Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Romania Te Iubesc!, poze cu locuri frumoase din Romania si din lumea intreaga
manu1981
postare Feb 14 2011, 06:57 PM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



Transfagarasanul in luna august. Urcare spre Balea lac
Drumul DN7C – Transfăgărășan începe în comuna Bascov, Județul Argeș de lângă orașul Pitești, în direcția orașului Curtea de Argeș și se termină la intersecția cu drumul DN1 între Sibiu și Brașov, în apropierea comunei Cârțișoara, cu o lungime de 151 km.









--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 14 2011, 06:57 PM
Postare #12


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



Cascada Capra - o gasim intre Cabana Capra si lacul Balea, asezata pe marginea soselei, fiind situata pe versantul sudic al muntilor Fagaras, pe Transfagarasan in judetul Arges.







--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 14 2011, 06:58 PM
Postare #13


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



Lacul Bâlea este un lac glaciar (format în circ glaciar) situat la o altitudine de 2040 m, în Munții Făgăraș, Județul Sibiu. Dimensiunile lacului sunt: 360 m în lungime, suprafața de 46508 m2 și adâncimea de 11,35 m. În anul 1932 lacul Bâlea și o suprafață de circa 180 ha în jurul lacului au fost declarate rezervație științifică.








--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 14 2011, 06:58 PM
Postare #14


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566




Coborare pe Transfagarasan spre Sibiu
Transfăgărășanul a fost construit între anii 1970 – 1974 în timpul lui Nicolae Ceaușescu, care a vrut să asigure un drum strategic peste munți, inaugurarea având loc în data de 20 septembrie 1974. Drumul peste Munții Făgăraș, s-a realizat cu eforturi materiale considerabile și cu prețul multor vieți de soldați și muncitori care au contribuit la construcția lui. Oficial se vorbește de 40 de oameni decedați pentru ca acest drum să străbată munții, dar oameni care după 35 de ani mai sunt în viață vorbesc de sute de vieți omenești pierdute. Răspunzând unui interviu, un martor al timpului spunea: Numai la baraj au murit vreo 400 de băieți.





--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Feb 14 2011, 08:07 PM
Postare #15


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



vai manu ce mi--a placut............si ce frumos ai explicat.........ai stofa de ghid oFloare1.gif

satul maramuresean superb..........ma duce cu gandul la Muzeul Satului din Bucuresti........acolo te simti minunat.......merg anual si vizitez acel muzeu

Transfagarasanul este visul fiecarui roman cred...........merita mers pe el.......
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 14 2011, 08:35 PM
Postare #16


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(MIOSA @ Feb 14 2011, 10:07 PM) *
vai manu ce mi--a placut............si ce frumos ai explicat.........ai stofa de ghid oFloare1.gif

satul maramuresean superb..........ma duce cu gandul la Muzeul Satului din Bucuresti........acolo te simti minunat.......merg anual si vizitez acel muzeu

Transfagarasanul este visul fiecarui roman cred...........merita mers pe el.......

Multumesc! Sunt multe locuri frumoase in tara noastra care merita vazute. Transfagarasanul este superb, nu pot descrie senzatia pe care o ai cand urci pe soselele serpuite cu haul foarte aproape de marginea drumului.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Feb 15 2011, 08:21 AM
Postare #17


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



QUOTE(manu1981 @ Feb 14 2011, 08:35 PM) *
Multumesc! Sunt multe locuri frumoase in tara noastra care merita vazute. Transfagarasanul este superb, nu pot descrie senzatia pe care o ai cand urci pe soselele serpuite cu haul foarte aproape de marginea drumului.



sa vezi ce sentimente te incerca pe Transfagarasan cand ti-i se rupe toba si incerci sa opresti sa o legi dar cauti un loc sa nu fie in curba ca sa nu incurci circulatia...........si mergi, si mergi si toba zdranga, zdranga pe asfalt liwlol.gif
si intr-un final gasesti o curba mai larga unde opresti si repari toba in spiritul romanesc ..........o legi cu sarma liwlol.gif
eu am patit si eram disperati ca erau numai curbe si nu aveam cum sa oprim ........ liwlol.gif

atentie la Balea lac este f frig...........recomandat si vara un pantalon lung si o geaca.........copiilasii obligatoriu si o caciulita........noi am fost in august si erau 10 gr cu plus........brrrrrrr

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Feb 15 2011, 03:23 PM
Postare #18


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



asa sa calatorim si azi putin

Trovantii de la Costesti( pe langa Horezu...este Rezervatie Geologica)







Baile Olanesti ..jud Valcea..........foarte frumos loc si mai ales linistit.......ideal pentru cei care cauta liniste!



Primaria din Baile Olanesti




broscute in micul lac din parcul din Olanesti



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Feb 15 2011, 03:26 PM
Postare #19


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



lac de nuferi tot in baile Olanesti



drumul spre Cheile Buila Vanturarita ( un traseu de vis, basm si ce vreti doar ca la cabana Cheia de Valcea nu veti gasi de mncare si baut asa ca va luati cu voi de acasa, dar gasiti o toaleta, apa proaspata si un peisaj de vis)











  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Feb 16 2011, 01:24 AM
Postare #20


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



fetelor...superb topic!!! wub.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 03:30 PM