Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

18 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nasterea La Giulesti - Panait Sarbu, medici, conditii, costuri
Alex ciresar5
postare Feb 10 2008, 05:39 PM
Postare #11


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 59
Inscris la: 8-December 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 10,951



vai, ce experiente de speriat se mai intampla.. imi pare rau smile si ioana, cat de tare v-ati chinuit.
Ma bucura sa aud ca la giulesti nu se trage pe cezariana, ca eu vreau sa nasc natural. Probabil ca o sa pomenesc de toti zeii in clipele alea, dar cred ca e totusi calea cea mai sanatoasa.

totusi, smile, sa nu mai faci copii din cauza unui medic?? lasa-l in saracia lui daca a fost nenorocit cu tine, bine ca tu si bebele ati scapat cu bine. A doua oara nu poate sa fie tot atat de rau, si vorba ioanei, e bine daca se uita totul dupa o vreme.
wink.gif) cred ca e smecheria naturii aici, ca altfel nu mai facea nici naiba alti copii, si disparea notiunea de "FRATI" din dictionar smile.gif

oare care sunt punctele minus ale epiduralei? pentru ca se spune ca si asta ar avea efecte secundare


--------------------
Dpn 5 iunie 2008, saptamana 31, fetita mamii iubita
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lelisor
postare Feb 25 2008, 03:54 PM
Postare #12


Junior
*

Grup: Members
Postari: 41
Inscris la: 31-October 06
Membru nr.: 316



Eu o inteleg foarte bine! Si eu am avut de patimit din cauza celor de la giulesti (in special din cauza ginecoloagei, Mihaela Popescu) cu toate ca am dat si-n stanga si-n dreapta. Infirmierele sunt de treaba. Asistentele de la pansamente la fel, dupa ce primesc ... La neonato mi s-a paurt ok desi, ajutor e adevarat ca am primit verbal si de la "distanta" ("tine-l la san asa, ca sa poata sa suga"). Eu oricum, dupa nasterea pe care am avut-o am vrut sa plec cat mai repede din spital, am nascut marti si am plecat joi. Pe mine cel mai mult m-au ajutat pediatra copilului si asistenta care au venit acasa in ziua in care l-am adus pe Vlad. In doua ore am aflat cam tot ce era de stiut, am vazut si cum se schimba un scutec, cum se ingrijeste buricul, mi-au desfundat si canalele si am invatat si cum trebuie sa-l tin cand il alaptez.
Problema la mine a fost ca m-a obligat sa nasc natural cand ar fi trebuit sa fac cezariana. Bb a fost foarte mare, a avut 4800g. Si nu, eu nu am fost "mare" am pus max 13 kile toata sarcina, am fost atenta si ce mananc si cat mananc, am avut o sarcina exemplara, ultimele 2 luni chiar am mancat complet fara sare. Dar, uite ca la un moment dat s-a stricat totul. Am nascut cum am nascut iar acum am doua operatii de facut: una pt hernia ombilicala (trebuie sa mi se puna plasa) facuta din cauza ca m-a "calarit" moasa ca sa-l impinga pe Vlad afara din burta si una jos, unde sunt rupta in interior ( imi aluneca colul in vagin prin ruptura respectiva). Si ii spusesem doctoritei ca simt ca e mare, am si fost cu ea la un control la eco cu o zi inainte sa nasc pt ca am nascut si cu intarziere, la 42 de saptamani.
Asa ca pentru mine nu stiu daca va mai fi posibil un al doilea copil. Deocamdata astept sa mai creasca Vlad, sa nu mai fie nevoie sa-l tot iau in brate ca sa pot face operatiile. Pe urma voi vedea ce mai pot face.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex ciresar5
postare Mar 30 2008, 12:25 AM
Postare #13


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 59
Inscris la: 8-December 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 10,951



Off.. lelisor. Probabil de-aia s-a facut bebele asa mare, ca a stat mai mult in burta pana la nastere. Intr-adevar, grea experienta ai avut. Eu vreau sa nasc natural, sper din toata inima sa nu patesc asa rau.... Iti doresc sa te refaci si sa mai poti avea bebei!!


--------------------
Dpn 5 iunie 2008, saptamana 31, fetita mamii iubita
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andale
postare Mar 30 2008, 08:40 PM
Postare #14


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 29-March 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 19,081




Buna seara tuturor,

sunt noua pe aici. Adica mai nou imi pot da si cu parerea, pt ca vizitez acest site de ceva vreme si am urmarit discutiile voastre.
Si eu am nascut la Giulesti de 2 ori. In noiembrie 2002 si in ianuarie 2006. In ambele cazuri cu Dr, Liliana Popa (fosta Rosu). Are un cabinet particular in Dr. Taberei si a venit special pt mine la maternitate.
Vroiam sa te intreb, lelisor, ce simptome ai(ma refer la hernia ombilicala). Si pe mine m.a "omorat" moasa la a doua sarcina si de atunci simt un fel de rana deschisa in abdomen daca apas mai tare. La tine e la fel?
QUOTE(lelisor @ Feb 25 2008, 04:54 PM) *
Eu o inteleg foarte bine! Si eu am avut de patimit din cauza celor de la giulesti (in special din cauza ginecoloagei, Mihaela Popescu) cu toate ca am dat si-n stanga si-n dreapta. Infirmierele sunt de treaba. Asistentele de la pansamente la fel, dupa ce primesc ... La neonato mi s-a paurt ok desi, ajutor e adevarat ca am primit verbal si de la "distanta" ("tine-l la san asa, ca sa poata sa suga"). Eu oricum, dupa nasterea pe care am avut-o am vrut sa plec cat mai repede din spital, am nascut marti si am plecat joi. Pe mine cel mai mult m-au ajutat pediatra copilului si asistenta care au venit acasa in ziua in care l-am adus pe Vlad. In doua ore am aflat cam tot ce era de stiut, am vazut si cum se schimba un scutec, cum se ingrijeste buricul, mi-au desfundat si canalele si am invatat si cum trebuie sa-l tin cand il alaptez.
Problema la mine a fost ca m-a obligat sa nasc natural cand ar fi trebuit sa fac cezariana. Bb a fost foarte mare, a avut 4800g. Si nu, eu nu am fost "mare" am pus max 13 kile toata sarcina, am fost atenta si ce mananc si cat mananc, am avut o sarcina exemplara, ultimele 2 luni chiar am mancat complet fara sare. Dar, uite ca la un moment dat s-a stricat totul. Am nascut cum am nascut iar acum am doua operatii de facut: una pt hernia ombilicala (trebuie sa mi se puna plasa) facuta din cauza ca m-a "calarit" moasa ca sa-l impinga pe Vlad afara din burta si una jos, unde sunt rupta in interior ( imi aluneca colul in vagin prin ruptura respectiva). Si ii spusesem doctoritei ca simt ca e mare, am si fost cu ea la un control la eco cu o zi inainte sa nasc pt ca am nascut si cu intarziere, la 42 de saptamani.
Asa ca pentru mine nu stiu daca va mai fi posibil un al doilea copil. Deocamdata astept sa mai creasca Vlad, sa nu mai fie nevoie sa-l tot iau in brate ca sa pot face operatiile. Pe urma voi vedea ce mai pot face.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Mar 31 2008, 05:43 AM
Postare #15


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(Alex ciresar5 @ Feb 7 2008, 11:52 PM) *
ams, eu merg la Mitraan. e mai tanar, nu e foarte cunoscut

fain ce zici de Cristescu, ca a venit la fiecare pacienta. oare el cand mai doarme?
dar chestia cu tipatul.. n u stiu ce sa zic, inteleg sa nu faci ca din gura de sarpe cand nu te doare chiar asa de tare, dar multe femei/fete cred ca urla si de sperietura. Pentru ei e nasol sa le tiuie toata ziua capul de la tipete, dar pentru biata femeie asta se intimpla poate o singura data in viata ei, e ingrozita
Sunt totusi "chinurile facerii" ...
Oare eu cum o sa fac? de fel nu sint foarte plangacioasa, dar nici nu garantez ca o sa tac ca pestele in apa daca ma rup de durere..
tu ai tipat? te-a durut tare?

eu am nascut in 2006 octombrie prin cezariana cu dr Preda Mircea care a fost asistat si ajutat de dr. Mitran ... mie mi-a facut o impresie foarte buna ... cat despre dr. meu ce pot sa spun a fost cel mai atent medic pe care l-am cunoscut vreodata, a venit de acasa special pentru mine si s-a comportat impecabil si inainte si dupa nastere ... la un moment dat o fata din salon chiar m-a intrebat daca suntem prieteni de familie ,credea ca ne cunoastem de foarte mult timp, ori el m-a preluat cand eram deja in luna 6 , dar din acel moment ne-am vazut foarte des, iar analizele au fost multe si costisitoare, eu fiind o pacienta cu destul de multe probleme de sanatate si mai aveam si varsta destul de mare ... nastere usoara va doresc fetelor oFloare1.gif floare2.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lelisor
postare Sep 26 2008, 08:05 AM
Postare #16


Junior
*

Grup: Members
Postari: 41
Inscris la: 31-October 06
Membru nr.: 316



QUOTE(andale @ Mar 30 2008, 09:40 PM) *
Buna seara tuturor,

sunt noua pe aici. Adica mai nou imi pot da si cu parerea, pt ca vizitez acest site de ceva vreme si am urmarit discutiile voastre.
Si eu am nascut la Giulesti de 2 ori. In noiembrie 2002 si in ianuarie 2006. In ambele cazuri cu Dr, Liliana Popa (fosta Rosu). Are un cabinet particular in Dr. Taberei si a venit special pt mine la maternitate.
Vroiam sa te intreb, lelisor, ce simptome ai(ma refer la hernia ombilicala). Si pe mine m.a "omorat" moasa la a doua sarcina si de atunci simt un fel de rana deschisa in abdomen daca apas mai tare. La tine e la fel?


Andale, din pacate nu-ti pot trimite mesaj direct tie, nu stiu de ce-mi spune ca nu pot... in fine, ca sa-ti raspund: consulta un chirurgh. E cea mai buna metoda ca sa afli daca ai sau nu hernie ombilicala. Te poti uita si pe net, da-i un google search cu hernie + ombilicala si vezi acolo cum "arata" dar eu iti recomand sa mergi si la doctor (poate chiar la doi).


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Sep 26 2008, 09:01 AM
Postare #17


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



Cu d-na dr Tudor Alina a nascut cineva?


--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Sep 30 2008, 09:23 AM
Postare #18


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



A nascut cineva de curand la Giulesti?
Nu a nascut nimeni in 2008?


--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmen luminita
postare Jan 30 2009, 12:51 AM
Postare #19


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 94
Inscris la: 21-January 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 66,208



INCA DE LA INCEPUT VA SPUN CA NU M-A INTERESAT NIMIC DIN CEEA CE TREBUIA SA STIU SI LA CE TREBUIA SA MA ASTEPT. NU AM CUMPARAT ABSOLUT NIMIC INAINTE! TOTUL A FOST CUMPARAT IN ZIUA CAND AM NASCUT(de la pudra, baneoccin, pampers, imbracaminte, patut, nimic, nimic). Sa nu mai vorbim de ecografie. De cate ori am facut-o , am rugat sa nu-mi spuna ce voi avea.Am vrut sa vad daca intr-adevar supertitiile sunt adevarate.
barza.gif In data de 28 februarie 2006 trebuia sa am prezint la un control de rutina la Maternitatea Giulesti. Am ales inca de la inceput sa nasc cat mai natural.
Zis si facut!
Am plecat de acasa cu bagajelul facut, am mers din Berceni cu tramvaiul 11, in picioare, pentru ca asa se obisnuieste la noi, in vremurile de astazi, am ajuns la spital, am facut controlul care trebuia, sotul asteptandu-ma sa merg iar acasa deoarece nu aveam nici cel mai mic semn ca ar trebui sa nasc. Dilatatie doar 3 cm.
Dar, minune ! Doctora pe care am ales-o sa ma asiste la nastere trebuia sa plece din tara la o conferinta. A inceput a-mi face fisa de internare si i-a spus sotului sa plece. <<Sotia ta ramane, pentru ca astazi vei fi tatic!>>
Sotul nestiind ce se intampla, a inceput sa-mi puna fel de fel de intrebari: cum ma simt, daca sunt probleme, de ce neaparat astazi, etc... (el trebuia sa mearga la servici, fiind prea tarziu pentru a cere liber)
Bun. Am ramas internata de la 10si 30min dimineata. Dupa ce mi s-a facut un calciu, moasa si doctora tot ma intrebau daca simt calduri, daca am dureri, etc (vizitandu-ma din 15in 15 min).
Nimic! Nici tu durere, un pic de caldura, atat!
La 15 si 40 dupa inca un control au hotarat sa-mi rupa apa.
Nu a durat mult si la ora 15, 59 am nascut bb.gif un baietel de 3,200 si inaltime de 53cm , de nota 10.
L-am sunat pe sotul meu la 16, 30 min si cand i-am spus ca am nascut, vocea mea tremura din cauza emotiilor si bucuriei care am facut-o mai multor persoane, sotul meu fiind la volan , mi-a spus : <<Iarta-ma iubire ca nu am fost langa tine, dar m-ati luat pe nepregatite ! Iti cer iertare ! Te iubesc! Va iubesc! Ne vedem cand ies de la munca!>>
Iata-ne astazi cu un baietel de aproape 3 ani, jucaus.gif nazdravan, cu personalitate, frumos, inteligent, iubaret , calitati multiple pe care numai cine il cunoaste i le poate aprecia , si nu in ultimul rand foarte ,,mamos''!
Asta a fost !
Prima nastere si sper din tot sufletul sa nu fie ultima!

gravida.gif Doresc tuturor viitoarelor mamici nastere usoara si sa nu se lase speriate de nimic! Sa lase sa decurga totul asa cum este scris. Toate mamele noaste au trecut prin asa ceva!
Inainte se nastea si acasa,pe camp si unde le apuca durerile. Nu era ca acum , epidurala sau mai stiu eu ce!
Deci fiti tari mamicilor! Nasterea naturala te face sa-ti iubesti copilul mult mai mult, il simti mult mai aproape(cel putin eu asta simt)!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Jan 30 2009, 06:33 AM
Postare #20


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



FELICITARI pentru baietel. Dar as dori o sugestie daca nu e cu suparare. Hai sa ne spunem doar povestile, fiecare nastere e diferita si o nastere naturala implica riscuri. Nu stiu daca e corect sa sfatuim sa se mearga orbeste doar pentru ca asa au facut si alte femei acum nu stiu cati ani. Ar trebui sa INTERESEZE ce insemna si implica o nastere naturala, cu sau fara peridurala, am evoluat de acum enspe ani, si sincer nu stiu de ce ar trebui sa trec prin chinuri animalice ca sa-mi iubesc copilul. Sau sa-l iubesc mai mult? Am nascut si natural, traumatizant si cezariana, ca un om normal si m-am putut bucura de nasterea copilului meu fara teama ca va pati ceva, si imi iubesc copiii in mod egal, amadoi sunt copiii mei indiferent cum au venit pe lume. Sunt copii care au murit la nastere tocmai pentru ca a fost naturala, si nu stiu cum ar privi o mama trecuta printr-o experienta de acel fel randurile tale. Si o opinie super personala, provocarea nasterii din motive altfel decat medicale mi se pare barbara, dar este doar parerea mea. tiu multe cunostnte care au nascut deasemenea natural si au experiente pozit si sincer le admir pentru modul cum privesc problema, dar sa nu generaliza si mai ales sa nu sfatuim ca e bine asa doar pentru ca......
Sa-ti traiasca copilul si la nasteri cat mai usoare si pe gustul tau.
Retine, nu dau cu pietre, nu te cert, nu am nimic cu tine, dar totusi un pic de retinere, sunt mame cu mule suferinte aici pe forum si nu stii pe cine poti rani prin doar cateva randuri.

Aceasta postare a fost editata de dyanp: Jan 30 2009, 06:40 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

18 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 05:22 PM