Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Le Puneti Pachet Copiilor La Scoala
Sara1
postare Aug 24 2011, 08:15 PM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(USA @ Aug 24 2011, 10:31 AM) *
Tost cu mar si cascaval ai incercat? ...marul taiat rondeluta....

Muffins am vazut cu morcov.....tu ai vazut?.....e morcovul prefiert ras in aluatul de muffin....

Macaroane cu branza....ale noastre or Americane..ii place?.....daca da, cand le faci pune conopida prefiarta putin rasa cand le prepari si nu se simte...or putin mar ras.....iar nu se simte....morcov prefiert ras la cele Americane, merge.....am incercat yo la fata si nu am dat gres....

Cereale Pops...sa le pape ca pe boboane/seminte..merge?

Muffins cu morcov n-am vazut! La supermarket?
Cereale Pops? Astea sunt speciale?
Cu paste am ajuns sa fac si tort!!! La paste le amestec cu spanac si brocolli, brinza si ou si le pun la cuptor si asa le place la amindoi! Toast cu mar si cascaval chiar am sa incerc sa vad daca am succes!!! notworthy.gif

Aceasta postare a fost editata de Sara1: Aug 24 2011, 08:15 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 24 2011, 08:51 PM
Postare #12


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Sara1 @ Aug 24 2011, 09:15 PM) *
Muffins cu morcov n-am vazut! La supermarket?
Cereale Pops? Astea sunt speciale?
Cu paste am ajuns sa fac si tort!!! La paste le amestec cu spanac si brocolli, brinza si ou si le pun la cuptor si asa le place la amindoi! Toast cu mar si cascaval chiar am sa incerc sa vad daca am succes!!! notworthy.gif

Muffins cu morcov...da la supermarket am vazut dar am si facut.....sunt in general pe langa torturi...stii ca sunt torturile cu morcov "Carrot cakes", e tot pe acolo le gasesti pe astea!
Cerealele pops..sunt marisoare si yo la fata le pun in cupa aia speciala de baga mana sa isi ia bomboanele/cerealele....are capac special dintr-un cauciuc moale si baga mana, isi ia cerealele si daca intoarce cupa nu cad cerealele...(nu stiu de ai vazut..in fine)...e yo ii pun la fata in cupa aia, la drum or dimineata ca sa mai fur o jumatate de ceas de somn si ea le papa la TV.....sunt vitamine destule in ele si nu sunt nici asa dulci!
Paste, e bine ca papa..macar asa mai aduni ceva legume la ei in stomacele...
Ideea cu marul...am preluato de la Wholes Foods Market....avea la tester un soy de cascaval (nu mai tin minte de care) eee si avea felia de paine tost, cu rondeluta de mar peste si cascavalul topit deasupra...super gustos...am ajuns acasa si am incercat iar si de atunci asa papam diminetile de weekend cu orice cascaval vrei..... floare2.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Aug 24 2011, 08:53 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Aug 29 2011, 09:30 PM
Postare #13


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



waaww am citit ce scrieti aici si chiar mi se pare stresanta faza cu papa la scoala:)
la noi gradinita are cantina si meniu aprobat de medic nutritionist plus ca se face totul din produse naturale si proaspete
vorbesc de o gradinita de sta ...se pare ca am mare noroc ca sunt aici
dar cand o sa ajungem la scoala probabil voi reveni pe topicul asta pentru idei smile.gif
mult succes piticilor in noul an


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili
postare Aug 30 2011, 02:15 PM
Postare #14


Admin
******

Grup: Root Admin
Postari: 1,650
Inscris la: 2-April 09
Membru nr.: 82,560




dat fiind ca pe 12 septembrie incepe si la noi scoala, iar ne vom distra cu pachetelele "de papa":)

Pentru Raul o zi de scoala incepe:

- dimineata 7.15 cereale cu lapte sau o cana cu lapte sau de ceai + o felie toast cu dulceata
- la scoala pauza de masa este de la 9.50 - 11.10, adica 20 de min. Pentru gustarea de la scoala ii fac la sandwich maker ( avem unul ce lasa pe paine conturul lui Sponge Bob la presare) un sandwich cu gratar de pui + felii de castraveti murati sau cu cascaval si ardei sau paine cu ou (ii place lui mult de tot) si tot asa. Cutia pt pachetel are 2 compartimente: unul pentru mancare si unul pt desert yami.gif. Cel pentru desert contine : 3 patratele de ciocolata alba sau 4 haribo sau 1 ursulet Barni ( fetele din RO cred ca stiu wink.gif )

Dupa ce ajunge la after school pe la 12.30, se schimba de uniforma si apoi liber la joaca aproape 1 ora, dupa care ia pranzul : felul I + felul II. Dupa pranz, urmeaza temele - timp de 2 ore. Apoi joaca!: bananab.gif

In unele zile are tenis, english sau inot si atunci pe la ora 16.30 mai primesc o gustare: chec cu marmelada sau o gogoasa sau fructe.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Aug 30 2011, 03:30 PM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



si noi incepem cole pe 12....anul acesta intra si Sara la cole de copii mariii cu Alexandra
fetele mele acasa la 8 isi beau lapticul apoi la cole micul dejun de acasa (dar trebuie pus strict dupa orar:o zi lactate,o zi fructe iar vinerea sandwich) ,la pranz mananca la cole (la inceputul lunii ne dau meniul acasa sa stim ce mananca piticii zilnic si cu idei pt meniul de seara) gustarea de dupa amiaza o servim in parc dupa ce ies de la cole yes.gif (daca e frumos afara)


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Aug 30 2011, 08:35 PM
Postare #16


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(Sara1 @ Aug 23 2011, 06:42 PM) *
scoala publica ofera posibiltatea de a cumpara prinz copiilor, dar calitatea mincarii este atit de proasta, incit mi se stringe stomacul numai la gindul ca as putea lasa guritele mele sa se atinga de asa ceva.

Uite, la asta nu m-as fi asteptat. Deci se intampla si pe la case mai mari. smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ºtergãtorul de parbriz: nu opreºte ploaia, dar îþi permite sã îþi vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
twety
postare Sep 6 2011, 08:45 AM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,905
Inscris la: 20-October 09
Membru nr.: 116,331



pls like la pagina cord blood center, apoi mai deschizi odata linkul si dai click pe vote in dreptul fotografiei lui Mihnea; multumim!!!

http://apps.facebook.com/offerpop/Contest....id=72382&re

oFloare1.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Sep 20 2011, 01:43 PM
Postare #18


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



a inceput scoala fetele!

haideti cu idei de papa la scoala

eu deocamdata ( sunt novice in ale pachetelor la scoala) fac asa

dimineata la 7 si un sfert papa acasa 1 cana cu lapte cu 2 felii de unt cu dulceata, almette, cascaval sau 1 ou fiert
la scoala ii dau ori fructe ( 1 banana + 2 prune, 1 mar+1 para, 1 mar+1 necatrina etc ce mai sunt de sezon dar fara struguri ca mi-l imaginez cu sambureii aia mici ce se chinuie sa ii bage in servetel si nimereste doar linoleul ) sau daca nu-i dau fructe ii dau 1 sanvich cu ceva sau banana + biscuiti

doamna invatatoare pe noi ne-a rugat insistent sa nu le dam dimineata lapte cu cereale pt ca multor copii li-i se face rau ( lucru stiut de mine si vazut si la altii), asa ca lapte cu cereale am stabilit ca primeste doar in week-end
azi i-am facut sandich cu cascaval si varza pt ca m-a inebunit sa-i fac la scoala sandvich cu paine si varza doar si culmea i-a placut foarte mult

aaaa si al meu baiat pt ca este un mare fan lapte vea si laptele si manaca un pic din batonul acela

eu zic ca-i suficient ca si cantitate dar acum sa mai diversific in functie de ideeile voastre
eu personal nu-i dau nici un fel de mezel la baiat pt ca nici nu am voie nici nu sunt adepta lor

astept sa vina frigul sa-mi fac propiul meu mezel ceva gen muschi afumat oleaca si atunci ii voi da si lui ca stiu ca-i facut de mine

lili cum adica paine cu ou?????

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Sep 20 2011, 03:02 PM
Postare #19


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Se mai poate face omleta si pusa intre felii de paine si o felie de cascaval eventual....Arisei ii place asa enorm de mult....


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Sep 20 2011, 04:05 PM
Postare #20


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



Fetelor, eu am sa v-o zic pe cea dreapta: si anume, am ajuns pe pilot automat dimineata cind fac pachetele! SI anume, Tom primeste fie sandwich cu sunca si brinza, fie unt de arahide cu dulceata, linga care pun o sticla mica de apa si o cutie mica de suc cu pai. Iar David primeste in fiecare zi piine cu unt si brinza si 2 cutii de suc mici cu pai-pentru ca el nu e fan apa si suculetul ala de mere e singurul care se mai lupta nitel cu constipatia. doh.gif Daca avem cumva in seara de dinainte pizza, atunci David primeste o felie de pizza ramasa de cu o seara inainte! Asta este ceea ce maninca. Dupa nenumarate incercari de sandwich-uri mai complicate mai variate, cu care m-am pomenit inapoi acasa yes.gif am renuntat la orice fel de brizbrizuri!! David e mort dupa lapte si dupa bicuiti (Oreo cookies). Daca ii dau din astea, alaturi de sandwich, o sa manince biscuitii, o sa bea laptele eventual maninca banana daca ii dau, si ii aduce sandwich-ul neatins! Tom, care acasa maninca legume, daca primeste bucati de ardei gras sau castravete sau rosii mici, linga sandwich, sau fructe, mi le aduce acasa neatinse. Dar el macar maninca sandwich-ul! Asta e situatia, din pacate sunt complet nemultumita de mincarea pe care o ofera cantina de la scoala si de aceea am ajuns la varianta care merge pentru noi si care umple nitel sotmacelele cu ceva mincare mai hranitoare. Acuma, incerc sa make the best of it, piinea pe care le-o dau e din aceea neagra, sunca fara nici un fel de conservant gen nitriti, iar brinza si ea facuta din ingrediente naturale, fara aditivi!
Dimineata se bea lapte cu cereale-zilnic, sunt atit de pe graba dimineata si cu ochii fixi, incit nu se pune problema de smecherii, trebuie ceva hraitor si care sa curga repede pe git in jos! Cerealele sunt si ele din acelea Whole Grain si fara culori stridente, laptele e si el biologic!
La prinz insa, cind venim acasa-asta se intimpla la ora 3:00pm, atunci intru in functiune cu mincare mai la greu. Invariabil avem un castronel de ciorbita cu carne inauntru si multe legume-eu fac ciorbele mai groase-cu ceva piinica. Sau daca ne lipseste cirobita-ceea ce s-a mai intimplat peste vara cind era cald tare, aveam mincarica gatita, gen varza cu carne, ardei umpluti, mincarica de mazare! Dupa care primesc fiecare cite un fruct-Tom maninca bine pepene, mar, capsuni, struguri, iar piticul fie o banana, fie un mar! La noi in stomacele inca nu incape si felul I si felul II!
Iar seara la cina avem fie sufleu de paste cu spanac sau brocoli, fie snitele de pui cu piure si salata verde, fie chiftelute de carne de bizon cu acelasi piure si salate fie verde fie de varza, sa mamaliguta cu unt si brinza telemea, fie peste pane, sau chiar crenvusti si eventual cite o cana de lapte-ai mei pui sunt mari amatori. Deci cam asa arata meniul nostru.
La scoala pentru masa de prinz ii duce intr-o sala mare, unde se intilnesc cu mai multe clase, dureaza pina ii aliniaza si cara in sala respectiva, apoi incep sa vorbeasca si pierd timpul si nu se concentreaza pe mincat, dupa care le spune sa se grabeasca ca sa se duca afara sa mai prinda timp sa se joace si ai mei cind aud de joaca, string repede papa o pun in gentuta si pe aci ti-e drumul! wacko.gif Asa ca recuperam pe cit posibil dupa masa! yes.gif floare2.gif

Aceasta postare a fost editata de Sara1: Sep 20 2011, 04:08 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:00 AM