Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Botezul
dyana
postare Jun 25 2008, 11:39 PM
Postare #11


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



dar stii ca cu cat te temi mai tare de o treaba si cu cat te feresti de ea, cu atat ai sanse sa ti se intample. Daca nu crezi in toate prostioarele cu vraji si descantece cu atat cica nu se lipesc de tine; mi-a zis si mie o tiganca tongue.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Jun 26 2008, 03:43 AM
Postare #12


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



QUOTE(dyana @ Jun 25 2008, 05:39 PM) *
dar stii ca cu cat te temi mai tare de o treaba si cu cat te feresti de ea, cu atat ai sanse sa ti se intample. Daca nu crezi in toate prostioarele cu vraji si descantece cu atat cica nu se lipesc de tine; mi-a zis si mie o tiganca tongue.gif

partners.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jun 26 2008, 09:29 AM
Postare #13


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(USA @ Jun 25 2008, 10:06 PM) *
Noi am botezat pe la 3/3 luni si jumatate......nu e bine nici sa stai prea mult cu cel mic nebotezat mai ales daca tii toate babestille...cu lauzia.....si mai ales daca BB nu e botezat nu ii lasi rufele peste noapte afara..sa nu il prinda seara si noapte pe cel nebotezat afar...etc.....si cum noi am tinut astea.....a fost cam greut....

Acum intreb si eu ca asa sunt eu curioasaaaaa.....de ce vrei tu sa il botezi asa micut?????.....daca nu cer prea mult....stiu ca macar 40 de zile e bine sa ill tii pana in botez...lauzia cu scosul la biserica...etc.....astea ce stiu babesti..... oFloare1.gif

buna sunt mary si vreau sati spun k eu am probat chestia cu hainele si este adevarata:am lasat peste noapte de mai multe ori hainutele fetitei afara cand ea era nebotezata iar ziua o imbracam cu ele si ea incepea sa tipe k din gura de sarpe apoi nu iam mai scos hainele afara le puneam in bucatarie si nu mai plangea deloc,deci si unele chestii babesti sunt adevarate.iar despre sfanta taina a botezului poti citi aici mai multehttp://www.monitorulsv.ro/Religie/2008-05-09/Botezul-pruncilor


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jun 26 2008, 09:46 AM
Postare #14


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054




QUOTE(dyana @ Jun 25 2008, 02:00 PM) *
la 8 zile? eu stiu ca la 33 si ani...de catre Ioan, in Iordan... oFloare1.gif

daca ai citit biblia atent, vei observa ca botezul la evrei se intampla in primele zile, cand baietilor li se facea circumcizia.. Ioan a adus acel botez, intru numele Domnului, ca pe o noua procedura de primenire, sa nu uitam ca insasi rastignirea lui IIsus a fost pt spalarea pacatelor.. desi as zice ca s-a sacrificat degeaba, la cata rautate, necredinta si promiscuitate exista pe pamant!

QUOTE(USA @ Jun 25 2008, 02:06 PM) *
Noi am botezat pe la 3/3 luni si jumatate......nu e bine nici sa stai prea mult cu cel mic nebotezat mai ales daca tii toate babestille...cu lauzia.....si mai ales daca BB nu e botezat nu ii lasi rufele peste noapte afara..sa nu il prinda seara si noapte pe cel nebotezat afar...etc.....si cum noi am tinut astea.....a fost cam greut....

Acum intreb si eu ca asa sunt eu curioasaaaaa.....de ce vrei tu sa il botezi asa micut?????.....daca nu cer prea mult....stiu ca macar 40 de zile e bine sa ill tii pana in botez...lauzia cu scosul la biserica...etc.....astea ce stiu babesti..... oFloare1.gif

are dreptate USA, copilul trebuie botezat cat mai devreme, cel putin ortodoxia asa recomanda, ideal e la acele 40 de zile, dar se poate intampla si mai devreme, in situatii deosebite, cand copilul e bolnav, chiar se recomanda asa, pt a fi lepadat de Satana..
iar chestia cu uscatul hainelor, sa nu apuna soarele pe ele, e un sfat babesc de care am tinut cont si eu.. mama mea m-a avertizat sa nu las hainele Ilincai afara, pana la implinirea anului si am procedat in consecinta..
catolici au alte obiceiuri, credinta lor e mult mai permisiva decat a noastra .. au si posturi mai usoare..

tot pt dyana, chiar daca se zice ca daca nu crezi in vraji, nu te ating, te contrazic: sunt atatea nenorocite care isi vand sufletul diavolului pt a face rau incat nu tin cont de nimic.. si de multe ori sunt afectate si persoane nevinovate, care refuza sa creada in asa ceva.. cel mai rau e pt cei care apeleaza la tot felul de necuratii pt a tine pe cineva aproape sau pt a indeparta omul de soarta lui, cand vor crede ca le e bine, vor primi rasplata inzecit si vai de sufletul lor negru..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Jun 26 2008, 11:06 AM
Postare #15


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



pai si noi nu despre botezul lui Ioan vorbim, care presupune un scaldat absolut infricosator (daca vezi filmul de la botezul Larei cum a luat-o preotul si a bagat-o in cristelnita... unsure.gif)


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jun 26 2008, 11:16 AM
Postare #16


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(dyana @ Jun 26 2008, 04:06 AM) *
pai si noi nu despre botezul lui Ioan vorbim, care presupune un scaldat absolut infricosator (daca vezi filmul de la botezul Larei cum a luat-o preotul si a bagat-o in cristelnita... unsure.gif )

sa vezi cum a facut cu Ilinca, la botez.. peotul a crezut-o mult mai mare (si-a tinut capul bine inca de la 2 sapt, la vremea botezului avea 7 sapt si era super vioaie) .. baietelul ce urma sa fie botezat dupa noi avea 5 luni, arata mai firav decat fata mea... asa ca eu sunt de parere ca trebuie avertizat preotul dinainte despre varsta (eu i-am spus ca e mica, dar tot degeaba crybaby.gif )
uite aici o parte din film, chiar cu bagatul in cristelnita, sa vezi ca nu mint:



atentionare: unele faze chiar pot parea horror, pt mine au fost teribile, mi-era teama sa nu ii rupa ceva..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra81
postare Jun 26 2008, 11:24 AM
Postare #17


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186



Si eu l-am botezat pe Stefi la 10 saptamani...si tot asa l-a bagat preotul in cristelnita...I-a facut o baie blush.gif ....Oricum al meu nu a zis nimic tot timpul botezului...La sfarsit de tot mi-a si zis parintele ca am un copil foarte cuminte...Si chiar asa si este...


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Jun 26 2008, 12:26 PM
Postare #18


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



cam asa cumva a luat-o si pe Lara, cu o palma de gat si de umeri cumva...cand am vazut mi-a venit sa arunc camera si sa sar la gatul lui! Nu am cum sa iti arat film pt ca eu l-am facut apoi unul singur...si mare. Poate gasesc niste poze...


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Jun 26 2008, 12:39 PM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



QUOTE(Theo @ Jun 25 2008, 12:40 PM) *
La cat timp dupa nasterea bebelusului se poate face botezul acestuia?
Exista anumite termene sau fiecare face botezul cand crede?
Mai exact vroiam sa stiu daca pot face botezul bebelusei mele la 1-2 saptamani dupa nastere ?

Poti, insa mie mi se pare prea mica... Eu nu as avea curaj.
Asteapta un pic sa nasti, si o sa vezi atunci cum ar fi mai bine.
Pe Adela am botezat-o la 5 saptamani (si tot mi s-a parut mica, era si slabuta, imi era frica sa nu i se rupa ceva ...), iar pe Aida la 2 luni si jumatate.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Jun 26 2008, 12:46 PM
Postare #20


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



QUOTE(mallina2u @ Jun 26 2008, 12:16 PM) *
sa vezi cum a facut cu Ilinca, la botez.. peotul a crezut-o mult mai mare (si-a tinut capul bine inca de la 2 sapt, la vremea botezului avea 7 sapt si era super vioaie) .. baietelul ce urma sa fie botezat dupa noi avea 5 luni, arata mai firav decat fata mea... asa ca eu sunt de parere ca trebuie avertizat preotul dinainte despre varsta (eu i-am spus ca e mica, dar tot degeaba crybaby.gif )
uite aici o parte din film, chiar cu bagatul in cristelnita, sa vezi ca nu mint:



atentionare: unele faze chiar pot parea horror, pt mine au fost teribile, mi-era teama sa nu ii rupa ceva..



Parca la botezul fetitelor mele preotul a fost mai bland cumva, nu stiu ce sa zic. Chiar ca mi se face un pic frica cand vad cum a balacit-o pe Ilinca...
Daca nu a patit nimic, inseamna ca a stiut totusi cum sa o tina, chiar daca pt privitori pare un pic periculos. tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 07:12 PM