Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

44 Pagini V  « < 25 26 27 28 29 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Plante De Apartament
Tania_25
postare Mar 12 2009, 04:41 PM
Postare #261


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,714
Inscris la: 31-October 08
Din: .......
Membru nr.: 45,899



QUOTE(Tania_25 @ Mar 12 2009, 03:40 PM) *


oFloare.gif



DRACAENA


--------------------


O viata plina de dragoste incepe cu Dumnezeu...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 12 2009, 05:33 PM
Postare #262


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Tania_25 @ Mar 12 2009, 04:06 PM) *
Am reusit sa pun si eu poza cu un dintre plantele mele din casa (Cycas Sago). oFloare.gif

O am si eu pe intepacioasa asta mica rolleyes.gif ale mele stau pe scari( 3 )...si de cate ori trecem mai in graba..ne intepam in frunze wub.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 12 2009, 05:34 PM
Postare #263


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Tania_25 @ Mar 12 2009, 04:41 PM) *
DRACAENA

Si pe domnisoara o am rolleyes.gif Se tine ori la intrare( strange toate energiile negative, se hraneste cu ele)...sau la capul patului sa dormi bine rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de rux25: Mar 12 2009, 05:35 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crystynyta
postare Mar 12 2009, 07:25 PM
Postare #264


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 5
Inscris la: 22-December 08
Membru nr.: 59,309




salut. si eu am flori in casa, dar Eva deja incepe sa traga de ele, asa c ama gandesc serios sa le duc la birou. Imi pare raude ele, dar asta e. Pastrez violetele, le pun pe pervaz.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tania_25
postare Mar 14 2009, 03:56 PM
Postare #265


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,714
Inscris la: 31-October 08
Din: .......
Membru nr.: 45,899



Craciunita mea a inflorit cu 2 luni inainte de Craciun smile.gif


--------------------


O viata plina de dragoste incepe cu Dumnezeu...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Mar 14 2009, 04:22 PM
Postare #266


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Tania, e frumoasa planta ta...seamana f mult cu a mea, la culoarea ciucurasului.... tongue.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Mar 15 2009, 05:49 PM
Postare #267


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Cum ingrijesti plantele de apartament primavara


Zilele friguroase au trecut, iar primavara si-a intrat in drepturi. Dar ce faci cu plantele tale de apartament? Acum este momentul in care ele ies din repausul in care au stat lunile de iarna si, de aceea, trebuie sa le acorzi mai multa atentie. Primavara, plantele au nevoie de fertilizare, apa mai multa si chiar transplantare.

Deseori, iti inchipui ca nimic nu este mai simplu decat sa plantezi flori intr-o jardiniera. Iti ofer cateva sfaturi pe care sa le urmezi pentru ca operatiunea sa fie una plina de succes.

In primul rand, jardinierele de la ferestre trebuie bine ancorate, folosind suporturi solid fixate de pervazul exterior. Nu uita sa pui tavi sub jardiniere, pentru evitarea scurgerilor!

Monteaza jardinierele pe partea interioara a balustradelor si nu la exterior
, pentru ca ai responsabilitati fata de siguranta celor care trec pe sub balconul tau.

In functie de soliditatea teresei, ai grija la greutatea vaselor cu flori, luand in calcul tot ansamblul - vase, pamant si plante - pentru ca exista riscul sa supraincarci teresa. De asemenea, supravegheaza radacinile care ar putea iesi prin fundul vaselor.

Cel mai bun moment pentru transplantare este primavara, cand plantele incep sa intre in vegetatie, intre 15 februarie si sfarsitul lunii martie. Plantele isi vor relua repede dezvoltarea si noile radacini vor 'coloniza' noul pamant. Cu toate acestea, daca planta necesita transplantare urgenta, o poti face in orice moment al anului. Realizata in conditii bune, ea nu va afecta semnificativ dezvoltarea plantei.

Reluarea cresterii este mult mai lenta vara si toamna, dar plantele verzi cu crestere rapida, cum sunt Asparagus (Umbra iepurelui) si Chlorophytum (Crinul) suporta transplantarea in orice sezon
. Evita, totusi, sa intervii spre sfarsitul anului, cand planta va intra intr-o perioada de repaus.

Nu toate plantele au nevoie de transplantare in fiecare an. O transplantare o data la 2-3 ani este suficienta pentru plantele mature, care au cresterea mult mai incetinita.


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Mar 15 2009, 05:56 PM
Postare #268


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Exista multe plante anuale care pot trai in jardiniere, iar un criteriu de alegere ar fi coloritul. Ca sa aduci lumina unui aranjament de flori, opteaza pentru galbenul sanvitaliei, craitelor sau gurii leului sau pentru portocaliul galbenelelor, caltunasilor si macilor irlandezi.

Pentru rosu, ai la dispozitie petunia, tutunul oriental, salvia si cuphea, iar pentru albastru opteaza pentru lobelia, verbinele, browalia, centaurele, nu-ma-uita sau nigella. Nu uita nici frunzele alb-argintii, precum ale cinerariei, care indulcesc culorile vii ale celorlalte flori din vas. La toate acestea se adauga singura specie care se acomodeaza la umbra: impatiens, cu flori multiculore.

Plantele perene care au iernat in casa (muscatele, cercelusii, begoniile etc.) pot face si ele parte din aranjamentele de vara.

Luna martie este potrivita pentru a taia scurt tijele plantelor care au iernat in casa. Masoara 10-15 cm de la baza tijei, apoi taie deasupra urmatoarei frunze. Elimina crengutele uscate sau bolnave. Afaneaza suprafata pamantului din ghiveci folosind o furca miniaturala. Adauga un pic de mranita proaspata, putin ingrasamant granulat, uda-le moderat si scoate-le din casa dupa 15 mai.

Pamantul de flori gata preparat, pe care il cumperi din florarii sau hipermarketuri, este o solutie cat se poate de buna si practica. El contine, de obicei, mranita de frunze, turba si pamant de gradina, in proportii egale. Pune in jardiniera si granule care retin apa, precum si ingrasaminte.

Toate ingrasamintele contin, in special, azot, fosfor si potasiu, fiecare avand un rol determinant in viata plantelor. Azotul favorizeaza dezvoltarea frunzelor, fosforul stimuleaza inflorirea si creste rezistenta plantei fata de boli, iar potasiul influenteaza formarea fructelor si calitatea lor. Pe langa aceste elemente, in compozitia produselor de fertilizare pot apare si magneziul, vitamine si oligoelemente (fier, cupru, bor).

Atunci cand vrei sa plantezi o floare in jardiniera, asigura-te ca fundul acesteia este gaurit. In caz contrar, poti sa faci cateva gauri de 1 cm diametru, operatia fiind obligatorie pentru evacuarea apei in exces. Apoi, pune pe fundul vasului bile de argila expandata, pentru drenaj.

Umple jardiniera pe jumatatea cu pamant de flori cumparat sau prepara-l amestecand cantitati egale de mranita, pamant din gradina si turba. Pune plantele din ghiveci si spatiaza-le bine. Umple cu acelasi amestec locul ramas intre plante, asigurandu-te ca radacinile sunt bine acoperite si taseaza putin, fara sa apesi prea tare, apoi uda bine.

Atentie! Primavara, uda plantele din jardiniere de 2-3 ori pe saptamana, iar vara zilnic. Din iulie pana in septembrie, adauga ingrasamant lichid diluat, la fiecare 15 zile. Inainte sa uzi, verifica daca pamantul este uscat la suprafata. Daca este uscat, poti uda planta fara grija; in cazul in care pamantul este inca ud, mai asteapta o zi, doua, pentru ca apa in exces poate dauna plantelor. smile.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sarutza
postare Mar 15 2009, 06:16 PM
Postare #269


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 59
Inscris la: 12-November 08
Din: ph
Membru nr.: 48,289



Cine stie cum pot sa imultesc o planta YUCCA? Planta care o am are 6 ani si are cca.1 metru inaltime...stiu ca trebuie sa-i tai varful pentru a se ramifica dar mi-e teama ca o pierd..cum sa procedeaza?


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tania_25
postare Mar 15 2009, 06:35 PM
Postare #270


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,714
Inscris la: 31-October 08
Din: .......
Membru nr.: 45,899



QUOTE(aandaaro @ Mar 14 2009, 03:22 PM) *
Tania, e frumoasa planta ta...seamana f mult cu a mea, la culoarea ciucurasului.... tongue.gif



Mersi mult floare2.gif era asa frumoasa cand a inflorit de ziceai ca nu erau adevarate florile...... oFloare.gif


--------------------


O viata plina de dragoste incepe cu Dumnezeu...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

44 Pagini V  « < 25 26 27 28 29 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 11:41 AM