Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

22 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Moarte Fetala La 24 Saptamani, BEBELUSUL MEU A MURIT IN MINE
liliana2u
postare Feb 16 2008, 08:00 PM
Postare #21


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(july nicol @ Feb 16 2008, 12:17 PM) *
Acea analiza care se ia din vagin am facut-o si eu(acum sunt la lucru,dar cand voi merge acasa imi voi cauta in dosar ca sa iau denumirea exacta) e f. deranjanta dar f. importanta!Aici e obligatoriu!!!

daca e vorba de amniocenteza, e destul de riscanta. Se introduce un ac in uter, si se ia din lichidul amniotic.. e riscanta pt bebe, se recomanda doar in cazuri speciale, cand analizele uzuale (echo etc) nu pot stabili exact o cauza a unei probleme..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
littel dancer
postare Feb 16 2008, 08:24 PM
Postare #22


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 52
Inscris la: 10-January 08
Din: germany
Membru nr.: 12,348



,,Tacerea Divina''
O veche legenda norvegiana povesteste despre un om pe nume Haakon care privea mereu imaginea lui Christos rastignit. Multi veneau la aceasta cruce pt a cere o minune... Intr-o zi Haakon si-a dorit din tot sufletu sa fie in locul lui Christos pe cruce... Dorinta i s-a indeplinit cu conditia ca el sa pastreze tacerea pentru totdeauna indiferent de ce aude si ce vede. Intr-o zi a venit la cruce un om bogat sa se roage si si-a uitat portofelul langa cruce. Haakon vazu si tacu. Nu a spus nimic nici cand un om sarac era in trecere si a furat portofelul. Nici cand un tanar a venit sa se roage pentru binecuvantare inainte de a pleca intr-o lunga calatorie. Dar in acel moment bogatasul s-a intors sa-si recupereze portofelul uitat si l-a acuzat pe tanarul care se ruga in liniste. Tanarul nevinovat a incercat sa se disculpe, dar bogatasul infuriat l-a luat la bataie... In acel moment Haakon a inceput sa vorbeasca aparandu-l pe baiat si acuzandu-l pe bogatas. Mirati de interventia imaginii de pe cruce cei 2 plecara in graba.
Atunci Christos ii spuse credinciosului ca nu e in stare sa-i tina locul deoarece nu a pastrat tacere si Haakon s-a dat jos de pe cruce nedumerit.
Christos a vorbit: ,, Tu nu stiai ca i-a prins bine bogatasului sa piarda portofelul pentru ca banii erau folositi pentru cumpararea virginitatii unei tinere. Saracul avea nevoie de acei bani si a facut bine ca i-a luat. Iar tanarul, din cauza ranilor provocate de bataia bogatasului, nu a mai plecat in acea calatorie unde avea sa moara, deoarece vaporul tocmai s-a scufundat...Tu nu stiai nimic. Eu, da. De aceea tac. ''
De multe ori ne intrebam: De ce Dumnezeu nu ne raspunde? De ce pastreaza tacerea? Multi dintre noi vrem sa auzim ce dorim sau ce gandim noi ca e mai bine...dar nu intotdeauna e asa. Dumnezeu ne raspunde chiar prin tacere, trebuie doar sa invatam sa ascultam. Tacerea Lui divina este menita sa ne spuna, fara cuvinte, ca El stie ce face''

Tania noi putem doar sa-ti fim alaturi... hug.gif hug.gif oFloare.gif hug.gif hug.gif Iti doresc sa gasesti in tine acea putere sa mergi mai departe. Nici un raspuns nu-ti va alina sufletul, cauta in sufletul tau acea samanta care mai tarziu se va transforma intr-o floare trandafir.gif tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
july nicol
postare Feb 16 2008, 08:41 PM
Postare #23


Member
***

Grup: Members
Postari: 119
Inscris la: 12-February 08
Din: italy
Membru nr.: 14,754



QUOTE(mallina2u @ Feb 16 2008, 09:00 PM) *
daca e vorba de amniocenteza, e destul de riscanta. Se introduce un ac in uter, si se ia din lichidul amniotic.. e riscanta pt bebe, se recomanda doar in cazuri speciale, cand analizele uzuale (echo etc) nu pot stabili exact o cauza a unei probleme..

amniocentezi nu e riscanta ptr bebe si se recomanda mamicilor care au depasit varsta de 35 de ani ptr a descoperi daca, copilul va fi purtator de handicap,down etc si se face cred cam la a 4a sau a 5 a luna ptr ca in cazul in care se descopera ca nu va fi un bebe normal mama sa poata alege sa avorteze sau nu.....e riscanta doar daca medicul nu este expert...la echo se poate vedea f. bine daca lichidul amniotic este in cantitatea corespunzatoare....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roly
postare Feb 16 2008, 08:46 PM
Postare #24


Junior
*

Grup: Members
Postari: 5
Inscris la: 28-September 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 7,271




Tania, sunt mama unui baietel de sapte luni si jumatate... am citit povestea ta si mi-sa umplut sufletut de tristete. Am plans in hohote. Nu pretind ca stiu ce este in sufletul tau dar stiu ce inseamna frica timp de noua luni de zile. Cuvintele sunt de prisos. Sper doar sa fi puternica si sa reusesti sa treci peste aceste tragedii. Cred ca nimeni nu poate o consola o mama care isi pierde copilasul. Gaseste in sufletul tau puterea de a merge mai departe.Eu si noi toate mamicile si viitoarele mamici care au citit povestea ta sunt alaturi de tine daca simti nevoia sa discuti sau chiar sa plangi. Sunt convinsa ca data viitoare o sa fie bine. Ai sa vezi. Fi increzatoare in viitor si incearca daca reusesti sa fi optimista iti doresti prea mult un copil si il vei avea. Eu doar am simtit nevoia sa iti scriu cateva randuri. Capul sus! Pupici. floare2.gif

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Feb 16 2008, 09:36 PM
Postare #25


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(july nicol @ Feb 16 2008, 01:41 PM) *
amniocentezi nu e riscanta ptr bebe si se recomanda mamicilor care au depasit varsta de 35 de ani ptr a descoperi daca, copilul va fi purtator de handicap,down etc si se face cred cam la a 4a sau a 5 a luna ptr ca in cazul in care se descopera ca nu va fi un bebe normal mama sa poata alege sa avorteze sau nu.....e riscanta doar daca medicul nu este expert...la echo se poate vedea f. bine daca lichidul amniotic este in cantitatea corespunzatoare....


sa nu uitam ca e o analiza invaziva, totusi ( iar pt descoperire sindrom Down etc. exista triplul test)... si nu e neaparat necesara, spun asta din prisma unei mamici de peste 35 ani cu o sarcina de risc.. dusa la capat, din fericire...
amniocenteza e destul de scumpa pt Romania, se tot vorbeste de protectia gravidei... nu exista asa ceva, totul se plateste la noi.. si cu bani grei, din pacate...


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabytoma
postare Feb 16 2008, 11:36 PM
Postare #26


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 158
Inscris la: 3-October 07
Din: PLOIESTI
Membru nr.: 7,534



draga tania cuvintele sunt de prisos,nu pot spune ca stiu prin ce treci.Si eu in timpul sarcinii am trait cu teama ca imi pierd bebele.La 5 luni nu il simteam miscand ,cu toate ca imi miscase deja de la 4 luni ,am crezut ca innebunesc pana cand am ajuns la doctor si mia spus ca e un pic mai puturos.
Eu cred ca Dumnezeu te va ajuta sa fii mamica trebuie doar sa crezi.Noi vom fii alaturi de tine si ne vom ruga sa iti fie bine.
Vroiam sa iti mai spun ca am o colega de serviciu care a trecut printr-o situatie asemanatoare numai ca ea sa chinuit sa ramina gravida si la citeva luni i-a murit fatul in ea ,la vremea respectiva nu a stiut nimeni ce s-a intamplat.Dupa o perioada a aflat de la o asistenta care incerca sa ramina gravida ca exista toxoplsmoza si ca de fapt aceasta boala intrerupe dezvoltarea fatului.
S-a dus la doctorul ginecolog si a intrebat daca ea a facut analize pentru aceasta boala(care nu afecteaza omul in nici un fel , doar sarcina),doctora i-a spus ca aceasta analiza nu se face in mod normal,adica nu este o analiza uzuala.Din curiozitate si-a facut-o si a aflat ca era purtatoare a parazitului.Acum are o fetita de 2 ani cu toate ca dupa doua sarcini pierdute nu mai spera
Ti-am povestit asta pentru ca nu stiu daca tu ai facut aceasta analiza.
Ma rog la Dumnezeu sa afli ce s-a intimpat cu bebele tau si sa treci peste aceasta durere. tzuc.gif tzuc.gif hug.gif hug.gif hug.gif


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Feb 17 2008, 12:55 AM
Postare #27


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif Draga Tania,am citit plangand si plang crybaby.gif Imi pare nespus de rau ca trebuie sa treci printr-o incercare atat de grea.Nu pot sa spun ca stiu cum este si nici nu as vrea sa aflu.Stiu doar cum este sa stai cu frica in suflet si sa nu stii daca copilasul tau v-a reusi sa supravietuiasca.A doua fetita a mea,s-a nascut cu nota 1(era sa murim amandoua),iar medicii si asistentele nu-i dadeau nici o sansa,dar D-zeu a vrut altfel si i-a dat zile si mai presus de toate este sanatoasa.As vrea sa-ti pot spune cuvinte care sa-ti aduca macar un strop de mangaiere;dar in astfel de situatii vorbele sunt prea sarace si lipsite de sens.Tot ce pot sa-ti spun,este sa nu-ti pierzi nici o clipa speranta,agata-te cu amandoua mainile de D-zeu,apropiete de El si cere-i binecuvantarea.Ma rog ptr tine ca D-zeu sa te ia pe bratul Lui,sa-ti mangaie sufletul trist si indurerat,sa-ti dea pace si liniste in suflet si sa te binecuvinteze cu bucuria si fericirea de a tine in brate copilul sau copiii tai frumosi si sanatosi.Te pup si te imbratisez din inima si cu toata dragostea tzuc.gif hug.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Feb 17 2008, 01:26 AM
Postare #28


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(taniutzaa @ Feb 16 2008, 12:08 PM) *
va multumesc din suflet pt ca sunteti aici, DOAR CINE A TRECUT STIE CAT DE DUREROS ESTE, aveti dreptate, cu timpul care trece se vor rezolva toate,insa durerea e atat de mare, incat nu pot sa nu ma intreb de ce???? de ce nu apare nici un articol pe internet care sa justifice moartea fetala? de ce se opresc copii din evolutie? poate avand o justificare stim cu ce am gresit, poate voi avea mai mult curaj sa mai incerc,insa asa, fara o explicatie cu ce am gresit, ma va lasa sufletul sa mai dau viata unui copil???

regret sincer desi stiu ca nu te ajuta cu nimic crybaby.gif ... nu exista o explicatie logica pentru ceea ce s-a intamplat si nimeni nu poate raspunde la strigatul mamei disperate cand intreaba "de ce"? notworthy.gif suntem mult prea marunti in fata sortii ... si eu la fel ca si tine am cautat zadarnic raspunsul, m-am razvratit impotriva Domnului ... dar el mi-a inteles durerea si m-a iertat ... si fara sa ma astept si fara sa programez mi-a daruit o minune , e greu sa treci peste pierderea copilului tau, pierzi odata cu el o parte din inima ta, dar timpul vindeca si cele mai adanci rani, iti doresc sa te ajute DD sa treci cu bine peste aceasta durere ... eu stiu ca vei reusi ... si cand va fi momentul potrivit vei avea minunea ta , sunt sigura ... hug.gif hug.gif hug.gif o imbratisare din tot sufletul, este ceea ce ai nevoie acum, vor veni si zile mai bune, ai incredere hug.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudela
postare Feb 17 2008, 11:19 AM
Postare #29


Junior
*

Grup: Members
Postari: 10
Inscris la: 28-May 07
Membru nr.: 3,999



Cuvintele sunt de prisos in asemenea momente...Nici nu stiu ce as mai putea spune in plus fata de fetele dinaintea mea...
Si eu cred ca Dumnezeu are raspunsul la aceste greutati sufletesti...Si cel mai potrivit e tot sfatul unui Duhovnic...
Imi pare sincer rau pentru ce s-a intamplat...dar trebuie sa mergem inainte!Viata oricum ne prinde in valtoarea ei...Te imbratisez cu mult drag...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariacci
postare Feb 17 2008, 12:07 PM
Postare #30


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 97
Inscris la: 7-February 08
Din: sebes-alba
Membru nr.: 14,335



CRED CA CUVINTELE SUNT DE PRISOS................... http://www.roclips.com/play.php?vid=359

AR TREBUI SA INVATAM CEVA DIN ASTA......... http://www.roclips.com/play.php?vid=400



--------------------


Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

22 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:10 AM