Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Germania
lia maria71
postare Feb 17 2014, 11:52 PM
Postare #51


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(mihaela_2011 @ Feb 17 2014, 12:56 PM) *
Momentan doar meseria de mama! Fac un curs de limba pentru nivelul B2 (caci abia in Octombrie 2013 au intrat si gemenii la gradinita). Din decembrie 2013 am inceput cursul si tine pana in iulie 2014.
Toti copii sunt nascuti aici. Am 5 ani de cand sunt aici si nu cred ca m-as mai reintoarce in Romania.
Cat de curand imi voi da Diploma de Bac la recunoscut si dupa terminarea cursului incerc sa imi caut un job sa strangem banuti pentru a ne cumpara din nou masina (caci sotul a vandut-o pe cea dinainte in 2007 dupa ce a facut un mic accident cu ea).
Ma bucur ca ati reusit sa vii atat tu cat si baieti alaturi de sot, eu nu cred ca as putea sta departe de sot insa nu se stie niciodata ce ne rezerva drumul vietii.

si eu sunt momentan doar mamica, astept sa incep si eu cursul de limba pentru nivelul B1, am avut de facut niste demersuri pana acum si ,cum aici trebuiesc documente si iar documente, am ajuns in februarie si inca nu am inceput cursul.
pentru mine e putin cam ciudat sa am atat timp liber , fiindca in ro eram si cu servici si cu copiii, fara nici un sprijin, si acum deodata m-am trezit cu timp la dispozitie si uneori e cam enervant......dar incerc sa fac tot ce pot sa folosesc timpul cat mai util.
nici eu nu m-as intoarce inapoi in romania, e totul fara speranta acolo, si cu sufletul copiilor nu ma pot juca sa ii port de colo colo.


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Feb 17 2014, 11:57 PM
Postare #52


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(mihaela_2011 @ Feb 17 2014, 01:25 PM) *
Cat de greu le este baietilor sa invete limba? Banuesc nu e usor pentru ei s amearga la scoala si apoi eventual la un curs unde sa invete limba, pana la nivelul la care sunt predate lectiile la scoala.

celui mare ii e putin mai greu, dar cel mic se descurca foarte bine si a facut progrese in acest timp scurt.
la scoala fac toate cursurile pentru a invata limba.. insa fiecare are ritmul lui, nu ii putem obliga si nici nu avem cum sa le cerem sa invete atat de repede o limba...asa ca , incetisor mergem cu totii inainte .dupa ce voi avea si eu cunostiinte mai bune de limba voi vorbi si eu cu ei si categoric vor invata mai mult si mai repede.


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaela_2011
postare Feb 18 2014, 09:03 PM
Postare #53


Mami de Antonia (aprilie 2009), Alessandro si Gabriela (septembr
****

Grup: Top Members
Postari: 997
Inscris la: 28-January 11
Din: Stuttgart, Germany
Membru nr.: 213,832



Cunosc foarte bine ce de hartogaraie am depus pentru a face cursul pentru nivelul B1! Iti urez mult succes si sa il faci intr-un timp record, eu l-am facut in 2 ani caci aveam fata cea mare de 10 luni cand am inceput cursul si trebuia sa aiba cineva grija de ea. In acest fel am ales varianta de kinderbetreuung.
Cat despre procesul de invatare a limbii la copii iti pot spune ca ei invata mult mai repede ca noi adultii care avem tendinta de a cauta corespondentul in limba romana sau engleza pentru a intelege un anume cuvant din limba germana. Acum dupa 5 ani de locuit aici iti pot spune cu mana pe inima ca nu ma mai uit deloc in dictionar ci caut direct explicare cuvantului in aceeasi limba (cu alte cuvinte caut in Lexiconul limbii germane - pe care doresc sa il achizitionez cat se poate de repede).


--------------------
Mihaela

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Feb 18 2014, 10:12 PM
Postare #54


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116




QUOTE(mihaela_2011 @ Feb 18 2014, 09:03 PM) *
Cunosc foarte bine ce de hartogaraie am depus pentru a face cursul pentru nivelul B1! Iti urez mult succes si sa il faci intr-un timp record, eu l-am facut in 2 ani caci aveam fata cea mare de 10 luni cand am inceput cursul si trebuia sa aiba cineva grija de ea. In acest fel am ales varianta de kinderbetreuung.
Cat despre procesul de invatare a limbii la copii iti pot spune ca ei invata mult mai repede ca noi adultii care avem tendinta de a cauta corespondentul in limba romana sau engleza pentru a intelege un anume cuvant din limba germana. Acum dupa 5 ani de locuit aici iti pot spune cu mana pe inima ca nu ma mai uit deloc in dictionar ci caut direct explicare cuvantului in aceeasi limba (cu alte cuvinte caut in Lexiconul limbii germane - pe care doresc sa il achizitionez cat se poate de repede).

da, copiii asimileaza mult mai repede
si eu incerc sa fac ca ei, nu mai traduc cuvantul ci pur si simplu il retin si il folosesc atunci cand am o situatie similara...e putin copilaresc, dar asa e cel mai simplu
am cuvinte care le folosesc in propozitii si corespondentul in romana nu il pot explica imediat daca sunt intrebata ce e....
eu sper sa pot face in 6 luni cursul si sa invat cat mai multe.


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaela_2011
postare Feb 19 2014, 07:17 PM
Postare #55


Mami de Antonia (aprilie 2009), Alessandro si Gabriela (septembr
****

Grup: Top Members
Postari: 997
Inscris la: 28-January 11
Din: Stuttgart, Germany
Membru nr.: 213,832



Iti trimit in pm numarul meu de telefon fix si celular, daca ai nevoie sa te sajut cu ceva si pot o fac cu mare placere.
Sa stii ca nu e copilaresc ceea ce fac. Profesorul de la curs tocmai asta ne indeamna sa facem, sa luam exemple de la copii nostri care nu situ sa citeasca si nici nu inteleg ei ce sunt alea dictionarele.


--------------------
Mihaela

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Feb 24 2014, 09:35 AM
Postare #56


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



mda,am aplicat un joc care mi l-a propus o doamna la caritas....pe fiecare obiect aplic un biletel cu numele lui....si asa il vad toata ziua...pana il invat!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 08:59 AM