Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Masajul Si Gimnastica La Copil, de la nastere pana la 3 ani
dianar
postare Apr 4 2009, 04:46 PM
Postare #1


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 188
Inscris la: 11-January 09
Din: Chisinau
Membru nr.: 64,060



Cand am nascut, piciul meu s-a dovedit a fi foarte incordat(muschii) si in plus avea un pic de displazie la sold. Am cautat multa literatura si printre ce am gasit mi-a placut cartea "Masajul copilului de la nastere pana la 3 ani" de Irina Crasicova. Vreau sa o va aduc la cunostinta aici. Voi posta materialul pe parti, imi va lua putin timp traducerea cartii.
Sper sa va fie de folos jucaus.gif
Cartea este dedicata masajului şi gimnasticii la un copilul sanatos, detaliat sunt descrise caracteristicile de dezvoltare psihomotorie ale copiilor din primele zile de viata si pana la trei ani, iar in functie de varsta pe care o au sunt propuse seturi de exercitii. In continuare sunt descrise metodele de exersare cu copiii prematuri si copiii care sufera de cele mai comune boli ce necesita tratament pe termen lung cu participarea obligatorie a parintilor.
Metodele de masaj si gimnastica propuse in aceasta carte, sunt bazate pe tehnicile cunoscute ale pediatrilor din Petersburg: Hubert K. D., MG Ryss, AF Tur, care au fost folosite cu succes mult timp in centrele de sanatate si de recreere pentru copii.

Aceasta postare a fost editata de dianar: Apr 4 2009, 05:14 PM


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post



Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th April 2024 - 03:26 AM