Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Alimente Nerecomandate Bebelusilor
mihaela1985
postare Nov 5 2008, 01:21 PM
Postare #1


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 550
Inscris la: 19-October 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 43,390



Ce alimente nu sunt recomandate bebelusilor si pana la ce varsta? Voua ce v-au spus medicii? Pentru ca parerile sunt impartite prin carti sau articole... De exemplu, am citit ca portocala nu este recomandata pana la 9 luni, iar undeva scria ca este primul aliment introdus. Astept si parerile voastre, dar as dori sa stiu care este sftaul medicilor vostri. Va pup. floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
puka
postare Nov 5 2008, 01:33 PM
Postare #2


Puka
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,949
Inscris la: 26-September 08
Din: Bucuresti, Dr. Taberei
Membru nr.: 39,207



QUOTE(mihaela1985 @ Nov 5 2008, 03:21 PM) *
Ce alimente nu sunt recomandate bebelusilor si pana la ce varsta? Voua ce v-au spus medicii? Pentru ca parerile sunt impartite prin carti sau articole... De exemplu, am citit ca portocala nu este recomandata pana la 9 luni, iar undeva scria ca este primul aliment introdus. Astept si parerile voastre, dar as dori sa stiu care este sftaul medicilor vostri. Va pup. floare2.gif

Buna mihaela oFloare1.gif
asa este parerile sunt impartite si tu esti singura care poti sa decizi pt ca esti mamica si numai tu poti vedea daca ceva ii face rau sau bine puiutului tau...
Alexandru are 14 ani si i-am dat suc de portocale de la cateva luni... pe cand, anamaria mea are 1 an si nu i-am dat suc de portocale, inca, dr mi-a spus sa nu-i dau prea devreme...(eu i-am diversificat alimentatia anei de la 3,5 luni)
Carticica cu retete pe care am sa ti-o trimit daca-mi dai emailul tau o sa-ti raspunda la multe intrebari
Multa sanatate si spor 1_3ani.gif tzuc.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Nov 5 2008, 01:40 PM
Postare #3


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



mihaela, cu exceptia anumitor alimente consacrate care nu se dau la bebelusi si pe care le vei gasit in orice articol si carticica, asa cum ti-a spus si puka, restul variaza de la un copil la altul. Si ca tot ai pomenit despre portocala, in cazul nostru, am putut-o tolera abia dupa 1 an si 3 luni pentru ca pana atunci fetita mea se irita foarte tare de la acid.


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
puka
postare Nov 5 2008, 01:41 PM
Postare #4


Puka
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,949
Inscris la: 26-September 08
Din: Bucuresti, Dr. Taberei
Membru nr.: 39,207




QUOTE(dyana @ Nov 5 2008, 03:40 PM) *
mihaela, cu exceptia anumitor alimente consacrate care nu se dau la bebelusi si pe care le vei gasit in orice articol si carticica, asa cum ti-a spus si puka, restul variaza de la un copil la altul. Si ca tot ai pomenit despre portocala, in cazul nostru, am putut-o tolera abia dupa 1 an si 3 luni pentru ca pana atunci fetita mea se irita foarte tare de la acid.


Din acelasi motiv nu i-am dat nici eu anei ... oFloare1.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Nov 5 2008, 01:43 PM
Postare #5


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(puka @ Nov 5 2008, 01:41 PM) *
Din acelasi motiv nu i-am dat nici eu anei ... oFloare1.gif

nu am putut sa ma ating nici de fructe nici de sucuri pana atunci biggrin.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
puka
postare Nov 5 2008, 01:54 PM
Postare #6


Puka
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,949
Inscris la: 26-September 08
Din: Bucuresti, Dr. Taberei
Membru nr.: 39,207



QUOTE(dyana @ Nov 5 2008, 03:43 PM) *
nu am putut sa ma ating nici de fructe nici de sucuri pana atunci biggrin.gif

anei ii dau fructe mai mult din iaurturi (nestle, humana) poate stii ca au scos foarte multe ai de unde alege...i-am mai dat fructe... para, mar, prune, din gradina...pt ca cele de pe piata nu prea am incredere in ele. Ana are doar cei 4 incisivi (la 1 an) si cred ca ne ies altii pt ca ieri a fost ff maraita, nu-i intrai cu nimic in voie si aseara a adormit greu dupa ce i-am dat putin panadol (5 ml), iar astazi mergem la vcc priorix.. tzuc.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tina71
postare Nov 6 2008, 09:42 PM
Postare #7


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 245
Inscris la: 30-June 08
Din: ireland
Membru nr.: 28,401



QUOTE(mihaela1985 @ Nov 5 2008, 02:21 PM) *
Ce alimente nu sunt recomandate bebelusilor si pana la ce varsta? Voua ce v-au spus medicii? Pentru ca parerile sunt impartite prin carti sau articole... De exemplu, am citit ca portocala nu este recomandata pana la 9 luni, iar undeva scria ca este primul aliment introdus. Astept si parerile voastre, dar as dori sa stiu care este sftaul medicilor vostri. Va pup. floare2.gif



mihaela,asa cum au spus si fetele mai sus, depinde si de fiecare copil. baietelul meu nu a vrut nici cum sa manance cu lingurita, asa ca am fost nevoita sa caut ceva lichid cu care sa-i dilueze alte alimente( de ex marul cu biscuiti, branzica, banana,orice ar fi trebuit mancat cu lingurita dar pe care el le manca cu beberonul).si acel lichid a fost pt el sucul de portocala pe care am inceput sa il dau de la 5 luni. ajunsese in felul aceste sa concume sucul de la o jumatate de kg de portocale zilnic, ceea ce nu numai ca lui nu i-a facut rau dar vreau sa spun ca nu am avut nici o problema de sanatate cu el.pe cand alti bebei erau raciti,le curgea nasul, eu cu al meu nu am avut nici o problema. problemele au inceput de la 1 an cand a acceptat sa manance cu lingurita si nu mai consuma suc de portocale.asa ca vezi tu depinde si de organismul fiecarui copil.daca al tau tolereaza sucul de portocale eu zic ca nu are ce sa-i faca rau tinand cont ca are vitamina c. sau poti incerca cum i-am dat eu in amestec cu altceva solid, ca sa nu ii irite stomacelul.


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emanuela
postare Nov 7 2008, 11:54 AM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 25-February 08
Membru nr.: 16,067



Fetita mea de la 6 luni jumatate bea suc de portocale combinat cu suc de morcov, mar, para si cateva picaturi de lamaie. Nu a avut probleme.

Referitor la piureurile Nestle, eu nu i-am dat pt ca au adaos de zahar, unele sunt cu suc de struguri, altele sunt cu lapte si face alergie si la struguri, care oricum nu sunt recomandati si la acel lapte. Eu personal nu am gasit piure simplu de fructe de la Nestle, exista?

Din ce fel de lapte le faceti voi copiilor branzica?

La mine tolereaza numai laptele Napolact si Milli, in rest face alergie. Nu le-am incercat pe toate, dar la altele face. Interesant ca nu face la laptele natural de vaca (i-am dat de curiozitate putin pe la gurita si nu i-au aparut bubite).
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EMY2000
postare Nov 7 2008, 09:31 PM
Postare #9


TONY & ALEX
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,831
Inscris la: 27-October 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 8,671



EU I-AM DAT ALEXANDREI PRIMADATA SUC DE PORTOCALE PE LA 3 LUNI.ERA USOR CONSTIPATA SI DOCTORA EI MI-A ZIS SA-I DAU PRIMA DATA 5 ML SI SA CRESC LA FIECARE SAPT. CU CATE 5 ML.


--------------------


“Nimeni nu poate sti cu adevarat ce este viata sau ce este lumea sau ce este orice altceva, pana cand nu are un copil pe care sa-l iubeasca. Atunci intreg universul se transforma si nimic nu va mai fi asa cum parea inainte.” Lafcadio Hearn
Nimeni nu poate sa ne faca sa ne simtim inferiori fara voia noastra
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lelisor
postare Nov 8 2008, 08:59 AM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members
Postari: 41
Inscris la: 31-October 06
Membru nr.: 316



QUOTE(EMY2000 @ Nov 7 2008, 10:31 PM) *
EU I-AM DAT ALEXANDREI PRIMADATA SUC DE PORTOCALE PE LA 3 LUNI.ERA USOR CONSTIPATA SI DOCTORA EI MI-A ZIS SA-I DAU PRIMA DATA 5 ML SI SA CRESC LA FIECARE SAPT. CU CATE 5 ML.


Marul e cel mai indicat fruct pentru bebelusii care incep diversificarea. Daca e vara se pot da si piersici. Daca are tendinta spre constipare se da crud altfel se poate face compot. Si se combina cu suc de morcovi. Portocala e, totusi, cam acida si se poate introduce si mai tarziu, nu e nici o graba smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 20th April 2024 - 04:18 AM