Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Craciunul, traditii, obiceiuri, cadouri, decoratiuni, colinde...
Imi30
postare Nov 17 2009, 01:54 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,892
Inscris la: 4-May 09
Din: Tg.Mures
Membru nr.: 88,346



Daca tot se apropie Craciunul si incet-incet ne cuprinde acest spirit de sarbatoare, m-am deschis sa-mi deschid si eu un topic cu acest subiect...


--------------------
Viseaza ca si cand ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi. – James Dean
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Imi30
postare Nov 17 2009, 01:58 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,892
Inscris la: 4-May 09
Din: Tg.Mures
Membru nr.: 88,346



CRACIUNUL IN LUME!

Crăciunul în Ungaria


Nașterea lui Iisus, Crăciunul (25 decembrie) este cea mai mare sărbătoare a creștinilor. Potrivit papei Iuliu I, Crăciunul s-a sărbătorit pentru prima dată în Roma în jurul anului 337, și de aici s-a răspândit obiceiul în Siria, la Constantinopol. În doar câteva zeci de ani, obiceiul s-a extins asupra întregii lumi creștinești.
În ajunul Crăciunului, creștinii respectau câteva tradiții. În această zi era interzisă munca în păduri sau pe pășuni; se lucra doar în jurul casei. Era interzisă cererea sau darea de împrumuturi. Nu era bine nici ca femeile să coasă, să țeasă sau să spele vase, pentru că altfel le păștea o nenorocire. În ajunul Crăciunului rufele spălate și puse la uscat aduceau boala asupra familiei. Dacă animalele se culcau pe partea stângă, însemna că iarna va fi lungă și geroasă. Fetele tinere se uitau în fântănă pentru a-și vedea viitorul soț, la baterea clopotelor seara. Tinerii nu aveau voie să mănânce mâncăruri grase, pentru ca nu cumva viitoarele soții să le fie urâte. Dacă de post cocoșul cânta în amiaza mare se spunea că cineva va muri din casă. Dacă cineva murea de Crăciun, era considerat norocos, pentru că i se iertau păcatele. Masa festivă de Crăciun era completă doar dacă conținea tradiționala carne de porc prăjită, curcanul copt la cuptor, maiosul și cozonacul cu nuci. Pomul de Crăciun era împodobit cu fructe, prăjituri, dulciuri și lumânări.




Crăciunul în Finlanda



În prima duminică înaintea nașterii lui Iisus, la începutul anului bisericesc, în bisericile din Finlanda abia mai este loc în picioare. În fața catedralelor, din an în an, se ridică un pom de Crăciun de 30-40 metri, împodobit cu mai toate podoabele posibile. În bisericile finlandeze nu se cântă niciodată imnul național.
În 24 decembrie, exact la ora 12, de pe balconul primăriei, un reprezentant al orașului proclama "pacea de Crăciun". Aceasta înseamna că de la momentul proclamării păcii și până la Bobotează celor care tulbură pacea li se aplică pedepse severe. Acest obicei există de aproape 600 de ani și este valabil pentru întreaga țară. Cine poate și vrea, se grăbește să asculte rostirea și să cânte imnul național, îmbrăcat în straie de sărbătoare. După amiază se aprind lumânări în cimitire. Seara, în familiile cu copii, sosește cu multe cadouri Moș Crăciun. Printre mâncărurile servite de Crăciun se numără: șuncă sau curcanul, cartofii, morcovul, pateul de ficat, orezul care conține o singură migdală. Persoana care mănâncă migdala se va căsători în anul ce urmează. În 25 decembrie se servește un fel de peste care inițial s-a preparat printr-un proces îndelungat. Și în data de 25 în zori sunt slujbe religioase.

Crăciunul în Anglia


Copiii din Anglia nu își primesc cadoul în data de 24 decembrie, ci în 25. Scrisorile pentru Moș Crăciun, care are numele de Santa Claus, în ajunul Crăciunului sunt puse în hornul șemineului, pe șemineu sau în geam, introduse în șosetuțe speciale, în așa fel încât să fie umplute cu surprize a doua zi dimineață.
În 25 decembrie familia engleză se adună la masa festivă și consumă tradițională masă de sărbători: curcanul cu castane, rața coaptă la cuptor și binecunoscuta budincă de prune. Mult timp în ajunul Crăciunului se consumă doar rața la cuptor. Conform legendei, cu ocazia Crăciunului din anul 1588, Elisabeta I servea rață la cuptor când a primit vestea că armata engleză a învins Armada Spaniolă. Tot tradiției Crăciunului englezesc îi aparține și pachețelul surpriză numit cracker, care este împărțit la servirea budincii de Crăciun.

Crăciunul în Statele Unite ale Americii


În America pregătirile de Crăciun încep foarte devreme. Prima zi importantă este penultima zi de joi a lunii noiembrie, Thanksgiving Day (Ziua Recunoștinței). De la sfârșitul lunii noiembrie deja se simte spiritul festiv de Crăciun. În binecunoscutul Rockefeller Center, lângă patinoar se împodobesc deja brazi de zeci de metri înălțime.
În centrele comerciale apar zilnic noi ornamente de sărbatori, alături de Moș Crăciun pe sania sa cu reni și de spiriduși. De peste tot se simte mirosul de brad, și se aude colinda "Santa Claus is coming to town..." Un magazin aparținând lanțului Hallmark vinde pe durata întregului an ornamente de Crăciun. Înainte de Crăciun copiii îl așteapta pe Santa Claus, la fel ca și în țările europene. Fiecare membru al familiei primește obligatoriu câte un băț din zahăr, însă datoria moșului nu se termină aici. Tot el răspunde și de cadourile de Crăciun, pe care le lasă sub brad, conform scrisorilor pe care le-a primit de la copii, în funcție de cât de cuminți au fost pe parcursul anului

Aceasta postare a fost editata de Imi30: Nov 17 2009, 01:59 PM


--------------------
Viseaza ca si cand ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi. – James Dean
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Imi30
postare Nov 17 2009, 02:05 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,892
Inscris la: 4-May 09
Din: Tg.Mures
Membru nr.: 88,346



Impodobirea bradului de Craciun

Împodobirea pomului de Crăciun este un obicei, venit din Occident, cel mai probabil de la popoarele germanice. Încetul cu încetul, acesta a intrat în tradiția creștină pe la jumatatea mileniului trecut, cu diferite semnificatii - forma triunghiulara amintind de Sfanta Treime, iar podoabele simbolizand cunoasterea si bogatia, precum pomul sacru din Eden.

Impodobirea bradului sau impodobirea caselor cu crengi de brad sau cu braduti taiati este de asemenea un obicei preluat de catre crestini. În Evul Mediu, case împodobite cu pomi de Crăciun apar în provinciile Alsacia și Lorena, dar nu cu ocazia Crăciunului, ci mai degrabă ca cea a Anului Nou. De aici tradiția se extinde în întreaga Franță, Spania, Italia și Elveția.

De asemenea, este posibil ca pomul de Crăciun să provină de la nordici, care obișnuiau să-și împodobească casele cu ramuri de brad și de vâsc. Pomul de Crăciun a pătruns mai târziu și în Orient, prin intermediul catolicismului.

În Rusia europeană Ajunul Crăciunului era sărbătorit în pădurile de brazi, unde era ales unul ca cel mai frumos dintre toate și împodobit cu lumânări aprinse, bomboane, jucării etc.
Bradul împodobit se întâlnea ca pom de Crăciun doar în orașele din Germania sfârșitului de secol XIX, dar odată cu Primul Război Mondial s-a răspândit pe întreg teritoriul acestei țări.

Scurt istoric

Mult inaintea crestinatatii, plantele si pomii care ramineau verzi peste iarna aveau o semnificatie speciala pentru oameni in sezonul rece. In vremuri stravechi, oamenii atirnau crengi deasupra usilor si a ferestrelor, pentru a-i feri de vrajitoare, stafii, spirite rele si boala.

In emisfera nordica, cea mai lunga noapte si cea mai scurta zi cad pe 21-22 decembrie, fenomen numit solstitiul de iarna.
In trecut, oamenii credeau ca soarele este un zeu, si ca iarna vine in fiecare an pentru ca soarele s-a imbolnavit si a slabit in putere. Ei celebrau solstitiul pentru ca insemna ca soarele, in sfirsitm, va creste din nou si ca vara se va intoarce.

In Roma antica, solstitiul se sarbatorea printr-o manifestatie numita Saturnalia, in onoarea lui Saturn, zeul agriculturii. Romanii stiau ca solstitiul insemna faptul ca in curind ogoarele vor fi verzi si roditoare. Pentru a marca momentul, ei isi ornau casele si templele cu buchete de plante vesnic verzi.

In nordul Europei, misteriosii druizi , preotii anticilor celti, isi decorau templele cu crengi vesnic verzi ca simbol al vietii vesnice, si impodobeau stejarii cu mere aurii.

Germaniei i se atribuie inceputul traditiei impodobirii brazilor de Craciun asa cum o cunoastem noi, cind in secolul 16 crestinii devotati aduceau pomi impodobiti in casele lor. Unii construiau piramide din lemn, le decorau cu crengi de brad si le impodobeau cu luminari.

Se crede ca Martin Luther King, protestantul revolutionar al secolului al 16-lea, a fost primul care a aprins luminari intr-un pom. Mergind intr-o seara spre casa, a fost uimit de frumusetea stelelor care stralucau printre ramurile padurii de conifere, si ajungind acasa, a vrut sa recompuna scena pentru familia sa, inaltind un brad in mijlocul casei si impodobindu-l cu luminari.

Dar traditia pomului de Craciun a fost tirziu adoptata pe continentul american, datorita puritanilor. Primele dovezi ale pomilor impodobiti dateaza din anii 1830 cind imigrantii germani din Pennsylvania au impodobit brazi, aducind traditia din tara lor natala, Germania. Pentru americani bradul de craciun era un simbol pagin si era greu de acceptat.

Europenii preferau brazi mici, de cca 120 cm, pe cind americanii il decoreaza din podea pina in tavan. Traditia germana impunea impodobirea bradului cu mere, nuci, marzipan, pe cind in statele americane se foloseau prajiturele de casa. Pina recent, brazii de Craciun proveneau din paduri. Acum, exista plantatii speciale. Sunt necesari 7 pina la 10 ani pentru a produce un brad de Craciun.

Luminitele pentru brazii de Craciun au fost ideea lui Edward Johnson, asistentul lui Thomas Edison, in anul 1882, si au inceput sa se produca in masa in anul 1890.
In anul 1900, marile magazine au inceput sa isi impodobeasca brazi mari, iluminati.

Traditii
Bradul se regaseste in numeroase traditii, nu numai de Craciun. Fiind un pom mereu verde, oamenii l-au asociat cu viata, trainicia, siguranta, prietenia si l-au inclus in toate evenimentele importante ale vietii.

La nastere, se obisnuia ca fiecarui copil sa i se daruiasca un brad, in natura, care ii devenea "frate" si pe care trebuia sa il ingrijeasca pana la moarte.

La nunta, inca exista obiceiul impodobirii unui brad cu ornamente din hartie si fructe, de obicei in curtile casei de la tara. In jurul bradului se organizeaza o mica petrecere care are menirea de a le ura casa de piatra celor care se casatoresc.

In prezent este cel mai indragit obicei de Craciun, datorita simbolurilor care i se asociaza: iubire (pentru ca este impodobit de intreaga familie), bucurie si fericire (pentru ca sub el sunt puse cadourile), magie (se spune ca Mos Craciun nu vine in casele unde nu e brad), viata, trainicie si sanatate (pentru ca este mereu verde, chiar si cand afara e zapada). Practic, bradul a devenit centrul sarbatorilor.


Bradul la români

Este de putini cunoscut insa, ca si dacii aveau un cult pentru brad, dar cu inteles total diferit. Bradul era un copac ritual care era taiat la moartea cuiva. Obiceiul inca s-a pastrat in regiuni din Oltenia si sudul Banatului.

Dacii nu faceau asta din tristete, ci din contra, pentru ei moartea era o sarbatoare iar nasterea, prilej de tristete. Prin moarte ei treceau dincolo, la Zamolxis, iar bradul era un semn al "nuntii mortului", care poate fi interpretat drept unirea raposatului cu natura.

Pomul, impodobit aidoma cu cel germanic (adica fructe, flori, panglici) are cam acelasi inteles, de pom al vietii. Simbolul se regaseste de altfel in foarte multe piese de arta populare, precum covoarele sau alte tesaturi.

Aceasta postare a fost editata de Imi30: Nov 17 2009, 02:07 PM


--------------------
Viseaza ca si cand ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi. – James Dean
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Imi30
postare Nov 17 2009, 04:19 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,892
Inscris la: 4-May 09
Din: Tg.Mures
Membru nr.: 88,346




Casuta noastra de Craciun...2008













--------------------
Viseaza ca si cand ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi. – James Dean
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natsandrea
postare Nov 17 2009, 04:32 PM
Postare #5


mami de printesa Andra
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,565
Inscris la: 20-March 09
Din: Baia Mare
Membru nr.: 80,151



foarte frumoasa casuta voaqstra...peste tot plin de mosi partners.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Nov 17 2009, 06:28 PM
Postare #6


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(Imi30 @ Nov 17 2009, 04:19 PM) *
Casuta noastra de Craciun...2008


Woooowww, Imi, ce-mi place casuta ta, modern mobilata tongue.gif si bineinteles decoratiuniile eusa_clap.gif wub.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Imi30
postare Nov 18 2009, 07:29 AM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,892
Inscris la: 4-May 09
Din: Tg.Mures
Membru nr.: 88,346



Multumesc fetelor...de aceea am si pus poze...sa pot compara apoi cu felul in care o sa iasa anul asta...Offf, ador Craciunul!


--------------------
Viseaza ca si cand ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi. – James Dean
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirela bz
postare Nov 18 2009, 07:52 AM
Postare #8


mami de septembrie 2008
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,524
Inscris la: 23-September 09
Din: buzau
Membru nr.: 110,661



frumos aranjat .........si mosul de la geam abia astept sa vina craciunul .......zici ca sunt un copil !!!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Imi30
postare Nov 18 2009, 09:20 AM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,892
Inscris la: 4-May 09
Din: Tg.Mures
Membru nr.: 88,346



Offf...si eu redevin copil in preajma sarbatorilor de iarna...si e asa de bineeeeeeeeee!


--------------------
Viseaza ca si cand ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi. – James Dean
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crisztinutza
postare Dec 4 2009, 07:51 AM
Postare #10


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,964
Inscris la: 12-June 09
Din: Sf. Gheorghe
Membru nr.: 94,617



QUOTE(Imi30 @ Nov 17 2009, 04:19 PM) *
Casuta noastra de Craciun...2008


Imi ai covor exact ca al meu tongue.gif.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

8 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 06:35 PM