Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Blestemul De Mama, ce stiti din popor despre asa ceva
Danutza_rge
postare Dec 9 2008, 10:33 PM
Postare #21



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



QUOTE(USA @ Dec 10 2008, 12:29 AM) *
Eu de multe ori ma gandesc asa....daca e sa fiu pusa intr-o situatie sa fac rau sau mai bine szis sa intorc raul ciuva.....ma gandesc ca pote fac rau indirect puiului meu...ee si atunci dau innapoi....las raul sa treaca de la mine!


da e cea mai buna solutie pt a-ti salva puiul de la vre-o tragedie jucaus.gif asa cred ca ar trebuii sa gandeasca TOATE mamele floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Dec 9 2008, 11:57 PM
Postare #22


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Sa fereasca Dumnezeu de blestemul de mama...asa cum rugaciunea mamei strabate Cerul, blestemul de mama, cutremura pamantul din incheieturi....

Nu exista ceva mai rau pe lume...aveti grija ce spuneti mamicilor, chiar si un cuvant greu spus la suparare sau la manie...se scrie undeva in cartea universului, pentru a se indeplini intr-un anume moment....candva...

Am sa iti povestesc iubita o intamplare din familia mea, care are legatura cu subiectul...cand sora mea era adolescenta, nu implinise 16 ani, a suparat-o foarte tare pe mama mea, femeie credincioasa asa cum spuneai, dar atat de tare a suparat-o incat mama cu lacrimi in ochi...a spus.." Sa-ti faca copii tai, tot ce imi faci tu mie"....acum la randul ei, are o fata, care de la 14 ani incepand si pana acum la aproape 17, i-a facut sorei mele, tot ce ea i-a facut mamei mele....e trist, dar e tare adevarat....

Nu este bine ca o mama sa blesteme...nici pentru copii ei...si nici pentru ea...asupra ei vin cele mai grele pacate odata cu blestemul....va avea de suportat durerea si neputinta celui pe care l-a blestemat...si nu e putin lucru....iar durerea ei...va fi de zece ori mai mare...

Aceasta postare a fost editata de rux25: Dec 10 2008, 12:16 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Dec 10 2008, 12:04 AM
Postare #23


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(dyana @ Dec 9 2008, 09:55 PM) *
wow...ma infiorati fetelor mellow.gif
Eu stiu doua lucruri:
1. cu copiii nu vorbesti urat (dar sa ii mai si blestemi, dracui, injuri ohmy.gif )
2. daca nu crezi in blesteme, vraji, descantece, farmece nu se lipesc de tine

Da e perfect adevarat, punctul 1...bine zis Dyana...la punctul 2...insa, va trebui sa demolez acest "mit"...


...din pacate pentru cei ce au auzit asa ceva...nu se stie si continuarea......nu se lipesc de tine...daca...esti atat de pur incat ai putea sta pe locul ingerilor, duci o viata atat de curata si de dreapta...incat nu ai nici macar un singur pacat...ai un suflet atat de frumos incat poti trece prin fata Domnului fara sa pleci capul de rusine...atunci da...te poti considera protejat cu un scut de lumina divina...si poti fi sigur ca nimic rau nu te poate atinge...dar oare asa suntem noi oamenii?...e bine de meditat asupra....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alinutza_872000
postare Dec 10 2008, 12:11 AM
Postare #24


mami de Edy
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,881
Inscris la: 13-March 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 17,607




sa te feresti de blestemul d mama
mamaie l-a blestemet p unchi-miu,la suparare,sa ajunga vai steaua lui si s nu aiba fericire langa nici o femeie
si asa a fost are 50 de ani si e singur,vai soarta lui...
asadar...
a si ink una
are mami my o gura..fereste-te..
dak cineva o supara e de ajuns s se uite la cer si s zik ''da-i doamne dupa suflet!'' k e clar..s-a terminat smecheria...
toti care ne-au fct noua rau..acum au ajuns rau...


--------------------


Cand esti mama, nu esti niciodata cu adevarat singura in gandurile tale.O mama trebuie intotdeauna sa se gandeasca de doua ori,o data pentru ea si o data pentru copilul ei.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Dec 10 2008, 02:11 AM
Postare #25


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Eu una ma rog lui Dumnezeu sa imi lumineze mintea si pasii si ii multumesc pt ca are grija de mine, nu ii cer sa ma apere de vraji si blesteme; si cred ca este singurul in masura sa ma pedepseasca, nu o baba nebuna care amesteca intr-un cazan. Asta nu inseamna ca nu fac totusi diferenta intre cei ce fac woodoo si tiganca din Piata Obor ca mi-a spus ca nu am noroc in dragoste pt ca sunt legata, si daca tin 3 hartii mari in mana, ma va dezlega ea cu siguranta blush.gif

Si mai cred ca pentru unii, vrajile si blesteme sunt pretexte pentru neimplinirile proprii: "nu am putut sa spun nimic la examen pt ca m-a deochet examinatorul" sau "m-a lasat barbatul pt ca l-a vrajit alta" tongue.gif
Eu asa am fost invatata de catre cineva (care pt mine chiar a fost un inger) si mi-a mai spus ca daca iti iubesti cu adevarat aproapele, oricat de suparat ai fi, vorbele rele trec, fara sa ramana impregnate nici in sufletul tau, nici in al celuilalt, care stie ca il iubesti si nu ai vorbit serios.
Deci ar trebui sa credem in lucruri frumoase, in ingeri si in dragoste nu in demoni si blesteme; si desigur, ar trebui sa nu suparam pe cine nu trebuie laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Dec 10 2008, 02:13 AM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Dec 10 2008, 08:48 AM
Postare #26


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(dyana @ Dec 10 2008, 02:11 AM) *
Eu una ma rog lui Dumnezeu sa imi lumineze mintea si pasii si ii multumesc pt ca are grija de mine, nu ii cer sa ma apere de vraji si blesteme; si cred ca este singurul in masura sa ma pedepseasca, nu o baba nebuna care amesteca intr-un cazan. Asta nu inseamna ca nu fac totusi diferenta intre cei ce fac woodoo si tiganca din Piata Obor ca mi-a spus ca nu am noroc in dragoste pt ca sunt legata, si daca tin 3 hartii mari in mana, ma va dezlega ea cu siguranta blush.gif

Si mai cred ca pentru unii, vrajile si blesteme sunt pretexte pentru neimplinirile proprii: "nu am putut sa spun nimic la examen pt ca m-a deochet examinatorul" sau "m-a lasat barbatul pt ca l-a vrajit alta" tongue.gif
Eu asa am fost invatata de catre cineva (care pt mine chiar a fost un inger) si mi-a mai spus ca daca iti iubesti cu adevarat aproapele, oricat de suparat ai fi, vorbele rele trec, fara sa ramana impregnate nici in sufletul tau, nici in al celuilalt, care stie ca il iubesti si nu ai vorbit serios.
Deci ar trebui sa credem in lucruri frumoase, in ingeri si in dragoste nu in demoni si blesteme; si desigur, ar trebui sa nu suparam pe cine nu trebuie laugh.gif

Da, Dyana...tot asa ca tine am gandit si gandesc de cand ma stiu....tot asa m-am rugat ca si tine.... insa exista si oameni de cealalta parte a binelui...e un fapt de necontestat....si poate vreodata cand ne vom intalni...am sa iti pot povesti....ingerul tau...ti-a spus intr-un mod minunat...si adevarat....si sufletul meu de mama, a trait vorbele acestea...insa e prea dureros sa pot povesti...iti pot spune doar atat:....inima de mama, poate ramane inima de mama....in orice conditii....si asa si trebuie sa fie...

Aceasta postare a fost editata de rux25: Dec 10 2008, 08:49 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Dec 10 2008, 10:52 AM
Postare #27


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(USA @ Dec 10 2008, 12:21 AM) *
In totdeauna copii platesc pacatele parintilor....nu ai observata asta in jur?...eu daaa....cu da mare......asa ca o mama rea e groaznic..sincer.......e ca un blestem toata viata oricum!


mi se pare cea mai mare nedreptate din lumea asta mad.gif mad.gif mad.gif cand soacra mea ne-a dus la preot cand am aflat ca alex are cataracta, preotul mi-aspus ca alex poarta pacatul parintesc pt ca a fost conceput in per postului...i-am spus preotului ca asta e o tampenie, am facut stanga iprejur si am iesit din biserica....soacra mea a ramas muta....nici in ziua de azi nu cred ca Dzeu l-a pedepsit pe alex pt ca a fost conceput in post...Dzeu e bun...parerea mea! oFloare1.gif
QUOTE(dyana @ Dec 10 2008, 12:24 AM) *
nici eu nu am cuvinte pentru asa ceva; oricat ti-ar gresi un copil este tot copilul tau: nu il blestemi, nu il izgonesti, nu il indepartezi, nu il ponegresti...... sad.gif

subscriu! oFloare.gif

QUOTE(rux25 @ Dec 10 2008, 01:57 AM) *
Sa fereasca Dumnezeu de blestemul de mama...asa cum rugaciunea mamei strabate Cerul, blestemul de mama, cutremura pamantul din incheieturi....

Nu exista ceva mai rau pe lume...aveti grija ce spuneti mamicilor, chiar si un cuvant greu spus la suparare sau la manie...se scrie undeva in cartea universului, pentru a se indeplini intr-un anume moment....candva...

Am sa iti povestesc iubita o intamplare din familia mea, care are legatura cu subiectul...cand sora mea era adolescenta, nu implinise 16 ani, a suparat-o foarte tare pe mama mea, femeie credincioasa asa cum spuneai, dar atat de tare a suparat-o incat mama cu lacrimi in ochi...a spus.." Sa-ti faca copii tai, tot ce imi faci tu mie"....acum la randul ei, are o fata, care de la 14 ani incepand si pana acum la aproape 17, i-a facut sorei mele, tot ce ea i-a facut mamei mele....e trist, dar e tare adevarat....

Nu este bine ca o mama sa blesteme...nici pentru copii ei...si nici pentru ea...asupra ei vin cele mai grele pacate odata cu blestemul....va avea de suportat durerea si neputinta celui pe care l-a blestemat...si nu e putin lucru....iar durerea ei...va fi de zece ori mai mare...

m-au trecut fiorii citind postarea ta, rux sad.gif sad.gif sad.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Dec 10 2008, 11:47 AM
Postare #28


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



va multumesc din suflet pentru ca ati participat cu parerei....din pacate este o problema complicata, si desi am evitat sa cred asa ceva, alta explicatia nu am .....

bunica mea l-a blestemat pe tata:sa nu ai hazna de tot ce vei face in viata asta.......

cam asa au fost cuvintele.....si credeti-ma ca de atunci, tata e distrus, la scurt timp a ramas fara servici, psihic era la pamant, desi mama castiga f bine cat si pt el, ...dar banii se duceau, efectiv nu puteau realiza nimik.....
ba mai mult au fost momente de nebunie noaptea....cand umbla ca nebunul prin casa(nu era baut sau ceva de genul asta, sa aibe scuze) si a doua zi dimineata nu isi amintea nimik.....

au umblat ai meu pe la biserici, pe la preoti....rugaciuni, tata este credincios....si se roaga si merge la biserica.....

o vreme lucrurile s-au mai linistit, dar orice ar fi facut, nu a putut trai linistit....toti banii castigati se duceau pe apa sambeteie, si nu pe mancare buna, pe bautura, efectiv nu puteau aduna nimik, astfel ca in 2001 , cu bani grei si-a cumparat viza catre spatiul SHENGEN.....si calatoria catre Spania a inceput pe el,.....
de acolo cosmarul.....

ani la randul ai mei se perindau intre romania si spania....si niciodata nu au avut hazna de ceea ce au castigat......

acuma, sunt de 3 ani in spania, au trecut prin momente f grele......si asupra familiei numai probleme s-au abatut...mama mea pune pierderiile mele de sarcina pe seama acestui blestem....fratele meu e inchis acuma, toti banii lor din nou s-au dus la avocat....si pot sa zic ca castiga amandoi peste 3000 euro lunar.....tata a inebunit din nou, zice ce ne uraste pe toti.....ca nu are familie....ca e singur.....si munca lor de 3 ani..nu se regaseste nicaieri.......

anul trecut, bunica a murit, cineva ne-a zis ca inainte de a muri, s-a impartasit la preot si regreta amarnic pacatul comis......si am crezut atunci ca a dus cu ea in pamant blestemul....dar nu e asa....

tot cineva ne-a spus, ca daca ea nu si-a cerut iertare de la parintii mei in fata..blestemul nu a plecat si ea nu se odihneste in pamant bine si ai mei vor suferi toata viata....

exista vreo solutie pt rezolvarea acestei probleme?


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Dec 10 2008, 01:09 PM
Postare #29


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



tiana, suna atat de incredibil..parca desprins dintr-un film...insa am auzit si vazut si eu atat de multe, multe chestii in care nu credeam incat am ajuns la concluzia ca nimik nu este imposibil...va doresc din tot sufletul pace si liniste in familie, si imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult oFloare1.gif ...speram ca fetele te vor sfatui in directia buna!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Dec 10 2008, 01:29 PM
Postare #30


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



vor veni parintii in cateva zile acasa, si o sa vb cu mama sa mergem la 2 preoti....sa vedem ce e de facut, dar m-ar ajuta f mult daca are cineva cunostiinte despre cum se poate rupe acest blestem...in care imi pare rau ca nu am crezut....

nu mai vreau sa pierd un copil, sau se se intample alte nenorociri inainte.....mi-e mila de fratele meu, care la 22 ani va fi condamnat si inchis, si fetita lui, care se va naste in martie nu va avea tata....

maine e ziua fratelui meu...cred ca cea mai trista aniversare din viata lui....


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 9th May 2024 - 01:04 AM