Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Voi Mancati De Bunavoie?, ca noi mancam fortat
Anca74
postare Jan 10 2008, 03:51 PM
Postare #21


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(Simona25 @ Jan 10 2008, 01:28 AM) *
si ea si sotul meu compara copilul nostru cu alti copii. ca uite cat e ala de mare si cat mananca, ca l-ai vazut si pe a lu' cutare cegras e........... ma tot chinui sa-i fac sa inteleaga ca e un copil prematur si in primul rand fiecare copil are ritmul lui. dar nu prea am cu cine..... intelegi cris?


Eu l-a faze de astea....nu-ti gasesc nicio scuza! TU esti mama, tu te duci cu copilul la doctor, tu te internezi cu el...pe tine te iau toti doctorii la ranga, cum s-ar spune! Trebuie sa te impui, pentru copilul tau! Pune-i o poza cu un copilasi supraponderal in bucatarie, sa il vada tot timpul!

Cand eram mica avea mama o prietena care de cate ori venea la noi, stiam ca a doa zi merg la doctor! Nici nu intra bine pe usa ca incepea "Aoleu, maica dar tu tot asa slaba esti! Poate ai ceva...si de fiecare data insira un pogon de boli, de ma luau ai mei de manuta si top la doctor cu mine!" Si avea si o voce de-mi venea sa ma dau de 3 ori peste cap si sa dispar din fata ei! Avea 2 baieti, cam de varsta mea, grasi, frumosi.... Acum mai are doar unul, cel mare a murit de leucemie la 30 de ani! Era asa de bine facut, inalt, solid un adevarat barbat, nici macar nu a stiut ca e bolnav. Marti au aflat diagnosticul, vineri a murit! Gras nu inseamna frumos!
Te pup si iti doresc din toata inima sa iti dea DD intelepciunea sa ii faci sa inteleaga asta!
In caz de forta majora ai putea sa ceri si ajutorul pediatrului, aranjeaza cu medicul ce si cum, apoi du-te cu copilul la un control si i-ai cu tine si pe sot si soacra!
Daca m-ai imi vin idei... iti spun!

Aceasta postare a fost editata de Anca74: Jan 10 2008, 03:53 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JulianaP
postare Jan 10 2008, 04:14 PM
Postare #22


LALY POP
****

Grup: Members
Postari: 733
Inscris la: 11-June 07
Membru nr.: 4,406



QUOTE(Anca74 @ Jan 10 2008, 05:51 AM) *
Eu l-a faze de astea....nu-ti gasesc nicio scuza! TU esti mama, tu te duci cu copilul la doctor, tu te internezi cu el...pe tine te iau toti doctorii la ranga, cum s-ar spune! Trebuie sa te impui, pentru copilul tau! Pune-i o poza cu un copilasi supraponderal in bucatarie, sa il vada tot timpul!

Cand eram mica avea mama o prietena care de cate ori venea la noi, stiam ca a doa zi merg la doctor! Nici nu intra bine pe usa ca incepea "Aoleu, maica dar tu tot asa slaba esti! Poate ai ceva...si de fiecare data insira un pogon de boli, de ma luau ai mei de manuta si top la doctor cu mine!" Si avea si o voce de-mi venea sa ma dau de 3 ori peste cap si sa dispar din fata ei! Avea 2 baieti, cam de varsta mea, grasi, frumosi.... Acum mai are doar unul, cel mare a murit de leucemie la 30 de ani! Era asa de bine facut, inalt, solid un adevarat barbat, nici macar nu a stiut ca e bolnav. Marti au aflat diagnosticul, vineri a murit! Gras nu inseamna frumos!
Te pup si iti doresc din toata inima sa iti dea DD intelepciunea sa ii faci sa inteleaga asta!
In caz de forta majora ai putea sa ceri si ajutorul pediatrului, aranjeaza cu medicul ce si cum, apoi du-te cu copilul la un control si i-ai cu tine si pe sot si soacra! Daca m-ai imi vin idei... iti spun!


Am aplicat si eu ideea asta..bine la alt departament..pe vremea cand era Scrofosenia mea aici......ea tinea copilul cu capul in jos de pe la 6 luni...si o zdruncina....etc.....si NU PRICEPEA IN INTELIGENTA EI sa nu mai faca...TOT ASA II SPUNEAM CA NU E BINE..CA NU TREBUIE...ea imi tot repeta..."ASA AM FACUT EU LA BAIETII MEI CA SA CREASCA!!!...TU NU STII!!!..DAR, ASA E BINE!!....." doh.gif "..de parca m-ar fii interesat.....si cand am intrebat-o cat aveau cei mici cand facea ea asa?...mi-a raspuns :"NU IMI ADUCA MINTE MAICA" doh.gif ...EEE SI AM APELAT LA DOCTOR....si a mers....

Despre mancare....parerea mea este ca....NU E NORMAL SI NICI BINE SA FORTEZI COPILUL.....pastile/vitamine...deja sunt extremele negative.....dar, uneori, mai e si bine ptr putin.....
Exemplu:...Aris....incepe DANSUL PLOII de cand vede castronul.....cu toate ca innainte de asta se tot perinda pe la noi prin farfurii-DECI, II E FOAME....dar, daca o pun pe scaunel si vin cu farfuria (am schimba zeci de modeluri de farfurii intre timp).prima reactie e de zmiorcaicii....dar, TREBUIE SA FORTEZ PUTIN SI SA REUSESC SA O FAC SA GUSTE...sa vada ce e in farfurie....si de majoritatea cazurilor...mananca pana la capat...cu placere, chiar....bine, cu jucariile si cu Tv si telecomanada.....dar, nu fortat....mananca...asa ca e clar......ei nu stiu chiar tot timpul ce vor.....

Aaaa....sau daca incep sa ii dau ceva ce nu-i place......nu mai insist dupa cateva lingurite....iar, daca schimb si incerc sa ii dau altceva....dar ea nu a realizat faptul ca am schimbat mancarica....PLANGE CU LACRIMI DE CROCODIL LA PRIMA LINGURITA DIN NOUA MANCARE.....dar, dupa ce simte ca nu e aceeasi rade si mananca doh.gif bananab.gif ...in acelasi ritm....cu Tv si telecomanada, etc. ....

Aceasta postare a fost editata de JulianaP: Jan 10 2008, 04:15 PM


--------------------
Laly Popy...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Simona25
postare Jan 10 2008, 04:22 PM
Postare #23


ALEXANDRA STEFANIA
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,852
Inscris la: 3-May 07
Din: Alexandria
Membru nr.: 3,530



QUOTE(Anca74 @ Jan 10 2008, 03:51 PM) *
Eu l-a faze de astea....nu-ti gasesc nicio scuza! TU esti mama, tu te duci cu copilul la doctor, tu te internezi cu el...pe tine te iau toti doctorii la ranga, cum s-ar spune! Trebuie sa te impui, pentru copilul tau! Pune-i o poza cu un copilasi supraponderal in bucatarie, sa il vada tot timpul!

Cand eram mica avea mama o prietena care de cate ori venea la noi, stiam ca a doa zi merg la doctor! Nici nu intra bine pe usa ca incepea "Aoleu, maica dar tu tot asa slaba esti! Poate ai ceva...si de fiecare data insira un pogon de boli, de ma luau ai mei de manuta si top la doctor cu mine!" Si avea si o voce de-mi venea sa ma dau de 3 ori peste cap si sa dispar din fata ei! Avea 2 baieti, cam de varsta mea, grasi, frumosi.... Acum mai are doar unul, cel mare a murit de leucemie la 30 de ani! Era asa de bine facut, inalt, solid un adevarat barbat, nici macar nu a stiut ca e bolnav. Marti au aflat diagnosticul, vineri a murit! Gras nu inseamna frumos!
Te pup si iti doresc din toata inima sa iti dea DD intelepciunea sa ii faci sa inteleaga asta!
In caz de forta majora ai putea sa ceri si ajutorul pediatrului, aranjeaza cu medicul ce si cum, apoi du-te cu copilul la un control si i-ai cu tine si pe sot si soacra!
Daca m-ai imi vin idei... iti spun!

multumesc mult pt sfaturi. o sa incerc si faza cu pediatrul in caz de forta majora. am fost deja internata cu ea la buc cand avea 5 luni ca-mi vomita intr-una lichidele. si mi-au zis ca are stomacelul putin orizontalizat si ca se rezolva cu regim alimentar si prin crestere. ati mai auzit pe cineva cu astfel de problema?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mary83
postare Jan 12 2008, 10:52 PM
Postare #24


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 615
Inscris la: 7-January 08
Din: CIPRU Limassol
Membru nr.: 12,147




.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 13 2008, 02:20 AM
Postare #25


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(mary83 @ Jan 12 2008, 10:52 PM) *
.


Sa inteleg ca ai pus capat discutiei? biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Simona25
postare Jan 23 2008, 09:00 AM
Postare #26


ALEXANDRA STEFANIA
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,852
Inscris la: 3-May 07
Din: Alexandria
Membru nr.: 3,530



fetelor va multumesc din suflet pt sfaturi. de vreo saptamana si ceva soacra mea nu prea a mai avut timp sa stea pe acasa si sa se bage peste mine cu mancarica fetei, asa ca am aplicat ceea ce m-ati sfatuit si copilul meu eating.gif mananca fara sa mai faca nazuri. avem zile in care eating.gif papam mai mult lapte si mai putina mancarica si invers. m-am ratoit putin si la sot sa ma scuteasca de comparatiile cu alti copii si vad ca a lasat-o mai moale. va pup tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella14
postare Jan 23 2008, 09:24 AM
Postare #27


Daria Miruna
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,921
Inscris la: 15-October 07
Din: Bistrita
Membru nr.: 8,103



QUOTE(Simona25 @ Jan 23 2008, 11:00 AM) *
fetelor va multumesc din suflet pt sfaturi. de vreo saptamana si ceva soacra mea nu prea a mai avut timp sa stea pe acasa si sa se bage peste mine cu mancarica fetei, asa ca am aplicat ceea ce m-ati sfatuit si copilul meu eating.gif mananca fara sa mai faca nazuri. avem zile in care eating.gif papam mai mult lapte si mai putina mancarica si invers. m-am ratoit putin si la sot sa ma scuteasca de comparatiile cu alti copii si vad ca a lasat-o mai moale. va pup tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


foarte bine ai facut.o mama isi simte cel mai bine copilasul.
si nu toti copii sunt la fel
pupicei


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Simona25
postare Jan 23 2008, 11:13 AM
Postare #28


ALEXANDRA STEFANIA
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,852
Inscris la: 3-May 07
Din: Alexandria
Membru nr.: 3,530



QUOTE(ella14 @ Jan 23 2008, 09:24 AM) *
foarte bine ai facut.o mama isi simte cel mai bine copilasul.
si nu toti copii sunt la fel
pupicei

hug.gif hug.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sunset
postare Jan 23 2008, 11:53 AM
Postare #29


Member
***

Grup: Members
Postari: 113
Inscris la: 11-June 07
Membru nr.: 4,397



Are si puiul meu zile si zile........cateodata papa tot si mai chiar mai cere si altadata ma chinui sa-l fac sa pape.Dar daca nu vrea, nu vrea........nu pot sa-l oblig ca e si mai rau.Il incerc cu de toate si pana la urma papa el ceva.Incerc sa nu-l compar cu unul si cu altul ca nu e bine, fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare.
Cu vitaminele nu sunt de acord, cel putin fara niste analize facute ca sa stiu daca e nevoie de ele sau nu.
Asa ca dragi mamici, aveti rabdare cu puii ca se dau ei pe brazda..........ce, noi nu avem zile cand nu avem pofta de mancare?Asa sunt si ei.......


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina67
postare Jan 23 2008, 02:01 PM
Postare #30


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,289
Inscris la: 26-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,627



Dragele mele, ma bag si eu in discutie pentru ca si eu am aceeasi problema cu mancatul. Luni a fost si la mine doctorita si l-a consultat pe Cristi. I-am povestit cum mancam noi fortat si mi-a recomandat sa-i fac coproparazitologic. I-am mai facut odata cand era mai micut (3 luni) tot pentru ca nu manca, dar atunci a fost altceva: stomatita din gurita a mers mai jos pe intestine- o explicatie mai putin ortodoxa, dar pe intelesul tuturor. Si viermisori de unde? Da, e mic, de unde sa aiba?? Dr. zica ca putea lua de la Iulia, care este la scoala si care putea lua de la colegi. In colectivitate aproape toti copiii sunt purtatori de chisturi, dar modul in care ii afecteaza difera. Asa ca i-am facut analiza si a iesit pozitiva. E drept ca in ultima vreme am remarcat si la Iulia lipsa poftei de mancare dar urma vaccinul de 6 luni al lui Cristi si doza a doua a Iuliei de Cervarix si urma sa o intreb pe dr ce sa fac. Astfel ca, azi am cumparat tratament pentru toti 4. Substanta activa:albendazol; tratament pentru 5 zile. Lui Cristi trebuie sa-i dau cate 1/4 de pastila de 2 ori pe zi. Iar noi cate 2 pastile pe zi la aceeasi ora. Abia astept sa termin tratamentul si in cateva zile sa vad o imbunatatire a lucrurilor.
Va doresc multa sanatate!!! tzuc.gif tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 04:09 PM