Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Ochelari De Soare Purtam In Vara 2008?
Alondra
postare Jun 3 2008, 05:39 AM
Postare #1


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



Ce ochelari de soare purtam in acesta vara (2008)?

Moda fiecarui sezon presupune o atentie deosebita acordata unor elemente specifice anotimpului. Venirea verii inseamna, prin urmare, nu doar schimbarea garderobei, ci si imbogatirea ei cu un element absolut necesar – ochelarii de soare, care, in acest an, au devenit un accesoriu omniprezent in colectiile marilor creatori.
In vara 2008 se poarta ochelarii de soare cu o alura funky, rezultat al unei combinatii inedite intre ochelarii de tip jucarie si modelele anilor ’80. Clasicele modele Gucci si Chanel sunt inlocuite in aceasta vara cu un nou concept. Usor exagerate, modelele care au invadat deja magazinele, ne vor face cu siguranta sa rascolim sertarele mamei sau ale matusii, in cautarea formei ideale de rame, amintind de Nana Mouskouri.
De fapt, doua tendinte oarecum extremiste domina preferintele creatorilor – fie ochelari avangardisti, tip banda, ce amintesc de episoadele din Star Trek, fie ochelari cu o tenta ludica, experimentala, inspirata din imaginea Las Vegasului anilor ’80. Paradoxul este ca ceea ce li se reprosa designerilor in trecut (lentile patrate imense, rame prea masive etc) pare sa fi devenit acum principala tendinta a verii 2008.

Ochelari banda

Desi nu sunt foarte glamour si duc cu gandul mai degraba la un film SF decat la atmosfera selecta de la Cannes, acest gen de ochelari a fost destul de repede acceptat in moda pariziana. Daca va tenteaza, asortati-i cu tinute usor masculine, in nuante sobre de negru sau gri sau faceti un puzzle inedit, combinandu-i cu o rochie colorata, vaporoasa. In ultimul caz, asocierea este insa destul de riscanta.



Ochelari sixties

Adeptele modei hippie vor fi cu siguranta incantate de revenirea acestui model, care iese in evidenta prin ramele groase din plastic sau plexiglas si prin lentilele fumurii care acopera jumatate din fata. Desi pot fi combinati cu orice element vestimentar, tinuta ideala la care ii puteti purta este una mai sobra, care le poate pune in evidenta aerul retro.



Ochelari aviator

Cum era de asteptat, dintr-un sezon in care moda se inspira din cea a anilor ’80, nu puteau lipsi ochelarii tip aviator, care pot fi purtati mai ales cu rochii mulate, cu insertii din piele. O re-vizionare a filmului Top Gun, succes al anilor ’80, ar putea inlocui cu succes orice sfat in ceea ce priveste combinarea ochelarilor tip aviator cu tinutele cele mai potrivite.



Wayfarer – Ray Ban

Modelul care a dominat vara trecuta, revine pe scena modei si ocupa inca o pozitie destul de buna printre preferinte. In acest sezon, succesul modelului Wayfarer de la Ray Ban recidiveaza, noutatea constand mai ales in combinatiile vestimentare ce pot fi asociate cu acesti ochelari. Lasati-va inspiratia sa decida!



Ochelari rotunzi


Modelul care a produs cele mai multe controverse este, in mod cert, cel propus de John Galliano in colectia Dior – vara 2008. Ochelarii lui Galliano amintesc de modelul inconfundabil purtat de John Lennon, model care nu s-a situat niciodata in topul preferintelor din lumea modei. Mai mult, varianta propusa de creatorul francez este un fel de parodie a modelului clasic Lennon – rame masive in culori contrastand cu lentilele si marime exagerata. Cu toate acestea, modelul pare sa aiba succes, deoarece s-a raspandit imediat in magazinele de profil si in colectiile altor designeri.



Indiferent ca sunt de vedere, de soare sau sunt purtati pur si simplu de placere, ochelarii fac parte din categoria elementelor „it”, reprezentand un accesoriu care nu are voie sa lipseasca din nicio garderoba, cel putin in acest sezon estival.

Care va plac si care se poarta pe la voi? oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Jun 3 2008, 07:36 PM
Postare #2


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



eu..una nu sunt in trend in materie de ochelari..am ce mi se potriveste,si am de mult timp,insa am ochit de curand ceva fruuumos,si la pret redus biggrin.gif poate mi-i achizitionez saptamana asta.. wink.gif
Ramona,oare cum mi-ar sta cu antipenultima pereche de ochelari din acest topic? rolleyes.gif ohmy.gif biggrin.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurelia_hadarau
postare Jun 3 2008, 08:46 PM
Postare #3


aurelia si andreea
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,919
Inscris la: 30-November 07
Din: BISTRITA
Membru nr.: 10,537



va arat ce ochelari am primit eu pentru vara asta;stiu doar ca sunt foarte scumpi,pentru ca sunt CHANEL,SPER SA VA PLACA SI VOUA,MIE IMI PLAC FOARTE MULT PENTRU CA SUNT FOARTE COMOZI.


SCUZATI CLARITATEA POZELOR,SUNT FACUTE CU CAMERA WEB;APARATUL L-AM IMPRUMUTAT notworthy.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra81
postare Jun 3 2008, 09:21 PM
Postare #4


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186




Ochelarii mei de soare sunt in genul acestora numai ca sunt maro si negri...am 2 perechi... notworthy.gif


Adica in genul primei perechi


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G.Raluca
postare Jun 3 2008, 09:43 PM
Postare #5


Mamica de printisorica
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,697
Inscris la: 8-March 08
Din: Verona IT
Membru nr.: 17,216



[quote name='alondramona' date='Jun 3 2008, 05:39 AM' post='196662']


Ochelari aviator

Cum era de asteptat, dintr-un sezon in care moda se inspira din cea a anilor ’80, nu puteau lipsi ochelarii tip aviator, care pot fi purtati mai ales cu rochii mulate, cu insertii din piele. O re-vizionare a filmului Top Gun, succes al anilor ’80, ar putea inlocui cu succes orice sfat in ceea ce priveste combinarea ochelarilor tip aviator cu tinutele cele mai potrivite.







Am observat ca aici se poarta anul acesta ...ochelari aviator...binenteles pe piata gasesti tot felul de tipuri si modele de ochelari.Eu optez pentru perechea de ochelari care mi se potriveste si-mi plac nu neaparat dupa ...ce se poarta...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jun 4 2008, 01:17 AM
Postare #6


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(alexandra81 @ Jun 3 2008, 10:21 PM) *
Ochelarii mei de soare sunt in genul acestora numai ca sunt maro si negri...am 2 perechi... notworthy.gif


Adica in genul primei perechi


Pai sunt cei mai normali!
Eu am ochelarii mei de soare si nu ma despart de ei! Nu sunt la moda si nici nu cred ca au fost vreodata ....dar ma simt extraordinar de bine cu ei!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Jun 4 2008, 03:09 AM
Postare #7


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



Asa fetelor, normal ca purtam ce ne place si ce credem ca ne sta bine!Perfect de acord cu Mih@ela si cu G.Raluca!
Mih@ela, cred ca tie ti-ar sta bine cu oricare tip de ochelari din cei la moda, esti frumoasa, cu si fara! wink.gif
aurelia_hadarau foarte frumosi ochelarii tai, sa-i porti sanatoasa!Am si eu unii asa mici negri, dar aseara mi-am mai achizitionat si perechea asta de Calvin Klein pe maro ca sunt putin mai mari! biggrin.gif



Aceasta postare a fost editata de alondramona: Jun 4 2008, 03:09 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Jun 4 2008, 03:46 AM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



eu am trei perechi pe care le rulez.. depinde de tinuta si ocazie si de cum ma simt la acel moment...Sunt adepta a regulii.. cu ce-mi sta bine, ma simt bine si sa nu-mi para rau daca-i pierd/rup" asa ca firma /anul nu conteaza. floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Jun 4 2008, 03:51 AM
Postare #9


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(meaw_ela @ Jun 4 2008, 04:46 AM) *
eu am trei perechi pe care le rulez.. depinde de tinuta si ocazie si de cum ma simt la acel moment...Sunt adepta a regulii.. cu ce-mi sta bine, ma simt bine si sa nu-mi para rau daca-i pierd/rup" asa ca firma /anul nu conteaza. floare2.gif


Corect!Tie iti sta bine cu orice!Dar cel mai mult imi place cum iti sta cu perechea asta! wink.gif



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Jun 4 2008, 03:57 AM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



QUOTE(alondramona @ Jun 3 2008, 09:51 PM) *
Corect!Tie iti sta bine cu orice!Dar cel mai mult imi place cum iti sta cu perechea asta! wink.gif

Ai gusturi scumpe.. LOL cool.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 27th April 2024 - 02:40 PM