Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Dureri De Crestere Ale Copiilor De 8-10 Ani
VALERIA OANA
postare Jan 17 2007, 04:05 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Aceste dureri de crestere apar la copii peste 7 ani, sunt destul de acute si m-ar interesa daca vreuna dintre mamici au copii de varsta apropiata cu pustiul meu s-au confruntat cu asa ceva. Multumesc

stie cineva ceva despre durerile de crestere ale copiilor?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3 Pagini V   1 2 3 >  
Start new topic
Raspunsuri (1 - 9)
Anca74
postare Jan 17 2007, 04:19 PM
Postare #2


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Am o colega de serviciu care ne povestea ca baiatul ei a patit asa ceva dar era mult mai mare ca varsta - 16-17 ani. Se plangea ca il dor picioarele si in special genunchii, au mers la medic si acesta i-a spus ca nu are nimic, pur si simplu .... creste! Avand in vedere cum se inalta copii, mai ales baietii, la o anumita varsta ( unii sunt ciudatei asa lungi si desirati, pana capata si ei aspect de ...barbat), cred si eu ca ii doare!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Jan 17 2007, 04:28 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Da, ai dreptate Anca, sunt ciudatei, dar nu numai atat. Si lor li se pare ca s-a modificat ceva in conformatia lor (spun din experienta traita alaturi de pustiul meu). Acum nu se mai uita la hainute pentru copii ci mai degraba la cele pentru adulti, ii probeaza pantofii tatalui lui, se masoara tot timpul si se cantareste.
Durerile sunt acute, mai ales dimineata sau seara, inainte de culcare. Daca inainte alerga si era intr-un permanent du-te - vino, acum nici nu mai are chef de plimbare sau de a sta in picioare putin mai mult. Se joaca mai mult pe jos, sta cat mai mult asezat (mai ales culcat). Medicul de familie mi-a prescris NUROFEN pentru durere si CALCIU SANDOZ.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jan 17 2007, 04:47 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186




Si Andrei are dureri de picioare,mai ales la gambe...nu m-am lamurit daca sunt oasele sau muschii,pentru ca are durerile de multa vreme,de pe la 3 ani.
Ii dau calciu si cam atat.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
takata
postare Jan 18 2007, 02:04 PM
Postare #5


Junior
*

Grup: Members
Postari: 9
Inscris la: 20-October 06
Membru nr.: 233



Si baiatul meu are aceleasi probleme in special are probleme cu respiratia tot timpul ofta si imi spunea ca nu poate sa respire bine asa ca am fost la medicul cardiolog.Dupa ce la conectat la o gramada de fire mi-a spus ca nu are nimic la inima doar ca in perioada cresteri valvele inimi depun efort sa se mareasca.Deci nu ne facem griji.Il mai dor si picioarele uneori dar trece cu putin masaj si putina cocoloseala(rasfat).
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jan 21 2007, 01:53 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Iata si un articol...in tema:


"Copilul meu creste prea repede si din aceasta cauza il dor picioarele de la genunchi in jos." Asta spun multi parinti despre asa-numitele "dureri de crestere", de care se plang in general copiii cu varste intre 4 si 10 ani.

Profesor doctor Mihai Jianu, seful Clinicii de Ortopedie si Traumatologie de la Spitalul de Urgenta pentru Copii "Grigore Alexandrescu", este insa categoric: "Nu exista dureri de crestere. Studii realizate de societati prestigioase de ortopedie, printre care Societatea Franceza de Chirurgie si Ortopedie Pediatrica, arata ca asa-zisele dureri de crestere nu sunt justificate din punct de vedere stiintific". Dar totusi cum se explica acele dureri bilaterale de gambe, de care se plang copiii in a doua parte a zilei, in special seara? "Majoritatea copiilor sunt intr-o permanenta miscare, caracteristica varstei lor, iar in cazul unora sistemul osteo-muscular nu este maturizat. Astfel, durerile bilaterale de gambe acuzate de copii seara nu reprezinta altceva decat febra musculara provocata de suprasolicitarea fizica din timpul zilei", explica profesor doctor Mihai Jianu.

Argumente

Argumentul forte ca nu exista dureri de crestere este urmatorul: pastrand aceeasi logica, potrivit careia picioarele dor din cauza cresterii, bratele de ce nu dor? Ele nu cresc? Un alt argument: de ce durerile de gambe apar numai seara? Oasele nu cresc pe tot parcursul zilei? De ce nu dor oasele si dimineata? Prof. dr. Mihai Jianu mai aduce un argument: de ce asa-numitele dureri de crestere apar intotdeauna la ambele picioare? Asta in conditiile in care afectiunile grave ale sistemului osteo-muscular provoaca dureri unilaterale. In plus, prof. dr. Mihai Jianu a intalnit nu putine cazuri de copii care se plang de dureri de picioare prin mimetism. Sunt acei copii crescuti de bunici, care toata ziua se vaita de dureri ale picioarelor si atunci micutii imita comportamentul batranilor, plangandu-se de aceleasi probleme.

RECOMANDARE. Cand copilul resimte o durere la nivelul unui singur picior, el trebuie prezentat la medic. De retinut ca, in cazul unei boli, durerea este unilaterala (la nivelul unui picior) si de cele mai multe ori este cauzata de o contuzie, entorsa, luxatie sau fractura prin tasare. Dureri unilaterale pot surveni si in cazul distrofiilor osoase sau al tumorilor.

ARTICULATII. O alta falsa problema in perioada de crestere sunt pocniturile articulatiilor. Acestea sunt cauzate de o laxitate ligamentara crescuta, spune prof. dr. Mihai Jianu. In jurul oricarei articulatii exista o capsula articulara, ca un manson, care inveleste elementele constitutive ale articulatiei. La copilul de varsta mica, mansonul articular este foarte larg si miscarile in articulatie sunt foarte ample, rezultand aceste pocnituri, care sperie parintii. Realitatea este ca, in timp, capsula articulara se restrange, iar pocniturile dispar.

sursa:jurnalul national


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tio
postare Jan 24 2007, 09:53 PM
Postare #7


Member
***

Grup: Members
Postari: 285
Inscris la: 26-November 06
Membru nr.: 723



salutare mamicilor!si noi ne confruntam cu durerile de picioare. am fost cu matei la dr. si ne-a prescris calciu sandoz 10 zile dupa care timp de 6 saptamani sa ia niste picaturi de muguri de brad, extract gemoterapic de muguri de brad. eu cred in produsele naturiste si nu strica sa incerc, sper sa-l ajute la o crestere armonioasa si fara dureri. pupici smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
amalia 35
postare Jan 25 2007, 01:15 AM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 13
Inscris la: 30-November 06
Membru nr.: 904



Fetita mea are 8 ani si ea are probleme ce durerile de genunchi inainte de a impline 7 ani.La fel mi s-a zis si mie,ca ar fi de la crestere.Dar mi se rupea sufletul vazand cum se vaita si i-am facut analizele.Nu avea nimic periculos,doar lipsa de calciu si fier.Credeti-ma ca dupa cateva luni de tratament cu Ca cu D3+Mg si Tardyferon nu s-a mai vaitat de dureri de picioare.O fi fost asta rezolvarea?


--------------------
Celelalte lucruri se iau din pamant;copiii,insa,purced din fiinta noastra si sunt identici cu noi.De aceea li se cuvine aceeasi dragoste si cinste pe care o avem fata de noi insine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 25 2007, 08:51 AM
Postare #9


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(tio @ Jan 24 2007, 09:53 PM) *
salutare mamicilor!si noi ne confruntam cu durerile de picioare. am fost cu matei la dr. si ne-a prescris calciu sandoz 10 zile dupa care timp de 6 saptamani sa ia niste picaturi de muguri de brad, extract gemoterapic de muguri de brad. eu cred in produsele naturiste si nu strica sa incerc, sper sa-l ajute la o crestere armonioasa si fara dureri. pupici smile.gif

Bine ai revenit Tio! Te dadusem disparuta!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Jan 25 2007, 03:50 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



tot calciu sandon ii dau si eu lui Claudiu si ii mai dau si vitamina c. deocamdata...nu il mai dor picioarele


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 01:26 PM