Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Copii Conceputi In Post
RamiR
postare Jul 19 2008, 02:56 PM
Postare #11


Junior
*

Grup: Members
Postari: 5
Inscris la: 19-July 08
Din: Alba
Membru nr.: 31,095



QUOTE(mallina2u @ Jul 19 2008, 03:07 PM) *
Danna68, Biblia nu ne invata sa ne refuzam barbatul, dar ne sfatuieste pe amandoi, de comun acord, sa ne abtinem.. pe vremuri, oamenii se duceau in pustie pe perioada postului, tocmai sa nu fie ispititi.. am gasit eu niste istorioare in vietile sfintilor .. si intr-adevar, se considera pacat conceperea copilului in post.. eu, una, stiu ca asa am procedat cu Ilinca (in postul Pastelui s-a intamplat) si cat am tras dupa aceea, numai Bunul Dumnezeu stie.. a posti inseamna mult, nu doar abtinere de la mancare, de la rele si realizare de fapte bune, trebuie sa incercam sa ne purificam in timpul acelor 4 mari posturi. Cunosc preoti care condamna conceperea 'pacatoasa' si dau canoane grele pt iertare, ferice de cei care sunt mai intelegatori si iertatori ca ne ajuta si pe noi sa nu mai repetam aceleasi greseli..

Buna
Nu inteleg... la ce te referi ca ai tras cu fetita ta????
E sanatoasa nu???
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CristinaS
postare Jul 19 2008, 08:32 PM
Postare #12


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,809
Inscris la: 20-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 27,099



Fetelor!!! Terminati cu prostiile si superstitiile pagane!!! Daca ati vorbi cu un preot s-ar ingrozi ce va trece prin cap. Sotul meu are un prieten foarte bun care este preot. Intr-o zi chiar am vorbit cu el despre problema cu postul si zilele de sarbatoare si a spus ca in Biblie nu e specificat nimic in acest sens. Chiar a specificat ca sunt atatea cupluri la ora actuala care se chinuie luni/ani sa faca un copil incat nu mai conteaza ca il concep intr-o zi de sarbatoare.
Dumnezeu se bucura pt. fiecare suflet nou care apare pe lume si nu i-ar da viata daca nu ar fi o binecuvantare.
Bucurati-va de sarcina voastra si nu mai stresati saracii copii cu ganduri aiurea.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
raisa
postare Jul 19 2008, 11:40 PM
Postare #13


Andreea,mamica ratustei Raisa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,889
Inscris la: 1-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 4,864



QUOTE(CristinaS @ Jul 19 2008, 09:32 PM) *
Fetelor!!! Terminati cu prostiile si superstitiile pagane!!! Daca ati vorbi cu un preot s-ar ingrozi ce va trece prin cap. Sotul meu are un prieten foarte bun care este preot. Intr-o zi chiar am vorbit cu el despre problema cu postul si zilele de sarbatoare si a spus ca in Biblie nu e specificat nimic in acest sens. Chiar a specificat ca sunt atatea cupluri la ora actuala care se chinuie luni/ani sa faca un copil incat nu mai conteaza ca il concep intr-o zi de sarbatoare.
Dumnezeu se bucura pt. fiecare suflet nou care apare pe lume si nu i-ar da viata daca nu ar fi o binecuvantare.
Bucurati-va de sarcina voastra si nu mai stresati saracii copii cu ganduri aiurea.

Foarte bine zis...fiti mai optimiste si comunicati cu bebeul vostru ca sa aveti o legatura unica desi el poate inca nu va aude...eu vreau sa zic ca sunt foarte optimista si in cele mai grele momente...viata m-a invatat sa fiu optimista pentru ca altfel nu stiu cum ar fi moralu meu!!


--------------------

[/url]

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bia III
postare Jul 20 2008, 01:23 PM
Postare #14


Member
***

Grup: Members
Postari: 207
Inscris la: 9-July 08
Membru nr.: 29,533




QUOTE(danna68 @ Jul 19 2008, 01:18 PM) *
Biblia ne invata ca duminica este zi de odihna si este pacat sa lucrezi, totusi sunt oameni care nu pot sa nu lucreze duminica, ma refer la medici... nu-i un pacat sa aduci pe lume un copil... deci nu-i pacat nici pentru ca lucreaza duminica ... aducerea pe lume a unui copil este un dar divin, indiferent cand este el conceput, eu fara voia Celui de Sus nu as fi avut-o pe Denissa asa cum nici tu nu ai fi avut-o pe Ilincuta, indiferent cand ai conceput-o a fost cu voia Domnului ... un dar ceresc oFloare1.gif notworthy.gif

BRAVO DANA sint de acord cu tine ,un copil ca e conceput in post sau in alte zile e darul domnului daca vrea sa nil daruiasca nil daruieste asa cum e cred ca si dupa inima fiecaruia si dupa cum ati observat in fiecare zi neluptam cu o problema mai mare sau mai mica ...asa ne este dat sa traim.nu toata viata e roza .in aceasta viata trb sa luptam pt a obtine un lucru
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bia III
postare Jul 20 2008, 01:28 PM
Postare #15


Member
***

Grup: Members
Postari: 207
Inscris la: 9-July 08
Membru nr.: 29,533



QUOTE(raisa @ Jul 19 2008, 10:40 PM) *
Foarte bine zis...fiti mai optimiste si comunicati cu bebeul vostru ca sa aveti o legatura unica desi el poate inca nu va aude...eu vreau sa zic ca sunt foarte optimista si in cele mai grele momente...viata m-a invatat sa fiu optimista pentru ca altfel nu stiu cum ar fi moralu meu!!

buna raisa cind mergi sa te impartasesti preotul iti pune intrebari de exp teai culcat cu sotul in zile de sarbatoare sau duminicile? sincer mie mi sau adresat aceste intrebari cred ca e pacat.dar sa concepi un copil ...e vine cind vrea domnul asa cum a scris si o prietena de a noastra e un dar divin.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jul 20 2008, 08:29 PM
Postare #16


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(RamiR @ Jul 19 2008, 07:56 AM) *
Buna
Nu inteleg... la ce te referi ca ai tras cu fetita ta????
E sanatoasa nu???

Era sa nu o mai nasc, am tras din greu s-o aduc pe lume, cu mult tratament litic in ultimele luni si f. multa rugaciune sa pot fi binecuvantata cu un copil, dar al Domnului. Acum e cea mai mandra fetita, azi a fost sarbatorita, purtand numele Sf. Ilie si sunt bucuroasa ca am asa un copil.

QUOTE(CristinaS @ Jul 19 2008, 01:32 PM) *
Fetelor!!! Terminati cu prostiile si superstitiile pagane!!! Daca ati vorbi cu un preot s-ar ingrozi ce va trece prin cap. Sotul meu are un prieten foarte bun care este preot. Intr-o zi chiar am vorbit cu el despre problema cu postul si zilele de sarbatoare si a spus ca in Biblie nu e specificat nimic in acest sens. Chiar a specificat ca sunt atatea cupluri la ora actuala care se chinuie luni/ani sa faca un copil incat nu mai conteaza ca il concep intr-o zi de sarbatoare.
Dumnezeu se bucura pt. fiecare suflet nou care apare pe lume si nu i-ar da viata daca nu ar fi o binecuvantare.
Bucurati-va de sarcina voastra si nu mai stresati saracii copii cu ganduri aiurea.

Probabil ca preotul cu care ai vorbit este unul prea indulgent, eu am vorbit cu cel putin zece preoti, unii - calugari de pe la manastiri renumite, in pelerinajele mele din timpul sarcinii, atunci cand nu eram internata in spital.. si toti au intrebat daca acest copil a fost conceput in post, ca e un mare pacat si ca de-asta trag ... acel preot care va e prieten ar trebui sa stie invataturile bisericesti.. nu sunt eu experta in religie, dar nici de superstitii pagane nu pot fi acuzata.. ar fi bine sa vorbesti in cunostinta de cauza.. e drept ca orice copil e o binecuvantare, dar noi, cei ce ii concepem platim pt acel pacat, citeste epistolia si visul Maicii Domnului si multe alte carti bisericesti in care vei vedea ce invataminte sa tragem despre tot ceea ce facem si cum vom plati pt toate faptele noastre!


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jul 21 2008, 07:43 AM
Postare #17


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



fetelor nu mai vb prostii! cum sa fie pacat k ,concepi in post copii?in biblie scrie asa!sotii sunt datori sa dea nastere de copii! mare pacat este sa faci avort nu sa concepi in post sau sa dai nastere la copii! un alt pacat mare este sa aduci pe lume copii in familii in care parintii sunt necununati! si am si eu o intrebare cand am mai face noi femeile copii ,daca nu avem voie sa concepem in post daca sunt atatea posturi?

Aceasta postare a fost editata de maryhynt: Jul 21 2008, 07:44 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jul 21 2008, 08:18 AM
Postare #18


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(maryhynt @ Jul 21 2008, 12:43 AM) *
fetelor nu mai vb prostii! cum sa fie pacat k ,concepi in post copii?in biblie scrie asa!sotii sunt datori sa dea nastere de copii! mare pacat este sa faci avort nu sa concepi in post sau sa dai nastere la copii! un alt pacat mare este sa aduci pe lume copii in familii in care parintii sunt necununati! si am si eu o intrebare cand am mai face noi femeile copii ,daca nu avem voie sa concepem in post daca sunt atatea posturi?


sunt doar 4 posturi, din care doar 2 mai lungi.. si ai vorbit vreodata cu un preot, de consideri ca scriem prostii? de cate ori te-ai spovedit? ce canoane ai primit ca ai nascut un copil, nefiind casatorita? iar la ultima ta intrebare, cere-i lui Dumnezeu sa-ti raspunda..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Jul 21 2008, 08:30 AM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Am dat cautare pe Google "copii conceputi in post" si nu mi-a dat absolut nimic


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jul 21 2008, 08:52 AM
Postare #20


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(VALERIA OANA @ Jul 21 2008, 01:30 AM) *
Am dat cautare pe Google "copii conceputi in post" si nu mi-a dat absolut nimic


internetul nu ofera toate informatiile religioase, alea le gasim la duhovnicul nostru si la preotii cu har, daca vrem sa le stim intr-adevar..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 20th April 2024 - 12:41 AM