Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Nastere In Spania
giulia_0319
postare Jan 17 2008, 03:23 PM
Postare #1


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



buna fetele! tongue.gif
ma adresez i special celor care stau si au nascut in spania.imi puteti da, va rog, niste detalii despre cum e monitorizarea sarcinii acolo, cum e nasterea,cat costa una alta.daca dupa nastere copilul primeste cetatenie spaniola?daca primesti vreun ajutor de la stat?etc.tot ce mi-ar putea fi util, avand in vedere ca 99% ca voi naste in spania, in reus(tarragona).
va multumesc anticipat pt rraspunsurile voastre.

julia gravida.gif 9+ si alex-raoul(5 anisori)


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liana
postare Jan 17 2008, 06:21 PM
Postare #2


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 543
Inscris la: 14-January 07
Membru nr.: 1,529



QUOTE(giulia_0319 @ Jan 17 2008, 02:23 PM) *
buna fetele! tongue.gif
ma adresez i special celor care stau si au nascut in spania.imi puteti da, va rog, niste detalii despre cum e monitorizarea sarcinii acolo, cum e nasterea,cat costa una alta.daca dupa nastere copilul primeste cetatenie spaniola?daca primesti vreun ajutor de la stat?etc.tot ce mi-ar putea fi util, avand in vedere ca 99% ca voi naste in spania, in reus(tarragona).
va multumesc anticipat pt rraspunsurile voastre.

julia gravida.gif 9+ si alex-raoul(5 anisori)


eu am nascut in spania si primul si al doilea bebe. pe toata perioada sarcinii mi-au facut 3 sau 4 eco nu mai stiu exact(unul stiu ca mi l-au facut la spital marit, unde mi-a spus si sexul copilului si daca e totul ok), de 3 ori analizele de la cap la coada(in fiecare trimestru), am fost in fiecare luna la medic. la nastere nu am platit absolut nimic. copiii nu au primit cetatenie spaniola. va trebui dupa ce primesti cetificatul de nastere spaniol sa ii faci certificat romanesc la consulat sau in tara.(iti trebuiesc mai multe acte ptr certificatul romanesc), apoi sa ii faci pasaport sau sa il treci pe unul din pasapoartele voastre si dupa ce l-ati trecut pe pasaport cereti rezidenta primesti cei 2500 de euro(daca ai 2 ani de rezidenta)... eu inca nu i-am primit. alt ajutor nu primesc ptr ca nu am lucrat.

iti dau si site de la cosulat sa vezi de ce acte ai nevoie ptr certificatul de nastere
http://madrid.mae.ro/index.php?lang=ro&id=9086


--------------------
ai grija ce decizie iei azi, ca sa nu regreti maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Jan 17 2008, 06:46 PM
Postare #3


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(liana @ Jan 17 2008, 06:21 PM) *
eu am nascut in spania si primul si al doilea bebe. pe toata perioada sarcinii mi-au facut 3 sau 4 eco nu mai stiu exact(unul stiu ca mi l-au facut la spital marit, unde mi-a spus si sexul copilului si daca e totul ok), de 3 ori analizele de la cap la coada(in fiecare trimestru), am fost in fiecare luna la medic. la nastere nu am platit absolut nimic. copiii nu au primit cetatenie spaniola. va trebui dupa ce primesti cetificatul de nastere spaniol sa ii faci certificat romanesc la consulat sau in tara.(iti trebuiesc mai multe acte ptr certificatul romanesc), apoi sa ii faci pasaport sau sa il treci pe unul din pasapoartele voastre si dupa ce l-ati trecut pe pasaport cereti rezidenta primesti cei 2500 de euro(daca ai 2 ani de rezidenta)... eu inca nu i-am primit. alt ajutor nu primesc ptr ca nu am lucrat.

iti dau si site de la cosulat sa vezi de ce acte ai nevoie ptr certificatul de nastere
http://madrid.mae.ro/index.php?lang=ro&id=9086



mersi mult. nu inteleg de ce nu primesc cetatenie spaniola din moment ce se nasc acolo?sau doar mie mi se pare ciudat?nu ca tin eu neaparat sa primeasca cetatenia, doar ca asa mi s-a spus. de ce iti fac asa de putine ecografii?doar 3-4 pe toata sarcina?banuiesc ca ma duc la spitalul de care apartin cu tarjeta medicala,nu?eu sunt deja in 9 sapt desarcina, si s-ar putea sa ma duc abiai prin iunie in spania.o sa ma mai ia vreun dr atunci, cu sarcina asa avansata?

julia gravida.gif 9+ si alex-raoul (5 anisori)


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liana
postare Jan 17 2008, 06:54 PM
Postare #4


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 543
Inscris la: 14-January 07
Membru nr.: 1,529




QUOTE(giulia_0319 @ Jan 17 2008, 05:46 PM) *
mersi mult. nu inteleg de ce nu primesc cetatenie spaniola din moment ce se nasc acolo?sau doar mie mi se pare ciudat?nu ca tin eu neaparat sa primeasca cetatenia, doar ca asa mi s-a spus. de ce iti fac asa de putine ecografii?doar 3-4 pe toata sarcina?banuiesc ca ma duc la spitalul de care apartin cu tarjeta medicala,nu?eu sunt deja in 9 sapt desarcina, si s-ar putea sa ma duc abiai prin iunie in spania.o sa ma mai ia vreun dr atunci, cu sarcina asa avansata?

julia gravida.gif 9+ si alex-raoul (5 anisori)

da eu zic ca te va lua.
eu la spital am fost doar de vreo 2 ori pe toata perioada sarcinii. in rest am fost la centrul de salud de unde apartin. si cand am nascut , am nascut cu matroanele(moase) care erau in tura. nici nu am vazut medicul(sau mai bine zis medicii) care m-au supravegheat pe toata perioada sarcinii. aa si am vrut sa iti mai spun ca ptr cei 2500 de euro iti trebuie sa ai rezidenta, si am gresit nu 2 ani de rezidenta... 2 ani de impatronament.
si eu m-am intrebat de ce nu primesc cetatenia..dar ce sa facem, trebuie sa ne conformam


--------------------
ai grija ce decizie iei azi, ca sa nu regreti maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Jan 17 2008, 11:02 PM
Postare #5


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(liana @ Jan 17 2008, 06:54 PM) *
da eu zic ca te va lua.
eu la spital am fost doar de vreo 2 ori pe toata perioada sarcinii. in rest am fost la centrul de salud de unde apartin. si cand am nascut , am nascut cu matroanele(moase) care erau in tura. nici nu am vazut medicul(sau mai bine zis medicii) care m-au supravegheat pe toata perioada sarcinii. aa si am vrut sa iti mai spun ca ptr cei 2500 de euro iti trebuie sa ai rezidenta, si am gresit nu 2 ani de rezidenta... 2 ani de impatronament.
si eu m-am intrebat de ce nu primesc cetatenia..dar ce sa facem, trebuie sa ne conformam



2 ani de empadronament? eu am patronament din iulie, iar sotul meu din aprilie anul trecut.bebe se va naste prin aug deci nu indeplinim 2 ani.si el lucreaza legal din noiembrie anul trecut. oare nici in conditiile astea nu beneficiem de nimic?


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Feb 11 2008, 04:38 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



QUOTE(giulia_0319 @ Jan 18 2008, 12:02 AM) *
2 ani de empadronament? eu am patronament din iulie, iar sotul meu din aprilie anul trecut.bebe se va naste prin aug deci nu indeplinim 2 ani.si el lucreaza legal din noiembrie anul trecut. oare nici in conditiile astea nu beneficiem de nimic?


Buna sunt Cristina si stau in Madrid de 6 ani, am nascut fetita aici in 2006 si in aprilie o sa am inca un bebe care se va naste tot in Madrid la aceeasi maternitate.Cu Alexandra mi-au facut 4 eco, normal sunt 3,mie mi-au repetat eco din al doilea trim (cea de la 20 sapt), m-au monitorizat doar o singura data cand am mers de urgenta la spital (fetita mea a venit mai devreme cu 4 sapt,s-a nascut la 36 sapt)si in ziua urmatoare s-a nascut. Nasterea a fost normala dar cu anestezie epidurala,la nastere eu am vazut soar 3 persoane:moasa,cea care o ajuta(auxiliara banuiesc) si anestezista.Ginecolgul m-a vazut dupa nastere in salon.Am stat in maternitate doar 3 zile(de luni pana miercuri) si nu m-a costat absolut nimic.
Alexandra are certificat de nastere spaniol si romanesc, i-am cerut si rezidenta si DA ii poti cere NATIONALITATEA DUPA UN AN DE REZIDENTA AL COPILULUI IN SPANIA.Trebuie sa mergi la registrul civil de la judecatorie din localiteatea unde locuiesti sa te informezi de documentele pe care trebuie sa le depui pt NATIONALITATEA BEBELULUI. Eu aici(Madrid) i-am cerut NATIONALITATEA SPANIOLA si mi-au zis ca o sa dureze 2-3 ANI pana o sa i-o dea.


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Feb 11 2008, 04:47 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



A si inca ceva statul iti da 100 euro pe luna pt fiecare copil pana la 3 ani, dar trebuie sa lucreze legal cel putin unul din parinti si acum mai nou si cei 2500 euro ( astia doar pt copii dascuti din iunie 2007).


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miha robi
postare Feb 11 2008, 05:23 PM
Postare #8


Top Member
****

Grup: Members
Postari: 803
Inscris la: 14-September 07
Din: departe tare
Membru nr.: 6,604



BUNA GIULIA EU SUNT IN SPANIA DE CINCI ANI SI AM NASCUT UN BAIETEL AICI ARE UN ANISOR
EU AM FOST LA MEDIC IN SATUL IN CARE STAU DOAR CAND AVEAM PATRU LUNI DE SARCINA PTR CA AVEAM O SEFA TARE REA SI NU MA PUTEA LASA DEOARECE LUCRAM LA UN MAGAZIN ALIMENTAR LA CASA DE MARCAT SI NU AVEA CINE SA MA INLOCUIASCA DAR INTR-UN FINAL SOTUL MEU SA ENERVAT SI A VORBIT CU SEFI MEI SI MAU LASAT
DUPA CE MERGI LA DR DE FAMILIE TE VA TRIMITE LA DR TOCOLOG CARE TE VA SUPRAVEGHEA TOATA SARCINA TE VA TRIMITE LA ANALIZE ,ECOGRAFII
CHIAR DACA NU AI ACTE SI AI BULETIN SANITAR EI TOT TE VOR PRIMI SI VEI NASTE GRATIS EU AM FOST OPERATA ACUM PATRU ANI SI A FOST TOTUL GRATIS
CAT DESPRE NASTERE VEI NASTE CU MOASA SI DR CARE TEA SUPRAVEGHEAT VA VENI DOAR LA CONTROL VEI STA 48DE ORE IN SPITAL DACA VEI NASTE NORMAL SI O SAPTAMANA CU CEZARIANA IN ACEST TIMP SOTUL TAU POATE FACE ACTELE BEBELUSULUI LA REGISTRUL CIVIL SAU LA PRIMARIA DE UNDE LOCUIESTI
TU POTI SA CERI PTR TINE ACTE DE COMUNITAR SI PTR BEBE ASA CAT DE CAT SUNTETI LEGALI
PTR A SCOATE COPILUL DIN TARA ORI ITI FACI CERTIFICAT ROMANESC LA BEBE ORI CERI UN ACT DE LA AMBASADA II SPUNE FOAIE DE DRUM CUM CA MERGI IN ROMANIA PTR AI FAE CERT.SI PASAPORT LA COPIL EU CRED CA ALTFEL NU POTI SCOATE COPILUL DIN SPANIA
CAT DESPRE NATIONALITATE SINCER NU STIU NIMIC ACUM CITESC SI EU CE SCRIE AICI CRISTINA
EU NU O VOI CERE PTR CA BEBELASUL MEU NU VA FACE SCOALA IN SPANIA CAND VA IMPLINI SAPTE ANI EU SI BEBE MERGEM DE TOT ACASA
AJUTORUL DE 100EURO IL AVEM DAR TREBUIE SA AI ACTE SI SA LUCREZI
IAR ASIGURAREA DE SANATATE LA COPIL O POTI FACE ASA IL BAGATI PE BEBE PE ASIGURAREA SOTULUI EU ASA AM FACUT
CAT DESPRE NATIONALITATE EU AM VAZUT PE CERTIFICATUL SPANIOL CA SCRIE CA E ROMAN DAR DACA TU VREI NATIONALITATE SPANIOLA VA TREBUI SA RENUNTI LA NATIONALITATEA ROMANA SI E TARE COMPLICAT SI MAI E DUBLA NATIONALITATE CARE PE MINE BUIMACIT MAI TARE O DROAIE DE ACTE
SUCCES SI UN PUPIC DULCE DIN PARTEA NOASTRA MIHAELA SI ROBERT floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Feb 11 2008, 10:54 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



Buna miha robi, cred ca nu ai inteles bine. Normal ca pe certificatul de nastere spaniol scrie ca bebelul este roman,ce altceva sa scrie daca ambii parinti sunt romani,dar una e un certificat de nastere si alta e nationalitatea(ii va da DNI si Pasaport spaniol bebelului).Nationalitatea nu o ai automat prin nasterea copilului pe teritoriu spaniol, trebuie sa ii ceri intai rezidenta sau ma rog mai nou certificatul de cetatean comunitar cu nr de NIE iar apoi dupa un an de rezidenta al bebelusului i se poate cere nationalitatea spaniola.Sa sti ca NU TE OBLIGA NIMENI sa renunti la nationalitatea ta,atat ca copilul o sa aiba DUBLA NATIONALITATE. Dubla nationalitate nu are nimic de a face cu intentia ta de ada copilul la scoala in Spania sau in Romania.
Si nu stiu ce te-a buimacit asa de tare in privinta cererii Nationalitatii spaniole, tot ce se cere (cel putin aici in Madrid)este:
- UN FORMULAR (CERERE) PE CARE TI-L DAU LA REGISTRUL CIVIL;
- CERTIFICAT DE IMPATRONARE FAMILIAR;
-FOTOCOPIE A REZIDENTEI;
-CERTIFICATUL DE NASTERE;
-CERTIFICAT DE INSCRIERE CONSULARA(IL CERI LA CONSULATUL ROMANIEI IN SPANIA);
-FOTOCOPII A DOCUMENTELOR CARE ACREDITEAZA VENITURILE PARINTILOR (CONTRACT DE MUNCA SI ULTIMILE 3 NOMINE)
-FOTOCOPIE DUPA PASAPORTUL BEBELUSULUI (TOATE PAGINILE).
Daca ai nelamuriri poti intra si pe site-ul Administratiei de Justitie din Spania, dar eu cred ca pe tot teritoriul Spaniei ar trebui sa se ceara aceleasi documente nu?
Mai vorbim 1_3ani.gif va pup hug.gif


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miha robi
postare Feb 12 2008, 12:33 AM
Postare #10


Top Member
****

Grup: Members
Postari: 803
Inscris la: 14-September 07
Din: departe tare
Membru nr.: 6,604





--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 01:52 AM