Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Raspundem Violentei?
ruxy
postare Feb 12 2010, 11:54 PM
Postare #21


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Am citit Anca problema care te supara...si zic eu, ai toate motivele sa te necajesti...si e buna intrebarea raspundem violentei? Sincer nu stiu nici eu exact cum e mai bine, al meu baiat a fost mereu foarte pasnic si asta de cand era micut, asemenea lui Radu, un copil cumintel si prietenos care mereu isi dadea jucariile copiilor cu care se juca. Cand a intrat la scoala in prima saptamana in clasa I, cand am venit sa il iau, l-am gasit sub banca, nu stiam de ce nu vrea sa iasa de acolo...am fost socata cand l-am vazut...avea o vanataie cumplita sub ochisor, m-am rugat toata ziua de el sa imi spuna cine i-a facut-o...nu am scos nimic de la el, mi-au spus a doua zi alti copilasi...am vorbit atunci cu bunica respectivului copil care avea ceva tulburari de comportament si la fel necajea colegii si nu numai si pe invatatoare, apoi in clasele mai mari a mai venit cu camasa rupta, dar nu pentru ca s-a batut ci pentru ca a fost tras de ea...el nu a lovit pe nimeni, decat o data cand a pus la punct un alt baiat care necajea un coleg, chiar si acum mai mare cand are centura neagra la aikido, nu riposteaza dur, si chiar l-am certat cand am aflat ca a primit caiete in cap...stii ce mi-a raspuns?.." Dar ce mami, ai vrea sa ii rup mana, ca el nu stie sa se apere?"...Ce sa ii mai spun? Oare sa fie mai bine asa? Eu l-am invatat mereu sa se fereasca de situatii de gen, stiu tatici care au spus copiilor ca daca vin batuti..si-o incaseaza dublu......

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Feb 12 2010, 11:55 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Feb 13 2010, 12:14 AM
Postare #22


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Si noi avem o fetita la daily-care....baietoasa rau.....uneori ma satur si ii mai zic la fata..dar mai mama, fetita asta nu face altceva...decat numai rele?...ba impinge, ba ii calca pe picior...ba intr-o zii a impins-o cu degetul in ureche..va imaginati....si vorbesc mereu cu mama'sa..cu tipa de la daily....ea o pedepseste.....de fiecare data.....dar copilul meu si nu numai ca pe toti ii pisca.....raman cu lovitura, si nu sa zici ca a fost odata si trece..in fiecare seara imi zice cate ceva Babys de ea....am o furie uneori....consider ca acesti copii nu trebuie lasati alaturi de alti copi..pana nu se simt schimbari in comportament...

Imi e foarte teama cand o fii sa mearga la scoala..va spun sincer....mi teama de toate rautatile astea....deja am nopti de nesomn..gandind prin ce urmeaza sa treaca micuta mea..si noi nu putem fii cu ea tot timpul..... oFloare1.gif oFloare1.gif

So, Anca..nu stiu ce sa iti spun.....dar yo una as merge mai sus....asa face cumva galagie....serios....nu e corect...ca societatea sa inghita asa caracter de copil..si fara sa facem nimik....nimik radical..care sa simta rezultatele......nu stiu....inteleg sunt si ei copii...dar atat timp cat faci rau in jur in mod regulat...acestor copii le trebuie tratament special....atentie speciala..si nu lasati intre ceilalti copii si intors privire la rautatile lui....

Sorry...si nu te supara pe mine...vorbeste o mamica inca de copil de 3 ani!
partners.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Feb 13 2010, 12:15 AM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Feb 13 2010, 01:05 AM
Postare #23


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



QUOTE(Anca74 @ Feb 12 2010, 02:30 PM) *
Antrenorii nostri sunt fosti sportivi de performanta. Lucreaza si cu copii dar nu au "scoala" pt a solutiona astfel de situatii. Decat scoala vietii si a sportului. Apoi ...copilul ala nu stie sa fuga, daramite sa faca genoflexiuni sau alte chestii. Si el , ca si altii de varsta lui si chiar mai mici, vin la tenis pt a face o ora de miscare fizica, cel putin asa au vrut parintii lor...nu e tenis de performanta, nici nu ar avea cum, la varsta lor.

Nu imi veniti cu teoria refularii...daca asa ar fi nu ar putea refula cu taicasu pe marginea terenului notworthy.gif
Nu cred ca un copil cuminte si ascultator acasa se poate transforma in asa hal incat sa ajunga sa dea cu racheta in cap unui alt parinte. E imposibil! De unde sa stie el sa stranga de gat alti copii daca acasa e cuminte? De unde?
V-am zis singurul mod in care s-a putut lucra cu el a fost separat, el si antrenorul lui! Dar nu prea se poate asta ...si nu nici corect, pana la urma, toti platim la fel, de ce unul sa aiba antrenor personal...si altii sa fie 8 in grupa?!
Eu i-am propus lui Radu sa il evite...pur si simplu sa nu il bage in seama, si alti copii au adoptat tactica asta, insa el trece pur si simplu pe langa ei si pac una cu racheta la fund (copii mai pun si mana, sa se apere, si ii loveste peste degetele), sau in cap , sau pus gluga cu forta in cap...sau lovit cu pumnul....Am ajuns sa ma intreb cand va lovi antrenorii?!
Nu prea mai vad solutii, cand vor incepe copii sa se retraga de la curs probabil se vor lua masuri!


nici eu nu cred in teoria refularii, nu la nivelul asta...pentru mine refulare e sa izbucnesti la un moment dat dar nu sa fie o constanta....eu una as vorbit clar cu parintele si daca el nu ia masuri iau eu, sa vedem cum se va simti cand eu ma voi duce personal si ii voi lua copilul de maneca si il voi certa, atunci cum se va simti? eu i-am spus unui copil de la andrei din grupa sa se poarte frumos cu el si daca mai aud ca ii face ceva lui andrei va avea de a face cu mine, se uitau educatoarele verde la mine, dar daca ele nu fac nimic...copilul meu e copilul meu....si mai in fiecare dimineata ii zic sa se paorte furmos cu andrei si de el nu se mai ia, de restul da....

si apoi acel copil s-ar putea sa faca tocmai ce vede acasa sau la televizor...

QUOTE(ruxy @ Feb 12 2010, 02:54 PM) *
Am citit Anca problema care te supara...si zic eu, ai toate motivele sa te necajesti...si e buna intrebarea raspundem violentei? Sincer nu stiu nici eu exact cum e mai bine, al meu baiat a fost mereu foarte pasnic si asta de cand era micut, asemenea lui Radu, un copil cumintel si prietenos care mereu isi dadea jucariile copiilor cu care se juca. Cand a intrat la scoala in prima saptamana in clasa I, cand am venit sa il iau, l-am gasit sub banca, nu stiam de ce nu vrea sa iasa de acolo...am fost socata cand l-am vazut...avea o vanataie cumplita sub ochisor, m-am rugat toata ziua de el sa imi spuna cine i-a facut-o...nu am scos nimic de la el, mi-au spus a doua zi alti copilasi...am vorbit atunci cu bunica respectivului copil care avea ceva tulburari de comportament si la fel necajea colegii si nu numai si pe invatatoare, apoi in clasele mai mari a mai venit cu camasa rupta, dar nu pentru ca s-a batut ci pentru ca a fost tras de ea...el nu a lovit pe nimeni, decat o data cand a pus la punct un alt baiat care necajea un coleg, chiar si acum mai mare cand are centura neagra la aikido, nu riposteaza dur, si chiar l-am certat cand am aflat ca a primit caiete in cap...stii ce mi-a raspuns?.." Dar ce mami, ai vrea sa ii rup mana, ca el nu stie sa se apere?"...Ce sa ii mai spun? Oare sa fie mai bine asa? Eu l-am invatat mereu sa se fereasca de situatii de gen, stiu tatici care au spus copiilor ca daca vin batuti..si-o incaseaza dublu......


si asta e orgoliul tampit al unor parinti, care vai...cum al meu? nuuuuu, sa fie mai cu mot....si multe tragedii se pot naste de aici...eu ma gandesc numai la un copil cu probleme ce poate pati dintr-0un orgoliu...copiii nostrii nu gandesc matur, dar noi ca parinti...ruxy, il admir pe baiatul tau si sper sa resusesc sa-i aduc si eu pe ai mei la un asa nivel de intelegere si gandire...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 13 2010, 10:18 AM
Postare #24


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




QUOTE(dyanp @ Feb 13 2010, 01:05 AM) *
nici eu nu cred in teoria refularii, nu la nivelul asta...pentru mine refulare e sa izbucnesti la un moment dat dar nu sa fie o constanta....eu una as vorbit clar cu parintele si daca el nu ia masuri iau eu, sa vedem cum se va simti cand eu ma voi duce personal si ii voi lua copilul de maneca si il voi certa, atunci cum se va simti? eu i-am spus unui copil de la andrei din grupa sa se poarte frumos cu el si daca mai aud ca ii face ceva lui andrei va avea de a face cu mine, se uitau educatoarele verde la mine, dar daca ele nu fac nimic...copilul meu e copilul meu....si mai in fiecare dimineata ii zic sa se paorte furmos cu andrei si de el nu se mai ia, de restul da....

si apoi acel copil s-ar putea sa faca tocmai ce vede acasa sau la televizor...
si asta e orgoliul tampit al unor parinti, care vai...cum al meu? nuuuuu, sa fie mai cu mot....si multe tragedii se pot naste de aici...eu ma gandesc numai la un copil cu probleme ce poate pati dintr-0un orgoliu...copiii nostrii nu gandesc matur, dar noi ca parinti...ruxy, il admir pe baiatul tau si sper sa resusesc sa-i aduc si eu pe ai mei la un asa nivel de intelegere si gandire...

Nu stiu de unde are atata intelepciune....uneori ma mai ratoiesc la el cand ma enerveaza...si stii imi spune atunci zambind : " Mami, calmeaza-te, nu rezolvi nimic cu violenta" rolleyes.gif blush.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Feb 13 2010, 08:09 PM
Postare #25


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(USA @ Feb 13 2010, 12:14 AM) *
So, Anca..nu stiu ce sa iti spun.....dar yo una as merge mai sus....asa face cumva galagie....serios....nu e corect...ca societatea sa inghita asa caracter de copil..si fara sa facem nimik....



Unde mai sus, iubita? E un club privat de tenis, el plateste, noi platim...
Nu e vorba de scoala de stat, gradi de stat...avem si acolo un copilas cu probleme insa educatoarele stiu cum sa procedeze cu el.
Am citit multe pe tema asta, am inteles si durerea parintilor care au copii cu probleme de comportamnet (cei care recunosc asta) dar si durerea parintilor ai caror copii sunt victime. iar cuvantul Victima nu e prea mult, credeti-ma! Statul incurajaza socializarea lor insa nu ajuta cu nimic cadrele didactice sau parintii.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Feb 13 2010, 08:12 PM
Postare #26


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(dyanp @ Feb 13 2010, 01:05 AM) *
eu una as vorbit clar cu parintele si daca el nu ia masuri iau eu, sa vedem cum se va simti cand eu ma voi duce personal si ii voi lua copilul de maneca si il voi certa, atunci cum se va simti?


Nu stiu cum s-a simtit taicasu, insa copilul...a luat racheta si i-a tras una in cap parintelui exasperat, venit sa-l apostrofeze! Asa ca...plus ca l-am auzit pe X spunanad "mi-a zis mama sa dau, sa nu stau ca prostu!"...asa ca am senzatia ca ma agit degeaba!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 13 2010, 08:45 PM
Postare #27


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Anca74 @ Feb 13 2010, 08:12 PM) *
Nu stiu cum s-a simtit taicasu, insa copilul...a luat racheta si i-a tras una in cap parintelui exasperat, venit sa-l apostrofeze! Asa ca...plus ca l-am auzit pe X spunanad "mi-a zis mama sa dau, sa nu stau ca prostu!"...asa ca am senzatia ca ma agit degeaba!

Oribil comportament...asa avea si al meu copil un baiat la aikido...Doamne Fereste! L-am vazut pe strada, sarind cu piciorul la mama lui...si nu era de gluma....iar tatal domnisorului radea ca un prost....I-am zis sa se tina departe de asemenea specimen...asta e proasta crestere....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 13 2010, 08:47 PM
Postare #28


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Anca74 @ Feb 13 2010, 08:09 PM) *
Unde mai sus, iubita? E un club privat de tenis, el plateste, noi platim...
Nu e vorba de scoala de stat, gradi de stat...avem si acolo un copilas cu probleme insa educatoarele stiu cum sa procedeze cu el.
Am citit multe pe tema asta, am inteles si durerea parintilor care au copii cu probleme de comportamnet (cei care recunosc asta) dar si durerea parintilor ai caror copii sunt victime. iar cuvantul Victima nu e prea mult, credeti-ma! Statul incurajaza socializarea lor insa nu ajuta cu nimic cadrele didactice sau parintii.

Si mai cred ca antrenorii daca nu sunt in stare sa ii stapaneasca...ar trebui sa-i trimita acasa la parinti...asa ar fi cel mai bine...nu sa sufere inca 3, 4, 5 copii din cauza lor...

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Feb 13 2010, 08:47 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Feb 15 2010, 12:27 AM
Postare #29


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



A fost mutat la o grupa de copii mai mari si a fost ceva mai cuminte, plus ca a beneficiat de un antrenor pe post de bodyguard ...din pacate si Raducu a mers la grupa respectiva, a incasat ''doar" o racheta si a fost fugarit putin, insa am scapat bine astazi! Plus ca l-am auzit pe taicasu strigand la el sa se potoleasca...ceea ce e mare lucru!



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Feb 15 2010, 12:37 AM
Postare #30


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



QUOTE(ruxy @ Feb 13 2010, 01:18 AM) *
Nu stiu de unde are atata intelepciune....uneori ma mai ratoiesc la el cand ma enerveaza...si stii imi spune atunci zambind : " Mami, calmeaza-te, nu rezolvi nimic cu violenta" rolleyes.gif blush.gif


mda, asa imi zice si mie Andrei "mami, nu vorbi urat(adica sa nu ridic vocea), nu e frumos"...mai zi ceva atunci...

QUOTE(ruxy @ Feb 13 2010, 11:45 AM) *
Oribil comportament...asa avea si al meu copil un baiat la aikido...Doamne Fereste! L-am vazut pe strada, sarind cu piciorul la mama lui...si nu era de gluma....iar tatal domnisorului radea ca un prost....I-am zis sa se tina departe de asemenea specimen...asta e proasta crestere....



ee, aici tine de parinti integral, si de cum sunt ei unul cu altul in fata copilului...pai sa fi facut al meu asa..vorba unei prietene italience...lovea casa vecina prin peretele casei noastre...vorba vine, ca nu-l bati, dar pedeapsa, iar parintii trebuie sa fie la unison si sa se respecte, ca altfel...copiii stiu sa dezbine si sa stapaneasca...si daca copilul mai vede o palma scapata intre parinti sau e incurajat "sa dea, sa nu fie pampalau" sau mai stiu eu cum....eu una tot nu as renunta Anca, eu am o vorba : daca tu esti nebun, eu sunt mai nebuna, daca tu esti nesimtit, eu pot fi mai nesimtita, apoi as sta cu gura pe el si m-as duce personal, de cate ori se ia de copil, in secunda doi as fi acolo si as interveni, chit ca te pui numai scut intre ei, dar ii dai de inteles ca nu poat face pe nebunul si nu e singurul in masura sa se poarte asa...la conditii drastice, masuri drastice...cu loviturile la cap nu e de glumit.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 09:58 AM