Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt O Mamica Stresata
fatma
postare Sep 10 2009, 10:55 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,001
Inscris la: 3-June 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 93,437



......O data cu trecerea anilor am devenit parca mai stresata ...mai nervoasa ...poate si jobul e de vina...........uneori mi-e teama ca stresul sa nu imi afecteze bebele.......mai ales ca dupa nastere o sa doresc sa il alaptez....
Oare de ce???...cum as putea atenua aceasta stare de stres de nervozitate...o fi din cauza ca nu mai fumez??voi ce credeti???/
ajutooooooooooooor......... notworthy.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Sep 10 2009, 10:59 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



O mamy trecuta de nn ori prin ceea ce simti tu....iti spune..cauta indiferenta...in tot ceea ce chiar nu e important direct ptr tine.....muream cu sefu aici, plecam cot la cot cu el...sii SI?.......iti spun NU SE MERITA.....la fel si acasa....fac cat pot....si crede-ma ca trage sotul de mine uneori "mai stai si tu jos!".....
So..tu esti singura solutie.....incepe usor sa mai tai de cele ce pot fii facute mai tarziu...sau din cele care POT sa faca si altii...inclusiv sotul daca e cazul.....
Pupik....si ai grija...extrema oboseala duce la depresii severe..mai ales dupa nastere! oFloare1.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Sep 10 2009, 11:25 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(fatma @ Sep 10 2009, 10:55 PM) *
......O data cu trecerea anilor am devenit parca mai stresata ...mai nervoasa ...poate si jobul e de vina...........uneori mi-e teama ca stresul sa nu imi afecteze bebele.......mai ales ca dupa nastere o sa doresc sa il alaptez....
Oare de ce???...cum as putea atenua aceasta stare de stres de nervozitate...o fi din cauza ca nu mai fumez??voi ce credeti???/
ajutooooooooooooor......... notworthy.gif

si eu sunt exact in aceeasi situatie...
mi se pare ca totul o ia razna si doar dc fumez o tigara este ok totul...si nu am fumat de un an jumate dar suparandu-ma imens dar imens de tare de incepe si ma ia cu dureri p lateral la cap...
deci eu cred ca si lipsa tigarii isi spune cuvantul....p mine nimic nu ma poate linisti si poate face sa gandesc mai clar decat tigara...
acum sunt fumatoare de maxim 2 tigari p zi dar sunt muuuuuuuuuuuuuuulte zil cand sunt singura acasa si nu ma enerveaza nimeni si nu imi tb tigara...... tzuc.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fatma
postare Sep 11 2009, 10:43 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,001
Inscris la: 3-June 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 93,437




QUOTE(USA @ Sep 10 2009, 11:59 PM) *
O mamy trecuta de nn ori prin ceea ce simti tu....iti spune..cauta indiferenta...in tot ceea ce chiar nu e important direct ptr tine.....muream cu sefu aici, plecam cot la cot cu el...sii SI?.......iti spun NU SE MERITA.....la fel si acasa....fac cat pot....si crede-ma ca trage sotul de mine uneori "mai stai si tu jos!".....
So..tu esti singura solutie.....incepe usor sa mai tai de cele ce pot fii facute mai tarziu...sau din cele care POT sa faca si altii...inclusiv sotul daca e cazul.....
Pupik....si ai grija...extrema oboseala duce la depresii severe..mai ales dupa nastere! oFloare1.gif
partners.gif
AI mare dreptate ......uneori ma trezesc atunci cand din cauza stresului....lovesc in persoanele dragi......apoi regret enorm....
asa am patit la prima sarcina cand din dorinta de a fi totul perfect eram un pachet de nervi nimic nu imi convenea ..ma certam cu mama cu sotul cu colegii ..deveneam pur si simplu agresiva verbal
la mine prbl e ca am ffff multe resposabilitati ....de mine depind cateva sute de angajati din punct e vedere financiar....sunt propriul meu sef......si asta e cel mai greu job...sa depinda altii de tine...si la orice greseala sa fi sg care plateste..........
se apropie nasterea ............relatia mea cu sotul este fffffffff bun asa cum spui tu am obs ca ma poate ajuta in multe probleme....care imi usureaza situatia.,......dar mi-e teama ca odata cu nasterea sa nu devin iar irascibila si nemultumita...............cel mai mult ar suferi baietelul meu sotul si biata ...mama............
de bebelusa nu mai zic ....sunt constienta ca ea va resimtii stresul meu100%.............
o sa incerc sa urmez sfatul tau......... notworthy.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fatma
postare Sep 11 2009, 10:50 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,001
Inscris la: 3-June 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 93,437



QUOTE(anku @ Sep 11 2009, 12:25 AM) *
si eu sunt exact in aceeasi situatie...
mi se pare ca totul o ia razna si doar dc fumez o tigara este ok totul...si nu am fumat de un an jumate dar suparandu-ma imens dar imens de tare de incepe si ma ia cu dureri p lateral la cap...
deci eu cred ca si lipsa tigarii isi spune cuvantul....p mine nimic nu ma poate linisti si poate face sa gandesc mai clar decat tigara...
acum sunt fumatoare de maxim 2 tigari p zi dar sunt muuuuuuuuuuuuuuulte zil cand sunt singura acasa si nu ma enerveaza nimeni si nu imi tb tigara...... tzuc.gif
rolleyes.gif
eu nu mai fumez ....pot sa spun ca de cand nu mai fumez mai m-am linistit ....doamne inainte cand fumam si ma apuycau nervii nu te mai intelegeai cu mine.........eram boba ..........am fumat ffffff mult aproape 2 pachete /zi...................cand am ramas gravida le-am lasat .....si tot de atunci m-am mai linistit ...cei din jur au obs acest lucru........insa nu complet mai am momente cand nu sunt eu ,.....sunt prea agresiva si nu imi place de mine asa.............
apoi stau cu frica sa nu ma i-au dupa nastere de fumat...............
atunci cand eram nervoasa si fumam....era muuult mai rau ......desi poate eu credeam ca ma calmeaza mai rau imi facea de fapt....plus ca fumam cel putin 3 una dupa alta.................
nu stiu ca sa zic................e rau sa fi un om stresat...........si nervos...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Sep 11 2009, 10:51 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Iti sunt identica......nasterea, va agrava situatia de pana.....cel putin asa a fost la noi..oboseala, noptile pierdute cu bb......lipsa timpului si a puterii-cel putin in prima faza de dupa nastere...te vor agasa si mai tare....la noi a fost un timp foarte greu dupa nastere...si eu lucrez ptr 3 companii cu acelasi sef....tin tot ce tine de munca la birou ptr toate trei..cu doar cateva fete ajutoare-dar pe ele nu le aveam atuci cand am nascut...si aici stai doar 6 saptamani dupa nastere acasa, apoi revii full time back la munca.....a fost crunt.....a trebuit tot atunci sa reincep si scoala.... oFloare1.gif .
Eu am trecut deja prin cateva depresii uriasee....dupa nastere....ultima chir in vara asta.....am crezut ca ma pierd de tot....psihic.-mama si sotul au fost salavatorii mei..apoi Babys cu farmecul ei!

So...toate astea ti le-am spus ca sa crezi, ca dupa nastere, lucrurile se vor ingreuna.....
Te rog sa ai grija de tine......de aceea ti-am spus...ceea ce se poate pasa......lasa-le pe alti sa se ocupe de ele, asa cum pot...tu mai scade din griji, ca nu duce nicaieri bine..si vor suferii cei dragi tie....bb 1st, apoi sotul....si tu cat ptr amandoi....
Te pupik dulce!

Aceasta postare a fost editata de USA: Sep 11 2009, 10:53 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fatma
postare Sep 11 2009, 11:58 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,001
Inscris la: 3-June 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 93,437



QUOTE(USA @ Sep 11 2009, 11:51 PM) *
Iti sunt identica......nasterea, va agrava situatia de pana.....cel putin asa a fost la noi..oboseala, noptile pierdute cu bb......lipsa timpului si a puterii-cel putin in prima faza de dupa nastere...te vor agasa si mai tare....la noi a fost un timp foarte greu dupa nastere...si eu lucrez ptr 3 companii cu acelasi sef....tin tot ce tine de munca la birou ptr toate trei..cu doar cateva fete ajutoare-dar pe ele nu le aveam atuci cand am nascut...si aici stai doar 6 saptamani dupa nastere acasa, apoi revii full time back la munca.....a fost crunt.....a trebuit tot atunci sa reincep si scoala.... oFloare1.gif .
Eu am trecut deja prin cateva depresii uriasee....dupa nastere....ultima chir in vara asta.....am crezut ca ma pierd de tot....psihic.-mama si sotul au fost salavatorii mei..apoi Babys cu farmecul ei!

So...toate astea ti le-am spus ca sa crezi, ca dupa nastere, lucrurile se vor ingreuna.....
Te rog sa ai grija de tine......de aceeatre ti-am spus...ceea ce se poate pasa......lasa-le pe alti sa se ocupe de ele, asa cum pot...tu mai scade din griji, ca nu duce nicaieri bine..si vor suferii cei dragi tie....bb 1st, apoi sotul....si tu cat ptr amandoi....
Te pupik dulce!

offff viata..... sad.gif
cred ca sunt prea perfectionista ...accept cu greu ca altii sa-mi faca treburile......si mereu sunt nemultumita..........dupa prima nastere m-am intors in 10 zile la serviciu....aveam o situatie ff grea atunci.......
poate acum va fi mai bine... pray.gif
ma asteapta vremuri grele................ sad.gif
dar langa oameni ca tine poate depasesc momentele criza...atunci cand vb cu cineva care te si asculta e ..o binecuvantre ptr suflet.... tzuc.gif multumesc..... tzuc.gif

ma asteapta vremuri grele.............


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adela72
postare Sep 12 2009, 01:30 AM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,253
Inscris la: 11-February 09
Din: CRAIOVA
Membru nr.: 71,271



QUOTE(fatma @ Sep 10 2009, 11:55 PM) *
......O data cu trecerea anilor am devenit parca mai stresata ...mai nervoasa ...poate si jobul e de vina...........uneori mi-e teama ca stresul sa nu imi afecteze bebele.......mai ales ca dupa nastere o sa doresc sa il alaptez....
Oare de ce???...cum as putea atenua aceasta stare de stres de nervozitate...o fi din cauza ca nu mai fumez??voi ce credeti???/
ajutooooooooooooor......... notworthy.gif



BUNA!!! CATEGORIC ITI VA AFECTA BEBELE...VA CRESTE SI IN BURTICA SI IN AFARA LA FEL DE STRESAT CA TINE....EL PREIA STAREA MAMEI IMEDIAT....ASA CA AI MARE GRIJA, MAI ALES DACA VREI SA-L ALAPTEZI....
CA SA-TI ATENUEZI ACEASTA STARE, I-ATI UN CONCEDIU, NU TE MAI GANDI LA SERVICIU.....PLIMBA-TE MAI MULT,CITESTE, DU-TE LA O REFLEXOTERAPIE, TE MAI SCOATE DIN STAREA ASTA...NU STIU...IESI DIN RUTINA IN CARE STAI, FA-TI TIMP SI PENTRU TINE.....CREZI CA E MAI IMPORTANT SERVICIUL DECAT SANATATEA TA SI A COPILULUI TAU????
E SI UN PIC STAREA DE LA LIPSA DE NICOTINA, DAR ASTA NU TREBUIE SA FIE MOTIV...BINE CA AI REUSIT SA LASI TIGARA, LA CAT DE STRESAT E COPILUL, TIGARA II MAI LIPSEA...STIU CA UNELE MAMICI NU RENUNTA NICI IN TIMPUL SARCINII...
CAND O SA VINA BB NU MAI AI TIMP MAI DELOC...CAT PE ZI DIN TIMPUL TAU II ALOCI COPILULUI SA-I VORBESTI, SA-I PUI MUZICA????SA TE PLIMBI, SA TE RELAXEZI PUR SI SIMPLU????GANDESTE-TE LA VOI IN PRIMUL RAND , RASFATATI-VA....
MULTA SANATATE SI PUPICI BURTICUTEI!!! tzuc.gif


--------------------





CAND SOARTA TI SE PARE GREA,
SI CAND O LACRIMA-TI USUCA VANTUL,
CAND CHEMI, FARA SA VINA CINEVA
SI-ASTEPTI...SI ITI RASPUNDE NUMAI GANDUL
ADU-TI AMINTE CA INTR-O ZI CU GER
IN IESLEA CEA SARACA SE NASTEA HRISTOS.
RIDICA-TI OCHII, CAUTA-L PE CER
SI IA SI TU PUTEREA DE LA EL.




http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp/idc=5540
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fatma
postare Sep 13 2009, 01:17 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,001
Inscris la: 3-June 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 93,437



QUOTE(adela72 @ Sep 12 2009, 02:30 AM) *
BUNA!!! CATEGORIC ITI VA AFECTA BEBELE...VA CRESTE SI IN BURTICA SI IN AFARA LA FEL DE STRESAT CA TINE....EL PREIA STAREA MAMEI IMEDIAT....ASA CA AI MARE GRIJA, MAI ALES DACA VREI SA-L ALAPTEZI....
CA SA-TI ATENUEZI ACEASTA STARE, I-ATI UN CONCEDIU, NU TE MAI GANDI LA SERVICIU.....PLIMBA-TE MAI MULT,CITESTE, DU-TE LA O REFLEXOTERAPIE, TE MAI SCOATE DIN STAREA ASTA...NU STIU...IESI DIN RUTINA IN CARE STAI, FA-TI TIMP SI PENTRU TINE.....CREZI CA E MAI IMPORTANT SERVICIUL DECAT SANATATEA TA SI A COPILULUI TAU????
E SI UN PIC STAREA DE LA LIPSA DE NICOTINA, DAR ASTA NU TREBUIE SA FIE MOTIV...BINE CA AI REUSIT SA LASI TIGARA, LA CAT DE STRESAT E COPILUL, TIGARA II MAI LIPSEA...STIU CA UNELE MAMICI NU RENUNTA NICI IN TIMPUL SARCINII...
CAND O SA VINA BB NU MAI AI TIMP MAI DELOC...CAT PE ZI DIN TIMPUL TAU II ALOCI COPILULUI SA-I VORBESTI, SA-I PUI MUZICA????SA TE PLIMBI, SA TE RELAXEZI PUR SI SIMPLU????GANDESTE-TE LA VOI IN PRIMUL RAND , RASFATATI-VA....
MULTA SANATATE SI PUPICI BURTICUTEI!!! tzuc.gif

multumesc pt sfaturi... notworthy.gif ...cu cel din burtica oridecate ori am ocazia..........eu mai am un baietel are 6 ani.........cu el petrec...4-5 ore pe zi!!!!NUMAI PTR EL....
cu serviciul e mai complicat ...nu pot sa-mi concediez toti salariati... ohmy.gif ..... liwlol.gif
doar cine e in situatia mea ma poate intelege.......
INSA ...O SA INCERC S-O I-AU MAI INCET asa cum spunea USA .....o sa m-ai dau din sarcinile mele si altora....iar cei care gresec ffff mult la serviciu o sa renunt la ei....asta e........e greu sa muncesti si sa repari dupa altul....mi=e mila sa las omul fara serviciu dar mi-e mila si de mine si de copiii mei...... partners.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Sep 13 2009, 01:35 PM
Postare #10


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Nici gandul ca linistindu-te, vei aduce linistea bebelusei tale? Ca o va afecta enorm starea ta? Ca ii vei transmite toate starile de nervozitate, iritabilitate, va fi mereu plangacioasa, fara motiv? Ca nu va manca bine, ca nu va dormi bine? Indiferent daca vei alapta sau nu, este bucatica rupta din tine, va depinde doar de tine. trandafir.gif

Incearca sa gasesti ceva in care sa te refugiezi, sa te calmeze: un joculet, plimbarea, un film, o muzica, sa crosetezi, sa fotografiezi, sa citesti.... ceva care sa te deconecteze total. smile.gif
Mult succes si nastere usoara, iti doresc! oFloare.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 12:07 PM