Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

168 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre Diversificare Si Altele, diversificare si altele
alice76
postare Nov 26 2006, 10:36 PM
Postare #1


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 62
Inscris la: 26-November 06
Membru nr.: 727



Buna fetelor! Ma numesc Alice si am si eu un bebeu de 5luni. Vroiam sa va intreb pt. ca am auzit diverse pareri. E bine sa-i dau banana? Si inca ceva... medicul meu de familie imi spune sa-i dau fier din luna a 2-a, eu insa am evitat! Voi ce ziceti? Va multumesc.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
teodora
postare Nov 27 2006, 04:25 AM
Postare #2


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 52
Inscris la: 24-October 06
Membru nr.: 262



QUOTE(alice76 @ Nov 26 2006, 09:36 PM) *
Buna fetelor! Ma numesc Alice si am si eu un bebeu de 5luni. Vroiam sa va intreb pt. ca am auzit diverse pareri. E bine sa-i dau banana? Si inca ceva... medicul meu de familie imi spune sa-i dau fier din luna a 2-a, eu insa am evitat! Voi ce ziceti? Va multumesc.

Banana se da dupa 6 luni,este mai greu de digerat,iar fierul si eu il dau fetitei mele de 7 luni,inca de la inceput pentru ca este prematur nascuta.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Nov 27 2006, 08:35 AM
Postare #3


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Banana ii poti da incepand cu 7 luni. Desi e un pic mai greu de digerat e unul din cele mai bune fructe, ma refer la continutul de vitamine. Iar despre fier, e foarte bine ca ti-a fost recomandat si foarte rau ca nu i-ai dat. De la o anumita varsta, dupa ce a epuizat rezerva noastra de fier, asta daca e alaptat, bebeii au nevoie de fier pe care nu au inca de unde sa-l ia. Ai inceput diversificarea?
Si mie mi-a recomandat medicul pediatru Fier Haussman, preventiv, la 4 luni si jumatate, pentru ca bebe Radu era exclusiv alaptat la san.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cerasela72
postare Nov 27 2006, 06:10 PM
Postare #4


Member
***

Grup: Members
Postari: 145
Inscris la: 3-November 06
Membru nr.: 356




buna fetelor!eu ii dau fetitei mele banana de la cinci luni si ii este foarte bine .este adevarat ca am inceput cu cate putina , iar acum la sase luni si o saptamana mananca aproape o banana pe zi (mica ).fierul este recomandat din primele luni de viata , dar pe fata mea o constipa .stiu ca si banana constipa , dar am grija sa ii dau si piureuri de fructedin pere, piersici, caise sau suc de portocale
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmen iordache
postare Nov 28 2006, 09:47 PM
Postare #5


Junior
*

Grup: Members
Postari: 14
Inscris la: 17-November 06
Membru nr.: 527



buna seara.Am si eu un baiat de 5 luni si banana e una din mincarurile preferate,I-o dau cu lapte cu orez si nici nu are timp sa respire.Am probleme cu supa pe care o accepta foarte greu de citeva zile.Cred ca s-a plictisit,Nici ciorba daca ii fac nu maninca.Cu ce pot sa-i inlocuiesc supa de la prinz?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Nov 28 2006, 09:57 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(carmen iordache @ Nov 28 2006, 09:47 PM) *
buna seara.Am si eu un baiat de 5 luni si banana e una din mincarurile preferate,I-o dau cu lapte cu orez si nici nu are timp sa respire.Am probleme cu supa pe care o accepta foarte greu de citeva zile.Cred ca s-a plictisit,Nici ciorba daca ii fac nu maninca.Cu ce pot sa-i inlocuiesc supa de la prinz?

Dar nu-s cam multe mancaruri pentru 5 luni?Poti sa-i faci diverse mancarici:combinatii de legume, dar mai zemoase.Mai da-i si mar,compot sau crud,ca e mai indicat pt 5 luni decat banana.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Nov 29 2006, 09:09 AM
Postare #7


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Mai mamicilor, nu va repeziti cu mancaricile in bietii puiuti. Sunt inca mititei. Si eu, cand Radu era asa micut, deabia asteptam sa incep diversificarea dar am luat-o mult mai usor. Si alaptatii in continuare, ca tot laptele e baza.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Nov 29 2006, 12:29 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(Anca74 @ Nov 29 2006, 09:09 AM) *
Mai mamicilor, nu va repeziti cu mancaricile in bietii puiuti. Sunt inca mititei. Si eu, cand Radu era asa micut, deabia asteptam sa incep diversificarea dar am luat-o mult mai usor. Si alaptatii in continuare, ca tot laptele e baza.

Asa este,Anca.
La Andrei am facut aceeasi greseala si eu, si acum copilul meu e alergic la multe alimente.Cu al 2-lea am inceput dupa 6 luni sa-i introduc alimente,si se vede.Nu are nici o problema,iar urticarie a facut doar o data.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmen iordache
postare Nov 29 2006, 03:58 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members
Postari: 14
Inscris la: 17-November 06
Membru nr.: 527



Problema e ca nu mai vrea sa manince legume.Daca ma gindesc bine nu mai maninca supa de cind i-am introdus si carnea,cu toate ca a mincat de citeva ori.Asa ca trebuie sa-i fac ce-i place.Ii place la nebunie compotul de mere cu scortisoara la care adaug un biscuite sau brinza sau chiar simplu.Orezul il maninca cu ananas si ii dau de obicei seara pe la 6-7 pt. ca altfel se trezeste foarte des noaptea.Cred ca nu se satura cu laptele meu ,cu toate ca i-am introdus si formula ca supliment.Mai maninca piure de cartof cu brinza si banana fiarta cu lamiie si brinza.Oare ar trebui sa-i scot carnea si sa incerc mai tirziu?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Nov 29 2006, 04:27 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(carmen iordache @ Nov 29 2006, 03:58 PM) *
Problema e ca nu mai vrea sa manince legume.Daca ma gindesc bine nu mai maninca supa de cind i-am introdus si carnea,cu toate ca a mincat de citeva ori.Asa ca trebuie sa-i fac ce-i place.Ii place la nebunie compotul de mere cu scortisoara la care adaug un biscuite sau brinza sau chiar simplu.Orezul il maninca cu ananas si ii dau de obicei seara pe la 6-7 pt. ca altfel se trezeste foarte des noaptea.Cred ca nu se satura cu laptele meu ,cu toate ca i-am introdus si formula ca supliment.Mai maninca piure de cartof cu brinza si banana fiarta cu lamiie si brinza.Oare ar trebui sa-i scot carnea si sa incerc mai tirziu?


Daca o tolereaza bine,da-i.Medicul ce ti-a spus?
In legatura cu legumele,incearca sa schimbi reteta,sa nu fie doar fierte si gata.Combina-le altfel.Daca mananca cartof,deghizeaza-le in piure.Sa mai ai grija sa-l inveti cu mancarea colorata,ca sa-ti usurezi tie viata.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

168 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 05:10 PM