Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Arsuri Pe Manute
eli82
postare Jun 1 2009, 03:03 PM
Postare #21


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 324
Inscris la: 31-July 07
Din: Tg-Jiu
Membru nr.: 5,582



QUOTE(maryhynt @ Jun 1 2009, 09:57 AM) *
eli si fata mea sa ars cu fierul de calcat acum 3 saptamani! faptul k are i sau umflat manutele nu vreau sa te sperii da e posibil sa faca infectie! si cris a avut pielea alba unde sa ars si am chemat salvarea,asistenta de pe salvare nea spalat rana cu ser fiziologic rece si nea infasurat mana in staniol si am mers la spital unde nea taiat pielea arsa si basicutele cu lichid , nea facut vaccinul antitetanos si nea uns manuta arsa cu o crema speciala (nu stiu cum se numeste dar e scumpa costa 80 de ron dar noi nu am cumparato k nea dat dr de la spital care e o draguta ) nea bandajat manuta cu fasa si nea atasat o atela k s ne creasca pielea dreapta! nea mai dat antibiotic CEFALEXIN si nurofen pt durere.si revenim maine pt control la spital!
greseala mea cea mai mare a fost k am bagat manuta cristinei in apa rece! asistenta de pe salvare a zis k prin aceasta metoda iam agravat rana si durerea si a avut dreptate . cris a avut arsura TERMICA de gradul IIB.
sfatul meu e sa te duci de urgenta la spital! nu lasa fata cu manutele asa umflate k este ric de infectie!
sanatate multa va doresc!
mai jos e cris cu manuta bandajata!



Observ ca papusica ta a luat si antibiotic si nurofen.Mie nu mi-a recomandat nimic desi am tot intrebat ca de asta i-am si enervat cu intrebarile mele.Numai ca nu am fost multumita de cum au tratat-o.Nici foarfeca nu aveau.A venit una cu o lama.Si am zis ca nu se poate s-o taie cu lama.A plecat si a gasit o foarfeca pana la urma.Eu stiu de pe unde a luat-o.Mi-e tare frica.Vaccin nici vorba.Nu i-au facut.Sau poate e prea mica?Are 1 an si 2 luni.Nici nu stiu.


--------------------
[url="http://www.weddingcountdown.com"]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alina gheorghita
postare Jun 1 2009, 03:21 PM
Postare #22


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 749
Inscris la: 11-December 08
Din: Hunedoara
Membru nr.: 56,359



Salut,eli !!!!!!!! imi pare tare rau pt bebica ta crybaby.gif nu vreau sa ma gandesc cat a suferit saracutza.Pupam manutele tzuc.gif ca poate trce mai repede.Trebuie sa fiu si eu atenta la alex ca si el e la fel de energic si de curios.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jun 1 2009, 04:26 PM
Postare #23


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(eli82 @ Jun 1 2009, 03:13 PM) *
Maryhynt, intrebarea mea este cat de des ai mers tu cu fetita ta la pansat?Zilnic?De mai multe ori pe zi?In cat timp a scapat de bandaj?Si noi tot arsura de gradul doi avem.Numai ca la ambele maini si nici nu pot s-o schimb cu bandajele astea.Zici ca are manusi de box.Voi cum v-ati spalat?Cum v-ati descurcat?Acum ce mai face papusica ta?Se simte bine?I-au ramas urme urate?Va pupam dulce!Si iti multumesc pentru ca ai impartasit aceasta experienta cu mine. hug.gif


eli imi cer scuze k am raspuns mai tarziu am fost putin plecate !noi timp de 1 saptamana am mers in fiecare zi la pansat la spital ne schimba pansamentul 1 data pe zi ,apoi dupa ce sa mai prins rana mia zis medicul ca o pot ingriji eu acasa mia si aratat dr cum sa fac! si anume fac in felul urmator: tamponez usor pe rana curatando in acelasi timp f bine cu o bucata de compresa sterila inmuiata in ser fiziologic apoi pun pe alta bucata de compresa sterila crema care nea dato de la spital apoi o bandajez! da nu inteleg de ce nu va facut vaccinul antitetanic si nu va dat nurofen si antibiotic ,trebuia sa va dea preventiv pt macar 3 zile .eli papusa ta are la manute atele?noua nea spus k nea pus atela k sa forteze pielea sa creasca dreapta si sa tina mana dreapta! de asemenea nea mai spus sa tinem manuta in sus k sa nu se stranga sangele in degetele si k sa ne vindecam mai repede!

de bandaj am scapat dupa sambata trecuta deci dupa 3 saptamani si maine mergem la control k sa vada dr cum sa vindecat rana si k sa ne spuna dr dak putem aplica crema de galbenele k sa nu ramana semne ! eu cand o spalam pe cris ii puneam o punga pe mana si io legam cu un elastic de par! si noi neam descurcat cam greu cu imbracatul da eu ii dadeam haine cu manecele mai largi k sa intre atela ! acum cris se simte bine mai are putin semn da o sa treaca cu crema de galbenele!

eli poti sai dai 4 ml de nurofen sirop la 8 ore dak vezi k e agitata sau o doare si mai intreabo pe dr de ce nu va dat antibiotic si de ce nu va facut vaccinul antitetanos pt k eu stiu k se fac preventiv astea!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jun 1 2009, 04:46 PM
Postare #24


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854




QUOTE(eli82 @ Jun 1 2009, 04:03 PM) *
Observ ca papusica ta a luat si antibiotic si nurofen.Mie nu mi-a recomandat nimic desi am tot intrebat ca de asta i-am si enervat cu intrebarile mele.Numai ca nu am fost multumita de cum au tratat-o.Nici foarfeca nu aveau.A venit una cu o lama.Si am zis ca nu se poate s-o taie cu lama.A plecat si a gasit o foarfeca pana la urma.Eu stiu de pe unde a luat-o.Mi-e tare frica.Vaccin nici vorba.Nu i-au facut.Sau poate e prea mica?Are 1 an si 2 luni.Nici nu stiu.


cu lama? ohmy.gif DOAMNE DUMNEZEULE! e arsura de gradul 2 si e grava ! tot ce intra in contact cu ranile fetitei TREBUIE SA FIE STERIL! la bucuresti la spital ii cazuse asistentei fasa pe jos cu care ne bandaja si imediat a luato si a aruncato la gunoi si nea bandajat cu alta fasa sterila!! si foarfecele pe care le foloseau erau scoase dintrun recipient steril ! mia placut de personalul medical de la clinica de arsi si chirugie plastica de la grigore alexandrescu cum sau comportat cu noi neau dat pana si crema acasa k so tratez k eu nu aveam de unde sa dau 80 de mii pe crema si tin f mult la igiena! cand am duso la urgenta in ziua cand sa ars au luato pe cris si au duso intro sala sterila si iau taiat pielea! pe mine nu mau lasat sa intru acolo! intrau doar medicii cu manusi si masti!


ATENTIE CAND II SCHIMBI PANSAMENTUL NU SUFLII CU GURA ASUPRA RANILORSI NU II SCUTURI MANUTELE K SA NU INFECTEZI cu bacterii sau microbi staini RANA! TE SPELI PE MANI CU SAPUN SI TE DEZINFECTEZI CU SPIRT INAINTE SA II SCHIMBI PANSAMENTELE!
DE ASEMENEA USTENSILELE FOLOSITE TREBUIE SA FIE STERILE!


si bateo la cap pe dr aia sa va dea antibiotic si sa va faca vaccinul k sa nu aveti probleme cu infectiile! nu sta asa roagate de ea sai faca antitetanosul! nu cred sa fie vreo problema k e prea mica k acolo la urgenta am vazut si copii mai mici ca noi( noi avem 1 an si 5 luni) carora le faceau vaccinul preventiv! va urez vindecare rapida! pupici pt o printesa dulce! tzuc.gif






--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eli82
postare Jun 2 2009, 01:18 PM
Postare #25


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 324
Inscris la: 31-July 07
Din: Tg-Jiu
Membru nr.: 5,582



QUOTE(maryhynt @ Jun 1 2009, 05:26 PM) *
eli imi cer scuze k am raspuns mai tarziu am fost putin plecate !noi timp de 1 saptamana am mers in fiecare zi la pansat la spital ne schimba pansamentul 1 data pe zi ,apoi dupa ce sa mai prins rana mia zis medicul ca o pot ingriji eu acasa mia si aratat dr cum sa fac! si anume fac in felul urmator: tamponez usor pe rana curatando in acelasi timp f bine cu o bucata de compresa sterila inmuiata in ser fiziologic apoi pun pe alta bucata de compresa sterila crema care nea dato de la spital apoi o bandajez! da nu inteleg de ce nu va facut vaccinul antitetanic si nu va dat nurofen si antibiotic ,trebuia sa va dea preventiv pt macar 3 zile .eli papusa ta are la manute atele?noua nea spus k nea pus atela k sa forteze pielea sa creasca dreapta si sa tina mana dreapta! de asemenea nea mai spus sa tinem manuta in sus k sa nu se stranga sangele in degetele si k sa ne vindecam mai repede!

de bandaj am scapat dupa sambata trecuta deci dupa 3 saptamani si maine mergem la control k sa vada dr cum sa vindecat rana si k sa ne spuna dr dak putem aplica crema de galbenele k sa nu ramana semne ! eu cand o spalam pe cris ii puneam o punga pe mana si io legam cu un elastic de par! si noi neam descurcat cam greu cu imbracatul da eu ii dadeam haine cu manecele mai largi k sa intre atela ! acum cris se simte bine mai are putin semn da o sa treaca cu crema de galbenele!

eli poti sai dai 4 ml de nurofen sirop la 8 ore dak vezi k e agitata sau o doare si mai intreabo pe dr de ce nu va dat antibiotic si de ce nu va facut vaccinul antitetanos pt k eu stiu k se fac preventiv astea!


Buna, draga mea!Mersi mult ca mi-ai raspuns!Ieri, cand tu imi raspundeai eu eram la cabinet la pediatra si mi-a dat antibiotic Augmentin 3 ml la 12 ore timp de 5 zile si Nurofen 2,5 ml seara la culcare timp de 3 zile.De vaccin am uitat s-o intreb dar e posibil sa nu-l fi facut deoarece ea nu a intrat in contact cu un metal ci cu geamul de la aragaz.Asa cred eu.Nu stiu sigur.Voi intreba la urgenta diseara cand merg cu ea la pansat.
Iubita, cum se numeste crema aceea pe care ati folosit-o?E cam scumpa si sincer stau f prost cu banii dar pt copilul meu ma si imprumut.Fac eu rost de bani.Noua ne da cu Neopreol la spital.De atele nici nu am auzit pana la tine.Daca ai stii in ce conditii te trateaza si cat astept pana intru la pansat.Ieri am stat aproape 2 ore sa astept.Si e o singura sala de urgente si vin cazuri de toate felurile si sunt vreo 7-8 asistente si o doctora care pe Alesia a consultat-o din priviri si s-a ocupat o asistenta f acra de ea.Ce sa-ti spun de igiena in astfel de cazuri cu atata personal si 6 pacienti toti intr-o singura incapere.De asta mi-e si teama.De ocupat nu se ocupa nimeni personal de ea.Ma duc si de fiecare data e altcineva care abia se sinchiseste s-o panseze.As ingriji-o eu acasa dar mai tarziu dupa ce se mai inchide rana ca acum e imposibil.Stii si tu cum arata si are la amandaua mainile si nici nu i-a tratat toate ranile odata.Si ieri a mai taiat-o si azi am vazut ca mai are 4 basici nesparte.Adevarul e ca a avut si multe si tipa dar ar trebui sa fie mai atenti.Dar nu sunt.Dau peste ochi sa termine mai repede.Daca ii intrebi ceva se supara.Cica ei le stiu pe toate.Poate dar eu nu si nici nu-mi place cum o ingrijesc.Efectiv e mutilata pe manute.A avut data trecuta o foarfeca f ascutita cu care a tot intepat-o si azi are pansamentul plin de sange.Mi-e mila de ea de numai pot.Mainile sus ne-a zis sa le tinem dar cu ea nu prea se poate ca e tare neastamparata si se comporta ca si inainte.Nu-i e teama de nimic.Isi desface bandajele mereu.Scoate atele din ele.La ea nu rezista nimic.De fiecare data reuseste sa-si scoata afara degetele si apuca cu ele desi unele inca mai au basici nesparte iar altele sunt taiate.Tu ce parere ai?Se poate infecta nu?

Aceasta postare a fost editata de eli82: Jun 2 2009, 01:36 PM


--------------------
[url="http://www.weddingcountdown.com"]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eli82
postare Jun 2 2009, 01:31 PM
Postare #26


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 324
Inscris la: 31-July 07
Din: Tg-Jiu
Membru nr.: 5,582



QUOTE(maryhynt @ Jun 1 2009, 05:46 PM) *

cu lama? ohmy.gif DOAMNE DUMNEZEULE! e arsura de gradul 2 si e grava ! tot ce intra in contact cu ranile fetitei TREBUIE SA FIE STERIL! la bucuresti la spital ii cazuse asistentei fasa pe jos cu care ne bandaja si imediat a luato si a aruncato la gunoi si nea bandajat cu alta fasa sterila!! si foarfecele pe care le foloseau erau scoase dintrun recipient steril ! mia placut de personalul medical de la clinica de arsi si chirugie plastica de la grigore alexandrescu cum sau comportat cu noi neau dat pana si crema acasa k so tratez k eu nu aveam de unde sa dau 80 de mii pe crema si tin f mult la igiena! cand am duso la urgenta in ziua cand sa ars au luato pe cris si au duso intro sala sterila si iau taiat pielea! pe mine nu mau lasat sa intru acolo! intrau doar medicii cu manusi si masti!
ATENTIE CAND II SCHIMBI PANSAMENTUL NU SUFLII CU GURA ASUPRA RANILORSI NU II SCUTURI MANUTELE K SA NU INFECTEZI cu bacterii sau microbi staini RANA! TE SPELI PE MANI CU SAPUN SI TE DEZINFECTEZI CU SPIRT INAINTE SA II SCHIMBI PANSAMENTELE!
DE ASEMENEA USTENSILELE FOLOSITE TREBUIE SA FIE STERILE!
si bateo la cap pe dr aia sa va dea antibiotic si sa va faca vaccinul k sa nu aveti probleme cu infectiile! nu sta asa roagate de ea sai faca antitetanosul! nu cred sa fie vreo problema k e prea mica k acolo la urgenta am vazut si copii mai mici ca noi( noi avem 1 an si 5 luni) carora le faceau vaccinul preventiv! va urez vindecare rapida! pupici pt o printesa dulce! tzuc.gif



La Tg-Jiu e altfel.Mult mai rau.Nu te trateaza cum trebuie decat daca le duci televiziunea pe cap.Si cat astepti pana se uita la tine.Se cred dumnezei.Sunt o armata de frecangii de menta cum zicea sotul meu care se enerveaza de cate ori mergem.Se plimba pe hol, isi beau cafeaua, stau la barfa si bolnavii asteapta.Era o mamica cu o fetita de 2 saptamani in brate singurica.Am gasit-o acolo si tot la usa am lasat-o.Nimeni nu o baga in seama si ei ii era f rusine sa le spuna ce problema are.Nici mie nu mi-a zis.Mi-a fost mila de ea si de copil.
Cand va fi cazul am sa urmez intru totul instructiunile tale.Sunt foarte pertinente!Exact ce aveam nevoie.Multumesc din suflet pentru ajutor!Multa sanatate Cristinutei!Ma bucur ca ii e bine!Ea a avut manuta umflata?Sau temperatura dar numai la nivelul mainii?Alesiei ii ard mainile.Multumesc inca o data pentru sfaturi si daca mai am intrebari pe parcursul vindecarii ti le pun aici si cand poti tu si ai timp poate imi raspunzi.Va pupam ca drag! floare2.gif floare2.gif floare2.gif floare2.gif floare2.gif

Aceasta postare a fost editata de eli82: Jun 2 2009, 01:33 PM


--------------------
[url="http://www.weddingcountdown.com"]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eli82
postare Jun 2 2009, 01:49 PM
Postare #27


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 324
Inscris la: 31-July 07
Din: Tg-Jiu
Membru nr.: 5,582



QUOTE(alina gheorghita @ Jun 1 2009, 04:21 PM) *
Salut,eli !!!!!!!! imi pare tare rau pt bebica ta crybaby.gif nu vreau sa ma gandesc cat a suferit saracutza.Pupam manutele tzuc.gif ca poate trce mai repede.Trebuie sa fiu si eu atenta la alex ca si el e la fel de energic si de curios.

Buna, Alina!Iti multumesc pt ca te gandesti la noi.Te pupam si ai grija de frumuselul tau!Daca ai stii cat de repede se poate narui fericirea.Aveam un copil atat de sanatos si voios si acum am patit un necaz asa mare ca nu mi-am revenit inca.Nu-l scapa din ochi nici o clipa.Eu incepusem sa am incredere in ea.Vedeam ca se descurca.Totusi universul domestic, si nu numai cel domestic, e atat de periculos.Si ei sunt f curiosi.Fac ce nu ti-ar trece prin cap ca pot face. oFloare1.gif oFloare1.gif


--------------------
[url="http://www.weddingcountdown.com"]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Raluca1982
postare Jun 2 2009, 02:00 PM
Postare #28


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 324
Inscris la: 24-April 09
Din: Tg-Jiu
Membru nr.: 86,889



buna. imi pare rau pentru micuta ta. spune-mi te rog, tu mergi la urgente la copii? nepotelul meu cand avea 1 an si o luna a varsat o oala cu apa clocotita pe el. era la mare iar medici din constanta au facut o treaba minunata. la tg jiu a mers dupa o sapt sa schimbe bandajele. el a stat bandajat mai bine de o luna. dermazine a folosit din cate imi amintesc si nu a ramas cu nici un fel de urma. a fost ars pe amandoua piciorele pe mana si umarul drept si pe jumatate din spate. nu o lasa sa desfaca bandajil . exista rrisc sa se infecteze. tu ai facut antitetanos cat ai fost gravida? se face pe la 32 de sapt. atunci copilul e protejat pe o perioada mare de timp. sanatate multa.


--------------------
[/url]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili
postare Jun 2 2009, 02:22 PM
Postare #29


Admin
******

Grup: Root Admin
Postari: 1,650
Inscris la: 2-April 09
Membru nr.: 82,560



ely..cum mai e micuta ta ?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jun 2 2009, 02:31 PM
Postare #30


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(eli82 @ Jun 2 2009, 02:49 PM) *
Buna, Alina!Iti multumesc pt ca te gandesti la noi.Te pupam si ai grija de frumuselul tau!Daca ai stii cat de repede se poate narui fericirea.Aveam un copil atat de sanatos si voios si acum am patit un necaz asa mare ca nu mi-am revenit inca.Nu-l scapa din ochi nici o clipa.Eu incepusem sa am incredere in ea.Vedeam ca se descurca.Totusi universul domestic, si nu numai cel domestic, e atat de periculos.Si ei sunt f curiosi.Fac ce nu ti-ar trece prin cap ca pot face. oFloare1.gif oFloare1.gif


eli mai esti? am cerut special pt tine reteta cremei pt arsuri azi de la spital intra pe mess sati dau detalii k e mult de explicat!

adresa mea de mess este:
maryhynt@yahoo.com


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 05:22 PM