Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

39 Pagini V  « < 35 36 37 38 39 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cezariana Sau Nastere Naturala ?, Voi ce alegeti? Ce ati ales?
iubita_tiana
postare Mar 20 2010, 12:16 PM
Postare #361


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(niko27 @ Feb 9 2010, 09:22 AM) *
Buna!! sunt noua pe acest forum.... insa tot citesc de vreo 2 zile parerile mamicilor despre cum au nascut, si sunt pareri pro si contra de partea ambelor forme prin care sa iti aduci puiul pe lume.
Inca de cand am intrat in luna a 8-a m-a apucat o oarecare teama, si de atunci tot citesc prin carti, prin reviste, pe internet, despre modul cel mai usor de a naste.... am vazut foarte multe pareri pro despre cezariana.... dar totusi am o retinere cand ma gandesc la o taietura pe burtica...
Acum 2 saptamani ma hotarasem sa nasc prin cezariana... dar nu m-a tinut ideea decat vreo 2 zile... apoi am inceput sa fac liste... si m-am decis ca pana la urma sa nasc pe cale naturala. Sincer?? sunt ingrozita de frica!!!!!! toate femeile din familie imi povestesc despre nasterile lor, cum ca au decurs foarte usor..... insa sunt constienta ca fiecare organism este diferit si nu o sa stiu cum o reactionez la momentul Z.........
Acum astept de pe o zi pe alta sa nasc, pt ca se pare ca bebeul meu o sa se nasca putintel mai devreme.... si ma trezesc noaptea cu teama ca nu cumva sa fi udat patul si eu sa nu fi simtit..... este cea mai stresanta parte a sarcinii... si sincer... de abia astept sa imi tin puiul in brate si sa scriu parerea mea despre nastere...
Insa pana atunci, imi mai rod putin unghiile, mai fac listute, si mai verific bagajele pt maternitate....
Mult succes mamicilor ce urmeaza sa isi aduca ingerasul pe lume si o nastere cat mai usoara tuturor!! anima1.gif anima1.gif


o sa iti dai seama cu siguranta cand se va rupe apa...la mine desi dormeam dusa..am simtit un pac....ca si cum s-a spart un balon cu apa....si a inceput sa curga apa calduta......si m-am ridicat din pat si apa curgea dupa mine siroaie..sotul cu mopul dupa mine prin casa....., mi-am pus un pampers nr 1 ,ca absorbantele zilnice nu aveau efect....si am plecat la spital....am fost monitorizata si dupa 3 ore am nascut cu cezariana o fetita.....cezariana se stie ca voi face, fetita era asezata pelvian....si era o sarcina cu risc si fat pretios....

fii increzatoare...orice varianta vei alege....va fi bine...ambele au avantaje si dezavantaje
QUOTE(anca lavinia @ Mar 19 2010, 07:52 PM) *
am nascut prin cezariana acum 8 zile si a fost cea mai buna decizie pe care am putut-o lua
m-am externat dupa 2 zile si din a patra zi urcam si coboram scarile fara problema, faceam curat in casa, aveam grija de bebe...nu am niciun regret.
am vrut cezariana de la inceput, la cerere, nu am fost fortata de imprejurari.

va urez sa aveti nastere si recuperare usoara, oricum ati alege sa va aduceti pe lume pruncii. tzuc.gif

felicitari....asa eram si eu.....la 30 ore dupa cezariana....mi-am ingrijit, alaptat, plimbat fetita singura.....la 10 zile eram in supermarket cu ea....:)la cumparaturi....

pt unele dintre noi, corpul tine cu noi si ne refacem ff repede...exista insa si o parte dintre femeie care nu se refac repede.....dar nu e vina ,lor.....si trebuie intelese si acestea....care sufera si le doare operatia si dupa 1-2 luni...


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anca lavinia
postare Mar 20 2010, 02:10 PM
Postare #362


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,722
Inscris la: 16-August 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 104,681



QUOTE(iubita_tiana @ Mar 20 2010, 12:16 PM) *
o sa iti dai seama cu siguranta cand se va rupe apa...la mine desi dormeam dusa..am simtit un pac....ca si cum s-a spart un balon cu apa....si a inceput sa curga apa calduta......si m-am ridicat din pat si apa curgea dupa mine siroaie..sotul cu mopul dupa mine prin casa....., mi-am pus un pampers nr 1 ,ca absorbantele zilnice nu aveau efect....si am plecat la spital....am fost monitorizata si dupa 3 ore am nascut cu cezariana o fetita.....cezariana se stie ca voi face, fetita era asezata pelvian....si era o sarcina cu risc si fat pretios....

fii increzatoare...orice varianta vei alege....va fi bine...ambele au avantaje si dezavantaje

felicitari....asa eram si eu.....la 30 ore dupa cezariana....mi-am ingrijit, alaptat, plimbat fetita singura.....la 10 zile eram in supermarket cu ea....:)la cumparaturi....

pt unele dintre noi, corpul tine cu noi si ne refacem ff repede...exista insa si o parte dintre femeie care nu se refac repede.....dar nu e vina ,lor.....si trebuie intelese si acestea....care sufera si le doare operatia si dupa 1-2 luni...



clar sunt cazuri si cazuri, inainte de operatie, desi nici nu vroiam sa iau in calcul nasterea naturala, ma gandeam cu groaza oare cum va reactiona corpul meu dupa cezariana, cat de repede imi voi reveni, stiam ca sunt sanse sa ma chinui cu saptamanile.
ca si la nasterea naturala, se poate naste in 3 ore sau in 30. pana la urma, cu toate spaimele mele, important e momentul in care iti tii bebelusul in brate love1.gif

Aceasta postare a fost editata de anca lavinia: Mar 20 2010, 02:11 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carla_craciun
postare Mar 31 2010, 12:52 PM
Postare #363


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 8
Inscris la: 6-March 10
Membru nr.: 133,297



pentru mine a fost super lejera! smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sweetlavy
postare Oct 23 2010, 09:04 PM
Postare #364


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 23-October 10
Membru nr.: 186,931




QUOTE(Andrada @ Jul 22 2006, 11:16 PM) *
Buna ziua! Sunt insarcinata in luna a doua. Spuneti-mi si mie cum e indicat pentru ca aud fel si fel de pareri ca nu stiu ce sa mai cred. Nastere naturala? Sau cezariana? Ce ma sfatuiti? Sunt insarcinata pentru prima oara.

naturala garantat .eu am nascut natural si daca ar fi sa mai nasc odata tot asa as face.recuperarea e mult mai rapida decat la cezariana.fetita mea are aproape 4 luni acum iar eu ma simt foarte bine.succes
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moni_k
postare Oct 24 2010, 08:58 AM
Postare #365


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,380
Inscris la: 9-December 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 121,769



eu voiam sa nasc natural, dar la 41 de saptamani fii-mea nu dadea nici un semn ca ar vrea sa iasa anul asta. asa ca mi s-a propus cezariana, am acceptat-o desi muream de frica si a fost super ok. recuperarea a fost spectaculoasa, dupa vreo 2 saptamani s-a dus si burta, iar acum ma intreb daca as fi facut fatza unei nasteri naturale smile.gif. pana la urma, fiecare dintre variante are avantaje si dezavantaje, dar oricum vei uita orice disconfort cand o sa ai puiul in brate.


--------------------

MAMICI DE SEPTEMBRIE 2010 - ZILE DE NASTERE
1. Ramela (Rami) – 02 Ianuarie, Constanta
2. Carmen (Carmen_10) - 11 Ianuarie, Bucuresti
3. Ramona (ramona.p) – 17 Februarie, Bucuresti
4. Valentina (Valentinna24) – 25 Februarie
5. Otilia (ramike81) – 26 Februarie, Ourense, Spania
6. Marina (marina_m) - 8 Martie, Bucuresti
7. Mariana (marysa) - 4 Aprilie, Husi
8. Roxana (Raisa 13) - 16 Aprilie - Bucuresti
9. Simona Elena (Simona1704) - 17 Aprilie, Mangalia
10. Roxana Maria (roxxy_tweety) – 31 Mai, Torino, Italia
11. Dorina (buburici) - 25 Iunie, Bucuresti
12. Roxana (Rock) - 11 Iulie, Bucuresti,
13. Monica (Moni_k) – 18 Iulie, Bucuresti
14. Oana (onutz) - 30 iulie - Timisoara
15. Violeta (Briana02) – 02 August, Braila
16. Maria (sufletel6) - 06 Septembrie, Timisoara
17. Alexandra (Alex_zuz) - 14 Septembrie, Bucuresti
18. Ioana (Ioana_octombrie2009) – 26 Septembrie, Bucuresti
19. Bianca (Edenevysh) – 20 Octombrie, Targoviste
20. Dana (treboranad) - 23 Noiembrie, Bucuresti
21. Maria Magdalena(maria_magdalena) - 12 Decembrie, Aberdeen, Scotia
22. Luchiana (luchiana) - 19 Decembrie, Targoviste
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
teea
postare Oct 26 2010, 07:45 AM
Postare #366


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 810
Inscris la: 10-December 09
Din: Brasov
Membru nr.: 121,776



si eu ca si moni, vroiam sa nasc normal(cu epidurala...sa nu cumva sa credeti ca sunt vreo curajoasa)...dar dupa vreo 7 ore de travaliu s-a ajuns la concluzia ca nu se poate...desi mi-au administrat oxitocina si o multime de alte chestii colul meu nu se scurta si nu se inmuia...si pe principiul "de ce ti-e frica nu scapi"...am ajuns la bisturiu...
ce pot sa spun???nu regret nici o secunda! m-a recuperat fantastic de repede, iar acum, la 2 luni de la nastere nu am absolut nici o problema.nu simt taietura, nu mai e amortita zona..absolut nimic.
eu am trecut si prin faza de dureri din cauza contractiilor...mi s-au parut foarte "urate"....asa ca nu imi pare rau absolut deloc de faptul ca am ajuns la cezariana.


--------------------
Puiul nostru, Vlad Nicolae


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ari05
postare Oct 26 2010, 12:05 PM
Postare #367


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,251
Inscris la: 18-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,246



si eu tot cu cezariana am nascut prima data (ca a fost Darius mare la nastere, si nu avea pe unde iesi altfel tongue.gif )
si desi m-am refacut extrem de greu, mi-au trebuit vreo 2 luni ca sa ma pot ridica din pat fara dureri, acum tot cu cezariana vreau sa nasc... ma ingrozeste nasterea naturala ...


--------------------
Voturile pt micutul Artur, se transforma in roni, pentru Vladut!!!Multumim din suflet echipei Utile Copii pentru sprijin si pentru ca s-a alaturat campaniei noastre!!Se poate vota in fiecare ora, un vot=1 ron; e nevoie de cateva secunde sa va inregistrati.Va multumim!!!
http://www.utilecopii.ro/concurs/zambet-de-copil/poza/93/










  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moni_k
postare Oct 26 2010, 12:31 PM
Postare #368


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,380
Inscris la: 9-December 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 121,769



QUOTE(ari05 @ Oct 26 2010, 01:05 PM) *
si eu tot cu cezariana am nascut prima data (ca a fost Darius mare la nastere, si nu avea pe unde iesi altfel tongue.gif )
si desi m-am refacut extrem de greu, mi-au trebuit vreo 2 luni ca sa ma pot ridica din pat fara dureri, acum tot cu cezariana vreau sa nasc... ma ingrozeste nasterea naturala ...

ei, lasa ca prima data ai fost ghinionista... acum o sa fie mai bine. mai ales daca te astepti sa fie ca data trecuta, sa vezi ce surpriza placuta o sa ai!


--------------------

MAMICI DE SEPTEMBRIE 2010 - ZILE DE NASTERE
1. Ramela (Rami) – 02 Ianuarie, Constanta
2. Carmen (Carmen_10) - 11 Ianuarie, Bucuresti
3. Ramona (ramona.p) – 17 Februarie, Bucuresti
4. Valentina (Valentinna24) – 25 Februarie
5. Otilia (ramike81) – 26 Februarie, Ourense, Spania
6. Marina (marina_m) - 8 Martie, Bucuresti
7. Mariana (marysa) - 4 Aprilie, Husi
8. Roxana (Raisa 13) - 16 Aprilie - Bucuresti
9. Simona Elena (Simona1704) - 17 Aprilie, Mangalia
10. Roxana Maria (roxxy_tweety) – 31 Mai, Torino, Italia
11. Dorina (buburici) - 25 Iunie, Bucuresti
12. Roxana (Rock) - 11 Iulie, Bucuresti,
13. Monica (Moni_k) – 18 Iulie, Bucuresti
14. Oana (onutz) - 30 iulie - Timisoara
15. Violeta (Briana02) – 02 August, Braila
16. Maria (sufletel6) - 06 Septembrie, Timisoara
17. Alexandra (Alex_zuz) - 14 Septembrie, Bucuresti
18. Ioana (Ioana_octombrie2009) – 26 Septembrie, Bucuresti
19. Bianca (Edenevysh) – 20 Octombrie, Targoviste
20. Dana (treboranad) - 23 Noiembrie, Bucuresti
21. Maria Magdalena(maria_magdalena) - 12 Decembrie, Aberdeen, Scotia
22. Luchiana (luchiana) - 19 Decembrie, Targoviste
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy80
postare Oct 26 2010, 12:50 PM
Postare #369


mamica de pui dulce
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,794
Inscris la: 8-May 09
Membru nr.: 89,017



2 saptamani am mers aplecata ca o virgula si o luna m-a "tinut" operatia...dar tot nu regret ca am ales cezariana...la mine a fost ca eu am vrut cezariana..dar si fetita a fost maricica...3700gr..si eu sunt mica..ma bagi in buzunar si ma uiti acolo..deci cumva s-au potrivit toate biggrin.gif...o sa fie bine, asta-i concluzia trandafir.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ari05
postare Oct 26 2010, 02:56 PM
Postare #370


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,251
Inscris la: 18-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,246



QUOTE(moni_k @ Oct 26 2010, 01:31 PM) *
ei, lasa ca prima data ai fost ghinionista... acum o sa fie mai bine. mai ales daca te astepti sa fie ca data trecuta, sa vezi ce surpriza placuta o sa ai!

asa zic si eu biggrin.gif oricum, mai rau k prima data nu are cum sa fie... acum n-oi fi asa ghinionista incat sa am probl cu operatie, ce stiu eu, sa mi se desfaca, sa faca puroi, sau mai stiu eu ce altele pot aparea...
sper ca de data asta sa fie totusi mai bine smile.gif
mai ales ca stiu la ce sa ma astept... si stiu cum sa procedez acum... wink.gif

QUOTE(ruxy80 @ Oct 26 2010, 01:50 PM) *
2 saptamani am mers aplecata ca o virgula si o luna m-a "tinut" operatia...dar tot nu regret ca am ales cezariana...la mine a fost ca eu am vrut cezariana..dar si fetita a fost maricica...3700gr..si eu sunt mica..ma bagi in buzunar si ma uiti acolo..deci cumva s-au potrivit toate biggrin.gif...o sa fie bine, asta-i concluzia trandafir.gif

liwlol.gif e bine ca numai 2 saptamani ai fost "virgula" ......... liwlol.gif pe mine m-a tinut mai mult un pic... pana am decis sa nu-l mai ascult pe dr si sa-mi pun brau ...


--------------------
Voturile pt micutul Artur, se transforma in roni, pentru Vladut!!!Multumim din suflet echipei Utile Copii pentru sprijin si pentru ca s-a alaturat campaniei noastre!!Se poate vota in fiecare ora, un vot=1 ron; e nevoie de cateva secunde sa va inregistrati.Va multumim!!!
http://www.utilecopii.ro/concurs/zambet-de-copil/poza/93/










  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

39 Pagini V  « < 35 36 37 38 39 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 02:13 PM