Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Iti Trebuie Sa Ai Acasa Cand Vine Bb-le?
claudiu1919
postare Sep 15 2010, 10:40 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 15-September 10
Membru nr.: 175,672



Buna ziua, sunt nou pe acest forum si viitor tatic. Ma numesc Claudiu si impreuna cu sotia me Madalina asteptam...undeva in decembrie-ianuarie sa avem primul BB.
Suntem in faza in care suntem aerieni si nu stim cam cum stau lucrurile.
As avea cateva intrebari si va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi.
In primul rand m-ar interesa cam ce trebuie sa contina "trusoul" unui BB intr-o familie?
adik sunt in faza sa ma apuc sa fac cumparaturi si nu stiu la ce sa ma uit! Am vazut o gramada de lucruri mai mult sau mai putin utile (in viziunea mea) dar habar nu am ce e util sau nu. Mai exact ma intereseaza ce sa cumpar...gen:
- biberoane....cate? de care?
- suzete?...cate? de care?
- sterizilator?
- incalzitor?....etc. (ca nu stiu ce imi trebuie exact)
- ce alte lucruri imi mai trebuie? huh.gif
Va rog sa ma ajutati!
Multumesc notworthy.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreeak
postare Sep 16 2010, 07:36 AM
Postare #2


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,337
Inscris la: 23-May 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 3,874



QUOTE(claudiu1919 @ Sep 15 2010, 11:40 PM) *
Buna ziua, sunt nou pe acest forum si viitor tatic. Ma numesc Claudiu si impreuna cu sotia me Madalina asteptam...undeva in decembrie-ianuarie sa avem primul BB.
Suntem in faza in care suntem aerieni si nu stim cam cum stau lucrurile.
As avea cateva intrebari si va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi.
In primul rand m-ar interesa cam ce trebuie sa contina "trusoul" unui BB intr-o familie?
adik sunt in faza sa ma apuc sa fac cumparaturi si nu stiu la ce sa ma uit! Am vazut o gramada de lucruri mai mult sau mai putin utile (in viziunea mea) dar habar nu am ce e util sau nu. Mai exact ma intereseaza ce sa cumpar...gen:
- biberoane....cate? de care?
- suzete?...cate? de care?
- sterizilator?
- incalzitor?....
etc. (ca nu stiu ce imi trebuie exact)
- ce alte lucruri imi mai trebuie? huh.gif
Va rog sa ma ajutati!
Multumesc notworthy.gif

In primul rand felicitari si sarcina usoara in continuare! oFloare.gif
Eu am 2 copii si din tot ce ai enumerat am avut doar 1 biberon si o suzeta rolleyes.gif .Din punctul meu de vedere nu are rost sa aruncati banii de la inceput pe obiecte de genul,sterilizator incalzitor pentru ca este posibil sa nu le folositi sunt utile decat in cazul in care sotia nu doreste sa alapteze sau bineinteles daca nu are lapte.Eu am alaptat ambii copii pana la 11 luni,si biberon doar la fata am folosit din cand in cand ,pentru ceai.Suzete la fel,nici unul nu mi-a acceptat suzeta.
-Utila ar fi o pompa pt san- va recomand manuala-pentru ca iti face treaba foarte bine cu ea nu este nevoie sa dati o gramada de bani pe una electrica.
- mameloane de silicon-de preferat sa aiba asa ceva pentru ca exista riscul ca bb sa o raneasca si asta va ingreuna alaptarea.Eu am patit cu al doilea copil ca dupa 2 zile de alaptare sa ma procopsesc cu niste rani incat o alaptam si plangeam de durere,am fost la un pas de a intrerupe alaptarea.Mai bine sa previna astfel de lucruri.
-un cantar ar fi util,ambii copii i-am nascut micuti,(baiatul-2.500 si fata 2850) si mi-a prins foarte bine sa vad saptamanal cat de bine iau in greutate;
-Baneocin-pudra pentru ingrijirea buricului;
Ma mai gandesc si revin...


--------------------



1. Dennis* 12 februarie 2009* Pui de Mikaela
2. Denis* 25 februarie 2009* pui de Loredana03
3. Ioana Miruna* 27 martie 2009* Pui de Bebepis
4. David Gabriel* 27 martie 2009* Pui de Doinitzagabriela
5. Matei* 1 aprilie 2009* Pui de Costi
6. Andrei Theodor* 3 aprilie * Pui Mami de Teo
7. Maria Anastasia* 7 aprilie 2009 * Pui de Anastasia 80
8. Gabriel* 7 aprilie 2009* Pui de Maria_Corina29
9. Renata Maria* 11 aprilie 2009* Pui de LilBB
10. Theodor Florin * 12 aprilie 2009 * Pui de Nilufera
11.Andrei Razvan*12 aprilie*pui de danutza75.
12. Antonia Maria * 13 aprilie 2009 * Pui de mihaela_2011
13.Andrei Robert
* 13 aprilie 2009 * Pui de Andree29
14. Maria* 14 aprilie 2009* Pui de AndreeaK
15. Arina Elena * 14 aprilie 2009 * Pui de Manu 1981
16. Daria*14 aprilie 2009 * Pui de alina_zugravu18
17. Alice* 15 aprilie 2009* Pui de Di @
18. Antonia Maria* 15 aprilie 2009 * Pui de Milioana
19. George Sebastian* 23 aprilie 2009* Pui de Marylena7
20. Nikolas* 23 aprilie 2009* Pui de Meaw_ela
21. Sara Maria* 26 aprilie 2009* Pui de Alinaspa
22. Christian Pavel* 28 aprilie 2009 * Pui de Mamigeo
23. Natalia Gabriela* 30 aprilie 2009 * Pui de cristina_natalia
24. Amalia Andreea * 2 Mai 2009 * Pui de Anamaria_c
25. Vlad Daniel* 6 mai 2009 * Pui de AngiC
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreeak
postare Sep 16 2010, 08:21 AM
Postare #3


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,337
Inscris la: 23-May 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 3,874



Sa continuam... biggrin.gif
*Tampoane pentru sani
*unguent pt sani-de ex Garmastan,
*Ceva pentru colici: ceaiuri: Babycalm, Babydrink (se prepara cu dublul cantitatii de apa de ex : un plic de babydrink la 100ml apa) ;picaturi: SabSimplex, Bonnisan, ;sirop: Gripe Water,
*Patutul,in cazul in care nu ati cumparat cumva,il recomand pe cel pliant-e mai putin periculos pentru ca nu este din materiale dure,are 2 pozitii ,este foarte rezistent,il puteti lua cu voi oriunde cu voi .
*Forfecuta cu varfuri rotunjite ;
*Aspirator nazal- la inceput e foarte buna pompita manuala cu varf de silicon;


--------------------



1. Dennis* 12 februarie 2009* Pui de Mikaela
2. Denis* 25 februarie 2009* pui de Loredana03
3. Ioana Miruna* 27 martie 2009* Pui de Bebepis
4. David Gabriel* 27 martie 2009* Pui de Doinitzagabriela
5. Matei* 1 aprilie 2009* Pui de Costi
6. Andrei Theodor* 3 aprilie * Pui Mami de Teo
7. Maria Anastasia* 7 aprilie 2009 * Pui de Anastasia 80
8. Gabriel* 7 aprilie 2009* Pui de Maria_Corina29
9. Renata Maria* 11 aprilie 2009* Pui de LilBB
10. Theodor Florin * 12 aprilie 2009 * Pui de Nilufera
11.Andrei Razvan*12 aprilie*pui de danutza75.
12. Antonia Maria * 13 aprilie 2009 * Pui de mihaela_2011
13.Andrei Robert
* 13 aprilie 2009 * Pui de Andree29
14. Maria* 14 aprilie 2009* Pui de AndreeaK
15. Arina Elena * 14 aprilie 2009 * Pui de Manu 1981
16. Daria*14 aprilie 2009 * Pui de alina_zugravu18
17. Alice* 15 aprilie 2009* Pui de Di @
18. Antonia Maria* 15 aprilie 2009 * Pui de Milioana
19. George Sebastian* 23 aprilie 2009* Pui de Marylena7
20. Nikolas* 23 aprilie 2009* Pui de Meaw_ela
21. Sara Maria* 26 aprilie 2009* Pui de Alinaspa
22. Christian Pavel* 28 aprilie 2009 * Pui de Mamigeo
23. Natalia Gabriela* 30 aprilie 2009 * Pui de cristina_natalia
24. Amalia Andreea * 2 Mai 2009 * Pui de Anamaria_c
25. Vlad Daniel* 6 mai 2009 * Pui de AngiC
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Sep 16 2010, 08:53 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418




QUOTE(andreeak @ Sep 16 2010, 08:36 AM) *
In primul rand felicitari si sarcina usoara in continuare! oFloare.gif
Eu am 2 copii si din tot ce ai enumerat am avut doar 1 biberon si o suzeta rolleyes.gif .Din punctul meu de vedere nu are rost sa aruncati banii de la inceput pe obiecte de genul,sterilizator incalzitor pentru ca este posibil sa nu le folositi sunt utile decat in cazul in care sotia nu doreste sa alapteze sau bineinteles daca nu are lapte.Eu am alaptat ambii copii pana la 11 luni,si biberon doar la fata am folosit din cand in cand ,pentru ceai.Suzete la fel,nici unul nu mi-a acceptat suzeta.
-Utila ar fi o pompa pt san- va recomand manuala-pentru ca iti face treaba foarte bine cu ea nu este nevoie sa dati o gramada de bani pe una electrica.
- mameloane de silicon-de preferat sa aiba asa ceva pentru ca exista riscul ca bb sa o raneasca si asta va ingreuna alaptarea.Eu am patit cu al doilea copil ca dupa 2 zile de alaptare sa ma procopsesc cu niste rani incat o alaptam si plangeam de durere,am fost la un pas de a intrerupe alaptarea.Mai bine sa previna astfel de lucruri.
-un cantar ar fi util,ambii copii i-am nascut micuti,(baiatul-2.500 si fata 2850) si mi-a prins foarte bine sa vad saptamanal cat de bine iau in greutate;
-Baneocin-pudra pentru ingrijirea buricului;
Ma mai gandesc si revin...

foarte bine a punctat andreeak dar eu as fi de parere sa nu luati nici cantarul pentru ca inca nu stiti cum va fi bebe-ul si e destul de scump,plus ca daca va lua bine in greutate nu are sens sa il cantaresti non-stop ....ala il puteti lua mai incolo in cazul in care dr va spune ca bebe nu ia destul in greutate
sper ca nu te superi andreeak tzuc.gif
as mai adauga
- termometru de camera (sa va asigurati ca este o temperatura constanta in camera lui bebe) eventual unul care are si higrometru ca si umezeala e importanta in camera lui bebe (importanta in sensul ca nu trebuie sa fie nici prea multa dar nici prea putina nono.gif )
- cadita de baie (si asta poate fi cumparata mai tarziu dar oricum va trebuie asa ca o puteti lua deja)
aici va sfatuiesc sa luati pentru inceput una mica ..noi am avut una mare si bebe se speria rau la inceput si plangea de mama focului, cand am schimbat-o cu una mica deja nu o mai puteam scoate din ea ..asa de tare ii placea
- termometru de baie asta daca sunteti mai speriati (noi eram ) ca se poate verifica apa si ca pe timpul mamelor noastre:cu cotul
- crema pentru fundulet gen: Bepanthen, Sudocem, Mustela ... depinde ce preferati ..toate sunt bune pt bebe mic smile.gif
- ser fisiologic pentru desfundat nasucul (cand sunt mici trebuie curatati chiar daca nu-s raciti pana li se desfunda bine caile respiratorii)

hhhmm cam atata imi trece prin minte ..daca imi mai aduc aminte de ceva revin

Aceasta postare a fost editata de Lusha&Zbenguica: Sep 16 2010, 08:56 PM


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
raisa
postare Sep 16 2010, 10:12 PM
Postare #5


Andreea,mamica ratustei Raisa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,889
Inscris la: 1-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 4,864



biberoane va recomand pe cele de sticla sunt cele mai bune si igienice,2ajung
mai trebuie sa aveti unele medicamente pt urgente,supozitoare paracetamol, nurofen sirop,apa oxigenata sau rivanol,
suzeta maxim una ca s-ar putea sa nu o accepte,batista bebelusului pentru a aspira mucisorii e foooarte utila,betisoare pentru a curata urechile din acelea cu vata


--------------------

[/url]

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Sep 16 2010, 10:13 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Brate pline de iubire...si muuulta rabdare trandafir.gif Sa vina cu bine! smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudiu1919
postare Sep 17 2010, 09:54 AM
Postare #7


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 15-September 10
Membru nr.: 175,672



Va multumesc mult pentru sfaturi si informatii! O sa incerc sa trec maine pe la Baby Expo in Bucuresti sa vad ce as putea gasii din ce mi-ati spus! Daca mai aveti si alte sugestii le astept cu mare interes!

Aceasta postare a fost editata de claudiu1919: Sep 17 2010, 10:02 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudiu1919
postare Sep 19 2010, 08:17 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 15-September 10
Membru nr.: 175,672



Am reusit sa ajung la Baby Expo.........Dumnezeule cate lucruri exista pentru bebelusi....si dupa viziunea vanzatorilor toate sunt necesare. Sunt socat!
Printre alte lucruri, am luat un aspirator nazal (cam cu neincredere) care se ataseaza la aspiratorul casnic!!!! Sunt in dubii mari.......nu face rau la BB....nu trage prea tare???......e foarte ciudat ....poate nu sunt eu familiarizat cu aceste lucruri dar sunt sceptic in privinta acestui gen de aspirator nazal.
Poate sa imi dea cineva detalii despre acest gen de aspirator? Poate fi periculos?

Aceasta postare a fost editata de claudiu1919: Sep 19 2010, 08:23 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
raisa
postare Sep 19 2010, 08:41 PM
Postare #9


Andreea,mamica ratustei Raisa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,889
Inscris la: 1-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 4,864



QUOTE(claudiu1919 @ Sep 19 2010, 09:17 PM) *
Am reusit sa ajung la Baby Expo.........Dumnezeule cate lucruri exista pentru bebelusi....si dupa viziunea vanzatorilor toate sunt necesare. Sunt socat!
Printre alte lucruri, am luat un aspirator nazal (cam cu neincredere) care se ataseaza la aspiratorul casnic!!!! Sunt in dubii mari.......nu face rau la BB....nu trage prea tare???......e foarte ciudat ....poate nu sunt eu familiarizat cu aceste lucruri dar sunt sceptic in privinta acestui gen de aspirator nazal.
Poate sa imi dea cineva detalii despre acest gen de aspirator? Poate fi periculos?

nu e periculos..e batista bebelusului de care iti spuneam,e foarte utila si nu scoate toti creierii din cap dupa cum da impresia biggrin.gif trebuie dat aspiratorul la minim si pus ser fiziologic in nasuc cu5minute inainte.poti proba pe tine intai ca sa vezi ca nu e periculos


--------------------

[/url]

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
teea
postare Sep 19 2010, 09:21 PM
Postare #10


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 810
Inscris la: 10-December 09
Din: Brasov
Membru nr.: 121,776



hello...in primul rand tin sa te felicit pentru initiativa(mai rar tatici atat de preocupati)..apoi tin sa va urez sarcina usoara de acum inainte si o nastere la fel de usoara.sa dea Dumnezeu sa aveti parte de un bebe sanatos si voios care sa va faca mandri si fericiti.

acum...sa revin...iti voi scrie listuta care ne-a fost noua data la cursul de mamici..si apoi ..voi mai adauga din propria experienta(de o luna si o saptamana) cate ceva.

deci:
-patut cu grilaj sau patut pliabil---orice veti alege va fi ok.saltelutza pentru patutul cu grilaj este o chestiune discutabila...aveti mai multe variante.
-termometru pentru camera-noi nu avem..dar avem termostatul de la centrala liwlol.gif care ne spune exact cate grade sunt in camera biggrin.gif
-termometru pentru apa-noi am cumparat unul..l-am folosit o singura data..varianta babeasca cu folosirea cotului "n-are moarte"....precizez ca din punctul meu de vedere termometrul pentru apa nu sesizeaza destul de rapid fluctuatiile de temperatura
-cadita mica pentru baie
-termometru pentru bebe-cautati unul cu varf flexibil(noi avem de la primii pasi)-folositor in cazul in care banuiti ca bebe ar putea avea febra...puneti un picut de crema pe varful termometrului si "pac" in funduletzul lui bebe...va spune rapid care e situatia
-cosmetice pentru bebe-cautati sa fie cat mai putin parfumate si de preferinta incolore-nu roz, galbene etc.noi folosim gel de dus, sampon si sapun lichid de la sanosan.crema pentru funduletzul lui bebe-bepanthene, sanosan, nivea etc.noi folosim dermocare(de la farmacie) si crema de galbenele-alternam-pana acum nu am avut probleme cu iritatiile
-ser fiziologic-de la farmacie-cereti pentru nas si ochi-va foloseste sa-l puneti in nasucul lui bebe-pe post de picaturi si sa-i curatati ochisorii.
-pompita de nas cu varf de silicon
-pampers marimea 1-new born-un bax-aproximativ 90 de scutece-apoi veti mai cumpara
-servetzele umede-noi folosim pampers sensitive
-cearceafuri absorbante-noi folosim de la happy(le gasiti in supermarket tot pe la sectiunea de pampersi)...il pun pe bebe pe un astfel de cearceaf cand il schimb-in cazul in care imi face vreo surpriza si face un pisu/caca sa nu murdaresc tot in jur
-glicerina-se foloseste in cazul in care bebe are limbutza acoperita de o pelicula alba(stomatita)
-supozitoare cu glicerina pentru copii-in cazul in care bebe nu are scaun mai mult de 36 de ore se va folosi un supozitor
-supozitoare cu paracetamol pentru copii(125 mg)-se folosesc in cazul in care bebe face febra mai mare de 38
-alcool medicinal si comprese sterile-se folosesc pentru ingrijirea bontului ombilical
-baneocin pudra-tot pentru ombilic
-lapte praf-1 cutie mica-din cate stiu eu in multe maternitati se foloseste nan1 -bebelului meu i s-a dat nan 1 in maternitate ,acasa eu am avut milumil si asta ii dau ca si completare.este alegerea voastra catre ce marca de lapte praf va indreptati...poate nu va fi cazul..dar este bine sa aveti in casa o cutie in caz de urgenta
-sirop anticolici--aici iar este alegerea voastra.noi nu am avut colici, dar ni s-a recomandat "protectis"
-biberoane-de 120 ml-eu zic ca initial 1 maxim 2 bucati-sa le sterilizati inainte de folosire.cautati varianta cu tetina cu curgere lenta ca in cazul in care bebe mananca si de la san sa nu devina lenes in cauza biberonului.
-suzeta--eu am luat de 2 feluri...ortodontica din silicon si din cea normala din latex...bebele meu o scuipa pe cea ortodontica...o scuipa si pe ailalta...dar ii place ceva mai mult decat prima
-forfecuta pentru unghii--exista un set de la primii pasi-il recomand-forfecuta taie foarte bine
-pompa pentru san--mie mi-a luat sotul cand am ajuns acasa...am una de la primii pasi manuala-cu clapitza(nu cu para)-eu sunt foarte multumita de ea.
-protectiipentru mameloane din silicon-le recomand pe cele de la avent-sunt mai scumpe decat altele,dar merita
-crema pentru sani garmastan
-tampoane absorbante pentru sani-va avea nevoie biggrin.gif-eu le folosesc pe cele de la bella-sunt intr-o cutie roz-se gasesc la supermarket
-eu nu am cumparat nici cantar nici sterilizator.
-biberoanele, tetinele si suzetele le fierb intr-o craticioara pe care o folosesc exclusiv pentru bebe

in rest nu stiu ce sa mai adaug la lista
daca imi mai vine vreo idee mai scriu biggrin.gif

sper ca v-a fost de ajutor


--------------------
Puiul nostru, Vlad Nicolae


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 20th April 2024 - 04:08 AM