Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Peritol Da Sau Nu
anamarianegrii
postare Sep 3 2008, 09:45 AM
Postare #11


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



QUOTE(ady68 @ Sep 3 2008, 10:38 AM) *
Am scris mai sus ca are sapte luni implinite ieri si are si doi dintisori. Eu am dat numai un exemplu de ce mananca, ii dau multe fructe(banana, piersica, pepene rosu), carnita nu ii place f mult, de aceea am zis pana se obisnuieste cu gustul sa ii dau borcanele de la Nestle. Out ii dau sub forma de galuste. Am cartea pt bebe si am incercat sa ii dau cam ce scrie acolo, dar nu e f mancacios si mai e si pretentios.( ca mamica lui, care manca numai fortat cand era mica biggrin.gif )




smile.gif Bine! Eu asa cred - daca e vioi, voios si energic nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Lasa-l in voia lui! Mai ales daca toate analizele i-au iesit ok! El isi regleaza singur nevoile!
Multu succes si voie buna!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Sep 3 2008, 09:46 AM
Postare #12


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(ady68 @ Sep 3 2008, 10:14 AM) *
Mananca foarte putin pt varsta lui. Inainte ii dadeam din trei in trei ore inclusiv noaptea, dar de 2 sapt ii dau cam la 4-5 ore si nu mananca mai mult dpdv al cantitatii( la 7-8 am. 130 ml lapte + cereale , la 11 fructe + biscuite, un mar mediu, 14-15 supa de legume, dar nu mai mult de 80 ml + completare lapte, 18-19 gris cu lapte sau orez cu lapte, iar seara la fel ca dimineata. Noaptea ii dau numai daca cere). Peritolul mi l-a recomandat prof. Ciofu de la Grigore A-drescu. Intradevar i-am facut analizele si sunt in limitele normale, nu are anemie, calciu e ok, dar in ultima luna nu mi-a luat nici macar un gram in greutate. Are 7.500 gr si 75 cm. Nu o sa ii mai dau peritol, nu i-am dat decat 4 zile si pot sa spun ca efectul e zero. Multumesc mult pentru promptitudine. oFloare1.gif
Inca ceva! Voi sunteti de acord cu mancarea la borcanele de la Nestle?

Ady, ai grija si cu vitaminele, fetita mea daca ii dadeam vitamine nu mai manca deloc, depinde de fiecare copil in parte, eu i-am dat si peritol pe la 9 luni ptr alergie la cefalexine insa asupra ei nu a avut nici un efect, nici de somn ,nici de pofta de mancare... noua doctora ne-a spus ca atata timp cat este sanatoasa, nu slabeste e ok cat papa, desi iti spun sincer ca si acum mananca foarte putin, dar vitamine nu ne mai prescrie urmare a ceea ce i-am spus, ca se hranea doar cu ele ... urmareste atent copilul, cu siguranta vei vedea daca atat ii trebuie lui sa pape sau ceva ii taie pofta de mancare, cat despre borcanele, mi-as fi dorit sa le accepte si fata mea, insa nu a papat asa ceva niciodata, nu le suporta oFloare1.gif sanatate multa lui bebe


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ady68
postare Sep 3 2008, 10:00 AM
Postare #13


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 60
Inscris la: 4-July 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 28,875



Va multumesc mult pt raspunsuri, chiar nu ma asteptam sa imi raspundeti atat de repede. floare2.gif Octavian este fff activ, energic, vioi asa cum ar trebui sa fie un copil la varsta lui. Eu am intrat in panica pt ca nu mi-a luat in greutate si stiu ca nu e normal. Dar acum m-am linistit in urma controlului, deoarece d-nul dr mi-a zis ca e un copil f normal si ca atat mananca el, dar sa incercam si cu peritol. Eu am spus si mai sus ca nu o sa ii mai dau.
Dana68 puiul meu mananca f bine mancarea la borcanele, dar eu mai smechera ii dau o lingurita din borcanel 2 din ce i-am pregatit eu. Asa am procedat ieri si a mancat si supa cu galuste si mancare la borcanel.
Sanatate multa la bebeii vostrii si inca o data va multumesc! trandafir.gif

Impreuna cu nasa lui

Aceasta postare a fost editata de ady68: Sep 3 2008, 10:03 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria2008
postare Sep 3 2008, 10:18 AM
Postare #14


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,802
Inscris la: 27-May 08
Membru nr.: 24,562




Am mai auzit cazuri in care Peritolul a fost recomandat pentru pofta de mancare(cumnata mea a folosit la ambii copii).Noi am folosit pe la 5 luni si jumatate pentru o alergie la azitromicin dar doar 3 zile si ca reactie asupra ei a fost somnolenta.Mai nou am inteles k se da de la 6 ani si nu de la 2 cu toate k pe prospect scrie k de la 2 ani.Si bb are perioade cand papa mult si perioade cand nu vrea mai nimic iar mancarik la borcanel am folosit doar cat am stat la mare in rest prefer sa ii fac eu.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Sep 4 2008, 07:45 AM
Postare #15


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(ady68 @ Sep 3 2008, 11:00 AM) *
Va multumesc mult pt raspunsuri, chiar nu ma asteptam sa imi raspundeti atat de repede. floare2.gif Octavian este fff activ, energic, vioi asa cum ar trebui sa fie un copil la varsta lui. Eu am intrat in panica pt ca nu mi-a luat in greutate si stiu ca nu e normal. Dar acum m-am linistit in urma controlului, deoarece d-nul dr mi-a zis ca e un copil f normal si ca atat mananca el, dar sa incercam si cu peritol. Eu am spus si mai sus ca nu o sa ii mai dau.
Dana68 puiul meu mananca f bine mancarea la borcanele, dar eu mai smechera ii dau o lingurita din borcanel 2 din ce i-am pregatit eu. Asa am procedat ieri si a mancat si supa cu galuste si mancare la borcanel.
Sanatate multa la bebeii vostrii si inca o data va multumesc! trandafir.gif

Impreuna cu nasa lui

partners.gif oFloare1.gif daca este activ, este sanatos si chiar arata foarte bine, are ochisorii superbi si este tare vioi , sa iti traiasca Ady, sa fie sanatos oFloare1.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nunushica
postare Sep 4 2008, 09:43 AM
Postare #16


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 30-December 06
Membru nr.: 1,360



buna.bebe meu are acum 2 anisori si mereu am avut probleme cu lipsa poftei de mancare si anemie acuta.la un an a primit peritol,de 2 ori pe zi dar si vitamine.tratament reluat dupa 6 luni.dar ma mir ca tu consideri ca beb tau nu manaca bine:manaca destul de bine pt varsta lui.nu incerca sa il indopi,al meu inca nu mananca bine nici acum dar nu e slab deloc si nici anemic .am realizat ca el mananca cat are nevoie si nu trebuie sa ii dau vitamine fara rost.perito a luat o luna de zile si nu a avut efecte secundare ,doar somnolenta la inceput.a mai primit de la pediatru si complex de vitB,fier si vitaminaC.el a fost operat la ochi si atunci s-a observat ca era foarte anemic,la analiza sangelui.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alina_am
postare Sep 4 2008, 10:53 AM
Postare #17


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 221
Inscris la: 29-May 08
Din: Ploiesti acum Belgia
Membru nr.: 24,792



buna.si noi am luat peritol.dar nu a fost nici pentru alergie si nici pentru pofta de mancare.pe la 9 luni baietelul meu a racit si avea o tuse foarte urata care se manifesta predominant noaptea si nu putea dormi din cauza asta.
asa ca doctorita ne-a dat peritol ptr a dormi bine.e adevarat ca dormea piticu dus si nu mai tusea deloc.dar a fost prima si ultima oara cand am luat peritol.ce scrie pe prospect te ingrozeste.aerius pentru alergii e mult mai bun.
cat despre pofta de mancare stiu foarte multe mamici si bunici care dau copiilor peritol.dar pofta de mancare e un efect adevers din cate imi amintesc eu din prospect.e periculos ....parerea mea.am observat diferenta acum fiind intr-o tara straina.aici nu se indoapa copii cu vitamine.se prescriu medicamente strict pentru afectiunea de care sufera copilasul.iar antibioticele se dau numai daca e necesar.am bebele mic aici de la 3 luni.
pot sa va spun ca e sanatos tun.MULTA SANATATE LA MAMICI SI PITICII LOR oFloare1.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adrianag13
postare Sep 4 2008, 12:28 PM
Postare #18


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 22-May 08
Din: Pitesti
Membru nr.: 24,064



Salutare! Nu stiu ce sfat sa-ti dau despre Peritol, dar pot sa-ti spun ca pepenele este interzis copiilor sub 1 an. Acum, fiecare mamica face ce crede ca-i mai bine pentru puiul ei. Eu, una, nu i-am dat baietelului meu-are acum 10 luni si o saptamana. Bafta multa!
notworthy.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Sep 4 2008, 02:04 PM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



QUOTE(ady68 @ Sep 3 2008, 10:14 AM) *
Mananca foarte putin pt varsta lui.
....
Inca ceva! Voi sunteti de acord cu mancarea la borcanele de la Nestle?


Mie mi se pare ca mananca bine . Fetita mea de 6 luni jumate , de vreo 2 saptamani are doar 4 mese pe zi ; noaptea eu nu-i mai dau sa pape de la 2 luni. Iar de la 6 luni incolo in general vor lua mai putin in greutate.

Vitamine i-am dat celei mari abia acum un an , cand avea 4 ani deci; i-am dat martienii aceia (buni si pt imunizare) pe langa ursuleti cu echinaceea si polen cu miere de albine , si asta fiindca , mergand pt ptima oara la gradi, o saptamana era ok iar urmatoarea era racita ... a avut si tratament cu antibiotic... de aceea i-am dat ; insa nu f mult - 2 luni, cu pauza de o luna intre ele.

Iar borcanelele acelea de la Nestle, Hipp etc mie mi se par in regula. Am folosit si eu din cand in cand, cand din diferite motive nu reuseam sa-i fac o mancare la timp , aveam borcanele din acelea : erau pt cazuri de urgenta , sa zic asa. Si le-am foflosit si cand am mers la mare si la munte.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alina_am
postare Sep 4 2008, 02:58 PM
Postare #20


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 221
Inscris la: 29-May 08
Din: Ploiesti acum Belgia
Membru nr.: 24,792



QUOTE(ady68 @ Sep 3 2008, 09:14 AM) *
Mananca foarte putin pt varsta lui. Inainte ii dadeam din trei in trei ore inclusiv noaptea, dar de 2 sapt ii dau cam la 4-5 ore si nu mananca mai mult dpdv al cantitatii( la 7-8 am. 130 ml lapte + cereale , la 11 fructe + biscuite, un mar mediu, 14-15 supa de legume, dar nu mai mult de 80 ml + completare lapte, 18-19 gris cu lapte sau orez cu lapte, iar seara la fel ca dimineata. Noaptea ii dau numai daca cere). Peritolul mi l-a recomandat prof. Ciofu de la Grigore A-drescu. Intradevar i-am facut analizele si sunt in limitele normale, nu are anemie, calciu e ok, dar in ultima luna nu mi-a luat nici macar un gram in greutate. Are 7.500 gr si 75 cm. Nu o sa ii mai dau peritol, nu i-am dat decat 4 zile si pot sa spun ca efectul e zero. Multumesc mult pentru promptitudine. oFloare1.gif
Inca ceva! Voi sunteti de acord cu mancarea la borcanele de la Nestle?


borcanele sunt foarte bune atunci cand plec cu bebelu de acasa pentru o zi intreaga sau mai mult.nu ii dau mancare gatita de altcineva deocamdata.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 23rd April 2024 - 09:03 PM