Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Masti Naturale
ninina
postare Mar 11 2009, 02:55 PM
Postare #21


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



Vine primavara cu mult soare....
Vin pistruii....ce sa face???
Probabil ca ti se intampla si tie acum ca a venit vara sa ai fata (si nu numai) plina de pistrui care apar ca ciupercile ca dupa ploaie. Ii suporti asa cum sunt sau poti incerca cateva variante de linistire a tenului si astfel sa dobandesti o fata fara de pistrui.

Amesteca o lingurita de suc de lamaie cu un varf de cutit de sare de lamaie ca o lotiune si aplic-o pe fata seara.

Frictioneaza pistruii cu suc de ceapa rosie. Sau macereaza ceapa in otet timp de 24 de ore si apoi aplica pe pistrui. Mai poti incerca cu suc de ceapa amestecat cu suc de masline in cantitati egale.

Lotioneaza fata cu suc proaspat de patrunjel de doua ori pe zi. Sucul proaspat de patrunjel are si rol antiseptic, fiind folosit ca cicatrizant al ranilor.

O fiola de laprisor de matca se amesteca cu doua lingurite din zeama unui fruct acid (lamaie, portocala, grapefruit) si se aplica zilnic pe pete.

Amesteca o lingura de tarate de grau cu 10 g de drojdie de bere si cu zeama de lamaie pana se formeaza pasta necesara pentru aplicarea mastii. Aplica masca timp de 10-15 minute si apoi spala-te cu apa calduta.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Mar 11 2009, 04:54 PM
Postare #22


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



Tot pt pistrui.... trandafir.gif
Masti

Suc de papadie (flori si tulpini pisate) - se amesteca cu aceeasi cantitate de suc de lamaie si miere, la care se adauga caolin sau argila verde, pana se obtine o pasta moale. Se aplica pe fata curata, la doua zile. Se indeparteaza prin frictionare cu degetele umede, spaland resturile cu apa calduta.
Frunze proaspete de afine, precum si fructe bine pisate - se amesteca cu caimac de pe lapte si miere de albine.
Se face un decoct din patru linguri de flori de papadie si doua de deditei si o cana de apa. Se fierb 5 minute. Se strecoara. Apa se foloseste prin aplicare de comprese, iar plantele se terciuiesc si se amesteca cu apa oxigenata. Se aplica pe fata sub forma de masca. Se spala dupa 10 minute. Se aplica o crema hidratanta.

Lotiuni
Pentru pistrui: se spala in fiecare zi fata cu apa in care au fiert arpacas si flori de soc. 200 ml apa si o lingura de arpacas se fierb 20 de minute, apoi se adauga o lingura de flori de soc. Se acopera vasul, se lasa sa se raceasca si se strecoara.
Suc de la mladitele de vie taiate, sau sucul de la un strugure necopt, cu care se tamponeaza seara petele.
Se fierb 30 de minute intr-un litru de apa 30 g de marar proaspat. Se strecoara si se adauga 20 g de glicerina.
Doua manunchiuri de flori de ghiocei se pun intr-un vas, peste care se pune zeama de lamaie, cat sa le cuprinda. Se amesteca si se lasa la macerat trei zile. Se strecoara, storcand bine florile printr-un tifon, si se pastreaza in sticlute inchise la culoare. Se frictioneaza petele cu ajutorul unui tampon de vata seara, inainte de culcare. Se repeta pana dispar petele.
Se zdrobeste o ceapa si se strecoara printr-un tifon. Sucul se amesteca cu 1/2 lingurita de suc de lamaie si miere de albine. Se frictioneaza pielea de doua ori pe zi.
Evitati folosirea cremelor pentru albit, care contin bismut si precipitat alb de mercur. Pentru moment decoloreaza, dar la primele raze de soare pielea se va pata si mai mult.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Mar 15 2009, 09:14 AM
Postare #23


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



Pt Roxykira.... trandafir.gif
Pt tenuri iritate si congestionate, patate....
-flori de coada soricelului...comprese cu infuzie preparata dintr-o lingura de flori la 100ml apa.
-papadie-comprese sau lotionari cu decoct din 2 linguri de planta la o cana de apa.
-radacina de morcov-lotionari cu suc de morcov proapspat preparat saumasca cu morcov ras....se recomanda contra petelor maronii....
-frunze de patrunjel-lotionari cu macerat la rece preparat timp de 8-10 ore dintr-o legatura de frunze la un jumatate lintru apa....
Daca nu intelegi ceva te rog sa ma intrebi.... trandafir.gif
DAca te duci la dermo..spunemi si mie diagnsosticul....poate gasesc si eu ceva natural...
Te pupic fata frumoasa...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxikira
postare Mar 16 2009, 12:43 PM
Postare #24


Roxi
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,765
Inscris la: 19-February 09
Din: Brasov
Membru nr.: 72,881




QUOTE(ninina @ Mar 15 2009, 09:14 AM) *
Pt Roxykira.... trandafir.gif
Pt tenuri iritate si congestionate, patate....
-flori de coada soricelului...comprese cu infuzie preparata dintr-o lingura de flori la 100ml apa.
-papadie-comprese sau lotionari cu decoct din 2 linguri de planta la o cana de apa.
-radacina de morcov-lotionari cu suc de morcov proapspat preparat saumasca cu morcov ras....se recomanda contra petelor maronii....
-frunze de patrunjel-lotionari cu macerat la rece preparat timp de 8-10 ore dintr-o legatura de frunze la un jumatate lintru apa....
Daca nu intelegi ceva te rog sa ma intrebi.... trandafir.gif
DAca te duci la dermo..spunemi si mie diagnsosticul....poate gasesc si eu ceva natural...
Te pupic fata frumoasa...


Super super.gif Mersi mult,esti o dulce floare2.gif Acum ma duc fuguta la farmacia naturista ca e chiar langa mine la doi pasi...intru mai pe seara si iti zic ce am facut si daca a avut efect.
Bineinteles ca o sa-ti zic si diagnosticul de la dermato...tare mi-e frica ca o sa-mi dea medicul vreun tratament tot pe baza de unguente sau ce stiu eu ce creme...de ma irit si mai tare...mai vedem pana atunci smile.gif
Te pupa Roxi tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Mar 16 2009, 12:45 PM
Postare #25


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(roxikira @ Mar 16 2009, 02:43 PM) *
Super super.gif Mersi mult,esti o dulce floare2.gif Acum ma duc fuguta la farmacia naturista ca e chiar langa mine la doi pasi...intru mai pe seara si iti zic ce am facut si daca a avut efect.
Bineinteles ca o sa-ti zic si diagnosticul de la dermato...tare mi-e frica ca o sa-mi dea medicul vreun tratament tot pe baza de unguente sau ce stiu eu ce creme...de ma irit si mai tare...mai vedem pana atunci smile.gif
Te pupa Roxi tzuc.gif

Sper din tot sufeltul sa.ti faca bine...sunt plante care calmeaza....si in acelasi timp si hidrateaza....
Te imbratisez.....si cred iti va face bine... trandafir.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxikira
postare Mar 16 2009, 04:09 PM
Postare #26


Roxi
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,765
Inscris la: 19-February 09
Din: Brasov
Membru nr.: 72,881



QUOTE(ninina @ Mar 16 2009, 12:45 PM) *
Sper din tot sufeltul sa.ti faca bine...sunt plante care calmeaza....si in acelasi timp si hidrateaza....
Te imbratisez.....si cred iti va face bine... trandafir.gif


Am fost...mi-am cumparat flori de coada soricelului...de papadie am uitat smile.gif Patrunjel o sa iau din piata...am si morcovi dar nu cred ca este necesar ca nu am pete pe fata smile.gif
Pe seara incep cu coada soricelului...ca acum o sa plec putin de acasa smile.gif Iti scriu mai tarziu smile.gif Mersi inca odata floare2.gif ...Si te pup pe burtica unde e bebe mic floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Mar 16 2009, 04:13 PM
Postare #27


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(roxikira @ Mar 16 2009, 06:09 PM) *
Am fost...mi-am cumparat flori de coada soricelului...de papadie am uitat smile.gif Patrunjel o sa iau din piata...am si morcovi dar nu cred ca este necesar ca nu am pete pe fata smile.gif
Pe seara incep cu coada soricelului...ca acum o sa plec putin de acasa smile.gif Iti scriu mai tarziu smile.gif Mersi inca odata floare2.gif ...Si te pup pe burtica unde e bebe mic floare2.gif

Foarte bine...sa nu uiti si de musetel....dar asta mai trziu dupa ce vezi cu merge cu coada soricelului...
Te pupik draga mea...
Am facut.o pt tinc cu placere... tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxikira
postare Mar 17 2009, 04:10 PM
Postare #28


Roxi
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,765
Inscris la: 19-February 09
Din: Brasov
Membru nr.: 72,881



QUOTE(ninina @ Mar 16 2009, 04:13 PM) *
Foarte bine...sa nu uiti si de musetel....dar asta mai trziu dupa ce vezi cu merge cu coada soricelului...
Te pupik draga mea...
Am facut.o pt tinc cu placere... tzuc.gif


Hai sa-ti zic ce am patit smile.gif Mi-am facut cu coada soricelului...toate bune si frumoase...nici o reactie smile.gif
Iar azi inainte sa plec in oras...m-am dat cu putina crema pe fata ca sa vad daca ma mai inrosesc smile.gif...si nimiccccc...nici o blanda,nici roseala,nici usturime...nimic....nu-mi vine sa cred super.gif
Deci eu cred ca a functionat smile.gif Acum stau doua zile cuminte...nu ma mai dau cu nimic pe fata,nici cu crema si nici cu soricelul...si dupa doua zile ma dau cu crema sa vad reactia...un mic experiment smile.gif
Oricum o sa fac un tratament de lunga durata cu ce mi-ai recomandat tu...dar totusi ar fii dragut sa stiu ca ma pot da iar cu crema si fara masti in prealabil...sau tratamente dermato smile.gif
Mersiiiiiii....esti cea mai tare super.gif tzuc.gif floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Mar 17 2009, 04:26 PM
Postare #29


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(roxikira @ Mar 17 2009, 06:10 PM) *
Hai sa-ti zic ce am patit smile.gif Mi-am facut cu coada soricelului...toate bune si frumoase...nici o reactie smile.gif
Iar azi inainte sa plec in oras...m-am dat cu putina crema pe fata ca sa vad daca ma mai inrosesc smile.gif...si nimiccccc...nici o blanda,nici roseala,nici usturime...nimic....nu-mi vine sa cred super.gif
Deci eu cred ca a functionat smile.gif Acum stau doua zile cuminte...nu ma mai dau cu nimic pe fata,nici cu crema si nici cu soricelul...si dupa doua zile ma dau cu crema sa vad reactia...un mic experiment smile.gif
Oricum o sa fac un tratament de lunga durata cu ce mi-ai recomandat tu...dar totusi ar fii dragut sa stiu ca ma pot da iar cu crema si fara masti in prealabil...sau tratamente dermato smile.gif
Mersiiiiiii....esti cea mai tare super.gif tzuc.gif floare2.gif

Ma bucur tare mult...ca ai reusit....probabil va trebui sa faci de inca cteva ori asfel de masti..te va ajuta mai mult...ca sa. se refaca fata....
...poate ar trebui sa schimbi si creme...cine stie ce nu.i place la fata ta...,
...oricum ma bucur mult...sper sa fie bine in continuare.. bananab.gif bananab.gif bananab.gif
Eu sunt cam lenesa imi fac din an in pasti cate o masca...acum m -am gamdit sa ma pun si eu pe treaba..sa.mi fac macar una pe sapatamana...
...seara ma dau in loc de crema cu ulei de migdale...este super..parca ai fata de bebe....asa fina.... trandafir.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Mar 19 2009, 02:20 PM
Postare #30


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



1. Cea mai simpla masca posibila: desfa o portocala si aplica pe fata cateva felii. Dupa 10 minute, indeparteaza-le si spala-te cu apa calduta. Ideal pentru tenurile grase, pentru ca matifiaza.
2. Si tenul tau se resimte dupa o zi lunga de lucru. Revigoreaza-l cu 2 lingurite de miere si o feliuta de grapefruit. Zdrobeste grapefruitul si apoi adauga mierea. Dupa 10 minute, indeparteaza amestecul.
3. Argila + suc de lamaie = masca ideala pentru tenurile mature. Lasa acest amestec sa actioneze pana cand se intareste. Rezerva-ti o ora pe saptamana, pentru acest ritual, fiindca rezultatele sunt vizibile.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 09:55 AM