Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sistem Scolar American., Nedumeriri referitor la Kindergarten.
USA
postare Apr 6 2011, 08:48 PM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Fetelor, avem o mare nelamurie si confuzie referitor la systemul American de scolarizare.

Aris e nascuta pe 17 Septembrie, si ptr cele 17 zile va trebuii sa astepte inca un an ptr a putea incepe la Kindergarten, adika atunci va fii 6 ani fara 17 zile (aberant sa separi copii dupa 1 Septembrie data si nu 1 Ianuarie)

Acum, Kindergarten public, se plateste? Yo am crezut ca face parte din systemul public de invatamant American si ca nu costa....la noi la scoala insa spune ca nu si ca ne va costa o suma lunara.

Inscrierile se fac aici in Noiembrie anul acesta pentru Septembrie la anul....si nu o pot inscrie acum....dar mi s-a spus ca nu garantea loc ptr ea cand vor incepe inscrierile in Noiembrie.....mie imi suna aberant iar.....

E posibil sa nu fie acceptata in Kindergarten pe motive de cunsotinte ce le detine in Noiembrie?...va fii cineva care o va evalua?..daca da, evaluarea asta se face mai devreme ori atunci?

Cati ani se sta in Kindergarten?..un an?

I need help...suntem total debusolati..unii spun una altii alta...
Pupik si sar-na de ajutor!


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Apr 6 2011, 11:36 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



cam aceeasi probl o avem si noi...
mai intai am primit raspuns negativ de la 2 gradi unde am fost anuntati...apoi sapt trecuta am sunat eu la gradi unde am lucrat si am intrebat dc nu ma pot ajuta cu un loc...
doar ca au primit sa dea prioritate copiilor care implinesc 3 ani inainte sau in 1 sept....
p mine in privinta varstei nu ma dearanjeaza...dar el are nevoie de copii muuuuuuuuuuuuulti...
stii cum se zice...unde e lege nu-i tocmeala sad.gif
si noua ni se cer bani ptr gradi destui de multi...si si eu credeam ca e gratis aici...dar m-am inselat!!!
acum...bag seama ca la voi e deja scoala...in mod normal invatamantul tb sa fie gratis...dar eu mai stiu...ca nu mai poti stii nimic in ziua de azi ca se schimba totul de la luna la luna sad.gif
cu adev aiurea la voi...ptr 17 zile....macar la noi sunt 4 luni
poate exista ceva vreo institutie unde te poti adresa....si poate in functie de locurile libere vei primi totusi...ca e aiurea ...doar 17 zile... sad.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Apr 7 2011, 03:03 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Pupik Anku si sar-na de raspuns.....

Nu putem face nimik referitor la cele 17 zile, e lege in statul in care stam....si astia nu se tocmesc...total aiurea....si la privat daca o inscriu tot asa va fii considearata pentru cele 17 zile o inscriu in Preschool si nu la Kinder....(preschool e anul de pana in Kinder, iar Kinder e un an si apoi scoala..am aflat ieri)...

Si nici plata la kinder nu ar fii bai ca nu e mult comparativ cu cele private ($350/luna la stat, $1000-1500/luna la privat)...dar ideea in sine ma nelamureste...ptr ca am crezut ca daca merge la Kinder in cadrul scolii de stat e gratuit.....si inclusiv cunostinte americane imi spune ca daa, ar fii trebuit sa fie gratuit..iar la scoala imi zice ca nu......
Aseara am trecut pe la scoala, asa din senin...si era o adunare de parinti, PPO, se cheama, mama lor, ca nu stiu inca termenii ce inseamna PPO...in fine....si am intrebat asa scurt..pe unul pe altul....sa inteleg ca da se plateste anul la Kinder, nu scoala...si ca se fac evaluarile la copii in Iunie, acum in vara...care fara evaluarea aia nu o pot inscrie in toamna...


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori-de-cimp
postare Apr 7 2011, 03:17 PM
Postare #4


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,120
Inscris la: 8-April 08
Membru nr.: 20,018




sal., am citit aseara dar nu ti-am rasp ca nu am nici cea mai mica idee , vroiam azi sa intreb pe cineva -profa-idaca ma gasesc cu ea, care e chesti a cu intreb tale, dar vad ca ai gasit raspunsurile . suna aiurea pt cele 17 zile , dar unde e lege...nu e tocmeala... iar despre plata , m-a surprins intr-un fel, dar nu ma mira ...oricum bafta . hug.gif


--------------------

" Fiecare lucru est frumos in felul lui , dar sint prea putini ochi ca sa observe " (Confucius)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana1975
postare Apr 7 2011, 03:18 PM
Postare #5


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,369
Inscris la: 2-April 09
Din: Pordenone
Membru nr.: 82,625



buna
vezi tu ca fiecare stat isi face lege lui,iar daca la tine in stat au decis ca scoala se plateste atunci treb sa bagi mina la buzunarel...nu stiu ce sa-ti zic,poate gasesti mai multe info pe net,poate iti vor rasp mamici de la tine din SUA..oricum bafta multa in tot ceea ce faci
cum la noi bobocul are doar 2 ani jumate,noi suntem in cautare sau mai bine zis alegerea gradinitei...stiu ca si aici scoala e gratuita,se platesc doar cartile(dar facind declaratia de venituri anuala o parte din cheltuieli ti se restituie)
in privinta virstei,copii pot merge la scoala si de la 5 ani si ceva,de exp. bobocul meu e nascut in noiembrie,iar la terminarea ultimului an de gradinita(care sunt 3 in total) va avea 5 ani si 10 luni deci atunci va incepe si scoala!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Apr 7 2011, 03:30 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(flori-de-cimp @ Apr 7 2011, 04:17 PM) *
sal., am citit aseara dar nu ti-am rasp ca nu am nici cea mai mica idee , vroiam azi sa intreb pe cineva -profa-idaca ma gasesc cu ea, care e chesti a cu intreb tale, dar vad ca ai gasit raspunsurile . suna aiurea pt cele 17 zile , dar unde e lege...nu e tocmeala... iar despre plata , m-a surprins intr-un fel, dar nu ma mira ...oricum bafta . hug.gif

Sar-na vecinica, la voi e speranta, sa vad ce se aude si pe acolo.....m-am auto-convins ca asta e referitor la varsta, cele 17 zile..inca nu sunt lamurita cu plata......si daca este vreo evaluare innainte ori atunci pana la inscriere si daca aceasta evaluare poate sa determine ca Aris sa nu se poata inscrie nici la un an mai tarziu....sper ca sunt coerenta.....am un somn...pupik!

QUOTE(Dana1975 @ Apr 7 2011, 04:18 PM) *
buna
vezi tu ca fiecare stat isi face lege lui,iar daca la tine in stat au decis ca scoala se plateste atunci treb sa bagi mina la buzunarel...nu stiu ce sa-ti zic,poate gasesti mai multe info pe net,poate iti vor rasp mamici de la tine din SUA..oricum bafta multa in tot ceea ce faci
cum la noi bobocul are doar 2 ani jumate,noi suntem in cautare sau mai bine zis alegerea gradinitei...stiu ca si aici scoala e gratuita,se platesc doar cartile(dar facind declaratia de venituri anuala o parte din cheltuieli ti se restituie)
in privinta virstei,copii pot merge la scoala si de la 5 ani si ceva,de exp. bobocul meu e nascut in noiembrie,iar la terminarea ultimului an de gradinita(care sunt 3 in total) va avea 5 ani si 10 luni deci atunci va incepe si scoala!

Sar-na de raspuns.....nedumeririle mele sunt mai mult pe faza ca sunt americani care spun una si altii alta-adika cei de la scoala....nu se pune baiul, daca trebe trebe...dar as vrea sa aflu si alte pareri.....in plus, am auzit de o groaza de parinti (pe net si reall) care nu stiu cum sa faca mai bine ca sa pregateasca copilul pentru Kinder/Scoala, unii zic sa o inscriu la privat, ptr ca atunci cand face varsta de 5 ani o trec automat la Kinder....acum cand o voi inscrie la scoala va repeta anul de la Kinder? ori o pot inscrie direct la scoala? ..... se merita ori ba....nu am nici o idee.....

Aceasta postare a fost editata de USA: Apr 7 2011, 03:31 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Apr 7 2011, 05:22 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



Din nefericire nu te pot ajuta ....In Canada e free.... nu e nici o evaluare... sunt acceptati de la 4 ani. sau sa implineasca 4 in anul inscrierii..deci cateva zile nu vad ce mare problema sa fie......asa ca....nu stiu ce sa-ti zic. Mai sunt si legile statului-vorba ta...sad.gif va doresc succes si va imbratisez cu mare mare drag!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Apr 7 2011, 05:28 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(meaw_ela @ Apr 7 2011, 06:22 PM) *
Din nefericire nu te pot ajuta ....In Canada e free.... nu e nici o evaluare... sunt acceptati de la 4 ani. sau sa implineasca 4 in anul inscrierii..deci cateva zile nu vad ce mare problema sa fie......asa ca....nu stiu ce sa-ti zic. Mai sunt si legile statului-vorba ta...sad.gif va doresc succes si va imbratisez cu mare mare drag!

Pupik la mamy meu iubit!

Uite cat de simplu si frumos e la voi....chiar nu pot pricepe de ce trebuie atat complicareala aici.....nu am inteles ever faza cu separatul in functie de 1 Septembrie......ceea ce provoaca o groza de discutii referitor la psihologia copiilor, sunt multi copii care datorita acestei decizii se simt inferiorizati prin simplul fapt ca nu pot merge la scoala cu prietenii lor cu care au crescut de o seama.....apoi sunt mult mai mari diferentze prin a retine copilul inca un an acasa ptr cele 17 zile, so, Aris va fii aproape 6 cand va incepe Kinder, cand altii abia vor fii de 5 ani....ea mereu va fii mai mare cu un an fatza de ceilalti, care mai tarziu vor aparea alte probleme legate si de dezvoltarea in sine (primul dintisor picat, mai tarziu ca aparitia sanilor si tot asa).....in fine, mi se pare aberant...si iti spun traiesc intr-un stat unde multe sunt obligatoriu prin legea statului.....America Free Land, aiurea....

Te pupik dulce si love ya!


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori-de-cimp
postare Apr 15 2011, 12:57 AM
Postare #9


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,120
Inscris la: 8-April 08
Membru nr.: 20,018



hei , ce ati mai aflat de la kindergarden ?
eu pe cine am intrebat in NY si PA mi-au spus ca nu se plateste , nici de evaluare nu au auzit , ma intrebau daca sint sigura ca e la public ... si chiar 350/luna cum spui tu e destul de mult ...nu stiu , ... spui ca alte cunostinte din acelasi stat au spus ca e free, atunci cum vine nu e lege pt toate scolile din acelasi stat ??bafta va doresc


--------------------

" Fiecare lucru est frumos in felul lui , dar sint prea putini ochi ca sa observe " (Confucius)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Apr 15 2011, 03:02 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(flori-de-cimp @ Apr 15 2011, 01:57 AM) *
hei , ce ati mai aflat de la kindergarden ?
eu pe cine am intrebat in NY si PA mi-au spus ca nu se plateste , nici de evaluare nu au auzit , ma intrebau daca sint sigura ca e la public ... si chiar 350/luna cum spui tu e destul de mult ...nu stiu , ... spui ca alte cunostinte din acelasi stat au spus ca e free, atunci cum vine nu e lege pt toate scolile din acelasi stat ??bafta va doresc

Pupik vecinica..si sar-na de info!!!!

Uite ce am aflat yo......Kinder e free numai la part time..adikatelea vreo 4 ore pe zii (8.30Am cu 12.30Pm)...daca sta full time, adika pana pe la 2.30PM, aceste ore peste 12.30Pm =ore in complectare/after school, vine alt profesor (cumva considerat sub-contractor) si care se plateste.....so, statul/scoala publica ofer gratuit la kinder doar ptr 4 ore pe zii.....O NEBUNIEEE... serios....dar ma rog asa sta treaba cu plata..... oFloare1.gif

Cat despre evaluare, am vorbit direct telefonic cu directorul scolii....si asa a zis ca in Iunie se fac evaluarile copiilor...care daca copilul stie deja alfabetul, sa numere pana la 20, culorile si basic animale si ce papa si faze din astea, nu se pune problema de a nu fii acceptata...ceea ce nu imi fac griji, Aris e biligual, so stie pe amble toate cele enumerate si sa numere pana la 50/60 in engleza....si evaluarea e free of charges.....

Cat despre faptul daca prinzi loc, aici am cumva confuzii iar....lumea din jur zicase ca TOTI COPII AU UN LOC IN SCOALA PUBLICA...ori cel putin asa ar trebuii...insa la scoala mi s-a spus ca daca nu o inscriem printre primii, este riskul de a nu prinde loc (ptr ca au numar limitata de profesori, iar profesorii au numar limitat de copii de care pot avea grija)...si va trebuii sa o inscriem la particular.....O NEBUNIE....ptr ca stiu ca prin lege e obligatoriu sa inscrii copilul la scoala...ori daca nu e loc la public, TE OBLIGA PRIN LEGE SA PLATESTI LA PRIVATI??? (in jur la $9000/$11000 pe an???) oFloare1.gif

Cam asa, pupik pupik pupik si weekend plin de soare (la noi o sa ploua).

Aceasta postare a fost editata de USA: Apr 15 2011, 03:04 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:34 AM