Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2665 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Bebelusi De Iulie 2008
mariac
postare Jan 14 2009, 01:53 PM
Postare #11


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,443
Inscris la: 12-January 09
Membru nr.: 64,417



Si noi am inceput la 5 luni cu suc de morcov si mar care i place la nebunie si acum dupa fiecare masa de fructe bea cate 120ml de suc, apoi piururi de legume, branzica calcicata mar co para si mar cu cereale.carne inca nu i-am dat! Voi ati inceput cu carnita? De care si cum ati procedat?


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariac
postare Jan 14 2009, 02:02 PM
Postare #12


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,443
Inscris la: 12-January 09
Membru nr.: 64,417



QUOTE(andral @ Jan 14 2009, 11:17 AM) *
micutii vostri cum au crescut pana acum,ce greutate si lungime au,al meu e cam slabutz,64cm si 7,3kg

Eu nu cred ca e slab se poate si mai rau crede-ma depinde acum cu ce greutate si lungime s-a nascut.Al meu a avut 4kg si 58 cm la nasteresi acum.......mult!!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gonzolik
postare Jan 15 2009, 01:19 AM
Postare #13


bebelusi de iulie
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,501
Inscris la: 10-January 09
Membru nr.: 63,659



buna dragi mamici de iulie. baiatul meu e nascut pe 9 iulie. are 8 kg...eu zic ca e ok.....e o scumpete de baiat.....mari probleme avem cu diversificarea. am inceput si noi pe la 4 luni jumate cu suc de mar, morcov, apoi mar ras cu biscuite si branza calcica. toate bune si frumoase ..... dar de pe la 5 luni jumate am zis sa-i fac supica de legume si putina carnita.......DEZASTRU. de atunci si pana in ziua de azi ne chinuim. nu vrea deloc. mananca 1-2 lingurite si apoi ii vine sa vomite. am incercat toate combinatiile: carne separat (amestecat cu biscuite laugh.gif .... si cu mar si portocala....) , legume separat, i-am facut si cartofii copti cu putin unt, i-am combinat cu suc de mandarina....cu mar....NICI UN REZULTAT. daca ii dau mar, biscuiti, banana si branzica calcica mananca nu se mai opreste eating.gif . am incercat si cu putina sare...am zis ca sa mai prinda putin gust (ca nu-i facusem cu sare.....cik nu e buna la bebei unsure.gif )....da nu am avut succes. lapte nu prea mai vrea.(alimentat numai formula) sad.gif a inceput sa bea ceai in disperare. ii dadeam ceai de tei de vreo luna incoa`.....dar am auzit ca nu e prea indicat pt baietei si i-am luat ceai de fructe......ii place hi.gif ....aa...si ne mai place si iaurtul (danone)
voi cum stati cu diversificarea? a mai patit cineva asa?
as vrea sa incerc mancare la borcanele....sa vad daca ii plac..... ce parere aveti de ele? am auzit multe pareri de bine.
ah...si mai avem o problema cu somnul. adoarme pe la 1,30-2 noaptea doh.gif spada.gif si se trezeste pe la 6 bea un pic de ceai si adoarme iar pana pe la 8. si apoi mai face vreo 4 reprize de somn pe parcursul zilei , dar numa de vreo jumatate de ora si pe la 8 seara mai doarme pana pe la 9 jumate. . si apoi incepe circul bb.gif cafea.gif
va pup si sanatate la bebei


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariac
postare Jan 15 2009, 11:20 AM
Postare #14


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,443
Inscris la: 12-January 09
Membru nr.: 64,417




greu..........eu cred ca toti fac mofturi la anumite alimente al meu nu prea mananca fructele de dimineata.Incearca sa faci o pauza nu-i mai da vreo zi doua carnita si piure de legume si incearca dupa aceea vezi poate tine la noi a mers.Cat despre borcanele nu stiu ce sa zic eu nu as opta pentru ele acum vezi si tu daca borcanelele sunt ultima solutie si pe acelea le mananca nu ai ce face.spor la papat!!! eating.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jus_ro
postare Jan 15 2009, 11:43 AM
Postare #15


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,961
Inscris la: 29-November 07
Din: Brasov
Membru nr.: 10,498



servus mamici si bebelusi de iulie!!!!!!!!!!! ma bucur ca deschis topic ca eram cam singura pe aici si ma invart cand la iunie cand la august.....noi ne-am nascut pe 13 iulie cu 3020 grame si 49 de cm...acum avem 6100 grame si 65 de cm....si mancam putin ca sa ne mentinem silueta rolleyes.gif .....si noi tot lapte formula humana folosim...am avut putin lapte, cam 5 sapt pe care l-am muls si i l-am dat cu biberonul.....am inceput de pe la 3 luni cu suculet de mar si morcov.....acum papam cam asa:
intre 3-5 noaptea 130 ml de lapte
intre 7-8.30 130 ml de lapte
intre 10-11 mar, para rase cu biscuit si acum i-am bagat branzaca calcica dar nu prea o vrea rolleyes.gif
intre 13-14 supica in biberon cam 100 ml si pireul de legume cu carnita cu lingurita
intre 17-18 maxim 170 ml de lapte cu cereale
intre 20-21.30 170 ml de lapte
ceai la greu maxim 150 ml pe zi...acum ii dau si apa si ii place jucaus.gif
somn dimineata pe la 11 o ora...pe la pranz vreo 2 ore...daca iesim afara si mai mult.....seara pe la 19 o ora dar nu in fiecare zi.....seara adormim intre 21-23 depinde de ea...si pana dimineata maxim pana la 8.30.....cu trezire pentru masa de noapte si mici treziri pentru ceai......cate odata si din o in ora.... rolleyes.gif va pupam si va dorim o zi minunata oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andral
postare Jan 15 2009, 12:08 PM
Postare #16


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,609
Inscris la: 9-December 08
Din: BARLAD
Membru nr.: 55,508



QUOTE(Gonzolik @ Jan 15 2009, 03:19 AM) *
buna dragi mamici de iulie. baiatul meu e nascut pe 9 iulie. are 8 kg...eu zic ca e ok.....e o scumpete de baiat.....mari probleme avem cu diversificarea. am inceput si noi pe la 4 luni jumate cu suc de mar, morcov, apoi mar ras cu biscuite si branza calcica. toate bune si frumoase ..... dar de pe la 5 luni jumate am zis sa-i fac supica de legume si putina carnita.......DEZASTRU. de atunci si pana in ziua de azi ne chinuim. nu vrea deloc. mananca 1-2 lingurite si apoi ii vine sa vomite. am incercat toate combinatiile: carne separat (amestecat cu biscuite laugh.gif .... si cu mar si portocala....) , legume separat, i-am facut si cartofii copti cu putin unt, i-am combinat cu suc de mandarina....cu mar....NICI UN REZULTAT. daca ii dau mar, biscuiti, banana si branzica calcica mananca nu se mai opreste eating.gif . am incercat si cu putina sare...am zis ca sa mai prinda putin gust (ca nu-i facusem cu sare.....cik nu e buna la bebei unsure.gif )....da nu am avut succes. lapte nu prea mai vrea.(alimentat numai formula) sad.gif a inceput sa bea ceai in disperare. ii dadeam ceai de tei de vreo luna incoa`.....dar am auzit ca nu e prea indicat pt baietei si i-am luat ceai de fructe......ii place hi.gif ....aa...si ne mai place si iaurtul (danone)
voi cum stati cu diversificarea? a mai patit cineva asa?
as vrea sa incerc mancare la borcanele....sa vad daca ii plac..... ce parere aveti de ele? am auzit multe pareri de bine.
ah...si mai avem o problema cu somnul. adoarme pe la 1,30-2 noaptea doh.gif spada.gif si se trezeste pe la 6 bea un pic de ceai si adoarme iar pana pe la 8. si apoi mai face vreo 4 reprize de somn pe parcursul zilei , dar numa de vreo jumatate de ora si pe la 8 seara mai doarme pana pe la 9 jumate. . si apoi incepe circul bb.gif cafea.gif
va pup si sanatate la bebei

nu stiu daca ai incercat si asa cum scrie aici dar poate te ajuta
http://www.copilasul.com/bebelusul-o-zi-un...GUME-BM-COM.php
supa doar de morcov ii place?
e normal sa bea ceai pentru ca are nevoie de lichide,in loc de biberonul de lapte papa mar cu bisc ,depinde si cat ceai bea,poate il deranjeaza stomacelul


--------------------
l
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andral
postare Jan 15 2009, 12:11 PM
Postare #17


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,609
Inscris la: 9-December 08
Din: BARLAD
Membru nr.: 55,508



QUOTE(mariac @ Jan 14 2009, 04:02 PM) *
Eu nu cred ca e slab se poate si mai rau crede-ma depinde acum cu ce greutate si lungime s-a nascut.Al meu a avut 4kg si 58 cm la nasteresi acum.......mult!!


s.a nascut la 36 saptamani(zic dr eu dupa calculele mele erau 34),cu 2,7 si 49 cm...
sanatate lui bebica si crestere frumoasa in continuare


--------------------
l
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariac
postare Jan 15 2009, 01:12 PM
Postare #18


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,443
Inscris la: 12-January 09
Membru nr.: 64,417



QUOTE(andral @ Jan 15 2009, 02:11 PM) *
s.a nascut la 36 saptamani(zic dr eu dupa calculele mele erau 34),cu 2,7 si 49 cm...
sanatate lui bebica si crestere frumoasa in continuare

Eu zic ca a crescut bine daca s-a nascut asa mic!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariac
postare Jan 15 2009, 01:25 PM
Postare #19


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,443
Inscris la: 12-January 09
Membru nr.: 64,417



Noi papan asa: 7-8 dim 180ml laptic
10-11 mar,para, mar copt cu branza calcicat,cereale+100-120suc de mar cu morcov
13 piure de legume :morcov patrunjel dovelcel ,telina ,broccoli, pastarnac, cartof combinate cate doua sau trei
17 lapte cu cereale sau simplu depinde
20 210ml si somn cu treziri pentru ceai.
Si noi avem nopti in care se trezeste din ora in ora eu cred ca dintisorii sunt devina acum urmeaza sa i iasa cei de sus si e foarte umflata gingia.
Voi cati dintisori aveti noi avem doi de la 5 luni fix.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gonzolik
postare Jan 15 2009, 10:11 PM
Postare #20


bebelusi de iulie
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,501
Inscris la: 10-January 09
Membru nr.: 63,659



QUOTE(andral @ Jan 15 2009, 01:08 PM) *
nu stiu daca ai incercat si asa cum scrie aici dar poate te ajuta
http://www.copilasul.com/bebelusul-o-zi-un...GUME-BM-COM.php
supa doar de morcov ii place?
e normal sa bea ceai pentru ca are nevoie de lichide,in loc de biberonul de lapte papa mar cu bisc ,depinde si cat ceai bea,poate il deranjeaza stomacelul


nu pot accesa link-ul pe care mi l-ai dat sad.gif . nu-i place nici supa de morcov. dar suc de morcov (crud) si mandarina bea unsure.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2665 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 17th April 2024 - 01:24 AM