Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mancarica La 1 An Si 2 Luni
Alynna
postare Aug 29 2008, 09:28 AM
Postare #21


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768



Dar de culcat cum ii culcati in tinpul zilei?
Camy se trezeste pe la 7 , mai doarme la 10 o ora si apoi pe la 14,30 vreo 2 ore si seara la 22.
La ora 22 se culca singura in patutz , sting toate luminile , ii dau biberonul cu ceai , ii cant un pic si in 5 mun adoarme.Dar ii timpul zilei trebuie sa o legan(am un scaunel in care sta intinsa si doarme in el)Am observat ca ii unele zile in care mai mergem dimineatza pe undeva daca nu o cuolc la 10 la ora 14 adoarme singura fara leganat.Eu m-am gandit sa renunt la somnul de la ora 10 ca sa scap si de leganat.Voi cum procedati?


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alynna
postare Aug 29 2008, 04:16 PM
Postare #22


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768



USA i-am facut azi un sufleu de legume in care a predominat dovlecelul.A mancat ca sparta de nu imi venea sa cred.De acum va disparea iaurtul de la ora 17 si ii voi da mancare gatita.Cu ce mia ramas o sa luam noi cina prajesc o bucata de carne langa si m-am scos...2 iepuri dintr-o lovitura. bananab.gif


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 29 2008, 04:58 PM
Postare #23


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Alynna @ Aug 29 2008, 10:28 AM) *
Dar de culcat cum ii culcati in tinpul zilei?
Camy se trezeste pe la 7 , mai doarme la 10 o ora si apoi pe la 14,30 vreo 2 ore si seara la 22.
La ora 22 se culca singura in patutz , sting toate luminile , ii dau biberonul cu ceai , ii cant un pic si in 5 mun adoarme.Dar ii timpul zilei trebuie sa o legan(am un scaunel in care sta intinsa si doarme in el)Am observat ca ii unele zile in care mai mergem dimineatza pe undeva daca nu o cuolc la 10 la ora 14 adoarme singura fara leganat.Eu m-am gandit sa renunt la somnul de la ora 10 ca sa scap si de leganat.Voi cum procedati?


La varsta puiului tau, Babys dormea de pe la 11 la 1(pranz) si mai rupea seara de pe la 5 la 6(dupa amiza) cand mergeam in plimbare afara..adormea instant in carut...trezita pe la 7.30/8Am...si mult timp somnul de la 5 ma dadea peste cap la somnul de seara..imi adormea pe la 10.30/11..mult prea tarziu ptr varsta ei.....dupa ceva luni bune, cand a inceput sa mearga bine, am desfiintat carutul si asa am scapat de somnul acela de la ora 5/6Pm.....asa am ramas la doar a somnulde pranz vreo 2 ore si mai mult pana chiar si 3 ore uneori....cat vroia ea...ceea ce e normal ......si rtimul acesta ma ajutat cand am inceput sa mergem la Daily care..unde se dormea numai de pranz....

Ma bucur ca e ok cu mancarea.....mai rasfoieste carticica de bucate ptr bb...mai gasesti idei pe acolo....auzi tu, aseara ma gandeam la tine, cand am facut pate din ficatei de pasare...e reteta in carticica de bucate ptr bb....ii poti da si tu....eu folosesc reteta aceasta-ptr bb, si ptr noi....e foarte gustos.....pus pe painica tost.... floare2.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Aug 29 2008, 05:00 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alynna
postare Aug 29 2008, 05:29 PM
Postare #24


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768




O sa incerc pateul zilele astea. partners.gif


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 29 2008, 07:32 PM
Postare #25


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Alynna @ Aug 29 2008, 06:29 PM) *
O sa incerc pateul zilele astea. partners.gif


partners.gif jucaus.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Aug 29 2008, 11:23 PM
Postare #26


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



SOMNUL: ne trezin dim abea pe la 10,30-11 asa k ne apucam de treaba k e tarziu smile.gif
pe la ora 13-13,30 suntem deja obositi asa k in patut cu degetelul si pernutza magica si somn! daca doarme in patut singurel doarme cam o ora -o ora jum! Daca obosesc si eu pana atunci si ne punem la somn impreuna in pat , doarme si 4 ore!
apoi mai doarme la ora 22,30-23, indiferent daca a dormit o ora sau 4 dupa amiaza!
nu leganat nu cantat ( cand ii cant eu ii place atat de mult incat imi zice sa tac liwlol.gif liwlol.gif )
Cam acesta e programul nostru de somn! Am incercat sa-l culc mai devreme seara dar nu prea am sanse decat atunci cand stam mult afara . dar si asa tot tarziu se trezeste dimineatza!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oanad23
postare Sep 4 2008, 10:55 PM
Postare #27


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 12
Inscris la: 27-March 08
Din: cluj napoca
Membru nr.: 18,845



QUOTE(diana1318 @ Aug 27 2008, 08:04 PM) *
Cand avea Adela 1 an si ceva , manca asa :
- se trezea la 7 dimineata si bea un biberon de lapte (simplu) , si adormea la loc pana pe la 10.
- la 10 manca iaurt amestecat cu fructe prospete facute piure cu blederul.
- pe la 13-14 - ii dadeam cereale de la nestle (cu lingurita)
- la 18 ii pasam legumele fierte si le amestecam cu ou sau carnita (pui, vita sau peste).
- seara bea biberonul cu lapte (uneori ii dadeam in loc tot iaurt). De la 1 an si 2 luni am trecut pe lapte din comert - 'La Dorna' ii dadeam eu atunci.

Fasole nici eu nu i-am dat pana pe la 2 ani si ceva, si atunci destul de rar , asta nu pentru ca o durea burtica(chiar imi doream sa manace fiindca am tras mult cu constipatia) ci pt ca nu-i placea.

Spuneai ca ii place friptura - dupa parerea mea e f buna. Iar mancarea eu am incercat sa fie un pic dietetica, ii gateam separat (eu nici sare nu i-am pus pana la 1 an jumate), la fel nici zahar nu am folosit in ceai .

Acum depinde si de gusturile copilului. Adela nu era f mofturoasa, in schimb asta mica se stramba frecvent la diferite mancaruri pe care le incerc.

Si fetita mea Sara de 1 an si 2 luni are tot 10 kg. In ultimele 3 luni a pus doar 1 kg. Pana la 10 luni si 1/2 am alaptat-o si am inceput cu masa mai solida abia la 6 luni pana atunci i-am dat de la 4 luni suc de legume sau fructe.
Mult timp i-am dat mancare din borcanele Hipp sau Nestle. Acum parca s-a saturat, ii mai dau doar daca suntem plecati de acasa (prefer din borcan decat din restaurant sau de la cine nu e de incredere)
Programul ei de masa acum e :
-la 7- 8 dimineata 210 g de lapte Nestle "+1 an cu miere", dupa care doarme inca 1 ora si 1/2
-pe la 10 iaurt cu fructe, Danonino, sau doar fructe
_la 13-14 supica facuta ca si felul 2 adica mai deasa si cu cat mai multe si mai diverse legume si carne,
- 17-18 biscuiti,fructe, prajitura (de casa),
-la 20 ou,o felie de paine unsa cu unt si gem, activia (cea noua cu branza) (e buna si pt constipatie); sau am mai incercat cremvusti si i-au placut si mute rosii (e inebunita dupa rosii si orice fructe). In schimb nu ii face la burtica bine gris,sau orezul facut cu lapte de vaca (mai am o fetita de 6 ani la care ii fac si cea mica e pofticioasa).
-seara la culcare (pe la 10) 210 g de lapte simplu Nestle.......cam atat.
Masa o ia doar in scaunel si ii pun si ei in fata un castronel sau o farfurie cu un strop de mancare si o lingurita si mai baga su ea in gura (cam greu dar invatam)
Nu ii dau carne de porc si nici afumaturi sau muraturi
Mancarea nu o fac intotdeauna expres pentru ea, doar in cazul in care ceea ce fac pt noi ea nu ar putea manca, pentru ca intotdeauna am facut mancarea mai dietetica, acum supa e mai plina de legume
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Sep 5 2008, 02:21 AM
Postare #28


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(oanad23 @ Sep 4 2008, 11:55 PM) *



Sa iti traiasca fetitele..iti scriu printre +picaturi ptr ca bubulina mea nu ma lasa perea mult.....parerea mea este ca laptele de dimineata dupa care mai doarme nu e bine..si nici cel de seara innainte de somn....favorizeaza cariile......aici se face big deal pe treaba asta.....

Aceasta postare a fost editata de USA: Sep 5 2008, 02:24 AM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oanabn
postare Sep 26 2008, 09:58 PM
Postare #29


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 107
Inscris la: 5-December 07
Din: satu mare
Membru nr.: 10,774



QUOTE(USA @ Sep 5 2008, 12:21 AM) *
Sa iti traiasca fetitele..iti scriu printre +picaturi ptr ca bubulina mea nu ma lasa perea mult.....parerea mea este ca laptele de dimineata dupa care mai doarme nu e bine..si nici cel de seara innainte de somn....favorizeaza cariile......aici se face big deal pe treaba asta.....

daca nu e bine inainte de culcare laptele ,pt ca favorizeaza cariile atunci cum sa procedez?
bianca se trezeste dimineata pe la 07.30 si cere lapte dupa care mai doarme pana la 9.30 10 .
daca nu ii dau lapte se trezeste de tot.
tu cum ai procedat?
acuma sunt in dilema ,parca nu m-as trezi pe la 07.30 dimineata, cand seara dormim si noi destul de tarziu. doh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mary-r-p
postare Oct 3 2008, 03:43 PM
Postare #30


Junior
*

Grup: Members
Postari: 12
Inscris la: 23-April 07
Membru nr.: 3,346



Baietelul meu, Luca, are un an si o luna, iar programul nostru de masa este cam asa:
- la 8-8,30 lapte NAN 2 cu cereale
- 11-11,15 piure de fructe ( variem, combinam, dar niciodata nu lipseste babana)
-intre 16 si 17 piure de legume ( de tot felul ) cu carne de pui, vita, peste, ficat de pui sau ou ( ultimele 2 nu mai mult de o data pe sapt.)
-in jurul orei 19 un iaurt simplu( sau cu bucatele mici de paine), sau cereale cu apa
-ora 21,30-22 (dupa baita de seara) cam 250 ml lapte tot cu cereale, pt ca simplu nu prea ne mai place
Pot sa spun ca in ultimele 2 luni nici bebele meu nu a mai luat in greutate, are tot 10 kg, dar a crescut cam 4 cm in inaltime, asa ca dr mi-a spus sa stau linistita ca este totul in regula. De acum nu mai ia in greutate cum se intampla inainte de 1 an, uneori si 1 kg pe luna, si nici nu ar mai fi normal sa se intample asa.
Va pup!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 08:29 AM