfli la maini picioare? si eu mam umflat cand eram in 8 luni si nu mam dus la dr ginec si cand ma vazut dr la urm vizita ma certat k de ce nu mam dus la ea sami dea niste pastile pt maini si picioare umflate! bate la cap medicul gine si spune sa-ti dea pastile pt maini si picioare umflate k la nastere risti sa faci tensiune mare din cauza albuminei !cica dak ai mainile si picioarele umflate retii albumina multa si e periculos!mai dute o data peste medicul gine si zii sa-ti dea pastile pt asa ceva! zii de la obraz ca in joc e sanatatea ta si a lui bb si incearca sa mananci fara sare te rog !!! iti spune o mamica care a avut probleme cu tensiunea la nastere ! nu vreau sa te sperii dar era sa mor!! roxi nu te lasa asa!

ce sa-ti zic cu hemoroizii ai fost constipata pe timpul sarcinii?
intreaba tot pe med gine ca el treb sa stie ce trebuie sa-ti dea( eu am auzit de o crema buna pt hemoroizi da nu mai tin minte cum se cheama) ma uit pe net si iti spun ! si incearca sa mananci alimente care nu te constipa!

pt vergeturi date cat mai des cu crema pt vergeturi( date si de 3 -4 ori pe zi) vezi k sunt creme pt vergeturi la farmacie special pt gravide

o sunteti mari bravo bravo tzuc.gif eusa_clap.gif sa vina sanatoasa! da sa intrebi neaparat si urgent! te cred k supele au un gust nasol si eu am papat asa! laugh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Dec 19 2008, 11:55 AM
Postare #12


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(roxana30 @ Dec 19 2008, 11:43 AM) *
Le am pe astea de care scrii, iar scaunel de masina o sa luam de la sotul de la magazin, poate i-l lasa patronul mai ieftin wink.gif . E firma de piese auto, dar au si alte articole ce tin de masini. In rest mai am de luat chestii ce tin de igiena, si niste botosei mai grosi si un prosopel.


o super asa ! ce bine k poti sal iei mai ieftin!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Dec 19 2008, 12:00 PM
Postare #13


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



a tie iti mai trebuie la iesirea din spital pe langa hainele de strada iti mai trebuie si un colac pe care sa poti sa stai in masina! il gasesti la orice farmacie!






acu eu iti dau lista pe care mia dat-o mie dr neonat din spital cu medicamentele pt bebe

Aceasta postare a fost editata de maryhynt: Dec 19 2008, 12:01 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Dec 19 2008, 12:08 PM
Postare #14


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063




Pai de fapt doctora de familie mi-a zis sa mananc fara sare, si sa iau un ceai diuretic, dar nu mi-a mentionat ca exista special pt. gravide, pt ca mi-a luat sotul de la farmacie unul si cand m-am uitat la contraindicatii, era interzis in perioada sarcinii si alaptarii. Dar luni cand ma duc la ginecolog iar, am s-o intreb. Picioarele nu mi se umfla asa tare, dar mainile, ceva de speriat, plus ca tot timpul simt ca niste carcei in degete.

Ceva de detergent special si balsam auzisem si eu, si mi se pare ca am vazut pe la market, am sa iau la urmatoarea "vizita". Si la masina am sa le clatesc de 2 ori.

Constipata n-am prea fost in timpul sarcinii, si pana acum n-am avut hemoroizi. De vreo 2 saptamani, mi-a iesit, s-a retras si acum iar a iesit.... doh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Dec 19 2008, 12:14 PM
Postare #15


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



lista cu medicamente pt bebe-data de medicul neonat din spital k sa le am in casa!


vigantol oil( se da cate 2 pic pe zi din a 14 zi de viata)
sab simplex( pt gaze-se dau intre 5 si 10 picaturi)
debridat sirop pt copii (pt dureri de burtica)
ser fiziologic+pansament sau comprese sterile-pt sters ochii lui bb
o pipeta sterila
pudra baneocin
crema bephantene
supozitoare novocalmin pt copii
supozitoare cu glicerina pt copii
ceai baby drink pt colici
termometru de corp pt bebe(stii tu de care)
batista bebelusului tip arianna


cam atat deocamdata






--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Dec 19 2008, 12:16 PM
Postare #16


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



QUOTE(maryhynt @ Dec 19 2008, 12:14 PM) *
lista cu medicamente pt bebe-data de medicul neonat din spital k sa le am in casa!
vigantol oil( se da cate 2 pic pe zi din a 14 zi de viata)
sab simplex( pt gaze-se dau intre 5 si 10 picaturi)
debridat sirop pt copii (pt dureri de burtica)
ser fiziologic+pansament sau comprese sterile-pt sters ochii lui bb
o pipeta sterila
pudra baneocin
crema bephantene
supozitoare novocalmin pt copii
supozitoare cu glicerina pt copii
ceai baby drink pt colici
termometru de corp pt bebe(stii tu de care)
batista bebelusului tip arianna
cam atat deocamdata


Batista bebelusului e aia tip aspirator?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Dec 19 2008, 12:19 PM
Postare #17


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(roxana30 @ Dec 19 2008, 12:08 PM) *
Pai de fapt doctora de familie mi-a zis sa mananc fara sare, si sa iau un ceai diuretic, dar nu mi-a mentionat ca exista special pt. gravide, pt ca mi-a luat sotul de la farmacie unul si cand m-am uitat la contraindicatii, era interzis in perioada sarcinii si alaptarii. Dar luni cand ma duc la ginecolog iar, am s-o intreb. Picioarele nu mi se umfla asa tare, dar mainile, ceva de speriat, plus ca tot timpul simt ca niste carcei in degete.

Ceva de detergent special si balsam auzisem si eu, si mi se pare ca am vazut pe la market, am sa iau la urmatoarea "vizita". Si la masina am sa le clatesc de 2 ori.

Constipata n-am prea fost in timpul sarcinii, si pana acum n-am avut hemoroizi. De vreo 2 saptamani, mi-a iesit, s-a retras si acum iar a iesit.... doh.gif


roxi nu te supara pe mine dar dr de fam e varza ! e idioata?cum sa-ti dea ceai diuretic?
dute la med gine si roagal sati dea el ceva !
da exista detergent special pt bebe da e un pic mai scump! ce sa zic de hemoroizi sar putea sai iasa si din cauza greutatii burticii! nu te speria eu zic k o sa-ti revii la normal dupa ce nasti!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Dec 19 2008, 12:21 PM
Postare #18


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(roxana30 @ Dec 19 2008, 12:16 PM) *
Batista bebelusului e aia tip aspirator?


da

e f buna! se pune la aspirator! costa aici la noi cam 50 de ron


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Dec 19 2008, 12:36 PM
Postare #19


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



acu pt acasa pt bebe si pt tine iti treb asa!

bb

patut bebe+lenjerie patut
o veioza de veghe
o cadita pt baie
haine bb
prosoape de bumbac pt bebe -pt baie
medicamente bb
sampon_sapun+ulei masaj pt bebe

set de ustensile pt taiat unghiile lui bb

si cam atat!



pt tine
-o pompa san -poti so iei si la spital k sa te ajute la muls
-tampoane pt sani poti sa le iei si la spital
-crema bephantene
-ceai de pelin(pt spalat)

Aceasta postare a fost editata de maryhynt: Dec 19 2008, 12:37 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Dec 19 2008, 12:39 PM
Postare #20


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



QUOTE(maryhynt @ Dec 19 2008, 12:21 PM) *
da

e f buna! se pune la aspirator! costa aici la noi cam 50 de ron


liwlol.gif Am observat si eu ca-i cam idioata, mai ales ca-mi spusese sa si tin dieta....fara paine, fara sare, nimic, supe de zarzavat, gen "zeama lunga", fructe si carne de pui la gratar, bineinteles fara sare. Toata sarcina numai carne de pui am mancat, de mi s-a acrit...

Luni cand ma duc la ginecolog ii spun.

Sper si eu sa-mi revin la normal, desi tare mi-e ca o sa trebuiasca sa-mi iau o bicicleta, ca am avut eu o vecina pe scara care si-a luat si, facand in fiecare zi, a slabit vreo 20 de kg. rolleyes.gif

Lenjerie am luat, patutul mi l-a facut cadou cumnata-mea, cadita am luat exact ca a ta, dar am sa iau si un suport, stii de-la cu ventuze, ca sa tii bebele mai usor, lenjerie de-aia de protectie, de pus de jur imprejurul patului n-am apucat sa iau.

Si ceai de pelin pt spalat unde? Jos la "doamna"?

Aceasta postare a fost editata de roxana30: Dec 19 2008, 12:44 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 08:51 PM