Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Le Puneti Pachet Copiilor La Scoala
Sara1
postare Aug 23 2011, 05:42 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



Dragi mamici, pentru ca am reusit sa ma loghez instantaneu si pentru ca am o problema in fiecare dimineata cind ma apuc de facut pachete la copiii-cu ochii cirpiti de somn, m-am gindit sa va cer si voua ajutorul!
Nu stiu cum este in Romania, aici(SUA, ca sa nu pun USA wink.gif , scoala publica ofera posibiltatea de a cumpara prinz copiilor, dar calitatea mincarii este atit de proasta, incit mi se stringe stomacul numai la gindul ca as putea lasa guritele mele sa se atinga de asa ceva. Si bineinteles ca am tot inventat tot felul de sandwich-uri de-a lungul timpului. Problema este ca acum piticul David a intrat si el la Kindergarten si deci nemaimergind la scoala particulara nu mai are nici cuptor cu microunde si nu ii mai pot da decit chestii care nu trebuiesc incalzite. Si cum el e foarte mofturos, imi face fite la orice, mai putin piine goala sau biscuiti! doh.gif Si dupa incercari succesive care s-au soldat cu sandwich-ul adus acasa desfacut si trintit in valijoara de prinz, cu peretii minjiti de unt, am ajuns la piine cu unt si brinza mozarella. La Tom, am in fiecare zi piine unsa cu unt de arahide si dulceata de capsuni. Fara variatii!!!
Si nu pot sa va spun ce sentiment de vinovatie incerc in fiecare dimineata la ora 6:00 cind ma apuc de tartinat! yes.gif sad.gif
Noi am inceput socala deja, caci ca la noi la nimenea! Dar nu-mi pare rau, pentru ca si asa tot nu ne-am putut lua mai mult de o saptamina de vacanta sa-i ducem cine stie unde, iar ei sunt bucurosi ca se vad cu prietenii in fiecare zi, in plus sunt inca constinciosi si le place scoala!!! super.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 23 2011, 06:09 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Hello Cuscrulita......
Am intrat si vazand titlul parka suntem gand la gand....la asta ma gandeam si yo mai cu ceva zile in urma...mai ales ca am vazut la TV la stiri un reportaj despre cat de sanatoasa e masa celor mici la scoala, cea de la pachetele ptr ca nu este pastrata la temperaturile cerute...adika in primul rand nu toti copii au gentuta frigo, apoi nu toti au la pachet mancare care sa reziste si la temp mai ridicate.....mie una mi se pare aiurea faptul ca nu au frate un frigider in fiecare clasa...din cel micut-turistic care il gasesti in fiecare camera de hotel aproape.....acum stiu ca se cauta sa se taie bani de peste tot, dar ideea asta trebuiau sa o aibe demult...in fine.....sa revenim la subiect.....
Sincer idei nu am.....tinand cont ca inca mergem la daily si avem papica asigurata...dar acum cand am plecat in vacanta am avut marea majoritate/grosul mancarii de acasa.....
.....si ma gandeam ca sugestii la:
- triunghiurile de branza topita+ou fiert tare,
- snitele pui mai prajite putin decat normalul or pui prajit cu bread crunch,
- rosioare (baby)+morcovy (baby-prefiert)+feta cubulete,
- lapte am avut la noi la cutii mici ptr copii care nu cere frigider - am vazut de toate natiile de la ciocolata la vanilie-il gasesti pe rafturi pe langa laptele praf,
- marshmallows intre bicuiti,
- porumb - din cel de la conserva or mazare,
- pizza facuta de tine din cea fara carne or pizzele din cele micute,
- sandwich tost cu cascaval si o felie de rosie subtiiiiree ......cam asa ce imi trece mie in cap din ce am luat la fata ptr vacanta si care le papa bine.....pupik si mai scriu de imi mai aduc aminte.

Aceasta postare a fost editata de USA: Aug 23 2011, 06:18 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geocoto
postare Aug 23 2011, 11:14 PM
Postare #3


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,248
Inscris la: 30-June 08
Din: Brussels
Membru nr.: 28,333



Noi incepem gradi pe 1 septembrie si pot spune ca acest subiect ma sperie rau de tot..
Am fost cu piticul 2 ore in clasa in iunie sa vedem cum este si am ramas si la masa ca eram si eu curioasa ce le pun parintii copiiilor in ghiozdanel.Era o fetita cu un sandwich de 1m si gros nu mai spun.Pai eu daca nu tai totul mic cubulete nu s ar atinge in veci de el.Dar la gramada cine stie...
Pt ora 10 multi aveau biscuiti sau o prajiturica si fructe.La pranz un sandwich sau ai posibilitatea sa i cumperi de acolo dar nu am vazut inca mancarea cum arata.

Castravetele, frunze de salata sau spanac... merge orice nu se oxideaza asa repede.

Mama a fost cu mult peste ce voi putea eu vreodata sa fiu..se trezea dimineata si ne pregatea micul dejun ca la hotel.Ne radea branza de vaci pe painea unsa cu unt.Detestam sa mananc la comanda dimineata rapid inainte sa plecam la scoala dar acum imi ploua in gura dupa orice ne punea mama in farfurie..

Gentuta frigo ar fi o investitie inteligenta.Noi am avut una mica pt Lucas pe plaja si chiar tinea apa la o temperatura decenta.
Mai ma gandesc si la portiile mici in vid care ti le dau la hotel poate le gasesti si la magazin.

Va uram un an usor si cat mai multe pachetele reusite,
Georgiana oFloare1.gif oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 24 2011, 06:28 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516




....corect spus geocoto, ref la papica pusa de MAMA noua....off ce dor am si yo de astaaa..... yes.gif blush.gif tzuc.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Aug 24 2011, 06:45 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(USA @ Aug 23 2011, 09:09 AM) *
Hello Cuscrulita......
Am intrat si vazand titlul parka suntem gand la gand....la asta ma gandeam si yo mai cu ceva zile in urma...mai ales ca am vazut la TV la stiri un reportaj despre cat de sanatoasa e masa celor mici la scoala, cea de la pachetele ptr ca nu este pastrata la temperaturile cerute...adika in primul rand nu toti copii au gentuta frigo, apoi nu toti au la pachet mancare care sa reziste si la temp mai ridicate.....mie una mi se pare aiurea faptul ca nu au frate un frigider in fiecare clasa...din cel micut-turistic care il gasesti in fiecare camera de hotel aproape.....acum stiu ca se cauta sa se taie bani de peste tot, dar ideea asta trebuiau sa o aibe demult...in fine.....sa revenim la subiect.....
Sincer idei nu am.....tinand cont ca inca mergem la daily si avem papica asigurata...dar acum cand am plecat in vacanta am avut marea majoritate/grosul mancarii de acasa.....
.....si ma gandeam ca sugestii la:
- triunghiurile de branza topita+ou fiert tare,
- snitele pui mai prajite putin decat normalul or pui prajit cu bread crunch,
- rosioare (baby)+morcovy (baby-prefiert)+feta cubulete,
- lapte am avut la noi la cutii mici ptr copii care nu cere frigider - am vazut de toate natiile de la ciocolata la vanilie-il gasesti pe rafturi pe langa laptele praf,
- marshmallows intre bicuiti,
- porumb - din cel de la conserva or mazare,
- pizza facuta de tine din cea fara carne or pizzele din cele micute,
- sandwich tost cu cascaval si o felie de rosie subtiiiiree ......cam asa ce imi trece mie in cap din ce am luat la fata ptr vacanta si care le papa bine.....pupik si mai scriu de imi mai aduc aminte.

Mami USA, stiam eu ca pe tine pot conta! tzuc.gif Problema mea e ca cel mic e extrem de mofturos! Ca fructe maninca mar, daca il curat de coaja, il tai bucatele si i-l bag eu in gura! doh.gif Piinea ii place tare si brinza! Am sa incerc cu pizza, cea facuta de mine adica de ei, caci am luat ingredientele si i-am pus pe ei sa o faca si erau taaaare incintati-nu au mincat-o! Mi-au declarat ca au facut-o pentru mine! doh.gif Normal, ca mie numai pizza nu-mi trebuie! Eventual sa mi-o lipesc direct pe fund, sa nu mai treaca prin stomac! liwlol.gif
Listuta ta o sa-=mi foloseasca bine la Tom, caci el e rezonabil. Cu micu' insa, am nevoie de inventii ca asta e mai tare ca fularul si face tot ce vrea el! Traim cu lapte, ce sa facem!
Ce face mindra ta? Cit mai mergeti la aceeasi gradi, caci parca erai cam suparata pe tipa de acolo si voiai sa o muti! Care mai e planul? tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Aug 24 2011, 07:00 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(geocoto @ Aug 23 2011, 02:14 PM) *
Noi incepem gradi pe 1 septembrie si pot spune ca acest subiect ma sperie rau de tot..
Am fost cu piticul 2 ore in clasa in iunie sa vedem cum este si am ramas si la masa ca eram si eu curioasa ce le pun parintii copiiilor in ghiozdanel.Era o fetita cu un sandwich de 1m si gros nu mai spun.Pai eu daca nu tai totul mic cubulete nu s ar atinge in veci de el.Dar la gramada cine stie...
Pt ora 10 multi aveau biscuiti sau o prajiturica si fructe.La pranz un sandwich sau ai posibilitatea sa i cumperi de acolo dar nu am vazut inca mancarea cum arata.

Castravetele, frunze de salata sau spanac... merge orice nu se oxideaza asa repede.

Mama a fost cu mult peste ce voi putea eu vreodata sa fiu..se trezea dimineata si ne pregatea micul dejun ca la hotel.Ne radea branza de vaci pe painea unsa cu unt.Detestam sa mananc la comanda dimineata rapid inainte sa plecam la scoala dar acum imi ploua in gura dupa orice ne punea mama in farfurie..

Gentuta frigo ar fi o investitie inteligenta.Noi am avut una mica pt Lucas pe plaja si chiar tinea apa la o temperatura decenta.
Mai ma gandesc si la portiile mici in vid care ti le dau la hotel poate le gasesti si la magazin.

Va uram un an usor si cat mai multe pachetele reusite,
Georgiana oFloare1.gif oFloare1.gif

Georgiana draga, multa bafta cu gradi va dorim! La noi la gradi pentru gustare da gradinita ceva, noi trebuia sa trimitem mincare pentru prinz! Si pentru ca la gradi aveau cuptor cu microunde si puteau incalzi mincarea, ii puneam demulte ori paste cu brinza, mamaliguta cu brinza, piure de cartofi cu snitel taiat micut, dar pentru ca acuma la scoala nu mai poate incalzi mincarea, reci nu le maninca si mi le aduce neatinse! Dar la voi banuiesc ca or sa aibe microunde la gradi, deci poti sa il trimiti cu ce stii ca ii place lui.
Cit despre mamele noastre, nu cred ca vom putea sa ne ridicam vreodata la nivelul lor de dedicare! Eu vorbesc in numele meu! Caci acuma m-ai facut sa rascolesc in geamantanul cu amintiri si n-am sa uit cornul cald uns cu unt cu cacao cu lapte, as fii putut minca 3 odata si cum ma scula ea dimineata mirosind a pudra buna-ce dor imi e de mirosul acela! Dar ma opresc aici, ca dau in alte alea! crybaby.gif
Sa ne tii la curent cu acomodarea cu gradi! La noi ei au fost ok, eu am plecat de acolo plinsa toata, ca mi-am lasat puiul pe miini straine! yes.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 24 2011, 07:05 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Sara1 @ Aug 24 2011, 07:45 PM) *
Mami USA, stiam eu ca pe tine pot conta! tzuc.gif Problema mea e ca cel mic e extrem de mofturos! Ca fructe maninca mar, daca il curat de coaja, il tai bucatele si i-l bag eu in gura! doh.gif Piinea ii place tare si brinza! Am sa incerc cu pizza, cea facuta de mine adica de ei, caci am luat ingredientele si i-am pus pe ei sa o faca si erau taaaare incintati-nu au mincat-o! Mi-au declarat ca au facut-o pentru mine! doh.gif Normal, ca mie numai pizza nu-mi trebuie! Eventual sa mi-o lipesc direct pe fund, sa nu mai treaca prin stomac! liwlol.gif
Listuta ta o sa-=mi foloseasca bine la Tom, caci el e rezonabil. Cu micu' insa, am nevoie de inventii ca asta e mai tare ca fularul si face tot ce vrea el! Traim cu lapte, ce sa facem!
Ce face mindra ta? Cit mai mergeti la aceeasi gradi, caci parca erai cam suparata pe tipa de acolo si voiai sa o muti! Care mai e planul? tzuc.gif

..hai te pup..am ras cu pohta la faza cu pizza....si serios cam asa e, la noi direct la "subiect" se duce...offf...

Stii ce ma mai gandeam la muffins-uri (cu ce le place)....la pancake-uri cu miere/sirop de agave or maple or cu ciocolata or cu ce le place...

Iar ptr cel mofturos...lasa niste ideii cam cu ce ii place sa pape sa vad ce inspiratii imi vin!

Pupik cuscrulita mea viteaza cu doi flacai!


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 24 2011, 07:08 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



...aaa...si ref la daily....planuim sa incepem sa mai aducem de prin tara..in noiembrie vine socru' si din mai ai mei parintii ...so o scot de la daily pana la scoala....o sa mergem la sporturi doar....cam asa..iar tipa a devenit mai rezonabila si colaborativa.....mdaa (a cam ramas fara pitici..au plecat trei la scoala)..plus ma gandesc ca e bine sa tin legatura buna cu ea, nu stiu de mai vine vreun pitic pe la noi si atunci ce fac..macar cu ea stiu cu cine defilez......Aris e nascuta pe 17 sept, so trebuie sa mai stam un an pana la scoala!....din super-pacate!

Pupik

Aceasta postare a fost editata de USA: Aug 24 2011, 07:27 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Aug 24 2011, 07:25 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(USA @ Aug 24 2011, 10:05 AM) *
..hai te pup..am ras cu pohta la faza cu pizza....si serios cam asa e, la noi direct la "subiect" se duce...offf...

Stii ce ma mai gandeam la muffins-uri (cu ce le place)....la pancake-uri cu miere/sirop de agave or maple or cu ciocolata or cu ce le place...

Iar ptr cel mofturos...lasa niste ideii cam cu ce ii place sa pape sa vad ce inspiratii imi vin!

Pupik cuscrulita mea viteaza cu doi flacai!

Pai cu dulciurile n-am probleme!!! Ar minca dulciuri pina ar da in diabet direct! Cu cel mic am facut un deal, ca il las in pace cu legumele pina in ziua in care implineste 5 ani! SI a fost de acord! Imi zice si el ca o sa manince legume cit ce face 5 ani! El nu realizeaza ca ziua aia o sa vina si nu o sa mai fiu sensibila la plins, la strimbaturi, la mincare tinuta in falca....!!!Offf ca mi-a mincat zilele cu asta! Si pentru ca nu ma mai tin nervii cu figurile lui, mi-am mai aminat nitel tortura pina dupa 6 Octombrie!
De placut ii place piinea, si cookies de toate felurile! De aceea am gasit pinea cu brinza si asta ii dau zilnic, caci daca indraznesc sa adaug si sunca imi aduce totul inapoi. I-am pus intr-o zi mustar pe piine sa-i fac gustul mai deosebit si imi verifica sandwhich-ul il desface sa vada ce am pus! De aia cer idei de la tine, ca eu nu mai am! Pupici si de la noi pentru tine si mindruta scumpa!!!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 24 2011, 07:31 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Tost cu mar si cascaval ai incercat? ...marul taiat rondeluta....

Muffins am vazut cu morcov.....tu ai vazut?.....e morcovul prefiert ras in aluatul de muffin....

Macaroane cu branza....ale noastre or Americane..ii place?.....daca da, cand le faci pune conopida prefiarta putin rasa cand le prepari si nu se simte...or putin mar ras.....iar nu se simte....morcov prefiert ras la cele Americane, merge.....am incercat yo la fata si nu am dat gres....

Cereale Pops...sa le pape ca pe boboane/seminte..merge?

Aceasta postare a fost editata de USA: Aug 24 2011, 07:33 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 07:01 AM