Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Nu Ma Ocoliti ! Bebe Nu Doarme Decat O Ora
AdeDia
postare Nov 7 2007, 08:40 PM
Postare #11


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



QUOTE(natalia_eu @ Nov 7 2007, 10:26 AM) *
sub nici o forma nu m am suparat...i ti multumesc tare mult pt sfaturi, vroiam doar sa ma explic de ce i dadem asa des sa suga , sper ca nu te am suparat . e primul meu bb si sper sa mi intelegi disperarea.
pupici si numai bine hug.gif

Atunci,ma bucur mult,ca nu esti suparata hug.gif tzuc.gif Chiar simteam cu tine oboseala si disperarea si din tot sufletul am vrut sa-ti fiu de ajutor.Oricum sper sa o scoateti cumva la capat tzuc.gif .Si sa ne mai spui cum sunteti.Sanatate sa aveti si un bb cuminte,sa creasca mare si sa va aduca numai bucurii hug.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Nov 7 2007, 09:14 PM
Postare #12


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(natalia_eu @ Nov 6 2007, 09:26 AM) *
va rog fetelor am intrat putin in panica sad.gif
am un bb de doar 2 luni si pana acum manca din 2 in 2 ore ce i drept cateodata si la o ora si jumatate si astfel a ajuns la 7 kg...nu stiu ce sa mai fac...ceaiul nu l vrea de nici o culoare ....si de cateva zile doarme o ora si se trezeste nu stiu din ce cauza

Draga mea, nu iti face griji prea mari, eu i-am dat fetei mele sa suga de cate ori a vrut ea, fara sa respect vreun orar, erau zile cand sugea cate o ora si jumatate, adormea la piept... ei sunt smecherasi de mici, vor sa se simta in siguranta, de-asta trag sa suga atat de des, sa simta caldura mamii, singura care le ofera stabilitate si protectie la varsta asta..
eu am nascut-o pe Ilinca de 3,4kg, in prima zi a pierdut 100g, apoi cand am ajuns acasa si ne-am reglat, a luat in greutate f. mult, cat altii in 2-3 luni, am intrebat pediatra, care mi-a spus sa nu imi fac griji, ca e un copil OK. si noi ne-am plans de somnic, chiar si acum doarme cate 2-3 reprize/zi a cate 20-30, uneori si 50minute, depinde de ea.. noaptea dormea f. bine, se mai trezea sa suga de vreo 2-3 ori, acum suge la culcare, pana pe la ora 23 si apoi, dimineata la 5:30 - 6..
in primele luni, a luat mult in greutate, ajunsesem si noi pe la 7kg la 5 luni, de pe la varsta de 7 luni, a luat mai putin, dar e normal, cica...teoretic, ar trebui sa ia 250g/luna pana pe la 18 luni, a mea ia cam 800g, chiar si 1kg.
ce vreau eu sa subliniez, e ca fiecare bebe are felul lui de a fi, iar pt faptul ca ii dai la cerere san, e bine, dar poti incepe sa ii mai lungesti, eu ca sa mai reduc din supt, o antrenam in diverse jocuri si timpul trecea.. poate ca al tau bb nu doarme pt ca nu stai mai mult langa el, a mea ar fi stat numai in brate, eu o mai puneam in carucior si o plimbam prin casa, cand aveam treaba (gatit, spalat etc), iar cel mai bine dormea cand o duceam afara in parc, era si aerul rece, de iarna care ii facea bine... poti incerca si tu.
poate sa aiba si ceva probleme de la dintisori sau colici, ajuta-l sa eructeze, sa scape de aer, daca e haple (si e sigur), inghite mult aer..eu o tineam pe burtica mea si adormea asa, era o dulceata. de la 3 luni au inceput eruptiile si a mai plans, asa ca verifica cu pediatra ce cauze ii afecteaza odihna.
sper sa reusesti si sa iti doarma cat trebuie..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ERRA
postare Nov 8 2007, 12:07 AM
Postare #13


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 7-November 07
Membru nr.: 9,306



[quote name='natalia_eu' date='Nov 6 2007, 02:26 PM' post='80410']
va rog fetelor am intrat putin in panica sad.gif
am un bb de doar 2 luni si pana acum manca din 2 in 2 ore ce i drept cateodata si la o ora si jumatate si astfel a ajuns la 7 kg...nu stiu ce sa mai fac...ceaiul nu l vrea de nici o culoare ....si de cateva zile doarme o ora si se trezeste nu stiu din ce cauza
[/quot

buna natalia! si eu am un bb de 4 luni si ce-i drept acum are 7.5kg, da nu asta e problema, si al meu papa mult sau mai bine zis des, mai ales in prima luna la ora jumate si chiar la o ora, alimentat exclusiv la san. eu am fost impotriva suzetei, dar la 3 saptamani a facut o criza de plans, isi tinea si respiratia s-a invinetit, precizez ca nu a avut colici, il puneam la san si tot urla il leganam, idem, pana i-am bagat suzeta in guritza si ca prin miracol a tacut si a adormit. E posibil sa-i fi fost somn, ori se agitase prea mult, cert este ca de atunci doarme numai cu suzeta, dar nu plange dupa ea daca o pierde prin pat. in concluzie, e posibil ca si bb al tau sa fie ceva mai agitat sau sa-l doara burtica, incearca suzeta, daca nu o vrea da-i alta tre sa nimeresti una. bb al meu la 2 luni dormea cate 18-20 de ore, si acu doarme cam 14..., ce vreau sa zic este ca la varsta asta ar trebui sa cam doarma
parerea mea e sa nu-i dai nicio o completare nici ceai mai ales ca are greutate, pana la 6 luni exclusiv san.
sa auzim de bine wink.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natalia_eu
postare Nov 11 2007, 05:11 PM
Postare #14


Junior
*

Grup: Members
Postari: 36
Inscris la: 10-July 07
Din: bucuresti
Membru nr.: 5,052




QUOTE(mallina2u @ Nov 7 2007, 09:14 PM) *
Draga mea, nu iti face griji prea mari, eu i-am dat fetei mele sa suga de cate ori a vrut ea, fara sa respect vreun orar, erau zile cand sugea cate o ora si jumatate, adormea la piept... ei sunt smecherasi de mici, vor sa se simta in siguranta, de-asta trag sa suga atat de des, sa simta caldura mamii, singura care le ofera stabilitate si protectie la varsta asta..
eu am nascut-o pe Ilinca de 3,4kg, in prima zi a pierdut 100g, apoi cand am ajuns acasa si ne-am reglat, a luat in greutate f. mult, cat altii in 2-3 luni, am intrebat pediatra, care mi-a spus sa nu imi fac griji, ca e un copil OK. si noi ne-am plans de somnic, chiar si acum doarme cate 2-3 reprize/zi a cate 20-30, uneori si 50minute, depinde de ea.. noaptea dormea f. bine, se mai trezea sa suga de vreo 2-3 ori, acum suge la culcare, pana pe la ora 23 si apoi, dimineata la 5:30 - 6..
in primele luni, a luat mult in greutate, ajunsesem si noi pe la 7kg la 5 luni, de pe la varsta de 7 luni, a luat mai putin, dar e normal, cica...teoretic, ar trebui sa ia 250g/luna pana pe la 18 luni, a mea ia cam 800g, chiar si 1kg.
ce vreau eu sa subliniez, e ca fiecare bebe are felul lui de a fi, iar pt faptul ca ii dai la cerere san, e bine, dar poti incepe sa ii mai lungesti, eu ca sa mai reduc din supt, o antrenam in diverse jocuri si timpul trecea.. poate ca al tau bb nu doarme pt ca nu stai mai mult langa el, a mea ar fi stat numai in brate, eu o mai puneam in carucior si o plimbam prin casa, cand aveam treaba (gatit, spalat etc), iar cel mai bine dormea cand o duceam afara in parc, era si aerul rece, de iarna care ii facea bine... poti incerca si tu.
poate sa aiba si ceva probleme de la dintisori sau colici, ajuta-l sa eructeze, sa scape de aer, daca e haple (si e sigur), inghite mult aer..eu o tineam pe burtica mea si adormea asa, era o dulceata. de la 3 luni au inceput eruptiile si a mai plans, asa ca verifica cu pediatra ce cauze ii afecteaza odihna.
sper sa reusesti si sa iti doarma cat trebuie..

din ce mi ai scris tu bblusi nostri seamana enorm de mult ...sa stii ca si eu l am tinut pe burtica cand era mai micut si avea colici dar acum are 7 kg ...e cam greu si nici nu prea mai vrea el sa doarma pe burtica mea, deja are nevoie de spatiul lui...cred.
am incercat sa l mai tin si eu de vorba si l mai lungesc la max 2 ore si jumatate ziua iar noaptea mananca cel mai des la 3 ore dar s a intamplat sa manance si la 5
ai dreptate...e haplea si am incercat sa l tin mai mult sa de a aerul afara si am observat ca doarme mai mult
sunt si eu la inceput si cateoda ma apuca disperarea ca nu stiu cum sa fac mai bine sa i fie lui bine .
crezi ca e posibil sa i dea dintisorii asa devreme ? am observat ca l cam manca gingiile sad.gif
pupici si numai bine tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Nov 11 2007, 05:59 PM
Postare #15


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(natalia_eu @ Nov 11 2007, 10:11 AM) *
din ce mi ai scris tu bblusi nostri seamana enorm de mult ...sa stii ca si eu l am tinut pe burtica cand era mai micut si avea colici dar acum are 7 kg ...e cam greu si nici nu prea mai vrea el sa doarma pe burtica mea, deja are nevoie de spatiul lui...cred.
crezi ca e posibil sa i dea dintisorii asa devreme ? am observat ca l cam manca gingiile sad.gif
pupici si numai bine tzuc.gif

fetitei mele au inceput sa-i apara mugurasii de la 3 luni, uneori ma intrebam de ce plange din senin, cand o alaptam... stateam si plangeam de teama ca nu mai e laptele meu bun sau ceva e in neregula, asa ca am ajuns la pediatra care, senina, 'ii ies dintisorii' si mi-a aratat unde i s-au spart gingiile. Eu nu vedeam nimic, dar mama mea cu experienta cresterii a 4 copii, a vazut si chiar se minuna ca ii ies asa devreme.. a fost o perioada scurta de plans, apoi s-a obisnuit, a devenit mai rezistenta la durere. Oricum, noaptea plangea f. rar.. o apuca seara la culcare si ziua. De dormit, nu prea ziua, reprize scurte. La mine a fost o problema, de cand am adus-o de la maternitate, parca toti vecinii mei au innebunit: au inceput amenajari si, prin urmare, zgomote cat cuprinde, chiar cand atipea ea (si asa e de atunci cu bubuielile).. de-atunci, doarme f. putin, cand un somnic depaseste 40min, e sarbatoare, bine ca macar noaptea e sfanta..! pt somn, iesim afara, in parc, la lac ii place ei, e fascinata de apa (al tau e prea mic sa realizeze ce e in jur)...
eu o tin si acum, la aproape 11kg, pe burtica... noaptea la culcare, sta pe mine, cu funduletul in sus si suge san, e asa haioasa, dar nu am ce face, nu pot s-o dezvat desi am incercat.. la fel si dimineata... daca isi tine bine capul, poti sa-l pui pe burtica, dar stai langa el... si acum e la varsta descoperirii universului ce il inconjoara, o sa fie fascinat de manute, de zornaitoare, poti sa-l pacalesti sa mai tragi de timp...
daca saliveaza, sunt semne ca apar probleme de eruptie, vezi ca e un gel calmant cu care poti sa ii freci gingiutele, se cheama Calgel, mai sunt si niste ineluse de ros...fata mea a preferat ceapa, sa rontaie, o folosim la masa de seara, e buna si pt nanic..
sper sa iti fie de folos sfaturile si verifica cu doctorul, ei vad mai bine decat noi daca apare ceva la gingiute..
pupici si de la noi,


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natalia_eu
postare Nov 13 2007, 12:04 PM
Postare #16


Junior
*

Grup: Members
Postari: 36
Inscris la: 10-July 07
Din: bucuresti
Membru nr.: 5,052



QUOTE(mallina2u @ Nov 11 2007, 05:59 PM) *
fetitei mele au inceput sa-i apara mugurasii de la 3 luni, uneori ma intrebam de ce plange din senin, cand o alaptam... stateam si plangeam de teama ca nu mai e laptele meu bun sau ceva e in neregula, asa ca am ajuns la pediatra care, senina, 'ii ies dintisorii' si mi-a aratat unde i s-au spart gingiile. Eu nu vedeam nimic, dar mama mea cu experienta cresterii a 4 copii, a vazut si chiar se minuna ca ii ies asa devreme.. a fost o perioada scurta de plans, apoi s-a obisnuit, a devenit mai rezistenta la durere. Oricum, noaptea plangea f. rar.. o apuca seara la culcare si ziua. De dormit, nu prea ziua, reprize scurte. La mine a fost o problema, de cand am adus-o de la maternitate, parca toti vecinii mei au innebunit: au inceput amenajari si, prin urmare, zgomote cat cuprinde, chiar cand atipea ea (si asa e de atunci cu bubuielile).. de-atunci, doarme f. putin, cand un somnic depaseste 40min, e sarbatoare, bine ca macar noaptea e sfanta..! pt somn, iesim afara, in parc, la lac ii place ei, e fascinata de apa (al tau e prea mic sa realizeze ce e in jur)...
eu o tin si acum, la aproape 11kg, pe burtica... noaptea la culcare, sta pe mine, cu funduletul in sus si suge san, e asa haioasa, dar nu am ce face, nu pot s-o dezvat desi am incercat.. la fel si dimineata... daca isi tine bine capul, poti sa-l pui pe burtica, dar stai langa el... si acum e la varsta descoperirii universului ce il inconjoara, o sa fie fascinat de manute, de zornaitoare, poti sa-l pacalesti sa mai tragi de timp...
daca saliveaza, sunt semne ca apar probleme de eruptie, vezi ca e un gel calmant cu care poti sa ii freci gingiutele, se cheama Calgel, mai sunt si niste ineluse de ros...fata mea a preferat ceapa, sa rontaie, o folosim la masa de seara, e buna si pt nanic..
sper sa iti fie de folos sfaturile si verifica cu doctorul, ei vad mai bine decat noi daca apare ceva la gingiute..
pupici si de la noi,

pupici si de la noi
ms mult de sfaturi
saliveaza in sensul ca face balonase sau nu stiu cum sa le numesc ...nu sunt char balute dar totusi
o sa merg mai bine la medic sa vad ce zice
ms mult

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina67
postare Nov 20 2007, 12:53 AM
Postare #17


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,289
Inscris la: 26-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,627



QUOTE(natalia_eu @ Nov 6 2007, 06:26 PM) *
va rog fetelor am intrat putin in panica sad.gif
am un bb de doar 2 luni si pana acum manca din 2 in 2 ore ce i drept cateodata si la o ora si jumatate si astfel a ajuns la 7 kg...nu stiu ce sa mai fac...ceaiul nu l vrea de nici o culoare ....si de cateva zile doarme o ora si se trezeste nu stiu din ce cauza


Buna,
Imi dau si eu cu parerea, desi poate ca ai rezolvat problema deja si m-as bucura sa fie asa. Mie doctorita pediatra mi-a zis ca incepand de la 2 luni sa maresc intervalul intre mese la 3 ore si jumatate sau chiar 4. Si sa nu fortez sa manance mai mult decat vrea. Intre mese sa-i dau ceai. Si baietelul meu a acceptat foarte greu ceaiul dar pana la urma l-am convins. Am folosit Baby Drink dar acum (avem imediat 4 luni) ii fac ceai in casa. Cred ca e foarte imp ca stomacelul lui sa se mai si odihneasca. Multa sanatate !
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JulianaP
postare Nov 20 2007, 01:19 AM
Postare #18


LALY POP
****

Grup: Members
Postari: 733
Inscris la: 11-June 07
Membru nr.: 4,406



QUOTE(natalia_eu @ Nov 7 2007, 12:26 AM) *
sub nici o forma nu m am suparat...i ti multumesc tare mult pt sfaturi, vroiam doar sa ma explic de ce i dadem asa des sa suga , sper ca nu te am suparat . e primul meu bb si sper sa mi intelegi disperarea.
pupici si numai bine hug.gif


Hai sa iti spun si eu o patanie a mea....in primele noptii cand am venit acasa de la spital...in prostia mea nu am intrebat assistenta cat sa ii dau sa pape la o masa si nici in nebunia de prim baby si de prime zile, nu am avut timp sa mai citesc ce primisem indicatii(specific ca in primele zile dupa nastere i-am dat numai formula....apoi am intrat cu titi...din cauza unor pastilute pe care le iau eu si care nu stiam daca trec in lapte sau nu...asa ca a trebuit sa facem niste investigatii)

Asa...si la o masa...i-am dat copilului cam 4oz(masura americana)de lapte ......copilul a luat-o in intregime.....vreau sa iti spun ca plangeam cu copilul in brate si muream de ciuda ca a trebuit sa invat pe copilul meu ce sa fac.....daca am vazut ca imi plangea saracuta si nu stiam ce are....am fugit la carte..si acolo scria sa ii dau la o masa 2oz max la varsta ei....asa am invatat si eu ca babys mai sunt si calici...pe experienta mea si pielea copilului....dupa faza asta...i-am dat mereu laptele controlat...si nu de cate ori vroia ea....specific iar, ca dupa cateva zile(2/3) de formula am schimbata cu tatica....si tatica ii dadeam la 2 1/2 - catre - 3 ore mesele distanta....si si atunci dupa ceas.....asta am patit noi...


--------------------
Laly Popy...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebelasa
postare Nov 22 2007, 08:14 AM
Postare #19


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 24-September 07
Membru nr.: 7,047



QUOTE(natalia_eu @ Nov 6 2007, 09:47 PM) *
bine v am gasit...sper sa nu fie ce zici tu....o sa incerc si cu formula..
si apropo...ai poze cu noi bb.gif wub.gif


Mami eu te sfatuiesc sa-l alaptezi in continuare cat de mult si cat de des...nu trece pe formula. E posibil sa aiba si un puseu de crestere si sa te solicite mai mult cu papa si e posibil sa fie si colicii. Cu rabdare multa si calm se va regla totul. Inclusiv productia de lapte a.i. sa ii satisfaca toate nevoile bebelusului.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Nov 22 2007, 09:11 AM
Postare #20


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



QUOTE(bebelasa @ Nov 22 2007, 10:14 AM) *
Mami eu te sfatuiesc sa-l alaptezi in continuare cat de mult si cat de des...nu trece pe formula. E posibil sa aiba si un puseu de crestere si sa te solicite mai mult cu papa si e posibil sa fie si colicii. Cu rabdare multa si calm se va regla totul. Inclusiv productia de lapte a.i. sa ii satisfaca toate nevoile bebelusului.



bb.gif Ce bine-mi pare ca mai exista o mamica pe care bebelusul ei o trezeste cand are el chef!Si pentru ca probabil ai nevoie sa-ti ridice cineva moralul, ei bine, am s-o fac eu. Pustiul meu, care acum are 9 ani si jumatate si 37 kg, pana la varsta de 3 ani si jumatate, m-a trezit in fiecare noapte din 2 in 2 ore. Facand un calcul aproximativ, tu mai ai inca 3 ani si 4 luni pana cand pustiul tau isi va reveni. bouncy.gif
Glumesc, desigur. biggrin.gif L-am alaptat pana la 5 luni de la san, iar dupa aceea m-am muls si i-am pus lapte in biberon, cam pana pe la 9 - 10 luni. Ma obosea teribil sa ma trezesc din 2 in 2 ore si crede-ma ca stiu exact ce simti cand il auzi noaptea plangand, dar creierul tau refuza sa mai raspunda comenzilor din cauza oboselii. Ajunsesem sa fac naveta intre dormitor si sufragerie, iar cand adormeam, de multe ori nici nu mai stiam exact in ce camera ma aflu. In rest Claudiu era un bebe tare cuminte si foarte mancacios. La nastere a avut 3,300 kg si 51 cm, iar la 1 an ajunsese la 14 kg. Copilu nu plange noaptea doar de foame, probabil il doare burtica din cauza colicilor, vrea sa fie tinut in brate sau vrea pur si simplu sa te enerveze pe tine liwlol.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 05:15 PM