Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Salariul Minim Pe Economie Pt. Cei Cu Studii Superioare, cat este ?
USA
postare Mar 17 2010, 10:22 PM
Postare #11


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Alondra @ Mar 17 2010, 04:18 PM) *
A innebunit lumea...wacko.gif Sau se da vina tot pe celebra Criza? doh.gif

Daaapp..pe criza.....cine e mortul acum?.....si cum e o vorba mortul e de vina!....asa si....
Ce mi se pare mie si mai grav e ca au inceput sa se faca favoritizme si pe aici..intre rubedenii....apropo de plata beneficiilor...chiar pe 1099=subcontractor, firma le plateste beneficii...eeee...aici ma infurie la culme..imi aminteste de munca la turk in Romania...... mad.gif mad.gif nervi.gif nervi.gif..

Aceasta postare a fost editata de USA: Mar 17 2010, 10:23 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Mar 17 2010, 10:36 PM
Postare #12


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(USA @ Mar 17 2010, 10:22 PM) *
Daaapp..pe criza.....cine e mortul acum?.....si cum e o vorba mortul e de vina!....asa si....
Ce mi se pare mie si mai grav e ca au inceput sa se faca favoritizme si pe aici..intre rubedenii....apropo de plata beneficiilor...chiar pe 1099=subcontractor, firma le plateste beneficii...eeee...aici ma infurie la culme..imi aminteste de munca la turk in Romania...... mad.gif mad.gif nervi.gif nervi.gif..

ohmy.gif doh.gif doh.gif doh.gif nu mai am cuvinte..


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Mar 18 2010, 12:02 AM
Postare #13


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(maria26 @ Mar 17 2010, 10:15 PM) *
salariul minim pe economie este acelasi de anul trecut : 600 lei pentru muncitori necalificati...
pentru studii superioare se inmulteste cu coeficientul 2 .. deci brutul este 1200 lei- salariul net aferent ( in cazul in care nu ai pe nimeni in ingrijire) este 847 lei.
este bine de stiut ca , chiar daca ai studii superioare, patronul te poate incadra pe alta functie care nu necesita studii superioare si sa-ti dea salariu mai mic sad.gif

Deci 1200 inseamna bani in mana, adica 1500 - 1600 pe cartea de munca, nu? Ca nici eu nu ma pricep prea bine si cand am intrat in concediu, minimul pt studii superioare era 800 in mana.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Mar 18 2010, 12:07 AM
Postare #14


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812




QUOTE(manu1981 @ Mar 18 2010, 12:02 AM) *
Deci 1200 inseamna bani in mana, adica 1500 - 1600 pe cartea de munca, nu? Ca nici eu nu ma pricep prea bine si cand am intrat in concediu, minimul pt studii superioare era 800 in mana.

Nu, brutul e 1200 adica incadrarea , netul e 847 , adica ce iei in mana..


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Mar 18 2010, 08:11 AM
Postare #15


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



oricum ar fi, ceea ce au facut ei cu 85% din salariu pentru ingrijire copil mi se pare o idiotenie in Romania.. sunt constienti si ei ca majoritatea patronilor din Romania trec pe cartea de munca salariul minim...
si alocatia 200 lei sad.gif..bataie de joc.. din orice unghi ai privi nu ai cum sa cresti un copil cu 200 lei pe luna....

Aceasta postare a fost editata de maria26: Mar 18 2010, 08:13 AM


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sufletel6
postare Mar 18 2010, 08:55 AM
Postare #16


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,627
Inscris la: 24-June 09
Membru nr.: 96,515



QUOTE(maria26 @ Mar 18 2010, 08:11 AM) *
oricum ar fi, ceea ce au facut ei cu 85% din salariu pentru ingrijire copil mi se pare o idiotenie in Romania.. sunt constienti si ei ca majoritatea patronilor din Romania trec pe cartea de munca salariul minim...
si alocatia 200 lei sad.gif..bataie de joc.. din orice unghi ai privi nu ai cum sa cresti un copil cu 200 lei pe luna....

Pai de ce e o idiotenie?
Adica de acord ca pt mamele care nu au tot salariul pe cartea de munca e incorect, dar e incorect datorita angajatorului si a lor fiindca accepta/nu au de ales...dar pt cele care au tot salariul trecut ok, e mult mai bine asa decat cu 600 RON, care nu iti ajung pt aproape nimic sad.gif
Ce ar trebui statul sa faca e sa tina cumva sub control economia subterana, dar cei 85% mi se par f ok floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Mar 18 2010, 10:22 AM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(maria26 @ Mar 17 2010, 10:15 PM) *
salariul minim pe economie este acelasi de anul trecut : 600 lei pentru muncitori necalificati...
pentru studii superioare se inmulteste cu coeficientul 2 .. deci brutul este 1200 lei- salariul net aferent ( in cazul in care nu ai pe nimeni in ingrijire) este 847 lei.
este bine de stiut ca , chiar daca ai studii superioare, patronul te poate incadra pe alta functie care nu necesita studii superioare si sa-ti dea salariu mai mic sad.gif

Si care ar fi diferenta daca ai in ingrijire un copil? Sunt obligati sa-ti creasca salariul? Exista o lege diferita pt cei care au persoane in intretinere? unsure.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Mar 18 2010, 10:50 AM
Postare #18


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(sufletel6 @ Mar 18 2010, 10:55 AM) *
Pai de ce e o idiotenie?
Adica de acord ca pt mamele care nu au tot salariul pe cartea de munca e incorect, dar e incorect datorita angajatorului si a lor fiindca accepta/nu au de ales...dar pt cele care au tot salariul trecut ok, e mult mai bine asa decat cu 600 RON, care nu iti ajung pt aproape nimic sad.gif
Ce ar trebui statul sa faca e sa tina cumva sub control economia subterana, dar cei 85% mi se par f ok floare2.gif


ar fi putut sa faca 15 mil pentru toata lumea.. nu?

QUOTE(manu1981 @ Mar 18 2010, 12:22 PM) *
Si care ar fi diferenta daca ai in ingrijire un copil? Sunt obligati sa-ti creasca salariul? Exista o lege diferita pt cei care au persoane in intretinere? unsure.gif


daca ai pe cineva in ingrijire creste deducerea suplimentarea.. si implicit, scade impozitul pe care il platesti la stat... deci.. creste salariul smile.gif

Aceasta postare a fost editata de maria26: Mar 18 2010, 10:50 AM


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sufletel6
postare Mar 18 2010, 11:02 AM
Postare #19


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,627
Inscris la: 24-June 09
Membru nr.: 96,515



QUOTE(maria26 @ Mar 18 2010, 10:50 AM) *
ar fi putut sa faca 15 mil pentru toata lumea.. nu?

Eu nu sunt de acord ca trebuie ca toata lumea sa primeasca acceasi suma oFloare1.gif
Adica pragul minim sa-l creasca de la 6 mil la 15 cum ai zis tu de exemplu, asta da, dar pe mine personal ma dezavantajeaza si 15 mil in raport cu cei 85%
La urma urmei indemnizatia e pt mama nu pt copil, si vreau sa primesc o suma cat mai apropiata de salariul meu
Nu e somaj, ca sa fim tratati toti la fel, parerea mea, sunt niste drepturi pe care le are fiecare in raport cu taxele platite la stat oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Mar 18 2010, 12:12 PM
Postare #20


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(sufletel6 @ Mar 18 2010, 01:02 PM) *
Eu nu sunt de acord ca trebuie ca toata lumea sa primeasca acceasi suma oFloare1.gif
Adica pragul minim sa-l creasca de la 6 mil la 15 cum ai zis tu de exemplu, asta da, dar pe mine personal ma dezavantajeaza si 15 mil in raport cu cei 85%
La urma urmei indemnizatia e pt mama nu pt copil, si vreau sa primesc o suma cat mai apropiata de salariul meu
Nu e somaj, ca sa fim tratati toti la fel, parerea mea, sunt niste drepturi pe care le are fiecare in raport cu taxele platite la stat oFloare1.gif


fiecare cu parerea sa...


mie, sincer, nu mi se pare corect ca eu sa-mi cresc copilul cu 20 mil, iar alta mamica cu 8 mil.... daca ar fi fost corecti ar fi pus o suma decenta pentru bebelusi si procent din salariu pentru mamica...
daca vor sa fie corecti si sa ofere unei mamici cu functia de director un venit mai mare decat al unei muncitoare, ar trebui sa se sesizeze mai intai de tot ceea ce nu e corect in tara asta....
lacomia ne macina in tara asta... daca nu am fi asa egoisti si ne-am uita si la cel de langa noi ( nu numai la avantajele noastre) lucrurile ar sta altfel oFloare.gif oFloare.gif oFloare.gif

Aceasta postare a fost editata de maria26: Mar 18 2010, 12:14 PM


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 20th April 2024 - 12:33 AM