Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Epiziotomie, Este intotdeauna indicata epiziotomia?
Madalina Jilavea...
postare Mar 14 2008, 02:30 PM
Postare #21


Lucian -George
*******

Grup: Silver Members
Postari: 3,770
Inscris la: 25-February 08
Din: Ploiesti
Membru nr.: 16,100



si mie mi-au facut acea taietura crybaby.gif am ramas cu o cicatrice urata si uneori ma mai doare,nu am stiut cand ma taiat tot la fel au zis ca era copilul prea mare ,cu cine sa ma mai cert dupa faptul era consumat.Va pup pe toate tzuc.gif floare2.gif


--------------------

Ai grija de gandurile tale pentru ca se vor transforma in vorbe.

Ai grija de vorbele tale pentru ca se vor transforma in fapte.

Ai grija de faptele tale pentru ca se vor transforma in obiceiuri.

Ai grija de obiceiurile tale pentru ca vor fi caracterul tau...

Ai grija de caracterul tau pentru ca el va influenta destinul tau...viata ta.

Frank Outlaw
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Mar 31 2008, 07:16 AM
Postare #22


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



Mie dr.ginecolog mi-a explicat ca depinde cat de flixibili sunt muschii, nu numai de marimea bb.Sunt femei care s-au rupt la 3 kg.si femei care nu s-au rupt la 4 kg.De aceea se recomanda ca pe parcursul perioadei cand suntem gravide sa ne facem masaj peritoneal, ptr.intarirea muschilor.Si mi-a mai zis de exemplu sa luam o bucata de material si sa o rupem .Se va franjura si sa o coasem va fi mai greu decat daca taietura ar fi fost dreapta.Mie mi-a facut epiziotomie la prima nastere si m-am uns cu crema de galbenele si cu Jecolan ptr.refacerea tesutului.Pot spune ca totul s-a vindecat extraordinar. Alegerea este a fiecaruia.Pupilici!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Mar 31 2008, 02:33 PM
Postare #23



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



eu as accepta doar daca as fii in pericol in timpul nasterii, in rest am inteles ca sunt contraindicatii la fel ca si epidurala sau la cezariana. Deci ca-m toate sunt cu du-te vino crybaby.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Apr 17 2008, 03:08 PM
Postare #24


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262




QUOTE(oktavia @ Mar 31 2008, 08:16 AM) *
Mie dr.ginecolog mi-a explicat ca depinde cat de flixibili sunt muschii, nu numai de marimea bb.Sunt femei care s-au rupt la 3 kg.si femei care nu s-au rupt la 4 kg.De aceea se recomanda ca pe parcursul perioadei cand suntem gravide sa ne facem masajul perineului , ptr.intarirea muschilor.Si mi-a mai zis de exemplu sa luam o bucata de material si sa o rupem .Se va franjura si sa o coasem va fi mai greu decat daca taietura ar fi fost dreapta.Mie mi-a facut epiziotomie la prima nastere si m-am uns cu crema de galbenele si cu Jecolan ptr.refacerea tesutului.Pot spune ca totul s-a vindecat extraordinar. Alegerea este a fiecaruia.Pupilici!


Rectific:masajul perineului; scuze.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrada76
postare Jun 28 2008, 12:12 AM
Postare #25


Junior
*

Grup: Members
Postari: 24
Inscris la: 12-May 07
Membru nr.: 3,676



Scuze pt. intarzierea cu care revin pe site.
Acum revin asuprea subiectului, deoarece din experienta pe care am trait-o la nastere am tras concluzia ca daca ai un doctor/o doctora in care sa ai incredere deplina conteaza f. mult si e bine sa lasi la latitudinea lui/ei deciziile importante.
[Am nascut in Polizu, cu d-na dr. Mogos acum aproape un an. A fost o draguta de cand m-a internat pana m-a externat.
In fine, am nascut natural, cu anestezie epidurala, d-na dr. anestezista si asitenta ei au fost niste dragute, asistenta venea din 5 in 5 min. sa ma verifice.... am fost f. multumita de tot. Aveam emotii inainte si tot intrebam despre epiziotomie, de d-na dr. Mogos, de Spitalul Polizu (prima mea nastere, normal sa am emotii). Totul a fost bine, aceasta prima experienta a fost una buna, fara evenimente nefericite pt. mine.]
Am un baietel care s-a nascut cu cordonul ombilical in jurul gatului, desi cu o zi inainte de nastere, la ecografie nu era in situatia asta (proabil si l-a pus in jurul gatului in timpul travaliului). Oricum, eu nu vroiam sa fiu taiata (nu vroiam epiziotomie, ii spusesem doamnei dr., dar ea imi explicase ca ea procedeaza asa cu toate pacientele ei, ca daca nu ma taie ma pot rupe f. rau si e mai greu de cusut dupa aceea...etc.). Ideea este ca ii multumesc lui Dumnezeu si d-nei dr. ca a procedat asa, ca era posibil ca bebe al meu sa se nasca mort daca nu ma taia, avand in vedere ca avea cordonul infasurat in jurul gatului.
Concluzia mea e ca desi eu nu doream epiziotomie, tocmai asta (epiziotomia) e posibil sa-i fi salvat viata copilului meu la nastere, ca daca nu ma taia, nu se stie cand si cum iesea bebe pe lume (putea sa se nasca sufocat daca doctora nu ar fi grabit iesirea lui si daca nu se ajuta de spatiul in plus creat prin epiziotomie).
Era corect sa revin asupra subiectului cu aceste comentarii bazate pe experienta mea, pentru ca inainte de nastere citisem f. mult despre acest subiect si mai ales citisem articole straine legate de acest subiect si imi formasem o parere despre asta contrara celei de acum. Inainte mi se parea o barbarie sa tai muschii aceia unei femei la nastere daca nu e neaparata nevoie, iar acum gandesc ca daca ar fi sa aleg intre cele 2 situatii extreme, as alege astfel: mai bine as fi taiata degeaba, decat sa nu fiu taiata si sa fie in pericol copilul sau sa ma rup si distrugerile sa fie mai mari decat la taiere (care este controlata).
Pentru cele interesate, va multumesc ca ati citit si parerea mea si va doresc nastere usoara si lipsita de pericole si copii sanatosi!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrada76
postare Jun 28 2008, 12:50 AM
Postare #26


Junior
*

Grup: Members
Postari: 24
Inscris la: 12-May 07
Membru nr.: 3,676



QUOTE(july nicol @ Mar 14 2008, 03:08 PM) *
In Romania se fac prea multe "treburi" "preventiv"! Dar nu ptr prevenirea nu stiu carui pericol,ci ptr prevenirea unui posibil deranj prea mare al medicului!!!!
La cursul premaman din Italia ne-au invatat ca e mai bine sa nu fie practicata episiotomia ptr ca cele mai recente studii au descoperit ca , chiar da ca perineul se rupe singur, tesuturile se regenereaza mult mai usor, decat atunci cd este taiat! Din pacate, si in Italia ma i sunt inca spitale care o practica, mai ales in Sud!
Te felicit ptr ca esti o viitoare mama care se informeaza BINE intr-o tara in care de dragul banilor nu se mai respecta nimic si " se previne" deranjul doctorului!
Numai bine!!!


Intr-adevar, m-am informat, m-am interesat, eram f. suparata inainte de nastere ca stiam ca voi fi taiata sigur, ca asa mi-a spus doctora ca procedeaza cu toate pacientele ei; ma obisnuisem cu ideea ca voi fi taiata, dar eram suparata, desi intelegeam motivatiile doctorei. Abia tarziu dupa ce am nascut am inteles ca in cazul meu a fost un noroc pt. bebe si pt. mine ca a fost asa, pt. ca a avut cordonul ombilical in jurul gatului si epiziotomia i-a salvat, probabil, viata. Multumesc pentru urarile de bine, la fel si tie si tuturor celor ce se pregatesc sa nasca! Numai bine!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrada76
postare Jun 28 2008, 01:05 AM
Postare #27


Junior
*

Grup: Members
Postari: 24
Inscris la: 12-May 07
Membru nr.: 3,676



QUOTE(pissy18kat @ Mar 14 2008, 03:15 PM) *
crybaby.gif si mie mi sa facut aceea taietura nici macar nu miau zis am avut foarte multe neplaceri de la aceea taietura crybaby.gif mam certat cu dr destul dupa ce am aflat ca sunt taiata etc etc iar acum am ramas cu cicatrici destul de urate a zis ca trebuia sa ma taie ca a fost bibi mare dar trebuia macar sa imi zica mad.gif mad.gif o fata care a nascut odata cu mine a nascut un bb de 4 350 gr si nu sa rupt deloc huh.gif era si la prima nastere



In mod normal, daca doctorul nu obisnuieste sa faca epiziotomie la toate pacientele si daca ia aceasta decizie numai in functie de situatie, atunci cand ia decizia sa taie nu prea mai are timp sa-ti zica sau sa-ti explice (nici nu se mai pune problema sa-ti ceara permisiunea).
Si daca face asta la toate pacientele, probabil ca nu sta sa explice la fiecare in parte ce o asteapta si la ce sa se astepte... asta e atitudinea din Romania. Fie nu a vrut sa te ingrijoreze, fie nu a mai avut timp sa te informeze si a luat decizia in ultimul moment (uneori daca medicul asteapta prea mult, e posibil ca ruptura sa inceapa deja si ea se produce in profunzime, deja cand se vede e prea tarziu, inseamna ca a ajuns la suprafata si dureaza mult mai mult coaserea decat in cazul inciziei chirurgicale, controlate). Cel putin, asa am inteles.
Corect ar fi ca fiecare medic sa aiba rabdare si sa stea de vorba cu pacienta si sa-i explice inainte de nastere tot, pt. ca daca stii ce te asteapta cel putin mai scad putin emotiile si nu risti sa te confrunti cu o situatie care putea fi prevenita daca erai informata din timp (cum a fost cearta ta cu doctorul tau dupa nastere, de exemplu).
Si asta ar trebui sa se intample cu toti pacientii si cu toti medicii din Romania. Daca pacientul vrea sa nu stie ce i se intampla si alege sa ramana "in ceata" macar sa fie alegerea lui. Dar in general, daca ceri o parare, informatie sau explicatie, te trateaza de parca ii pui la indoiala parerile sau de parca oricum tu esti prea prost sa intelegi fenomenul si el stie mai bine si nici nu vrea sa piarda timpul cu explicatii .... Asta e mentalitatea in Romania, am observat, la toti medicii: "Eu sunt doctor si faci ca mine, ca stiu eu de ce si nu trebuie sa stii si tu de ce si chiar daca ti-as explica probabil ca tot nu ai intelege, ca esti un om care nu stie nimic." Puteti sa ma contraziceti daca ati intalnit altfel de medici in Romania.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Aug 4 2008, 07:51 AM
Postare #28


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



Buna fetelor.
Am nascut recent, acum 4 zile, pe cel de-al doilea copil.Am avut nastere naturala la ambele sarcini, cu epiziotomie.Daca la prima nastere, epiziotomia nu m-a durut, decat putin, acum la a doua, am dureri foarte mari....nu pot sa merg, nu pot sa stau nici in pat, nici pe scaun, nici pe colac....rugamintea mea este, ptr. cele care ati trecut prin dureri asa de mari( daca ati avut nenorocul) sa-mi spuneti despre calmante, ce ati luat ptr.atenuarea durerii.......eu la recomandarea dr.iau doar Piafen, insa nu imi ajuta...... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alynna
postare Aug 4 2008, 07:56 AM
Postare #29


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768



QUOTE(oktavia @ Aug 4 2008, 08:51 AM) *
Buna fetelor.
Am nascut recent, acum 4 zile, pe cel de-al doilea copil.Am avut nastere naturala la ambele sarcini, cu epiziotomie.Daca la prima nastere, epiziotomia nu m-a durut, decat putin, acum la a doua, am dureri foarte mari....nu pot sa merg, nu pot sa stau nici in pat, nici pe scaun, nici pe colac....rugamintea mea este, ptr. cele care ati trecut prin dureri asa de mari( daca ati avut nenorocul) sa-mi spuneti despre calmante, ce ati luat ptr.atenuarea durerii.......eu la recomandarea dr.iau doar Piafen, insa nu imi ajuta...... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif

Felicitari!!!Sa fie sanatos bebitza!!!
Incearca piafen dar supozitoare.O sa te ajute si daca esti constipata.La mine a dat rezultate.


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Aug 4 2008, 01:17 PM
Postare #30


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



QUOTE(Alynna @ Aug 4 2008, 08:56 AM) *
Felicitari!!!Sa fie sanatos bebitza!!!
Incearca piafen dar supozitoare.O sa te ajute si daca esti constipata.La mine a dat rezultate.

oFloare1.gif Multumesc, asemenea.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 13th May 2024 - 09:16 PM