Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3223 Pagini V  « < 1314 1315 1316 1317 1318 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Aprilie 2009
bebepis
postare Nov 6 2009, 07:15 PM
Postare #13151


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,268
Inscris la: 26-November 08
Membru nr.: 51,511



Mami de teo bine ai revenit si multa-multa sanatate sotului! Iar pentru tine multa putere sa treci peste momentele astea grele! hug.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Nov 6 2009, 07:19 PM
Postare #13152


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(alinaspa @ Nov 6 2009, 09:05 PM) *
Vaaai ce dulceatza de fetitza . iar caciulita cu coditze mi-a starnit nostalgii.... am avut si eu cand eram micutza oFloare1.gif

Pai la asta m-am gandit si eu cand i-am cumparat-o smile.gif Si eu am avut cand eram mica, era o mare cearata intre mine si sora mea, pt ca aveam fiecare cate o culoare dar fiecare o voia pe a celeilalte dar fara sa o dea pe a ei smile.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebepis
postare Nov 6 2009, 07:53 PM
Postare #13153


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,268
Inscris la: 26-November 08
Membru nr.: 51,511



Am vazut ca astazi ati pus o multime de poze si filmulete cu bebei care de care mai simpatici!
Nu ma las nici eu mai prejos si va pun 2 poze cu "copilasii" mei creati astazi... rolleyes.gif
Inainte de coacere:

Dupa coacere:

Ma iertati pentru ca sunt offtopic.gif "copilasii" mei... biggrin.gif Si sa ma ierte si mamicile care, ca si mine wink.gif, sunt la cura de slabire! Sper ca nu v-am facut pofta!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alinaspa
postare Nov 6 2009, 08:08 PM
Postare #13154


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,166
Inscris la: 28-January 09
Din: VILLANUA/SPANIA
Membru nr.: 67,875




QUOTE(andree29 @ Nov 6 2009, 05:20 PM) *
Eu l-am primit cadou cand l-am nascut pe Andrei dar incearca la librarie acolo sigur vei gasi.
Alina, Andrei adora patutul cu toate ca nu doarme cu mine noi l-am exilat pe tati din dormitor chiar aseara imi reprosa ,si ea mai spus si nasei lui bebe ca de cand a venit jucaus.gif sunt complect schimbata numai ca eu sunt cam nervi.gif trebuie sa fac si eu ceva in privinta asta dar nu stiu cand.
Mai e vreo mamica in situatia mea?


Andree , e normal sa te schimbe venirea unui bebe. Normal ca inainte de a o avea pe sara imi imparteam timpul si dragostea intre berta si cristian... ii alintam toata ziua , si sotzul meu avea parte de muuulta atentie . acum abia am timp sa ma ocup de berta , sa o ascult si sa o ajut la teme , sa stau de vorba cu ea , sa-mi povestesaca pasurile ei , iubirea ei adolescentina .... asa ca , sotzul a ramas pe ultimul loc ... Dar el e foarte foarte intelegator notworthy.gif notworthy.gif , incercam sa ne gasim cate jumatate de ora si pentru noi dupa ce se culca fetele , duminica iesim la plimbare - o sa mai creasca sara un pic si o sa fie altfel ....
ce pot sa-ti spun ...incearca sa -l tii aproape de tine pe sotzul tau ... trebuie sa faca si el parte din prpoblemele voastre , dar si tu sa-i oferi dragostea de care are nevoie
QUOTE(maria_corina29 @ Nov 6 2009, 07:44 PM) *
am vazut si eu filmuletele, sunt extraordinari copilasii vostri, chiar cand o ascultam pe renata il aveam pe gabriel in brate si a inceput si el sa chiuie si sa tipe la fel ca ea. era fff atent la inceput apoi o acompania liwlol.gif
a vazut si sotul meu filmuletele cu andrei si amalia . nu-i venea sa creada pana nu i-am aratat si a ramas surprins.

eu am fff frig si curent in casa asa ca noi facem baie de 2 ori pe sapt. in cadita. il mai spal eu asa si il sterg cu un prosopel ud prin partile mai ascunse iar la fundulet ne spalam de cate ori facem kk.

am fost acum la dr de fam cu mucisorii, nu are rosu in gat dar risca sa faca pt ca respira pe gurita. ne-a dat augmentin, sper sa scapam de mucisori.
azi i-am dat supita dumicata cu miez de paine si a mancat, i-am dat putinel dar deschidea gurita singur.
corina , sper sa nu mi-o iei in nume de rau , sau sa te superi pe mine , imi dau si eu cu parerea .... nu e putin cam mult augmentin pentru niste mucisori ?Copilul are o stare buna , nu face febra .... augmentinul e un antibiotic destul de puternic ... plus ca nu cred ca a determinat corect daca cauza e virala sau bacteriana ... ca daca e virala degeaba ii dai antibiotic ... sara a avut 2 saptamani mucisori , si rosu in gat mai are si acum ... ii dau cu tantum verde in gat si i-am dat antiinflamatoare ..o sa treaca ...tin minte ca augmentin ii dadea bertei cand era cu bronsita urata , inceput de pneumonie ... nu te supara notworthy.gif notworthy.gif , nu sunt medic , dar am umblat mult cu berta prin spitale


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alinaspa
postare Nov 6 2009, 08:15 PM
Postare #13155


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,166
Inscris la: 28-January 09
Din: VILLANUA/SPANIA
Membru nr.: 67,875



QUOTE(alina_zugravu18 @ Nov 6 2009, 09:06 PM) *
daria nu trage decat de 2 ori din biberon,poate ca eu nu-i pun deloc sare si n-o ia setea ,cred ca daca-i puneam.....dar mi-a zis dr ca nu-i bai daca papa san.
aaa,stiti cu ce ii dau suc de portocala?cu lingura mare de inox si soarbe cum sorbim noi supa,altfel nu bea....dar nu va zic ce-i pe ea dupA AIA.....e,spalA mami,numai sa pape ea....


Pai si eu o alaptez si sare nu-i pun deloc si nici n-am de gand sa-i pun muuult timp .Dar mi-a zis doctorul sa-i dau apa ca nu se hidrateaza suficient cu san . Sara bea cu un paharel de tuica rolleyes.gif
QUOTE(bebepis @ Nov 6 2009, 09:53 PM) *
Am vazut ca astazi ati pus o multime de poze si filmulete cu bebei care de care mai simpatici!
Nu ma las nici eu mai prejos si va pun 2 poze cu "copilasii" mei creati astazi... rolleyes.gif
Inainte de coacere:

Dupa coacere:

Ma iertati pentru ca sunt offtopic.gif "copilasii" mei... biggrin.gif Si sa ma ierte si mamicile care, ca si mine wink.gif, sunt la cura de slabire! Sper ca nu v-am facut pofta!

Hei , mami ....ce ai cu noi ??ca si asa mi se invart 100 de retete prin bibilica (duminica e ziua mea ). dar ... de luni , gata ... regim floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andree29
postare Nov 6 2009, 08:19 PM
Postare #13156


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,031
Inscris la: 30-September 08
Din: cluj
Membru nr.: 39,800



QUOTE(manu1981 @ Nov 6 2009, 08:22 PM) *
Uite cateva retete pe care le am eu.

Ficatei cu branza
Ingrediente:
2 ficatei de pasare
lapte, formula pentru bebelusi
calciu lactic 2 tablete
Mod de preparare:
Se pregateste branza calcica. Se fierb 240 ml lapte si se adauga 2 tablete de calciu lactic in momentul in care fierbe. Se mai lasa sa fiarba 3 minute, dupa care se strecoara intr-o sita. Se fierbe ficatul si cand e gata se paseaza bine si se adauga si branza calcica si se amesteca pana se omogenizeaza si devine o pasta cremoasa. Pofta buna!

Piure de legume cu ficatel
Ingrediente:
1 dovlecel,
1 morcov,
1 cartof,
1 ficatel.
Mod de preparare:
Se fierbe dovlecelul, morcovul si cartoful la foc mic intr-o cratita cu capac, cca 30 min. Dupa ce au fiert se mixeaza sau se introduc in blander si se adauga ficatelul fiert in prealabil. La final se pun 3-4 picaturi de ulei de masline. Iese o crema extrem de gustoasa si hranitoare.

Orez cu legume si ficatel (de la 6 luni)
Ingrediente:
orez,
morcov,
ardei rosu,
ceapa,
rosii,
ficatel,
ulei de masline.
Mod de preparare:
Se fierbe separat orezul. Ficatelul, ardeiul, morcovul, ceapa si rosiile se fierb in apa, adaugandu-se o lingurita de ulei de masline. La final se scurge apa de la orezul fiert si impreuna cu legumele si ficatelul se mixeaza la blender (iese ca un piure mai suptire) si se serveste cald.



MS mult floare2.gif maine ii voi face "orez cu legume si cu ficatel"


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andree29
postare Nov 6 2009, 08:29 PM
Postare #13157


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,031
Inscris la: 30-September 08
Din: cluj
Membru nr.: 39,800




Ce pofta mi-ai facut dar bine ca nu sunt gravida ca altfel era bai...................... Veneam la tine sa manac.

Ce draga mi cum rade . tzuc.gif
Manu sper ca nu te stresez prea tare cu retetele .




--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andree29
postare Nov 6 2009, 08:31 PM
Postare #13158


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,031
Inscris la: 30-September 08
Din: cluj
Membru nr.: 39,800




Cand ma uit la ele ma gandesc la mama cat de mult cocea cand eram copii.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Nov 6 2009, 08:34 PM
Postare #13159


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(andree29 @ Nov 6 2009, 10:29 PM) *
Manu sper ca nu te stresez prea tare cu retetele .

Stai linistita ca nu ma stresezi ca eu am retetele salvate in calculator si doar dau copy - paste wink.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andree29
postare Nov 6 2009, 08:36 PM
Postare #13160


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,031
Inscris la: 30-September 08
Din: cluj
Membru nr.: 39,800



Alina si eu vreau sa slabesc. crybaby.gif Poate daca ne vom hatara la o cura si sa tinem mai multe mamici poate o sa mearga . laugh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3223 Pagini V  « < 1314 1315 1316 1317 1318 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 11:19 PM