Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Inapetenta La Bebe, Bebe nu mai vrea sa pape
alice76
postare May 25 2007, 11:42 PM
Postare #1


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 62
Inscris la: 26-November 06
Membru nr.: 727



Fetelor,sunt disperata!!!!!Bebele meu de doua sapatamani nu vrea sa mai pape decat lapte si mar.Sunt tare ingrijorata.Nu stiu ce sa mai cred...Dinti nu are inca, sa fie de la asta?Ieri am fost cu el la doctor si mi-a recomandat Liv52 si Peritol,Fe 12 picaturi/zi timp de o luna si Ca Farco.Ce parere aveti?Nu sunt prea multe?Recunosc ca pana acum nu se omora cu supicile,piure,ou ,etc.,dar acum nici nu vrea sa auda.Cand ma vede ca ma apropii cu lingurita incepe sa planga.V-ati intalnit cu astfel de situatii?Cand le-au dat dintisorii bebeilor vostri la fel s-au comportant?(mentionez ca bebe are aproape un an si nici un dinte).Va multumesc si va pupic
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare May 26 2007, 12:11 AM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(alice76 @ May 26 2007, 12:42 AM) *
Fetelor,sunt disperata!!!!!Bebele meu de doua sapatamani nu vrea sa mai pape decat lapte si mar.Sunt tare ingrijorata.Nu stiu ce sa mai cred...Dinti nu are inca, sa fie de la asta?Ieri am fost cu el la doctor si mi-a recomandat Liv52 si Peritol,Fe 12 picaturi/zi timp de o luna si Ca Farco.Ce parere aveti?Nu sunt prea multe?Recunosc ca pana acum nu se omora cu supicile,piure,ou ,etc.,dar acum nici nu vrea sa auda.Cand ma vede ca ma apropii cu lingurita incepe sa planga.V-ati intalnit cu astfel de situatii?Cand le-au dat dintisorii bebeilor vostri la fel s-au comportant?(mentionez ca bebe are aproape un an si nici un dinte).Va multumesc si va pupic

iubita nici a mea nu papa bine de cand a inceput caldura iar vitamine si eu i-am dat...destule o mai pacalesc cu ceai sa ii d-au ca nu se omoara sa le inghita...dar imi pare mult durata o luna?...de regula se d-au 20 de zile nu mai mult, dar eu nu sunt medic...cat despre dinti...mie mi-a dat primul dinte la 1 an...deci nu-i o problema...sanatate multa lui bebe tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudiaaa
postare May 26 2007, 01:26 AM
Postare #3


Member
***

Grup: Members
Postari: 344
Inscris la: 14-February 07
Membru nr.: 2,090



iubita,nu-ti fa griji.urmareste-i greutatea.daca nu scade in greutate ,e bine.aceeasi problema cu am si eu cu bebe al meu.il fac sa rada,si ii bag fortat lingurita in gura.se lasa doar in baza tatucai.pupici dulcici. eating.gif eating.gif eating.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tio
postare May 26 2007, 03:04 PM
Postare #4


Member
***

Grup: Members
Postari: 285
Inscris la: 26-November 06
Membru nr.: 723




sad.gif nepotelul meu e in aceeasi situatie. nu vrea sa pape nimic,are aproape 6 luni. a fost cu el la medic si i-a dat niste analize la sange plus urocultura. dr. crede ca e posibil sa aiba infectie urinara crybaby.gif . sa speram ca o sa fie bine,rezultatele sunt gata abia joi. pupici si sanatate multa.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare May 26 2007, 03:23 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



Eu am avut aceeasi problema cu cel mare.Nu primea decat lapte.I-am facut o groaza de analize,inclusiv pt.Citomegalovirus,toxoplasma,toxocara.Totul a fost in regula,asa ca l-am lasat in pace.Cu cat ma agitam mai tare cu mancarea dupa el,cu atat se incapatana sa nu primeasca.Nu cred ca-ti poate da un tratament fara sa stie cauza.Eu zic ca n-ar strica sa-i faci niste analize,pt.linistea ta. smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare May 27 2007, 12:03 AM
Postare #6


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(alice76 @ May 26 2007, 12:42 AM) *
Fetelor,sunt disperata!!!!!Bebele meu de doua sapatamani nu vrea sa mai pape decat lapte si mar.Sunt tare ingrijorata.Nu stiu ce sa mai cred...Dinti nu are inca, sa fie de la asta?Ieri am fost cu el la doctor si mi-a recomandat Liv52 si Peritol,Fe 12 picaturi/zi timp de o luna si Ca Farco.Ce parere aveti?Nu sunt prea multe?Recunosc ca pana acum nu se omora cu supicile,piure,ou ,etc.,dar acum nici nu vrea sa auda.Cand ma vede ca ma apropii cu lingurita incepe sa planga.V-ati intalnit cu astfel de situatii?Cand le-au dat dintisorii bebeilor vostri la fel s-au comportant?(mentionez ca bebe are aproape un an si nici un dinte).Va multumesc si va pupic

Stii?Ii cam dau drepatet lui Tzutzu...eventual,cand ii dai papa,stoarce o picatura doua de lamaie in lingurita.La mine avea efect! smile.gif Sanatate si pofta de mancare! hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare May 28 2007, 11:20 AM
Postare #7


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(alice76 @ May 26 2007, 12:42 AM) *
Fetelor,sunt disperata!!!!!Bebele meu de doua sapatamani nu vrea sa mai pape decat lapte si mar.Sunt tare ingrijorata.Nu stiu ce sa mai cred...Dinti nu are inca, sa fie de la asta?Ieri am fost cu el la doctor si mi-a recomandat Liv52 si Peritol,Fe 12 picaturi/zi timp de o luna si Ca Farco.Ce parere aveti?Nu sunt prea multe?Recunosc ca pana acum nu se omora cu supicile,piure,ou ,etc.,dar acum nici nu vrea sa auda.Cand ma vede ca ma apropii cu lingurita incepe sa planga.V-ati intalnit cu astfel de situatii?Cand le-au dat dintisorii bebeilor vostri la fel s-au comportant?(mentionez ca bebe are aproape un an si nici un dinte).Va multumesc si va pupic


Al meu baiat a reactionat asa numai la ultimele 4 maselute - greva foamei cu 2-3 saptamani inainte! Dar el a fost genul de copil care la ceilalti dintisori nu a varsat o lacrima - ori nu l-a durut, ori suporta mai bine durerea. Despre medicamente ce sa zic - Cred ca Liv 52 poti sa ii dai fara probleme, peritolul din cate stiu se da pt altceva si cresterea poftei de mancare e numai un efect secundar, mai produce si somnolenta, Calciu stiu ca nu prea se da vara, nu stiu de ce, cred ca nu prea se asimileaza, iar Fe - se da pt anemie, i s-o fi parut probabil ceva suspect si a prescris o cura de o luna - nu cred ca i face rau, mai ales daca nu mananca....Daca Peritolul a fost dat numai pt cresterea poftei de mancare ai putea sa-l inlocuesti cu Visol, si nu i-ai da nici Ca Pharco, caci Visol are deja Calciu.... Grea meseria de mamica!oricum o luna mi se pare mult, cu exceptia Fe, dar medicul e cel care a examinat copilul, stie antecedentele lui, nu stiu ce sa zic, mai asteptam si alte mamici cu experienta sa isi spuna parerea! Pupici lui bebe mare si rabdare mamcii!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare May 28 2007, 12:41 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(alice76 @ May 26 2007, 12:42 AM) *
Fetelor,sunt disperata!!!!!Bebele meu de doua sapatamani nu vrea sa mai pape decat lapte si mar.Sunt tare ingrijorata......

Recunosc ca pana acum nu se omora cu supicile,piure,ou ,etc.,dar acum nici nu vrea sa auda.Cand ma vede ca ma apropii cu lingurita incepe sa planga.V-ati intalnit cu astfel de situatii?
...


Copiilor li se mai intampla astfel de lucruri.Si nu e obligatoriu sa fie bolnavi sau sa fie de la dinti.Pur si simplu nu le trebuie mancare.

Cat are bebele tau?Vitamina C i-ai dat?

Incearca sa ii amesteci marul cu alte alimente:branza de vaci,alte fructe,piure de cartof,morcov crud ras,pilaf,orez cu lapte,etc...dar in cantitate foarte mica,ca sa nu se schimbe gustul si sa aiba si aceeasi culoare ca marul simplu.
Si,ai grija ca atunci cand ii pregatesti mancarea sa fi trecut suficient timp de la masa cu lapte,macar 3 ore.

Asteptam vesti despre evolutie. 1_3ani.gif


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alice76
postare May 30 2007, 12:37 AM
Postare #9


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 62
Inscris la: 26-November 06
Membru nr.: 727



QUOTE(simina @ May 28 2007, 01:41 PM) *
Copiilor li se mai intampla astfel de lucruri.Si nu e obligatoriu sa fie bolnavi sau sa fie de la dinti.Pur si simplu nu le trebuie mancare.

Cat are bebele tau?Vitamina C i-ai dat?

Incearca sa ii amesteci marul cu alte alimente:branza de vaci,alte fructe,piure de cartof,morcov crud ras,pilaf,orez cu lapte,etc...dar in cantitate foarte mica,ca sa nu se schimbe gustul si sa aiba si aceeasi culoare ca marul simplu.
Si,ai grija ca atunci cand ii pregatesti mancarea sa fi trecut suficient timp de la masa cu lapte,macar 3 ore.

Asteptam vesti despre evolutie. 1_3ani.gif


Bebe are aprope un anisor.Crede-ma Simina,am incercat toate combinatiile, si...nimic.E tare mofturos.Intre mese intervalul este cam de 4 ore.Vroiam sa fac o rectificare,doctorita mi-a spus sa-i dau Fe 30 de zile iar Ca numai 10 zile(am vazut ca nu am fost prea explicita si fetele nu au inteles).Merge din rau in mai rau,nu vrea sa auda de mancare.Mananca numai in conditiile in care ii distrag atentia cu jugarii sau eventual ma stramb si il fac sa rada.Asa cum m-au sfatuit si fetele o sa-i fac niste analize.Pupici si va tin la curent
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare May 30 2007, 12:48 AM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



multa sanatate lui bebe iubita, asteptam vesti tzuc.gif tzuc.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 02:27 PM