Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fumatul In Timpul Sarcinii
Danutza_rge
postare Oct 5 2007, 02:29 PM
Postare #41



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



Dragi actuale si viitoare mamici.
Am o mare problema ..........nu ma pot lasa de fumat. inainte sa raman gravida fumam 2 pachete pe zi.........akum de cand sunt gravida (2 luni) fac mari eforturi sa le las dar mai jos de 8-10 tigari pe zi nu cobor. Poftesc la fumul de tigara e posibil asa ceva? VA PUP
doh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Oct 5 2007, 07:28 PM
Postare #42


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(Danutza_rge @ Oct 5 2007, 07:29 AM) *
Dragi actuale si viitoare mamici.
Am o mare problema ..........nu ma pot lasa de fumat. inainte sa raman gravida fumam 2 pachete pe zi.........akum de cand sunt gravida (2 luni) fac mari eforturi sa le las dar mai jos de 8-10 tigari pe zi nu cobor. Poftesc la fumul de tigara e posibil asa ceva? VA PUP
doh.gif

eu am fost fumatoare pana acum 9 ani, dar nu depaseam juma' de pachet/zi... le-am lasat intr-o zi de 13 ian. si nu am mai simtit nevoia lor...
am prietene care, desi au fumat accidental: 1 tigara la 2-3 zile, cand au fost insarcinate, le placea mirosul de tigara... dupa ce au nascut, nu au mai putut fuma... e ciudat, dar sa stii ca nu fac bine bebicului, nu se dezvolta cum trebuie.. si, in alta ordine de idei, nu-ti fac bine nici tie, de ce sa-ti faci rau singura? ai sansa acum sa le lasi, macar pt binele bebeului...


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
globulet
postare Oct 16 2007, 11:14 AM
Postare #43


Junior
*

Grup: Members
Postari: 17
Inscris la: 13-October 07
Membru nr.: 8,032



QUOTE(mumu74 @ Apr 30 2007, 10:04 AM) *
Ai dreptate! Aici ne spunem parerea...
E ca si cum eu as spune - am fost beata crita toata sarcina, cand ma trezeam ma apucam de baut... nu m-am trezit nici acum cand BB are 5 luni, dar noi suntem ok.
Care ar fi fost reactia ta? Probabil ca ai fi fost oripilata, scarbita de asa inconstienta.
Sigut, fiecare are dreptul la parerea sa. Asa ca pot sa-ti spun ca parerea mea, pe care am exprimat-o mai sus, se lega in special de expresia ta "sunt o fumatoare inraita,nici nu s-a pus problema sa ma las in timpul sarcini" - de ce nu s-a pus problema? Parca ar fi depins viata ta de asta... cam asa suna.
Am fost fumatoare, asa cum am mai zis, si stiu cat de greu este sa te lasi de fumat. In alt topic din aceeasi sectiune (Sarcina - Cafeaua, fumatul si femeia insarcinata) am citit scris de Getyx_vip

Dragi mame care ati fumat si ati reusit sa va agtineti in sarcina si alaptare,nu va reapucati de fumat,pt ca organismul si-a pierdut dependenta ,si daca acum nu reusiti sa ramaneti abstinente,nu veti mai reusi niciodata.
MESAJ PT MAMICILE INSARCINATE CARE SUNT TENTATE DE FUMAT! Pe mine m-a motivat gandul ca bebe are 1cm, 2cm si tot asa si ca in acest corp minuscul numai de tigara nu e loc.Si cu fiecare zi de abstinenta ma gandeam ca bebe e mai bine fara fumatul meu si ca i-am dat o mana de ajutor sa creasca.La mine a functionat.Sunt atatea femei care nu pot avea copii si ar face ORICE SACRIFICIU sa aiba bebe,incat nefumatul e o nimica toata.Iar acum ii multumesc lui bebe ca mi-a intors binele asta si datorita lui nu mai fumez


Probabil ca a zis mai bine decat as fi putut eu.


buna fetelor!
si eu sunt insarcinata in 6 luni si credeti ma ca mi e tare greu fara tigari.........inainte de a afla ca sunt insarcinata fumam cam 10 tigari pe zi......uneori chiar un pachet...si fumam davidoff classic, adica tigari tari...........am aflat ca sunt insarcinata in 8 saptamani si din momentul ala nu am mai fumat ..............decat cred ca din fumurile trase de la prietene am strans o tigara in aceste 6 luni..............ce incerc sa spun e ca, nu exista nu pot sa le las deloc, asta tine de ambitia fiecareia si mai presus de orice, de dorinta de a avea un copil sanatos................am o prietena care are 28 ani...la 25 a nascut o fetita superba si sanatoasa si a fumat toata sarcina....la 27 a ramas iarasi insarcinata si i a spus doctorului cu care a nascut si prima oara ca ea nu se va lasa de fumat pt ca ...daca primul e sanatos...va fi si al doilea..............doctorul i a recomandat da nu fumeze mai mult de 2 sau trei tigari pe zi...zis si..nefacut............la 6 luni era terminata nervos pt ca nu mai putea sa tina sarcina, avea contractii foarte mari.........abia a reusit sa tina copilul pana la 7 luni, timp in care i-au facut zeci de teste copilului, inclusiv rezistenta pulmonara, oxigenarea creierului.............si multe alte analize care au reusit sa aduca copilul in viata pe lume, dar si acum il pazeste uneori noaptea pt ca exista inca posibilitatea sa se sufoce in somn deoarece nu are plamanii suficient dezvoltati...............prietena mea locuieste la milano si e inscrisa la unul dintre cabinetele pediatrice cele mai bune de acolo, dar totusi se pare ca niciun medic nu reuseste sa inlature prostia si greseala ei ale caror repercursiuni le suporta un bb mic si nevinovat...........va rog sa nu ma intelegeti gresit cu acest mesaj, eu nu critic pe nimeni, mai ales ca am fost fumatoare, dar, va sfatuiesc sa nu va bazati pe ideea ca daca altei mamici nu i s a intamplat nimic atunci nici voua nu vi se poate intampla...nu se stie niciodata...............reactiile difera de la un organism la altul.............

P.S. in legatura cu fumatul dupa ce nasti, eu mi-am avertizat doctorul ca atunci cand ma voi trezi din anestezie( eu voi naste prin cezariana), voi vrea sa fac 2 lucruri: sa mi vad copilasul care sper din tot sufletul sa fie sanatos si frumos ca ta su, tongue.gif .........si doi.....sa mi se dea o cafea si o tigara, sa ma bucur de ele fara sa ma mustre constiinta!!! bananab.gif
va pup si succes!!












  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 16 2007, 11:28 AM
Postare #44


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339




QUOTE(globulet @ Oct 16 2007, 12:14 PM) *
...

P.S. in legatura cu fumatul dupa ce nasti, eu mi-am avertizat doctorul ca atunci cand ma voi trezi din anestezie( eu voi naste prin cezariana), voi vrea sa fac 2 lucruri: sa mi vad copilasul care sper din tot sufletul sa fie sanatos si frumos ca ta su, tongue.gif .........si doi.....sa mi se dea o cafea si o tigara, sa ma bucur de ele fara sa ma mustre constiinta!!! bananab.gif
va pup si succes!!

Ce poveste trista!!! E ca si cum ai juca Ruleta Ruseasca! Nu stii daca este un glont pe teava, decat cand e prea tarziu! Eu acum constientizez ce daunator poate fi, acum cand am copilasul in fata ochilor realizez ca as face orice sacrificiu pentru ea! Chiar daca voi reincepe sa fumez, cred ca la o eventuala sarcina mi-ar fi clar implicatiile daunatoare!
Presupun ca poftesti tare mult la o tigara! biggrin.gif Dar gandeste-te ca apoi vei alapta, asa ca tot - STOP TIGARE!!! Succes, nastere usoara si sanatate multa!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
globulet
postare Oct 18 2007, 11:35 AM
Postare #45


Junior
*

Grup: Members
Postari: 17
Inscris la: 13-October 07
Membru nr.: 8,032



QUOTE(mumu74 @ Oct 16 2007, 12:28 PM) *
Ce poveste trista!!! E ca si cum ai juca Ruleta Ruseasca! Nu stii daca este un glont pe teava, decat cand e prea tarziu! Eu acum constientizez ce daunator poate fi, acum cand am copilasul in fata ochilor realizez ca as face orice sacrificiu pentru ea! Chiar daca voi reincepe sa fumez, cred ca la o eventuala sarcina mi-ar fi clar implicatiile daunatoare!
Presupun ca poftesti tare mult la o tigara! biggrin.gif Dar gandeste-te ca apoi vei alapta, asa ca tot - STOP TIGARE!!! Succes, nastere usoara si sanatate multa!

buna!!!
e adevarat ca as fuma intr-o nesimtire daca nu mi ar fi tare frica sa nu pateasca bebelusul meu ceva..........insa, cu privire la alaptat...nu cred ca o tigara va face atat de mult rau..........nu intentionez`sa ma reapuc de fumat, cel putin cat o sa pot alapta...........dar o cafea si o tigara cu o.1 nicotina(adica cele mai slabe de pe piata) pot sa imi permit si eu..............
Oricum.....abia astept sa nasc si sa-mi vad baietelul !!!!!!!!!!!!! ce senzatie trebuie sa fie sa vezi un suflet mic si neajutorat care se uita razand la tine, care te recunoaste imediat ce il iei in brate!!!
p.s. multumesc de urari mumu!!! la fel si tie si bb-ilor tai!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 18 2007, 11:38 AM
Postare #46


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(globulet @ Oct 18 2007, 12:35 PM) *
...
p.s. multumesc de urari mumu!!! la fel si tie si bb-ilor tai!!

Cu placere! Dar de ce spui la plural??? Stii ceva ce eu nu stiu? biggrin.gif Oare prevestesti ceva? wink.gif Adevarul e ca de cateva zile, ma tot gandesc la un al doilea BB... nu chiar acum, dar poate...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ralucutza
postare Oct 25 2007, 10:15 PM
Postare #47


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 23-October 07
Membru nr.: 8,428



QUOTE(bruno @ Apr 24 2007, 02:21 PM) *
nu ma pot lasa de fumat .....am redus numarul lor .dar nu le pot lasa de tot. cat de grav este?
sad.gif

nici eu nu pot
mai am 2 luni bine bebele si tigarile sunt la ordinea zilei
am redus nr lor dar nu ma pot lasa
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Oct 25 2007, 10:58 PM
Postare #48


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(ralucutza @ Oct 25 2007, 11:15 PM) *
nici eu nu pot
mai am 2 luni bine bebele si tigarile sunt la ordinea zilei
am redus nr lor dar nu ma pot lasa

sad.gif sad.gif sad.gif imi pare rau, dar macar ti-a zis cineva sa iei vitamina C in plus?... mai elimina un pic din ravagiile pe care le face fumatul... macar atat poti face pentru bebe nu?... sarcina usoara si un bebe sanatos iti doresc ... si incearca sa nu fumezi mult ... si eu fumez stiu cum este dar... abtinete cat poti hug.gif hug.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crisstina
postare Oct 30 2007, 10:13 PM
Postare #49


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 85
Inscris la: 30-October 07
Din: bucuresti
Membru nr.: 8,818



biggrin.gif si eu si sotu meu suntem fumatori sau cel putin el mai e........eu nu mai suport fumu de tigara sau tigarile in general.......chiar dak as mai vrea sa mai fumez nu mai pot....nu-i place lu bebe si dak nu-i place acuma eu pot sa ma impotrivesc?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Oct 30 2007, 10:16 PM
Postare #50


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649



eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif foarte bine. nici sa nu mai pui tzigara in gura. e mai bine pt bebe. o sa ajungi si tu (ca mine) sa-ti scoti sotul in fata blocului daca ii trebuie sa fumeze. eu numai cand il vedeam ca pune mana pe tzigari fugeam sa imbratzisez buda. si cu ocazia asta poate te si lasi definitiv. ca nu e voie sa fumezi nici cand alaptezi. felicitari si sa fii tare tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 27th April 2024 - 05:03 PM