Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cugetari !
Miha27X
postare May 8 2009, 02:24 PM
Postare #11


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,086
Inscris la: 16-April 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 85,413



Traieste clipa si bucura-te de ea.

Imi doresc cu disperare un copil
In valtoarea si tumultul vietii oare cate urmase ale Evei traiesc ce simt si mai ales cate simt ce traiesc? Traiesc in societate, traiesc dupa norme si reguli. Traiesc judecate si judecand, analizate si analizand. Isi programeaza viata, isi fixeaza prioritatile, isi doresc, vai cate isi doresc! Si la un moment dat vor realiza ca toate dispar in fata unei singure dorinte: de a fi mama.

In valtoarea si tumultul vietii oare cate urmase ale Evei traiesc ce simt si mai ales cate simt ce traiesc? Traiesc in societate, traiesc dupa norme si reguli. Traiesc judecate si judecand, analizate si analizand. Isi programeaza viata, isi fixeaza prioritatile, isi doresc, vai cate isi doresc! Si la un moment dat vor realiza ca toate dispar in fata unei singure dorinte: de a fi mama.

Cea mai grea dorinta si totusi cea mai importanta este sa iubesti si sa fii iubita. Si de aici se va naste o alta. Se naste dorinta de a naste. De a da viata din viata. De a te diviza prin unire.
Imi doresc cu disperare... Ce imi doresc? Ce inseamna sa fiu o Femeie? Ce isi doreste femeia din mine? Ce este important in viata mea de Femeie? Ce inseamna viata unei Femei? Ce sunt eu? Care este rolul meu in aceasta viata? De ce atatea intrebari? De ce atata agitatie in suflet? Fiindca traiesc? Fiindca simt? Fiindca sunt vie? Fiindca sunt cea care sunt?

Imi doresc cu disperare un copil. De ce un copil? De ce a ajuns un tel al vietii mele? De ce ma obsedeaza gandul si dorinta? De ce a devenit punctul central al existentei mele? De ce a fi o Femeie implinita presupune sa am un copil? De ce clipele intime, alaturi de barbatul din viata mea, au devenit contacte disperate, incarcate de acest scop precis, de acest stres urias: oare de aceasta data am ramas insarcinata? De ce barbatul de langa mine va incepe sa se simta un obiect, un donator, un intermediar intre mine si dorinta mea puternica? De ce dorinta s-a transformat intr-o fixatie? La ce ma gandesc atunci cand simt caldura, atingerea, dorinta lui? Ma gandesc la calendar? La esec? La rusine? La neputinta? La furie? La durere? Oare s-a indeplinit dorinta? De ce mi se intampla mie? De ce eu?

Nu am nimic! Nu sunt bolnava! Nu sunt defecta! Nu sunt vinovata! Sau poate sunt? NU SUNT! Si astept cu nerabdare clipa, astept sa treaca zilele, ASTEPT. Si vai cata deziluzie aduc primele picaturi de sange... primele dureri de burta... primele semne ale ciclului menstrual. Dar poate este un „ciclu fals”, poate mai este o speranta, poate... Sau poate nu. Si voi mai astepta o luna grea, o luna plina de uitare si deziluzie, de speranta si rugaciuni fierbinti, de cautari si teste, de tratamente si rugaciuni.

Ce inseamna sa nu poti ramane insarcinata si sa nu existe nici o cauza clara, o motivatie? Inseamna disperarea ca nu ai un raspuns, ca nu stii ce este in neregula si unde sa actionezi, ca esti lipsita de putere, de control. Inseamna frustrare, inseamna rusine, inseamna vina, inseamna lovituri grele in stima de sine, prin esecurile repetate, prin incercarile nereusite. Este ca si cum ai fugi dupa ceva si cu cat alergi mai tare, acel lucru se indeparteaza tot mai mult. Si obosesti. Opreste-te! Lasa-l sa vina la tine! Pregateste-te pentru el, atunci cand va veni. Goleste-te ca sa te umpli. Goleste-te de stres, de furie, de durere. Esti prea plina de ele pentru a mai lasa si altceva sa te patrunda.

Nu uita ca dogoarea dorintei iti parjoleste sufletul, iar suvoiul lacrimilor ti-l ineaca. Invata sa-ti sadesti samanta, prima data in gand, sa o cresti si sa o ingrijesti, sa o muti cu gingasie si rabdare din minte in trup, din suflet in carne, din dorinta in putinta, atunci cand este pregatita.

Trupul tau stie cel mai bine ca este sanatos, ca este construit ca oricare alt trup, ca este programat genetic sa procreeze, ca stie cum sa ramai insarcinata, cum sa duci sarcina si cum sa nasti. Acest corp al tau nu este un incubator gol, o cutie de reproducere, un loc pasager. Este ceva mult mai mult, este umplut, intrepatruns de ceea ce da culoare vietii, de ceea ce te face unica, de ceea ce te face atat de diferita. Este psihicul, este mintea, este sufletul, este spiritul tau. Ii poti spune cum vrei, te poti gandi la el cum vrei. El este, exista si te umple.

Sa nu uiti ca asa cum 90% din actul sexual se petrece in capul tau si nu in organele genitale, la fel se intampla si cu momentul conceptiei. Stresul si tot ce aduce el, frustrarea si furia, nerabdare si disperarea sunt acele ingrasaminte chimice, puternice, care in loc sa ajute la fixarea, la incoltirea si dezvoltarea samantei, in solul fertil al trupului tau, o vor arde, o vor distruge.

Nu uita ca solul pe care va cadea samanta este pregatit, ca este gata sa o primeasca si sa o hraneasca. Lasa-l sa-si indeplineasca menirea. Tu, doar hraneste-l, uda-l si incalzeste-l cu dragostea, cu pasiunea, cu bucuria momentelor in doi. Nu transforma aceste momente in unele decupate din munca campului. Nu le transforma in corvoada, nu te lasa robita si impovarata.


--------------------


in asteptarea unui ingeras!!!
Myky

CASTIGA BANI DAND CLICK-URI TOTUL GARTUIT ! TESTAT DE MINE!
http://www.tviptc.com/?ref=lorenzoo1
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miha27X
postare May 15 2009, 09:42 AM
Postare #12


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,086
Inscris la: 16-April 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 85,413



Foarte mic inventar de metode prin care noi, femeile, distrugem viata barbatilor
1. Lacrimile. Pentru ca par dragalase, interesante si incitante oricarui barbat aflat la inceputul vietii amoroase, dar ii enerveaza cumplit pe cei care au asistat deja la varsarea a mai mult de zece galeti. Pentru ca, desi universul se apropie cu pasi mari de disolutie, ei n-au reusit inca sa invete cum sa reactioneze atunci cand noi plangem. Cum sa invete, saracii, din moment ce, daca incearca schema cu luatul in brate, vom plange si mai tare pentru urmatoarele doua ore, iar daca aleg datul cu basca de pamant si bocancii in mobila, vom plange mai incet ca intensitate, dar pana dimineata?

2. Zodiile. Pentru ca s-au saturat sa-si sune mama, la inceputul fiecarei noi relatii, ca s-o intrebe a nu stiu cata oara la ce ora s-au nascut pe motiv ca noua iubita tine musai sa le calculeze ascendentul. E drept, l-ar putea tine si ei minte de la o relatie la alta, dar le e si-asa destul de greu sa-si memoreze zodia.

3. Pisiceala. Pentru ca apare in cele mai nepotrivite momente ale vietii lor. Exemplu:

Ea (8/11/2005 2:30:49 PM): BUZZ!! ce faci, gandacel, muncesti?

Ea (8/11/2005 2:30:49 PM): BUZZ!

Ea (8/11/2005 2:30:55 PM): BUZZ!! pisiii, de ceee nu raspuuuunzi?sad.gif(

El (8/11/2005 2:31:17 PM): treaba si tre’ sa intru-n sedinta, vb mai tarziu

Ea (8/11/2005 2:31:33 PM): nuuu, acuum, un piic

Ea (8/11/2005 2:31:39 PM): hai, ma, puiut, ca ma alint si eu nitel. spune-mi ceva frumos si te las :-S

Ea (8/11/2005 2:31:49 PM): BUZZ!! de ce nu ma bagi in seama? nu ma mai iubeeesti? sad.gif(

El (8/11/2005 2:31:56 PM): bai, intelege ca nu pot

Ea (8/11/2005 2:32:00 PM): bineee

Ea (8/11/2005 2:32:21 PM): pa, chiar m-ai enervat, sa stii

4. Tinutul in brate. Pentru ca daca, intr-o noapte, sunt foarte obositi si uita sa doarma cu noi in brate, a doua zi dimineata avem bot.

5. Declaratiile de dragoste. Pentru ca trebuie sa raspunda de minimum zece ori pe zi la intrebarile „Ma iubesti?” si „Cat de mult ?”, iar daca de la a opta oara-ncolo raspund plictisit, e nasol.

6. Complimentele. Pentru ca, daca nu observa ca ne-am schimbat rujul, ca am fost la coafor sau ca avem o rochita noua si nu verbalizeaza observatia prin niste cuvinte dragute (si originale!), iar e nasol.

7. Micile crizulite. Pentru ca punem bot din senin si ne enervam daca ei nu observa. Iar daca observa si ne intreaba ce am patit nu vrem sa raspundem. Iar daca insista, plangem.

8. Capriciile. Pentru ca ne apuca pofta de biscuiti cu crema la 1,36 noaptea. Pentru ca ne dam cu fundul de pamant cate o saptamana sa ne duca la munte, iar cu o ora inainte de plecare nu mai vrem sa mergem nicaieri fiindca ne doare burta si avem o depresie.

9. Intrebarile. Pentru ca vrem sa stim la ce se gandesc exact cand ei n-au chef sa vorbeasca cu nimeni.

10. Fitele. Pentru ca vrem sa ne umple presul de la usa cu flori, iar daca se intampla, facem figuri si mai mari. Pentru ca plecam la mama doar ca sa se roage de noi sa ramanem si, daca n-o fac, suntem de parere ca ne-au umilit.

11. Absurdul. Pentru ca uneori ii iubim doar daca ne arata ca nu-i interesam, iar daca se poarta prea frumos si curtenitor, ii consideram blegi. Pentru ca daca ne insala sunt niste magari, iar daca n-o fac ni se par cam papagali.

12. Prietenele. Pentru ca prietena noastra cea mai buna suna exact atunci cand ei au chef de joaca, iar noi alegem sa plangem impreuna cu ea ca a parasit-o porcul in loc sa ne gadilam cu ei si sa ne batem cu perne.

13. Dezorientarea in spatiu. Pentru ca, dupa 30 de minute de explicatii, tot n-am inteles cum se ajunge intr-un loc in care am mai fost macar de doua ori.

14. Intarzierile. Pentru ca, daca ei intarzie patru minute, sunt nesimtiti si nu ne respecta, iar daca noi intarziem 30 suntem printese.

15. Curele de slabire. Pentru ca ii plictisim cu ale noastre, iar daca se intampla sa ia si ei un kil in plus, in frigider nu se va mai gasi decat iaurt.

16. Mama. Pentru ca ne apuca migrenele de cate ori trebuie sa bifam o vizita la a lor, dar ii trimitem s-o ajute pe-a noastra sa care sacosele cu gogonele de la piata.

17. Baia. Pentru ca le oferim mereu o baie supraaglomerata de cosmeticale de-ale noastre pe care n-au voie s-o ude cand fac dus.

18. Hainele. Pentru ca oricat s-ar stradui sa se imbrace civilizat si ingrijit, noi tot mai gasim ceva de comentat.

19. Telefonul. Pentru ca daca ne suna doar de doua ori pe zi, tragem concluzia ca nu ne iubesc suficient, iar daca ne suna de trei ori se cheama ca ne bat la cap.

20. „Vreau asta si o vreau acum!”. Pentru ca, daca le cerem un CD rar pe care ei sunt nevoiti sa-l comande unui prieten din America, ni se pare ca nu sunt in stare sa ne indeplineasca imediat o dorinta, deci nu-i interesam, deci nu mai vrem nici un CD.

21. Transferul de vinovatie. Pentru ca, desi nu le-o spunem explicit, reusim intotdeauna sa-i facem sa se simta vinovati de faptul ca noi am busit masina, intr-un moment in care ei erau plecati din tara.

22. Logoreea. Pentru ca ne ia 20 de minute sa le comunicam o informatie care, in mod normal, ar putea fi transmisa in maximum 10 secunde







--------------------


in asteptarea unui ingeras!!!
Myky

CASTIGA BANI DAND CLICK-URI TOTUL GARTUIT ! TESTAT DE MINE!
http://www.tviptc.com/?ref=lorenzoo1
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miha27X
postare May 18 2009, 10:14 AM
Postare #13


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,086
Inscris la: 16-April 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 85,413





Legea lui Slous:
> Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap.
>
> Legea lui Franko privind locul de munca:
> Daca-ti place ceea ce faci, probabil ca faci ceea ce nu trebuie.
>
> Prima capcana a geniului:
> Nici un sef nu va pastra un subaltern care are dreptate tot timpul.
>
> Legea lui Raphel referitoare la afaceri:
> Cu cat angajatii au mai putin de lucru, cu atat vor lucra mai incet.
>
> Maxima biroului:
> Telefonul nu suna niciodata cand nu ai nimic de facut.
>
> Legea lui Otto:
> Intotdeauna faci ceva lipsit de importanta cand seful trece pe la biroul tau.
>
> Legea lui Chapman:
> Daca nu poti sa-ti termini treaba in primele 24 de ore, lucreaza noaptea.
>
> Regula lui Harry:
> Cand nu stii ce sa faci, mergi grabit si ia-ti o mina ingrijorata.
>
> Concluzia coridorului:
> Poti sa te duci oriunde daca ai o mina serioasa si duci cu tine un dosar.
>
> *****************************
>
>
> 7 miracole la barbati:
>
> 1. Toti barbatii sunt al dracului de ocupati.
> 2. Desi sunt ocupati, au vreme de femei.
> 3. Desi au vreme de femei, nu prea se intereseaza de ele.
> 4. Desi nu prea se intereseaza de femei, tot timpul au una pe langa ei.
> 5. Desi tot timpul au una pe langa ei, se mai "dau" si la alta sau altele.
> 6. Desi se mai dau la alta sau altele, se enerveaza daca femeia cu care sunt ii paraseste.
> 7. Desi femeia cu care sunt ii paraseste, tot nu invata din greselile pe care le fac (si tot se mai dau la altele).
>
> 7 miracole la femei:
>
> 1. Pentru o femeie este tot timpul importanta securitatea "materiala".
> 2.. Desi este important a supravietui din punct de vedere material, ele tot timpul isi cumpara haine scumpe.
> 3. Desi ele tot timpul isi cumpara haine scumpe, niciodata nu au cu ce sa se imbrace...
> 4. Desi ele spun ca nu au niciodata cu ce sa se imbrace, tot timpul se imbraca frumos.
> 5. Desi tot timpul se imbraca frumos, haina pe care o pun pe ele este doar o "carpa veche".
> 6. Desi ele zic ca este doar o "carpa veche", se asteapta de la tine sa le faci complimente.
> 7. Desi tu incerci sa le faci complimente, ele nu te cred niciodata..!
>
> **************************************
>
>
> Sunt femei care, in loc sa faca sa sufere mai multi barbati asa cum e firesc, se concentreaza asupra unuia pana il extermina.
> Acestea se numesc "fidele".








--------------------


in asteptarea unui ingeras!!!
Myky

CASTIGA BANI DAND CLICK-URI TOTUL GARTUIT ! TESTAT DE MINE!
http://www.tviptc.com/?ref=lorenzoo1
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miha27X
postare May 18 2009, 01:28 PM
Postare #14


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,086
Inscris la: 16-April 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 85,413




John se trezeste intr-o dimineata cu o mahmureala ingrozitoare dupa o noapte petrecuta la o petrecere de afaceri. Se chinuie sa-si deschida ochii si primul lucru pe care il vede sunt doua aspirine asezate langa un pahar cu apa pe noptiera. Si langa el, un trandafir rosu! John se ridica din pat si-si vede hainele curate si calcate. Se uita prin camera si vede ca totul e in ordine perfecta si luceste de curatenie.

La fel e si in restul casei.. Ia aspirinele, se sperie cand se uita in oglinda din baie si vede un ochi vanat si in cele din urma observa un bilet pe masa pe care scria:

"Dragul meu, micul dejun e in cuptor. Eu am iesit la cumparaturi. Te iubesc!!"

Se taraste pana in bucatarie si vede ca intr-adevar il asteapta micul dejun aburind si ziarul de dimineata. Fiul lui e si el in bucatarie. John il intreaba:

- Fiule, ce s-a intamplat azi-noapte?

- Pai, ai ajuns acasa beat dupa 3 dimineata si ai luat-o razna. Ai rupt masuta din sufragerie, ai varsat pe coridor si ti-ai facut un ochi vanat cand ai dat cu capul de usa .

- Atunci de ce este totul intr-o ordine atat de perfecta, atat de curat, am primit un trandafir rosu si micul dejun ma asteapta pe masa?

- Ah, asta-i simplu, ii raspunde fiul. Mama te-a tarat pana in dormitor si cand a incercat sa-ti dea jos pantalonii i-ai spus:

"Lasa-ma in pace, tarfa ce esti, sunt insurat!"



Morala:



Masuta rupta - 300.26 lei



Micul Dejun - 10.20 lei



Trandafirul rosu - 5.00 lei



Aspirinele - 0.50 lei



Sa spui lucrul potrivit la momentul potrivit... DE NEPRETUIT!




--------------------


in asteptarea unui ingeras!!!
Myky

CASTIGA BANI DAND CLICK-URI TOTUL GARTUIT ! TESTAT DE MINE!
http://www.tviptc.com/?ref=lorenzoo1
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miha27X
postare May 19 2009, 08:48 AM
Postare #15


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,086
Inscris la: 16-April 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 85,413



LEGILE VIETII !!!

Singura data cand poarta se inchide singura e atunci cand ai lasat cheile pe dinauntru".
( Legea Futuipastelemasiidecheie)

"Cand ai mainile pline de unsoare incepe sa te manace nasul".
(Legea Nasuvreauntura)

"Cand ti se pare ca totul merge foarte bine... e pentru ca ai trecut cu vederea ceva important...".
(Legea Imitragpalme)

"Daca reusesti sa-ti pastrezi calmul cand toti din jurul tau sunt disperati... e pentru ca nu ai priceput pe deplin gravitatea problemei".
( Legea Incanumiapicatfisa)

"Problemele nu se creeaza, nici nu se rezolva, ele doar se transforma!".
(Legea Astanueviata)

"Vei ajunge fugind la telefon exact cat sa mai auzi cum cineva inchide receptorul".
(Legea Ghicicineafost)

"Mereu sunt doua filme bune pe doua programe diferite la televizor... dar mereu la aceasi ora".
(Legea Astiasibatjocdenoi)

"Probabilitatea de a te pata in timpul mesei creste direct proportional cu necesitatea de a-ti pastra haina curata!
(Legea Numaiclefai)

"Orice corp omenesc scufundat intr-o vana facand o baie relaxanta cu spuma face sa sune telefonul! ".
(Legea Cinedracusunalaoraasta)

"Orice corp omenesc asezat pe WC face sa sune soneria de la intrare!".
(Legea Nicisamacacinlinistenupot)

"Viteza vantului creste direct proportional cu pretul coafurii recent facute!".
(Legea Chelulnuseagita)

"Daca, dupa multi ani, te decizi sa arunci ceva ce n-ai mai folosit demult, nu vor trece nici trei zile si vei avea absoluta si urgenta nevoie exact de acel obiect!".
(Legea Samibagpiciorul)

"Cand ajungi punctual nu e niciodata nimeni sa te vada, dar cand intirzii doar 5 minute... toti sunt deja prezenti... uitandu-se la ceas si clatinand din cap!
(Legea Namaripilapicioare)

"Atunci cand ai nevoie sa descui o usa , cu mainile ocupate de zece pungi mari si grele... cheia se va afla in buzunarul opus mainii pe care cu greu ti-ai eliberat-o".
(Legea Degeabasuni)



--------------------


in asteptarea unui ingeras!!!
Myky

CASTIGA BANI DAND CLICK-URI TOTUL GARTUIT ! TESTAT DE MINE!
http://www.tviptc.com/?ref=lorenzoo1
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miha27X
postare May 19 2009, 08:51 AM
Postare #16


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,086
Inscris la: 16-April 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 85,413



RAIUL SI IADUL

Un om pios statea de vorba cu Dumnezeu si i-a spus: Doamne as vrea sa stiu cum e Raiul si cum e Iadul.
Dumnezeu l-a condus pe om catre doua usi. A deschis una dintre usi iar omul a privit inauntru.. In mijlocul incaperii se afla o mare masa rotunda. Pe masa se afla un vas mare cu tocana, care mirosea foarte bine si care l-a facut pe om sa ii lase gura apa.
Oamenii care stateau la masa erau slabi si bolnaviciosi. Pareau a fi infometati.. Tineau linguri cu manere foarte lungi care le erau legate de brate si astfel putea ajunge la vas pentru a le umple cu tocana; dar din cauza manerelor mai lungi decat propriile maini, nu puteau duce la gura lingurile pline..
Omul pios s-a infiorat la vederea suferintei lor. Atunci Dumnezeu a spus: "Acum ai vazut Iadul"
Au mers apoi catre cealalata camera si au deschis usa.. Arata la fel ca si prima. Se gasea acolo o masa mare si rotunda cu un vas mare de tocana care iti lasa gura apa. Oamenii de la masa erau echipati cu acelasi gen de linguri dar acestia pareau bine hraniti si durdulii, radeau si vorbeau intre ei. Omul pios a spus: "nu inteleg"
"Este foarte simplu" a spus Dumnezeu. "Este nevoie insa de abilitate. Acesti oameni sanatosi au invatat sa se hraneasca unul pe celalalt, in timp ce ceilalti se gandeau doar la ei insisi"
Cand Isus a murit pe cruce, EL se gandea la tine.

Si tine minte ca EU mereu voi imparti lingura cu mancare cu tine!



--------------------


in asteptarea unui ingeras!!!
Myky

CASTIGA BANI DAND CLICK-URI TOTUL GARTUIT ! TESTAT DE MINE!
http://www.tviptc.com/?ref=lorenzoo1
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miha27X
postare May 21 2009, 10:45 AM
Postare #17


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,086
Inscris la: 16-April 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 85,413



George Carlin (absolut genial)
Daca nu veti citi intregul mesaj, veti pierde o zi din viata!


Viziunea lui George Carlin despre BATRANETE
Constientizati ca singura data in viata cand ne place sa "imbatranim" este in copilarie ?
La mai putin de 10 ani, suntem asa de incantati de asta, incat gandim si in fractiuni de an.
"Cati ani ai?" "Am patru ani si jumatate !" Nu vei spune niciodata ca ai 36 ani ...si jumatate. Da, dar ai patru ani si jumatate... Asta e diferenta!!!
Ai ajuns adolescent, acum nu te mai pot opri. Sari de bunavoie la numarul urmator sau chiar putin mai departe.
"Cati ani ai ?" "O sa am 16 !" Poate ca ai 13, dar vei avea 16 ! Si vine si cea mai grozava zi din viata ta.... ai 21. Chiar si cuvintele suna ca o ceremonie: ai devenit major, ai 21 ani ! YESSSS !!!
Apoi, faci 30. Oooohh, ce se intampla aici ?
Parca ai fi lapte batut ! Ala "se face" si e numai bun de aruncat, nu mai e amuzant, te-ai acrit.
Ce nu e in regula ? Ce s-a schimbat ?
Ai DEVENIT major, FACI 30, MERGI PE 40. Whoa ! Pune frana, o iei razna. Pana sa bagi de seama, AJUNGI de 50 si toate visele s-au spulberat.
Dar, asteapta !!! IMPLINESTI 60. Nici tu nu credeai ca vei face si asta !
Deci: DEVII major, FACI 30, MERGI pe 40, AJUNGI de 50 si IMPLINESTI 60.
Asa viteza ai luat, incat ATINGI 70. Dupa asta este "de pe o zi pe alta": astepti "SA O DUCI PANA MIERCURI".
In varsta de 80 ani, fiecare zi e un ciclu complet: O TII pana la pranz, AI PRINS si 4:30; AI AJUNS si seara asta.
Si nu se opreste aici !
In anii 90, o iei usurel inapoi: "Abia am avut 92"
Apoi se intampla cel mai straniu lucru: dupa 100, devii iar copil "Am 100 si ...jumatate ! "
Va urez tuturor sa prindeti 100 si jumatate cu sanatate !
CUM SA RAMAI TANAR
1. Ignorati numerele ne-esentiale. Inclusiv varsta, greutatea si inaltimea. Lasati doctorii sa-si faca griji in legatura cu astea. De asta ii platim.
2. Inconjurati- va de prieteni veseli. Aia mohorati va deprima.
3. Invatati. Studiati computerul, mestesugurile, gradinaritul, orice. Nu lasati creierul sa leneveasca. "O minte inceata este atelierul diavolului." Si numele diavolului este Alzheimer.
4. Savurati lucrurile simple.
5. Radeti des, mult si din toata inima. Radeti pana nu mai puteti si va trebuie aer.
6. Mai apar si lacrimi. Indurati, suferiti si treceti nai departe... Singura persoana care va insoteste toata viata, suntem NOI INSINE. Fiti "VII", cat sunteti in viata.
7. Inconjurati- va cu dragoste, indiferent ca asta inseamna familia, animalutele dragi, muzica, plante, hobbi-uri, ce-o fi. Casa voastra este refugiul vostru.
8. Pretuiti-va sanatatea. Daca este buna, pastrati-o. Daca mai are "hibe", reparati-o. Daca nu tine de voi "reparatia", cautati sprijin.
9. Nu va cautati vina. Faceti vizita la mall, in alt judet, in alta tara , dar NU unde este vina.
10. Spuneti-le oamenilor pe care ii iubiti, ca ii iubiti, cu orice ocazie.
SI NU UITATI NICIODATA
Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momente care iti taie rasuflarea.
Impartasiti cu cineva ce va place.
Cu totii avem nevoie sa ne traim viata din plin !
Sa aveti o zi minunata !

Aceasta postare a fost editata de mykyiy81: May 21 2009, 10:46 AM


--------------------


in asteptarea unui ingeras!!!
Myky

CASTIGA BANI DAND CLICK-URI TOTUL GARTUIT ! TESTAT DE MINE!
http://www.tviptc.com/?ref=lorenzoo1
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miha27X
postare Jun 5 2009, 11:36 AM
Postare #18


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,086
Inscris la: 16-April 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 85,413



femeile
Favorite Quote
AM INVATZAT MULTE LUCRURI!!!
Am invatzat ca poate, pentru lume, tu esti numai o persoana, dar pentru anumite persoane, tu esti lumea toata!
Am invatzat ca nu potzi face pe cineva sa te iubeasca…tot ce potzi face este sa fi o persoana iubita, restul depinde de ceilaltzi.
Am invatzat ca oricat mi`ar pasa mie...altora s`ar putea sa nu le pese...
Am invatzat ca dureaza ani sa castigi incredere shi doar cateva secunde s`o pierzi.
Am invatzat sa nu pierd timpul cu cineva care nu este disponibil sa si-l petreaca pe al lui cu mine.
Am invatzat ca nu conteaza CE ai in viatza, ci PE CINE ai in viata.
Am invatzat ca poate Dumnezeu doreste ca tu sa cunosti multe persoane rele inainte de a cunoaste persoana cea buna, in scopul de a fi recunoscator cand, in sfarsit o vei cunoaste.
Am invatzat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot altzii mai bine sa faca…ci cu ceea ce potzi sa faci tu.
Am invatzat ca nu conteaza ceea ce li se intampla oamenilor...ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a-i ajuta.
Am invatzat ca sunt oameni care te iubesc, dar nu stiu s-o arate…
Am invatzat ca oricum ai taia...orice lucru are doua fetze.
Am invatzat ca trebuie sa te despartzi de cei dragi cu cuvinte calde...caci s`ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi…
Am invatzat ca potzi continua inca mult timp...dupa ce ai spus: “NU MAI POT!”
Am invatzat ca ocaziile sunt facute ca sa profiti de ele…niciodata nu vei primi aceeasi sansa de mai multe ori, cel putin nu va mai fi la fel ca prima data…
Am invatzat ca eroii sunt cei care fac ce trebuie, cand trebuie shi unde trebuie, indiferent de consecintze.
Am invatzat ca pentru a-ti face un prieten trebuie sa mai inchizi cate un ochi, iar pentru a-l pastra insa, pe amandoi..
Am invatzat sa visez...dar in acelasi timp am invatzat sa-mi tzin ochii deschisi caci realitatea nu este asa frumoasa cum vreau eu...dar o accept asa cum e...
Am invatzat ca un adevarat prieten este cel care iti tine mana si iti atinge inima….
Am invatzat ca atunci cand sunt suparat, am dreptul sa fiu suparat, dar nu am dreptul sa fiu shi rau.
Am invatzat ca multi dintre cei ce esueaza in viata, sunt persoane care nu au realizat cat de aproape au fost de success in momentul cand au renuntat.
Am invatzat ca poti intotdeauna sa alegi intre “a risca” shi “a nu risca”, dar daca alegi sa nu rishti, nu vei stii niciodata ca puteai sa castigi daca ai fi riscat…iar daca ai riscat shi ai castigat, pastreaza cu grija aceea clipa…
Am invatzat ca prietenia adevarata continua sa existe chiar shi la distantza...iar acest lucru este valabil shi pentru iubirea adevarata.
Am invazat sa nu plang pentru ca ceva s-a terminat, ci sa zambesc pentru ca acesta s-a intamplat…
Am invatzat ca daca doi oameni se cearta, nu inseamna ca nu se iubesc.
Am invazat sa nu alerg prea mult spre ceva, lucrurile cele mai bune se inatmpla atunci cand le astepti cel mai putin…
Am invatzat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu...nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.
Am invatzat ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul loc, ci nu faptele sale…
Am invatzat ca indiferent cat de bun itzi este un prieten...oricum te va rani din cand in cand...iar tu trebuie sa`l iertzi pentru asta!
Am invatzat ca nu este totdeauna de ajuns sa fi iertat de altzii...cateodata trebuie sa invetzi sa te iertzi pe tine insutzi.
Am invatzat ca nimeni nu merita lacrimile tale, si acela care le merita, sigur nu te va face sa plangi…
Am invatzat ca indiferent cat de mult suferi, lumea nu se va opri pentru durerea ta.
Am invatzat ca doi oameni pot privi acelasi lucru, si pot vedea ceva cu totul si cu totul diferit.
Am invatzat ca nu exista fericire de care sa-ti amintesti, fara tristete…
Am invatzat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea…dar ca esti responsabil pentru ceea ce devii!
Am invatzat ca cel mai rau fel in care simti absenta cuiva este sa stai langa ea si sa stii ca nu va fi niciodata a ta.
Am invatzat ca oamenii la care tzii cel mai mult, itzi sunt luatzi prea repede.
Am invatzat sa iubesc, ca sa pot fi iubit.
Am invatzat ca o persoana care este dragutza cu tine, dar se poarta urat cu chelnerul , NU este o persoana dragutza (foarte important...fi foarte atent la asta...nu exista exceptzii!!!)
Am invazat ca viata iti poate fi schimbata in cateva ore de catre oamenii care nici nu te cunosc.
Am invazat ca exista tot timpul o perosana care sa ma critice, dar continui sa am incredere, fiind atent in cine voi putea avea incredere de doua ori…
Am invatzat ca cel mai bine e sa fi om, nu sa te gandesti mereu cum sa profiti de unul sau de altul.
Am invatzat ca daca vrei sa ai ceva, trebuie sa luptzi shi sa mergi inainte fara sa te uitzi inapoi, fara sa ceri aprobarea celor din jur.
Am invatzat ca pentru a te descurca itzi e de folos farmecul circa 15 min, dupa aceea insa ar fi bine sa stii ceva…
Am invaztat ca indiferent de consecinte, cei care sunt cinstiti cu ei insisi, ajung mai departe in viata.
Am invatzat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile.
Am invatzat ca chiar si atunci cand crezi ca nu mai ai nimic de dat, cand te striga un prieten vei gasi puterea de a-l ajuta.
Am invatzat sa inving lacrima cu un zambet chiar si atunci cand doare...
Am invatzat sa ma bucur de fiecare zi ca shi cum ar fi ultima.
Am invatzat ca increderea se castiga…
Am invatzat sa accept.
Am invatzat ca opusul dragostei nu este ura…ci indiferenta!
Am invatzat sa traiesc.
Am invatzat ca daca`i ajutzi pe altzii din tot sufletul , primesti inzecit inapoi.
Am invatzat ca nu trebuie niciodata sa incetezi sa zambesti, chiar si atunci cand esti trist, pentru ca tu nu stii cine s-ar putea indragostii de zambetul tau…
Am invazat ca tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!!!
Am invatzat ca scrisul, ca si vorbitul, pot linisti durerile sufletesti…
O viata intreaga invetzi ca sa ajungi ceva, si cand crezi ca ai terminat, iar trebuie sa invetzi. Si daca mereu invetzi, cand te opresti, tot nimic nu esti. Si atunci iti aduci aminte ca ai uitat sa fi copil! De ce? FIINDCA INVATZAI!



--------------------


in asteptarea unui ingeras!!!
Myky

CASTIGA BANI DAND CLICK-URI TOTUL GARTUIT ! TESTAT DE MINE!
http://www.tviptc.com/?ref=lorenzoo1
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili
postare Jun 5 2009, 01:23 PM
Postare #19


Admin
******

Grup: Root Admin
Postari: 1,650
Inscris la: 2-April 09
Membru nr.: 82,560



QUOTE(mykyiy81 @ Jun 5 2009, 12:36 PM) *
femeile
Favorite Quote
AM INVATZAT MULTE LUCRURI!!!
Am invatzat ca poate, pentru lume, tu esti numai o persoana, dar pentru anumite persoane, tu esti lumea toata!
Am invatzat ca nu potzi face pe cineva sa te iubeasca…tot ce potzi face este sa fi o persoana iubita, restul depinde de ceilaltzi.
Am invatzat ca oricat mi`ar pasa mie...altora s`ar putea sa nu le pese...
Am invatzat ca dureaza ani sa castigi incredere shi doar cateva secunde s`o pierzi.
Am invatzat sa nu pierd timpul cu cineva care nu este disponibil sa si-l petreaca pe al lui cu mine.
Am invatzat ca nu conteaza CE ai in viatza, ci PE CINE ai in viata.
Am invatzat ca poate Dumnezeu doreste ca tu sa cunosti multe persoane rele inainte de a cunoaste persoana cea buna, in scopul de a fi recunoscator cand, in sfarsit o vei cunoaste.
Am invatzat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot altzii mai bine sa faca…ci cu ceea ce potzi sa faci tu.
Am invatzat ca nu conteaza ceea ce li se intampla oamenilor...ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a-i ajuta.
Am invatzat ca sunt oameni care te iubesc, dar nu stiu s-o arate…
Am invatzat ca oricum ai taia...orice lucru are doua fetze.
Am invatzat ca trebuie sa te despartzi de cei dragi cu cuvinte calde...caci s`ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi…
Am invatzat ca potzi continua inca mult timp...dupa ce ai spus: “NU MAI POT!”
Am invatzat ca ocaziile sunt facute ca sa profiti de ele…niciodata nu vei primi aceeasi sansa de mai multe ori, cel putin nu va mai fi la fel ca prima data…
Am invatzat ca eroii sunt cei care fac ce trebuie, cand trebuie shi unde trebuie, indiferent de consecintze.
Am invatzat ca pentru a-ti face un prieten trebuie sa mai inchizi cate un ochi, iar pentru a-l pastra insa, pe amandoi..
Am invatzat sa visez...dar in acelasi timp am invatzat sa-mi tzin ochii deschisi caci realitatea nu este asa frumoasa cum vreau eu...dar o accept asa cum e...
Am invatzat ca un adevarat prieten este cel care iti tine mana si iti atinge inima….
Am invatzat ca atunci cand sunt suparat, am dreptul sa fiu suparat, dar nu am dreptul sa fiu shi rau.
Am invatzat ca multi dintre cei ce esueaza in viata, sunt persoane care nu au realizat cat de aproape au fost de success in momentul cand au renuntat.
Am invatzat ca poti intotdeauna sa alegi intre “a risca” shi “a nu risca”, dar daca alegi sa nu rishti, nu vei stii niciodata ca puteai sa castigi daca ai fi riscat…iar daca ai riscat shi ai castigat, pastreaza cu grija aceea clipa…
Am invatzat ca prietenia adevarata continua sa existe chiar shi la distantza...iar acest lucru este valabil shi pentru iubirea adevarata.
Am invazat sa nu plang pentru ca ceva s-a terminat, ci sa zambesc pentru ca acesta s-a intamplat…
Am invatzat ca daca doi oameni se cearta, nu inseamna ca nu se iubesc.
Am invazat sa nu alerg prea mult spre ceva, lucrurile cele mai bune se inatmpla atunci cand le astepti cel mai putin…
Am invatzat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu...nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.
Am invatzat ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul loc, ci nu faptele sale…
Am invatzat ca indiferent cat de bun itzi este un prieten...oricum te va rani din cand in cand...iar tu trebuie sa`l iertzi pentru asta!
Am invatzat ca nu este totdeauna de ajuns sa fi iertat de altzii...cateodata trebuie sa invetzi sa te iertzi pe tine insutzi.
Am invatzat ca nimeni nu merita lacrimile tale, si acela care le merita, sigur nu te va face sa plangi…
Am invatzat ca indiferent cat de mult suferi, lumea nu se va opri pentru durerea ta.
Am invatzat ca doi oameni pot privi acelasi lucru, si pot vedea ceva cu totul si cu totul diferit.
Am invatzat ca nu exista fericire de care sa-ti amintesti, fara tristete…
Am invatzat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea…dar ca esti responsabil pentru ceea ce devii!
Am invatzat ca cel mai rau fel in care simti absenta cuiva este sa stai langa ea si sa stii ca nu va fi niciodata a ta.
Am invatzat ca oamenii la care tzii cel mai mult, itzi sunt luatzi prea repede.
Am invatzat sa iubesc, ca sa pot fi iubit.
Am invatzat ca o persoana care este dragutza cu tine, dar se poarta urat cu chelnerul , NU este o persoana dragutza (foarte important...fi foarte atent la asta...nu exista exceptzii!!!)
Am invazat ca viata iti poate fi schimbata in cateva ore de catre oamenii care nici nu te cunosc.
Am invazat ca exista tot timpul o perosana care sa ma critice, dar continui sa am incredere, fiind atent in cine voi putea avea incredere de doua ori…
Am invatzat ca cel mai bine e sa fi om, nu sa te gandesti mereu cum sa profiti de unul sau de altul.
Am invatzat ca daca vrei sa ai ceva, trebuie sa luptzi shi sa mergi inainte fara sa te uitzi inapoi, fara sa ceri aprobarea celor din jur.
Am invatzat ca pentru a te descurca itzi e de folos farmecul circa 15 min, dupa aceea insa ar fi bine sa stii ceva…
Am invaztat ca indiferent de consecinte, cei care sunt cinstiti cu ei insisi, ajung mai departe in viata.
Am invatzat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile.
Am invatzat ca chiar si atunci cand crezi ca nu mai ai nimic de dat, cand te striga un prieten vei gasi puterea de a-l ajuta.
Am invatzat sa inving lacrima cu un zambet chiar si atunci cand doare...
Am invatzat sa ma bucur de fiecare zi ca shi cum ar fi ultima.
Am invatzat ca increderea se castiga…
Am invatzat sa accept.
Am invatzat ca opusul dragostei nu este ura…ci indiferenta!
Am invatzat sa traiesc.
Am invatzat ca daca`i ajutzi pe altzii din tot sufletul , primesti inzecit inapoi.
Am invatzat ca nu trebuie niciodata sa incetezi sa zambesti, chiar si atunci cand esti trist, pentru ca tu nu stii cine s-ar putea indragostii de zambetul tau…
Am invazat ca tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!!!
Am invatzat ca scrisul, ca si vorbitul, pot linisti durerile sufletesti…
O viata intreaga invetzi ca sa ajungi ceva, si cand crezi ca ai terminat, iar trebuie sa invetzi. Si daca mereu invetzi, cand te opresti, tot nimic nu esti. Si atunci iti aduci aminte ca ai uitat sa fi copil! De ce? FIINDCA INVATZAI!



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili
postare Jun 5 2009, 01:24 PM
Postare #20


Admin
******

Grup: Root Admin
Postari: 1,650
Inscris la: 2-April 09
Membru nr.: 82,560



trandafir.gif adevarat si ...frumos ! partners.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 12:04 PM