Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Diversificarea Bebelusului Cu Intoleranta La Proteinele Laptelui De Vaca, alimentati bebelusului cu intoleranta la proteinele laptelui de vaca
dianna85
postare Jul 6 2011, 07:57 AM
Postare #11


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 6
Inscris la: 3-July 11
Din: Salonta
Membru nr.: 228,522



QUOTE(DanielaB @ Jul 4 2011, 07:45 PM) *
Felicitari pentru inceperea diversificarii! Sa va mearga bine!
Noi avem 73 si 9,5 kg biggrin.gif Deci si noua ne place papa wink.gif

Aoleeuu, Althera...115 lei, am luat si noi o data, ca nu mai gaseam Aptamil Pepti! Mai, rar se gasesc astea! Culmea, pediatra mi-a zis ca la ultimul congres al pediatrilor de prin Europa, s-a cam discutat introducerea de la nastere a laptelui hipoalergic la bebelusii nealaptati, fiindca ii fereste in viitor de eventuale alergii, nu numai la lapte.

Daca vrei, treceti usor pe Milupa Aptamil Pepti, ca e totusi o diferenta de 30 de lei si mi-a fost recomandat la fel.
Cu testul din sange, multi mi-au spus ca la varsta asta n-ar fi f concludente, dar puteti incerca, numai sa nu-l chinuie cu intepatul, ca noua greu ne gaseste vena de pufosenie biggrin.gif

Si mie mi se pare devreme sa-i introduci branza, nu mai vorbim de faptul ca e alergic! Unii pediatri, sau chiar majoritatea parca sunt dusi cu pluta, nu sunt in stare sa puna 2 informatii cap la cap! Mie mi-a zis medicul care s-a ocupat de alergia lui ca il pot incerca si cu branzica facuta in casa, dar sa nu ma grabesc si s-o spal bine bine de zer, si binenteles, se incepe cu ff putin si ne lungim destul de mult cu cresterea cantitatii, gradual. Chiar, daca vrei, iti dau nr de tel al doctoritei de care iti ziceam, chiar mi s-a parut profesionista si in plus, si om smile.gif.
Stii ce am realizat eu in lunile astea de cand am inceput diversificarea? Sa tin cont de regulile de baza, de ex, galbenusul si carnita de la 7 luni, dar in rest, fac cum simt si cred eu ca e bine pentru copilul meu, ca numai noi ii cunoastem cel mai bine.
Dupa piureuri i-am introdus cerealele in cel de fructe, galbenusul in cel de legume, iaurtelul, carnita de pui/curcan.

Pupici si tinem legatura!

Mi se pare o decizie foarte buna (cea luata de congresul pediatrilor) laptele hipoal. e foarte bun si e mai bine sa previi decat sa tratezi apoi , mai ales pentru parintii care au in familie persoane alergice.Nu as vrea sa schimb deocamdata lapticul, am decis cu tati sa-l lasam pana la 6 luni tot pe Althera - mi-e frica de alte reactii.Daca poti sa-mi dai nr pediatrei tale ar fii foarte bine ,as avea nevoie de inca o parere,chiar nu strica.
Da , in legatura cu diversificarea , eu i-am dat la inceput supa de legume strecurata dupa care am introdus si putin piure de morcovi (care cica se da de la 6 luni,dar supa aia asa goala cum sa-i tina de foame,el abia rezista sa pape la 3 ore,cum sa-l tin atunci 4 ore doar cu supa chioara) si il tolereaza bine,nu este nici constipat si nici nu are diaree.Tu ce i-aia dat la 4 luni ?

Pupici si sa cresteti mari si sanatosi.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dianna85
postare Jul 6 2011, 08:02 AM
Postare #12


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 6
Inscris la: 3-July 11
Din: Salonta
Membru nr.: 228,522



QUOTE(ruby @ Jul 5 2011, 06:13 AM) *
intoleranta nu dispare la 2 ani .copilul meu atesta asta ,la cei 3 ani .se amelioreaza treptat dar e posibil sa suferi toata viata ,cum e cazul mamei mele .cat despre branzica proaspata la noi se recomanda dupa 7 luni .
bag de seama ca in romania recomandarile difera enorm de mult de cele vestice .aici s-ar cruci pediatra daca i-as spune ca un copil de 4 luni serveste supa de legume ! nu judec pe nimeni ,fiecare face cum crede de cuviinta ,dar consider ca unii pediatrii chiar nu sfatuiesc parintii corect .aici se incepe diversificarea undeva in jurul a 6 luni si nu cu amestecaturi ci se face treptat pe legume separate ,se asteapta sa se vada reactia cateva zile ,apoi urmand sa se introduca o alta leguma noua ,procedeul fiind acelasi .diversificand corect si in timp ,elimini si eventualele alergii ce pot fi cauzate de produsele oferite si nu musai sa aiba tangenta cu laptele .testul de sange este cel care clarifica daca copilul are aceasta intoleranta sau nu si nu e nici extraordinar de greu ,e ca si o oarecare luare de sange .intepatura e doar una si o mana dibace o face repede .

Exact asta ai ziceam si eu lui tati (sotul) cum sa ai bag acolo in supa 10000 de legume , daca face alergie cum stim la care face.Dar eu am avut curajul totusi sa incerc asa,deoarece la noi nimeni din familie nu are alergie la nimic, de aici si dorinta de a-i face testul din sange,ca sa fim siguri de o treaba.ne mai vorbind ca la noi a aparut aceasta intoleranta de la varsta de 3 sptamani ,cam cand apare infectia urinara daca e luata din maternitate(eu ai dadeam completare lapte praf)si s-a manifestat cu varsaturi(degeaba am zis doctoritei si asistentel ca,copilul varsa ca nu ma credeau,imi ziceau " e normal sa regurgiteze,asa fac bebelusii" iar eu le spuneam "dar nu regurgita,varsa,chiar varsa" iar ele "stai linistita,iti faci prea multe griji" si asa am ajuns intr-o sambata cu ambulanta la urgente in Oradea,cu febra 39,5 si complet deshidratat de mi l-au tinut mai bine de 24 ore la perfuzie si i-au si legat manuta de pat,nici nu puteam sa-l iau in brate ..... a fost groaznic.)


Multa sanatate la bebe.

Aceasta postare a fost editata de dianna85: Jul 6 2011, 08:31 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marce
postare Jul 8 2011, 12:50 AM
Postare #13


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 144
Inscris la: 9-April 11
Membru nr.: 224,899



BUNA.
Baietelul meu cel mic, Iosef este diagnosticat cu ALERGIE LA PROTEINELE LAPTELUI DE VACA. Este un diagnostic cert, pus in baza unor teste care arata ca are cantitati crescute de anticorpi la cele 3 tipuri de proteine testate. Am vrut sa specific asta pentru ca deseori se face confuzie intre INTOLERANTA si ALERGIE.
Iosef are titruri ff mari la anticorpi de aceea formulele de lapte semielementale (cu proteine descompuse pana la peptide) nu au fost bune. De aceea de la 8 luni papa un lapte descompus pana la aminoacizi- NEOCATE- e un lapte ff scump dar a fost minunat pentru baietelul nostru. E o formula care provine din lapte de vaca, nu din soia.
Diversificarea eu am facut-o normal cu exceptia produselor din lapte, la testul pe care l-a facut la 8 luni am vazut ca nu e alergic la altceva gen soia sau albus. totusi medicul alergolog mi-a spus ca multi din copiii alergici la PLV devin in timp alergici si la soia, de aceea mi-a interzis laptele de soia inainte de 1 an. Eu am incercat sa-i dau tarziu, pe la 1 an jumate, sa guste lapte de soia din comert, cel pasteurizat, la cutie, dar desi m-am straduit inca nu-l ageeaza (ca gust) . totrusi imi foloseste la preparate gen budinci, gris cu lapte, orez cu lapte, clatite.....
Din acelasi considerent adica dorind sa evit contactul cu soia cat mai mult posibil, am incercat ca pana dupa 1 an sa fiu atenta la paine- cele mai multe tipuri contin faina din soia.
Intre timp am aflat ca e alergic si la ciuperci (champignion) si se pare ca a inceput sa aiba si ceva anticorpi, deocamdata doze mici la carnea de vaca. Totusi anticorpii la PLV au scazut, eu sper din inima sa-i dispara in timp.....



--------------------
IOSEF-23.05.2009
LUCA-02.01.2007
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marce
postare Jul 8 2011, 01:57 AM
Postare #14


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 144
Inscris la: 9-April 11
Membru nr.: 224,899




Vad ca am scris destul de telegrafic....tu intrebai de diversificare- eu am inceput-o la ambii copii la 6 luni cu supa de legume, la inceput doar morcov fiert cu o felie de dovlecel, apoi treptat la 2-3 zile introduceam cate o leguma noua- ardei, albitura, cartof apoi am inceput sa-i dau si legume pasate in supita. Dupa cam 2 saptamani am introdus piept de pui. Unii medici recomanda sa fierbi carnea separat si sa arunci apa, eu n-am facut asa, o fierbeam cu legumele si pasam. Cred ca pe la 7 luni am inceput cu mar ras cu cereale orez cu roscove de la NAN- si treptat para, piersica. Banana am bagat-o la 9 luni. Galbenusul- pe la 8 luni, il dadeam cu piure de cartofi. Iar gluten- la 9 luni parca.
Acum sunt ff atenta la tot ce cumpar, citesc toate ingredientele, nu-i dau nimic nici cu zer nici daca scrie ca contine urme de lapte.....Eu stiu ca conditia esentiala ca alergia sa dispara sau sa diminue e sa se evite contactul cu alergenul. Deci daca-i dai lapte lui ii faci un deserviciu pe termen lung caci nu-i lasi organismul sa "uite" alergenul.

Laptele pe care-l consuma Iosef aici, in Romania costa cam 3,5 milioane O CUTIE. aDICA 350 Lei. Noi comandam in Anglia, venea cam 180 lei cutia, acum am gasit o firma din Germania care-l trimite ff promt, vine cam 150 lei cutia. asta in conditiile in care, fiind mare bea doar 400 ml lapte/zi (cantitate absolut necesara, intrucat nu mananca nici iaurt, nici branza)- imi ajunge o cutie cam 4 zile.... nervi.gif .
problema e ca din cauza alergiei mi-e frica sa-l dau la cresa, mi-e sa nu-i dea acolo ceva cu lapte....deci INCA stau acasa cu el....asta-mi afecteaza bugetul care si asa e jumulit destul de bine de pretul lapticului......asta e, noi multumim Domnului ca in rest e bine....


--------------------
IOSEF-23.05.2009
LUCA-02.01.2007
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DENISICA
postare Oct 28 2011, 10:36 PM
Postare #15


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 8
Inscris la: 3-October 11
Membru nr.: 229,679



QUOTE(marce @ Jul 7 2011, 11:57 PM) *
Vad ca am scris destul de telegrafic....tu intrebai de diversificare- eu am inceput-o la ambii copii la 6 luni cu supa de legume, la inceput doar morcov fiert cu o felie de dovlecel, apoi treptat la 2-3 zile introduceam cate o leguma noua- ardei, albitura, cartof apoi am inceput sa-i dau si legume pasate in supita. Dupa cam 2 saptamani am introdus piept de pui. Unii medici recomanda sa fierbi carnea separat si sa arunci apa, eu n-am facut asa, o fierbeam cu legumele si pasam. Cred ca pe la 7 luni am inceput cu mar ras cu cereale orez cu roscove de la NAN- si treptat para, piersica. Banana am bagat-o la 9 luni. Galbenusul- pe la 8 luni, il dadeam cu piure de cartofi. Iar gluten- la 9 luni parca.
Acum sunt ff atenta la tot ce cumpar, citesc toate ingredientele, nu-i dau nimic nici cu zer nici daca scrie ca contine urme de lapte.....Eu stiu ca conditia esentiala ca alergia sa dispara sau sa diminue e sa se evite contactul cu alergenul. Deci daca-i dai lapte lui ii faci un deserviciu pe termen lung caci nu-i lasi organismul sa "uite" alergenul.

Laptele pe care-l consuma Iosef aici, in Romania costa cam 3,5 milioane O CUTIE. aDICA 350 Lei. Noi comandam in Anglia, venea cam 180 lei cutia, acum am gasit o firma din Germania care-l trimite ff promt, vine cam 150 lei cutia. asta in conditiile in care, fiind mare bea doar 400 ml lapte/zi (cantitate absolut necesara, intrucat nu mananca nici iaurt, nici branza)- imi ajunge o cutie cam 4 zile.... nervi.gif .
problema e ca din cauza alergiei mi-e frica sa-l dau la cresa, mi-e sa nu-i dea acolo ceva cu lapte....deci INCA stau acasa cu el....asta-mi afecteaza bugetul care si asa e jumulit destul de bine de pretul lapticului......asta e, noi multumim Domnului ca in rest e bine....


Marce, noi avem aceeasi problema cu micuta noastra de 6 luni.As fi foarte interesata sa pot lua legatura cu tine sa-mi dai mai multe detalii despre simptomele copilului vostru, despre analizele specifice de care spui, despre firma din germania de unde luati lapte.
te rog mult da-mi un semn la adresa de email denisa_tudorie@yahoo.co.uk
suntem disperati fiindca de 2 luni umblam din dr in dr si inca nu stim exact ce are
iti multumesc f mult
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
masha
postare Dec 3 2011, 06:26 PM
Postare #16


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 612
Inscris la: 21-February 10
Din: Focsani, Romania
Membru nr.: 131,063



buna mamici!
ma bucur ca faceti schimb de experiente si dati sfaturi utile in legatura cu intoleranta/alergia la proteinele laptelui de vaca.
Eu sunt mandra ca in urma la toata experienta urata pe care am avut-o cu aceasta intoleranta, acum la un an si 3 luni, am gasit puterea sa incerc sa ii mai dau branzica si sa constat ca nu mai are nici o problema, desigur inainte de ai face si analize si la sfatul medicului.
Va doresc sa aveti copii sanatosi si sa va bucurati de lactate din plin.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mariastelian
postare Feb 1 2012, 07:09 PM
Postare #17


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 1-February 12
Membru nr.: 231,744



Buna mamici, daca vede cineva mesajul meu referitor la discutiile voastre,sa stiti ca ofer o cutie de lapte Aptamil pepti (in cazul in care la sfatul pediatrului ii dati acest lapte copilului, eu ii dadeam la sfatul dr-ului pediatru
dar nu mi-l mai ia deloc, sincer e ingrozitor la gust, este pt bebei cu intoleranta sau alergie la proteina din lapte, o cutie este f scumpa, 85 de lei iar eu am cumparat mai multe dar cu una am ramas , i-am dat de fapt din ea lapte de 3 ori , si o daruiesc cuiva care are nevoie, eu nu-i mai dau, are 6 luni si l-am trecut pe mancare ca laptele asta nu-l mai vrea deloc). Cine il doreste rog sa-mi trmita un mail pe dana_sweetiest@yahoo.com,va doresc multa sanatate
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brionia
postare Sep 13 2012, 11:56 PM
Postare #18


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 13-September 12
Membru nr.: 234,099



Salut, tuturor mamicilor!

Noi tot am fost testati cu analiza de sange Panel 4 pediatric si ne-au gasit alergia la proteina laptelui si alti indicatori din lapte, la albus si la gluten. Fetelor, am grezut ca innebunesc cand a venit timpul sa diversificam. Nu gaseam nimic sa-i cumpar, nu stiam cum sa-i fac eu corect meniul evitand si oul si laptele si cerealele care contin gluten. Doctorii strangeau din umeri lasandu-ma sa incerc eu, sa nu dea gres ei. Si la fiecare vizita cand isi aminteau de cazul nostru ma intrebau: Si cu ce o hraniti? Culmea ca ea facea un fel de alergie si la laptele meu de pe la 4 luni, nu prea vroia sa-l pape si eu o scuturam in brate si o alaptam. Mancam si eu foarte multe lactate, poate ca asta i-a dat ei cmplicatiile. Intr-un final am gasit in farmacii rondelele de orez cu diferite arome de la ORGANIX care ii placeau foarte mult. Dar sunt scumpe, asa ca le-am gasit pe net si le comandam on-line din Marea Britanie. La ei pe site am gasit o varietate mai mare de produse fara lapte, ou si gluten pentru cei mici de rontait. Apoi laptele Althera care inca il mai folosim si acum la 2 ani, l-am gasit in Cehia cu 14 EUR aproape de doua ori mai ieftin decat in Romania, faceti cautare cu Dr. Mario - e farmacia de care vorbesc. In final cu tot cu curier prin posta o sa va coste in jur de 18 EUR cutia daca comandati 10 cutii.
Noi suntem atat de sensibili incat nu numai ca nu putem sa mancam laptele, nu ne putem nici macar atinge de el, daca intra fetita n contact cu cineva care s-a atins de lactate face reactie alergica pe piele imediat. sad.gif
Nu stiu ce o sa se mai intample mai departe, dar ma rog sa ne treaca ca e foarte greu sa o supraveghez tot timpul. Innebunesc!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vierita
postare Oct 24 2012, 07:50 PM
Postare #19


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 24-October 12
Membru nr.: 234,305



CITAT(brionia @ Sep 13 2012, 09:56 PM) *
Salut, tuturor mamicilor!

Noi tot am fost testati cu analiza de sange Panel 4 pediatric si ne-au gasit alergia la proteina laptelui si alti indicatori din lapte, la albus si la gluten. Fetelor, am grezut ca innebunesc cand a venit timpul sa diversificam. Nu gaseam nimic sa-i cumpar, nu stiam cum sa-i fac eu corect meniul evitand si oul si laptele si cerealele care contin gluten. Doctorii strangeau din umeri lasandu-ma sa incerc eu, sa nu dea gres ei. Si la fiecare vizita cand isi aminteau de cazul nostru ma intrebau: Si cu ce o hraniti? Culmea ca ea facea un fel de alergie si la laptele meu de pe la 4 luni, nu prea vroia sa-l pape si eu o scuturam in brate si o alaptam. Mancam si eu foarte multe lactate, poate ca asta i-a dat ei cmplicatiile. Intr-un final am gasit in farmacii rondelele de orez cu diferite arome de la ORGANIX care ii placeau foarte mult. Dar sunt scumpe, asa ca le-am gasit pe net si le comandam on-line din Marea Britanie. La ei pe site am gasit o varietate mai mare de produse fara lapte, ou si gluten pentru cei mici de rontait. Apoi laptele Althera care inca il mai folosim si acum la 2 ani, l-am gasit in Cehia cu 14 EUR aproape de doua ori mai ieftin decat in Romania, faceti cautare cu Dr. Mario - e farmacia de care vorbesc. In final cu tot cu curier prin posta o sa va coste in jur de 18 EUR cutia daca comandati 10 cutii.
Noi suntem atat de sensibili incat nu numai ca nu putem sa mancam laptele, nu ne putem nici macar atinge de el, daca intra fetita n contact cu cineva care s-a atins de lactate face reactie alergica pe piele imediat. sad.gif
Nu stiu ce o sa se mai intample mai departe, dar ma rog sa ne treaca ca e foarte greu sa o supraveghez tot timpul. Innebunesc!!!

Buna la toate mamicile! Fetita mea de 1 an si 8 luni a fost diagnosticata acum o luna cu alergie la proteina laptelui de vaca in urma analizei Panel pediatric.I am eliminat tot ce este din lapte si am inceput sa i dau Althera pe care l a acceptat cu greu.Marea problema este ca acest lapte e cam scump si nici nu prea se gaseste in oras,suntem din Botosani.
Te rog mult Brionia dak ai putea sa ma indrumi cum sa cumpar acest lapte din Cehia ,cum pot face comanda,aici am dat 110 pe o cutie ,14 euro ar fi mult mai ieftin. iti multumesc mult!

Aceasta postare a fost editata de vierita: Oct 24 2012, 08:03 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vierita
postare Oct 24 2012, 08:02 PM
Postare #20


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 24-October 12
Membru nr.: 234,305



Buna la toate mamicile! Fetita mea de 1 an si 8 luni a fost diagnosticata acum o luna cu alergie la proteina laptelui de vaca in urma analizei Panel pediatric.I am eliminat tot ce este din lapte si am inceput sa i dau Althera pe care l a acceptat cu greu.Marea problema este ca acest lapte e cam scump si nici nu prea se gaseste in oras,suntem din Botosani.
Te rog mult Brionia dak ai putea sa ma indrumi cum sa cumpar acest lapte din Cehia ,cum pot face comanda,aici am dat 110 pe o cutie ,14 euro ar fi mult mai ieftin. iti multumesc mult!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 07:48 PM