Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tampoanele Si Absorbantele, Interzise De Ue Si Oms, merita sa cititi acest articol
Tania_25
postare Apr 4 2009, 11:50 PM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,714
Inscris la: 31-October 08
Din: .......
Membru nr.: 45,899



QUOTE(dyana @ Apr 4 2009, 11:39 PM) *
Pai nu trebuie sa il spalam neaparat in piscina sau in bar, in cazul in care ine schimbam acolo, ca doar nu il punem tot pe ala...ud liwlol.gif )))
Dar mie mi se pare ca s-ar ajunge la o inalta rata a infectiilor procedand in felul asta. unsure.gif



Pai da ce facem cu cupa ca tot trebuie s-o golim si s-o spalam..... unsure.gif si tot introducem microbi o mie......... ohmy.gif


--------------------


O viata plina de dragoste incepe cu Dumnezeu...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Apr 4 2009, 11:52 PM
Postare #12


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



QUOTE(rux25 @ Apr 4 2009, 09:15 PM) *
Eu sper sa nu se ajunga la asta...sper...oare cum ar fi sa speli buretele sau cupa la toaletele publice din localuri, sali de spectacole....mall-uri... wub.gif de fapt nici nu vreau sa stiu wub.gif probabil ca ne vom intoarce inainte de '89.... wub.gif


iaaaccc mi-am si imaginat ceea ce a scris sad.gif
sper ca e doar o farsa ... sau o stire ca sa ne atraga atentia de la altceva
oFloare1.gif


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Apr 4 2009, 11:53 PM
Postare #13


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Apr 5 2009, 12:52 AM) *
iaaaccc mi-am si imaginat ceea ce a scris sad.gif
sper ca e doar o farsa ... sau o stire ca sa ne atraga atentia de la altceva
oFloare1.gif

asta da, nu ma gandisem doh.gif liwlol.gif))


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Apr 5 2009, 04:29 AM
Postare #14


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812




Hai sa fim seriosi....................68.gif mad.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Apr 5 2009, 05:00 AM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Apr 5 2009, 12:52 AM) *
sper ca e doar o farsa ... sau o stire ca sa ne atraga atentia de la altceva
oFloare1.gif

Fetelor...dar nici chiar asa..... sad.gif Eu nu sunt femeie? Pe mine nu ma intereseaza acest suiect? Si cu lucruri asa de serioase nu cred ca se poate chiar glumi...sau se poate? doh.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Apr 5 2009, 05:29 AM
Postare #16


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



Ma framanta si pe mine o curiozitate, ca....deja m-am zbarlit toata, de ce nu se poate inlocui partea care acum e "toxica" cu bumbac, si in rest sa ramana la fel de unica folosinta? Sau sa se excluda partea de chimicale? Sa inteleg ca urmatorul pas vor fi scutecele de unica folosinta ale copiilor?
Apoi ma iertati, eu sunt asa, mai .....ciudata, dar cupa aia.....brrrrrr, ca sa ma exprim elegant si daca eu nu vreau sa folosesc asa ceva ce fac? Ma impachetez in carpisoanele alea colorate? Dar de ce sunt asa colorate? Nu ar trebui sa fie ascunse vederii? Sau sa ne inveseleasca ceva...sa nu mai planga dupa vechile tampoane? O fi la mine 12 naoptea dar zau daca pot intelege!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Apr 5 2009, 08:02 AM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Din moment ce arata asa colorate...poate vor fi considerate simple accesorii....si vor deveni parte a modei.... tongue.gif
Vom trai si vom vedea..... doh.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AncaR
postare Apr 5 2009, 08:19 AM
Postare #18


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,128
Inscris la: 3-December 08
Din: Galati
Membru nr.: 53,198



QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 4 2009, 10:10 PM) *
Chestia asta trebuia postata de 1 Aprilie,nu?

La asta m-am gandit si eu. M-am uitat imediat la data postarii. Sper ca nu e adevarat. Despre tampoane stiam ca sunt periculoase, te ingrozesti daca citesti pliantul din interiorul cutiei. Dar despre absorbante si scutece nu stiam.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
floare_albastra
postare Apr 5 2009, 08:22 AM
Postare #19


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,981
Inscris la: 28-May 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 24,671



QUOTE(aandaaro @ Apr 4 2009, 10:00 PM) *
Dupa ce Food and Drug Administration din SUA a tras un semnal de alarma cu privire la pericolele pe care le presupun tampoanele si absorbantele de unica folosinta, acestea au intrat si in atentia Organizatiei Mondiale a Sanatatii, precum si a departamentului de sanatate din cadrul Uniunii Europene, care a anuntat ca se lucreaza la un proiect de lege ce va interzice producerea si comercializarea produselor de igiena intima pe care le folosim astazi. Totul a inceput in anul 2000 cand Federatia Internationala a Ginecologilor si Obstetricienilor a observat o legatura intre infertilitatea feminina si folosirea tampoanelor si absorbantelor intime. Studiile realizate de atunci au aratat ca aceste produse sunt vinovate nu numai pentru infertilitate, ci si pentru o serie de alte afectiuni ginecologice, cum ar fi vaginita, sindromul premenstrual si infectiile aparatului genital. De altfel, pe internet circula de cativa ani avertismente cu privire la tampoanele interne si substantele toxice pe care le contin ele. Este vorba de dioxina (folosita pentru albire) in primul rand, dar si de alte substante cu potential cancerigen. Pe langa aceste riscuri, trebuie luat in seama si aspectul ecologic. Avand in vedere ca o femeie poate folosi pe parcursul vietii pana la 4500 de absorbante sau pana la 7000 de tampoane care nu sunt biodegradabile, cantitatea de deseuri produse este extrem de mare.

Din aceste motive, OMS a propus interzicerea tampoanelor si absorbantelor de unica folosinta, iar FDA si Comisia pentru Sanatate a Parlamentului European estimeaza ca, peste cel mult cateva luni, vor fi votate legile care reglementeaza acest lucru.

Ca suntem sau nu de acord, trebuie sa ne conformam, mai ales ca sunt in joc sanatatea noastra si viitorul planetei, dupa cum a declarat chiar Androulla Vassilliou, comisarul european pentru sanatate.

Asadar, trebuie sa ne pregatim inca de pe acum. In fond, nu avem la dispozitie decat cateva luni pentru a ne pune la curent cu alternativele, ceea ce este cu atat mai dificil pentru noi, romancele, deoarece se stim inca foaret putine despre cupa menstruala, absorbantele reutilizabile si alte metode care sunt foarte cunoscute si au multe adepte in alte tari.

In locul tampoanelor interne, se va folosi cupa menstruala, un mic recipient in forma de palnie, care se introduce in vagin, unde colecteaza lichidul menstrual. Este fabricata dintr-un material moale, maleabil, care nu produce disconfort si se curata foarte usor. Cupa menstruala se scoate de mai multe ori pe zi, se spala cu apa si se introduce la loc, putand fi folosita astfel pe o perioada de cel putin cativa ani. O alternativa este buretele de mare natural, care arata exact ca un burete obisnuit si se introduce in vagin, la fel ca tampoanele. Poate fi spalat si reutilizat de multe ori.



Absorbantele pe care le folosim azi vor fi inlocuite cu unele din material textil, care se pot spala si astfel, le putem refolosi in fiecare luna, timp de cativa ani. Arata ca cele de unica folosinta, au aripioare care se pot prinde cu "arici" sau nasture si sunt foarte colorate si vesele. Unele modele au buzunarase care se pot umple cu vata. Exista si absorbante zilnice din carpa.



Lauzele si femeile cu un flux menstrual abundent pot folosi un dispozitiv de plastic rigid care colecteaza lichidul in afara corpului si nu este atat de incomod pe cat pare.



In curand, se va discuta si problema scutecelor de unica folosinta si, cel mai probabil, ele vor fi, de asemenea, interzise, urmand sa fie inlocuite cu scutece din material textil, refolosibile.


D-apoi sa foloseasca ei din-astea!!! mad.gif

Prea multe de spalat si plastic..brrr


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ari05
postare Apr 5 2009, 09:12 AM
Postare #20


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,251
Inscris la: 18-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,246



QUOTE(delina_ale7 @ Apr 5 2009, 12:05 AM) *
Daca de maine nu ma gasiti absorbante si tampoane pe piata sa stiti ca am cumparat eu tot stocul super.gif

liwlol.gif da, idem !!! o sa imi fac si eu provizii...

desi nu prea cred nik ce e scris in art asta... deci e... ABERANT !!!! sa foloseasca cine-o vrea ... chestiile alea, dar eu clar nu le voi folosi mad.gif nono.gif bleahhh !!!


--------------------
Voturile pt micutul Artur, se transforma in roni, pentru Vladut!!!Multumim din suflet echipei Utile Copii pentru sprijin si pentru ca s-a alaturat campaniei noastre!!Se poate vota in fiecare ora, un vot=1 ron; e nevoie de cateva secunde sa va inregistrati.Va multumim!!!
http://www.utilecopii.ro/concurs/zambet-de-copil/poza/93/










  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

8 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 07:57 AM