Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Proiecte Pentru Bucurestiul De Maine
anamarianegrii
postare Apr 16 2009, 08:06 AM
Postare #11


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



Dar centrul istoric???? Ce proiecte sunt pentru centrul vechi? Eu nu stiu deloc care e situatia si nici nu cunosc zone din Bucuresti dar am tot auzit discutandu-se la TV despre asta si si stiu ca zonele vechi ale oraselor sunt foarte valoroase dar nu si daca sunt lasate in paragina sad.gif





--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Apr 16 2009, 08:08 AM
Postare #12


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(dyana @ Apr 16 2009, 12:41 AM) *
Casa Radio (Dambovita Center) o cladire de 145m - 40 etaje si una de 135m de 31 etaje Location


Sema Parc | 38 etaje (2015) + 2x14 et. (2008) - office buildings + 22 et. hotel (2010)Location




Kiseleff Business Plaza | 132m (including spires) | 31(?) etaje


din blocurile astea sunt sigura k s-ar vedea muntii in totalitate liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ...glumesc ..da chiar m-as muta intrun astfel de bloc ..mi-ar placea wub.gif m-as simti si eu k in new york! anima1.gif...f frumos topicul ...dyana felicitari! hug.gif

Aceasta postare a fost editata de maryhynt: Apr 16 2009, 08:09 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Apr 16 2009, 08:54 AM
Postare #13


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(Andrei @ Apr 16 2009, 08:43 AM) *
cred ca mai bun ar fi un topic cu multele constructii ramase neterminate smile.gif


Si topicul asta ce are? laugh.gif Cate dintre proiectele de mai sus au fost duse la bun sfarsit (si la cate inca nu am facut referire)? wink.gif Nu zic doar de "bloculete", ci si la cele mai de amploare; Esplanada de exemplu sau Biblioteca sau Muzeul Militar (?), lacul Vacaresti...

O sa revin cu detalii din 'fantastic' si din realitate laugh.gif

QUOTE(anamarianegrii @ Apr 16 2009, 09:06 AM) *
Dar centrul istoric???? Ce proiecte sunt pentru centrul vechi? Eu nu stiu deloc care e situatia si nici nu cunosc zone din Bucuresti dar am tot auzit discutandu-se la TV despre asta si si stiu ca zonele vechi ale oraselor sunt foarte valoroase dar nu si daca sunt lasate in paragina sad.gif

Ana, centru istoric este in lucrari de reabilitare, de ceva vreme. Unele strazi sunt gata, chiar; am fost relativ curand acolo, si am facut cateva poze, pt "stradute" tongue.gif

QUOTE(maryhynt @ Apr 16 2009, 09:08 AM) *
din blocurile astea sunt sigura k s-ar vedea muntii in totalitate liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ...glumesc ..da chiar m-as muta intrun astfel de bloc ..mi-ar placea wub.gif m-as simti si eu k in new york! anima1.gif...f frumos topicul ...dyana felicitari! hug.gif

si eu m-as muta mary, la ultimul etaj si nu doar din speranta ca voi vedea Carpatii intr-o dimineata limpede laugh.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Apr 16 2009, 09:23 AM
Postare #14


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854




QUOTE(dyana @ Apr 16 2009, 09:54 AM) *
Si topicul asta ce are? laugh.gif Cate dintre proiectele de mai sus au fost duse la bun sfarsit (si la cate inca nu am facut referire)? wink.gif Nu zic doar de "bloculete", ci si la cele mai de amploare; Esplanada de exemplu sau Biblioteca sau Muzeul Militar (?), lacul Vacaresti...

O sa revin cu detalii din 'fantastic' si din realitate laugh.gif
Ana, centru istoric este in lucrari de reabilitare, de ceva vreme. Unele strazi sunt gata, chiar; am fost relativ curand acolo, si am facut cateva poze, pt "stradute" tongue.gif
si eu m-as muta mary, la ultimul etaj si nu doar din speranta ca voi vedea Carpatii intr-o dimineata limpede laugh.gif


daaaaa.. si cu ocazia asta poate ar veni si alpinistul francez alain robert poreclit spiderman k sa se catere pe noi blocuri .... eeeeee visez si yo!



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Apr 16 2009, 04:20 PM
Postare #15


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(dyana @ Apr 16 2009, 08:16 AM) *
da, si mie mi se par amuzante denumirile astea laugh.gif Stau si ma gandesc cum ar suna un office building cu numele strazii mele liwlol.gif)))))) Nu, mi-e imposibil sa imi imaginez asa ceva doh.gif liwlol.gif))

laugh.gif M-ai facut curioasa tongue.gif sa stiu ce nume are strada ta! laugh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Apr 16 2009, 05:34 PM
Postare #16


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(Alondra @ Apr 16 2009, 05:20 PM) *
laugh.gif M-ai facut curioasa tongue.gif sa stiu ce nume are strada ta! laugh.gif

nu pot sa zic ca cine stie cine mi-o ia in vizor pentru vreo idee de proiect liwlol.gif))


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Apr 16 2009, 10:35 PM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(dyana @ Apr 15 2009, 04:51 PM) *
Sper sa fie cum spui tu, Sara. Intr-adevar: se mai iau paznicii de obiceiurile nostre proaste, cum ar fi fumatul pe langa cladirile noi, sau asezatul pe 'marginile' lor laugh.gif Dar ti-am povestit si cu mall-ul cum stau lucrurile: pare atat de murdar si de uzat... sad.gif

Si fara vreo legatura cu ce am scris mai sus: ai primit mailul meu? smile.gif


Oops!! Acum am dat de el! Ti-am si raspuns scurt-caci trebuie sa ma ocup de niste hirtii acum. love1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Apr 16 2009, 11:30 PM
Postare #18


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(Sara1 @ Apr 16 2009, 11:35 PM) *
Oops!! Acum am dat de el! Ti-am si raspuns scurt-caci trebuie sa ma ocup de niste hirtii acum. love1.gif

partners.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Apr 16 2009, 11:33 PM
Postare #19


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



un articol scris cu vreun an si ceva in urma, in Gandul

Afacerile imobiliare ale viitorului: demolarea blocurilor comuniste si construirea altora in loc

Disponibilitatea din ce in ce mai redusa a terenurilor pentru construirea de noi blocuri in Bucuresti si cresterea pretului terenului fac din blocurile construite inainte de 1940 si cele comuniste o noua tinta a dezvoltatorilor de pe piata imobiliara. Cel putin asa sustine Stefan Dumitrascu, arhitectul-sef al sectorului 3 din Capitala.

Cu ceva timp in urma acesta afirma ca in mai putin de doi ani vom asista la daramarea primului bloc comunist si asta pentru ca valoarea terenului care este in proprietatea asociatiilor de locatari este mult mai mare decat valoarea apartamentelor vechi existente pe acel teren. „Sa va dau un exemplu. Vizavi de Mall Vitan exista blocuri de patru etaje cu garsoniere confort doi sau trei. Sunt niste garsoniere nenorocite de 16 metri patrati pe care nu le mai cumpara nimeni. In acea zona un metru patrat de teren a ajuns pana la 1.200 de euro si chiar mai mult,” spune Stefan Dumitrascu.


Desi nu a dat nume, arhitectul-sef al sectorului 3 a declarat ca de un an de zile exista dezvoltatori care cauta astfel de cladiri pentru a construi noi blocuri, intr-un oras in care cererea este mult mai mare decat oferta. Se pare ca, e mai rentabil sa cumperi apartamente in blocuri vechi la un pret mai mic decat sa platesti 600.000 de euro pentru un teren de 500 de metri patrati pe care ii are de regula un bloc. Acesta mai spune ca profitul dezvoltatorului ar putea veni din construirea unei cladiri cu mai multe etaje sau a uneia de o mai buna calitate.

Sectorul 1 – campion la cladiri vechi

Radu Zilisteanu, purtatorul de cuvant al Asociatiei Romane a Agentiilor Imobiliare sustine ca acest lucru se va intampla mai ales in cazul imobilelor cu probleme de structura ce pot pune in pericol viata oamenilor. Un alt motiv pentru a darama blocurile vechi il poate constitui si valoarea lucrarilor de consolidare. Daca acestea sunt mari, o constructie noua poate fi mult mai rentabila. Conform datelor Primariei Municipiului Bucuresti, cele mai multe imobile „instabile” se afla in sectorul 1, urmat de sectorul 2 si 3, construite in anii 1910 - 1940.

„Blocurile construite inainte de cutremur sunt prost facute din cauza economiei ce se facea la aceea vreme,” afirma Radu Zilisteanu. Acesta mai spune ca perioada de garantie a blocurilor este de la 60 pana la 100 de ani. O problema in daramarea imobilelor vechi sunt si proprietarii, care de regula sunt batrani si nu au avut posibilitatea de a cumpara un apartament mai bun.

Afaceri rentabile din betonul comunist

In momentul in care proprietarii unui astfel de bloc sunt de acord cu demolarea lui, acestia se pot asocia cu un constructor pentru ridicarea unuia nou si pot plati diferenta de pret. Dar mai exista si posbilitatea ca un dezvoltator sa cumpere un intreg imobil, de regula plasat intr-o zona centrala marcat de bulina rosie, a carui valoare este mai mica decat cea a terenului.

Radu Zilisteanu nu crede insa ca o astfel de afacere va fi demarata in acest an. „Este foarte greu de presupus ca toti locatari vor fi de acord sa-si vanda locuinta. Majoritatea celor care locuiesc in astfel de blocuri sunt oameni cu venituri modeste,” spune Zilisteanu. Acesta mai spune ca aparitia unor astfel de blocuri nu va influenta pretul apartamentelor vechi. Si asta pentru ca cele vechi isi vor urma tendinta lor naturala si o sa mai creasca inca doi ani, pana cand cererea va fi satisfacuta de oferta, dupa care preturile vor stagna sau chiar micsora.


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare May 20 2009, 11:33 PM
Postare #20


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Catedrala Mantuirii Neamului Romanesc




Este imaginea ultimlui proiect pe care l-am gasit. Majoritatea articolelor despre catedrala incep cu "Catedrala Mantuirii Neamului Romanesc este o biserica ce urmeaza a fi construita in capitala Romaniei." De cand urmeaza? Pai proiectul a fost gandit initial cam dupa Primul Razboi Mondial, cand au si aparut schite de proiecte ale arhitectilor perioadei.

In perioada comunista, evident- proiectul a fost abandonat iar dupa 1989 s-a revenit cu ideea de a fi amplasata in Piata Unirii. Au aparut insa numeroase contestatii, spre exemplu: o atat de mare investitie si un asemenea santier in principalul nod de comunicari al capitalei nu se justifica, mai ales cata vreme bisericile daramate in anii 1980-89 nu au fost recladite, si cata vreme liniile de tramvaie deservind cartierele sud-vest si nord-est ale capitalei (axa care nu dispune de nici-o linie de metrou) nu au fost din nou racordate (fiind separate de aproape 1 km de mers pietonal cu mai multe traversari primejdioase). Alte contestari vin randurile arhitectilor sau istoricilor de arta, care afirma ca ideea de catedrala nu face parte din traditia romaneasca.

Pe parcurs, din cauza schimbarii aplasamentului, schita de proiect a suferit mereu modificari.
A mai existat si propunera de amplasament pe locul Monumentului Eroilor din Parcul Carol, lucr ucare a starnit alte controverse, desigur.

Actualmente, piatra de temelie a fost pusa pe Dealul Arsenalului, in spatele Casei Poporului.
Proiectul prevede o capacitate a catedralei de 5000 de persoane, spatiul pentru cor va fi dimensionat pentru 300 de persoane, subasmentul catedralei va adaposti o sala multifunctionala si spatii muzeale pentru 2000 de persoane, cu grupuri sanitare si garderoba aferenta. Inaltimea maxima este de 90 de metri la baza crucii.

La capitolul buget, datele sunt socante: bani pentru constructie nu exista, chiar daca au existat conturi special deschise incepand cu anii '90, unde credinciosii au facut donatii, cat si personalitati precum Papa Ioan Paul II sau Arhiepiscopul Atenei.


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 04:37 PM