Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7829 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Octombrie 2008
delala
postare Mar 4 2008, 12:21 PM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,626
Inscris la: 1-March 08
Din: Bihor
Membru nr.: 16,594



Nu stiti in primul trimestru de sarcina ce fel de ecografie se recomanda? 2D sau 3D? Am inteles ca e necesara o ecografie mai amanunita intre saptamanile 10 si 12.
Sanatate si crestere mare la bebelusi.


--------------------



Blogul meu ... [url="http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=230"]http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=230</a>
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilia
postare Mar 4 2008, 12:43 PM
Postare #12


Junior
*

Grup: Members
Postari: 33
Inscris la: 8-August 07
Membru nr.: 5,824



QUOTE(delala @ Mar 4 2008, 12:21 PM) *
Nu stiti in primul trimestru de sarcina ce fel de ecografie se recomanda? 2D sau 3D? Am inteles ca e necesara o ecografie mai amanunita intre saptamanile 10 si 12.
Sanatate si crestere mare la bebelusi.


salut. poti sa faci 2D deocamdata, important acum este sa vada ca s-a fixat unde trebuie si ca are activitate cardiaca. dupa aceea mai importanta este echo de la 19-22 sapt, care ar trebui sa fie mai performanta, deoarece este cea de morfologie fetala, adica la ea se vede daca bb are ceva pb, malformatii, Doamne fereste.
te pup, sarcina usoara.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stiviana
postare Mar 4 2008, 06:25 PM
Postare #13


Junior
*

Grup: Members
Postari: 11
Inscris la: 4-March 08
Membru nr.: 16,822



Buna viitoare mamici,

Sunt si eu o viitoare mamica de sfarsit de octombrie! Nu imi vine sa cred ca s-a intamplat asa de repede......in februarie am avut asa de mult stres la servici, am fost bolnava, ba cu stomacul ba cu o raceala (am luat tot feluri de medicamente), am fost la dentist si am facut raze, mi-am primit injectia lunara de desensibilizare ptr alergie....etc.....etc......si acuma dupa 3 teste toate pozitive tot nu imi vine sa cred. Luni pe 10 merg la doctor, voi fi in saptamana a 7a cred, sper sa fie totul in ordine. intre timp mi-am facut lista cu tot ce am facut si nu trebuia facut, si tot ce am luat si nu trebuia luat! Sunt optimista, ma gandesc daca bebe e ok pana acuma va fi si in continuare......uitasem, am 30 de ani si e primul bebe/prima incercare de bebe! Intre timp incerc sa mananc sanatos, fac sport si incerc sa fiu vesela!:)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miha robi
postare Mar 4 2008, 07:42 PM
Postare #14


Top Member
****

Grup: Members
Postari: 803
Inscris la: 14-September 07
Din: departe tare
Membru nr.: 6,604




felicitari mamicutelor floare2.gif floare2.gif floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilia
postare Mar 5 2008, 12:37 PM
Postare #15


Junior
*

Grup: Members
Postari: 33
Inscris la: 8-August 07
Membru nr.: 5,824



QUOTE(stiviana @ Mar 4 2008, 06:25 PM) *
Buna viitoare mamici,

Sunt si eu o viitoare mamica de sfarsit de octombrie! Nu imi vine sa cred ca s-a intamplat asa de repede......in februarie am avut asa de mult stres la servici, am fost bolnava, ba cu stomacul ba cu o raceala (am luat tot feluri de medicamente), am fost la dentist si am facut raze, mi-am primit injectia lunara de desensibilizare ptr alergie....etc.....etc......si acuma dupa 3 teste toate pozitive tot nu imi vine sa cred. Luni pe 10 merg la doctor, voi fi in saptamana a 7a cred, sper sa fie totul in ordine. intre timp mi-am facut lista cu tot ce am facut si nu trebuia facut, si tot ce am luat si nu trebuia luat! Sunt optimista, ma gandesc daca bebe e ok pana acuma va fi si in continuare......uitasem, am 30 de ani si e primul bebe/prima incercare de bebe! Intre timp incerc sa mananc sanatos, fac sport si incerc sa fiu vesela!:)


bine ai venit stiviana. si eu sunt cam in aceeasi situatie, am fost racita, mi-am facut o masea, cu anestezie si.... m-am trezit dupa cu testul pozitiv. da' nenea dr a zis ca n-are nimic, ca era devreme ca sa afecteze bb. si eu ma indrept spre 30 de ani, dar sunt la .... al treilea bb! mai am o fetita si un baiat, asa ca ce-o fi acuma.... sanatos sa fie!
te pup si sarcina usoara!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
madox
postare Mar 5 2008, 01:25 PM
Postare #16


Junior
*

Grup: Members
Postari: 28
Inscris la: 20-March 07
Membru nr.: 2,742



si eu am racit la inceputul sarcinii,aveam chiar gatul varza si un ganglion marit,dar tot asa medicul zice ca nu afecteaza copilul...chiar cand am aflat eram deja racita...puteam sa jur ca nu am ramas luna asta,eram stresata cu examenele,sotul meu adormea noaptea in pat asteptand ca eu sa termin proiecte si altele care imi trebuiau la facultate...ne-am iubit o data in perioada aia si uite ca a fost el mai smecher ca noi wink.gif
Eu am 23 de ani,anul asta implinesc 24...si sunt ultimul an de facultate.
Stiviana buun venit in gasca...sarcina usoara!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stiviana
postare Mar 5 2008, 03:52 PM
Postare #17


Junior
*

Grup: Members
Postari: 11
Inscris la: 4-March 08
Membru nr.: 16,822



Merci mult viitoare mamici,

Asa ma mai linistesc si eu umpic!:)
Luni sunt la doamna doctor, deci sa vedem ce o sa imi spuna!!!! Sper numai de bine!
Parca de-abea astept sa se faca luni..........sper sa fie buna doctorita, doctorul meu pe care il aveam de ani a iesit la pensie, si la doctorita asta mi-am facut rezervare din decembrie - si am primit de-abea in martie - si tocmai bine s-a nimierit!:)smile.gif Mi-a fost recomandata de o prietena, care a nascut amandoi copii cu ea!Va tin la curent!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
livioara
postare Mar 7 2008, 12:38 PM
Postare #18


Junior
*

Grup: Members
Postari: 8
Inscris la: 7-March 08
Din: Verona
Membru nr.: 17,109



Ciao! Eu locuiesc in Italia.Am 31 ani si recent am aflat ca sunt insarcinata.Astept rasp. la testul B-HCG sa vad varsta exacta, dar cred ca am cam 4 sapt.problema e ca la 2 zile dupa ce trebuia sa am menstruatie a aparut secretia maro inchisa,m-am speriat si la 2 zile am mers la dr.Mi-a dat tratament cu Proluton, injectabil o fiola la 3 zile si repaus total la pat, fiind in eminenta de avort.Acum dupa 3 zile de odihna, am facut ceva efort si ...iar necazuri!Un an in urma am avut sarcina oprita in evolutie la 18 sapt.Ma rog sa fie bine, ceea ce iti doresc si tie din toata inima.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaelai
postare Mar 7 2008, 08:12 PM
Postare #19


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 4-March 08
Membru nr.: 16,823



Si eu intru in clubul vostru smile.gif
Sunt o viitoare mamica de 30 de ani. E primul nostru copil. Suntem foarte fericiti dar si stresati in acelasi timp. Prima viyita la medic am facut-o recent cand am aflat ca avem dora 5 saptamani de cand suntem parinti. Urmatoarea programare era in iunie, foarte tarziu pentru noi si am incercat sa ne programam la alt medic, dar mai devreme de 9 aprilie nu am gasit. Nu stim ce sa facem, suntem stresati din aceasta cauza. Asistentele ne spun, trebuie sa va programati cu o luna inainte, de parca bebe ne-ar fi spus cu o luna inainte ca vine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
celeste
postare Mar 8 2008, 12:44 AM
Postare #20


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 8-March 08
Membru nr.: 17,158



Buna seara tuturor burticilor si nu numai!

Si noi suntem o burtica cu "data de livrare" prezumtiva octombrie 2008 jucaus.gif
Maine avem programare la medic, sa facem primul consult si echo bananab.gif Abia astept sa vedem ce se intampla...
Eu sunt putin stresata ca...eram in strainatate cand am ramas insarcinata, m-am intors in tara pentru ca acolo nu aveam acte, drepturi etc etc...aici, tot va tb sa platesc tot pentru ca deja nu am mai cotizat la CAS..in fine...
Problema e ca tati a ramas departe...si noi suntem singurei aici...si un pic speriati ca..n-am luat eu bagaj, doar o valiza, dar tot am tras de ea, ne-a scanat cu detector manual intr-unul din aeroporturi, pe burtica nu, dar pe spate...posibil, nu stiu..mainile, picioarele, sigur da..., am si inghetat de frig un pic asteptand legaturile de colo pana colo...Offf, tare complicat! Sper ca bebe e ok. Si stiu ca nu mai e mult pana maine dar pare asa o eternitate....Mai ales ca de vreo 2 saptamani nu reusesc sa dorm mai mult de 2 ore pe noapte si f putin in timplul zilei..Oricat as incerca, nu pot dormi si gata. N-am fost eu niciodata o somnoroasa, 6-7 ore erau suficiente pentru a fi fresh urmatoarele 48 de ore biggrin.gif, dar acum...stiu ca ar trebui sa ma odihnesc mai mult..dar nu pot...Am renuntat la cafea de vreo 3 sapt, de cand am aflat ca sunt insarcinata...Mai are cineva problema asta? Si daca da, voi cum o tratati?
Si...oare e normal? De cand am aflat ca sunt insarcinata, parca numai ganduri negre imi trec prin cap...In loc sa fiu radioasa de fericire...sunt o deprimata si o stresata, nu ma mai suport mult asa! Si imi doresc acest bebe f mult, nu e din cauza lui, saracul! crybaby.gif Stiu ca lui nu ii face deloc bine sa fiu asa, dar....cred ca e din "cauza" lui aceasta stare. Eu sunt o optimista si o poznasa de obicei, dar parca mi s-au innecat toate corabiile de cand cu bb? O fi el mofluz? Ca am inteles ca accum..nu mai suntem noi la carma, ci ei, buburuzii astia mici in crestere jucaus.gif

Sanatate tuturor burticilor si sarcina usoara!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7829 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 01:05 PM